..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Ölümden sonra yeni birþeylerin olduðu konusunda umutluyum. -Platon
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Beklenmedik > Mehmet Aydýn

23 Ocak 2005
Gözlerine Dalmak Calypso'nun…  
Maskesiz, dipsiz ve yalansýz bakýyordun.

Mehmet Aydýn

Okyanusun ortasýnda býraktýðýn düþlerimizi, þimdi hangi kaðýt gemilerin küpeþtelerinde bir varmýþ ile bir yokmuþ arasýnda yolculuklara çýkartabilirdim...

:AHBAI:
Mavi derinlikler yalnýzlýk demekti…
Yer Juan de Nova adasýnýn açýklarý…
Gece 11.00 sularý…
Aysýz bir gece…

Derinlik 24 Metre
Geçmiþimden kaçmak için daldýðým denizler…
Benim düþündüðümden daha da karaymýþ derinler...

38 Metre
ve 38 yaþýmýn yalnýzlýðý

42 Metre..
Derinlik sarhoþluðunun mateminde arýnýyordu günahlarým…

44 Metre…
Karanlýk…
Tünel ve tünelin ýþýltýlý caddeleri…
Derin bir uyku halindeyim…
Denizin kutsal yorgunluðuyla sürükleniyorum…
Hiç tanýmadýðým karanlýklar ve karanlýkta gezinen düþlerim…
Düþlerimiz?

46 Metre
Birden karþýmda belirdi tüm masumiyetiyle…yaklaþtý , ne güzeldi…
”Dünyayý sýrtýnda taþýyan Atlasýn biricik kýzý “Calypso”yum…Aþký ve yarýný sorgularým”dedi..
Maskesi bile yoktu …
Maskelerimi çýkardým ben de…
Dipsiz ve yalansýz bakýyordu…
Kýzýla çalýyordu saçlarý…
Aþýk olmalýydým böyle söylüyordu bakýþlarý…

Konuþma sýrasý bana gelmiþti.
Merhaba adým Fernandes Federico…Su altýna sürgün olarak gönderilmiþ kanadý kýrýk deniz atýyým ya da bir Nautilus ya da deniz atýna binmiþ kendini þövalye zanneden kýrýk bir Anaforayým…
Kim bilebilir ki?
Anlamamýþtý …
Balýklar telaþlý yüzüyorlardý..
Daha fazla yaklaþtý, gözlerimizi ayýrmýyorduk birbirinden…

“Yüreði yosun kokar denizlerin unutma
Yosun kokusu aþk demek aklýnda olsun
Sen dal ben daldýðýn yerde olurum bunu hatýrla”
dedi.

Göðe doðru yükselirken,elini tutmak için ona doðru uzanýyordum, uzandýkça yükseliyordum…

44 metre
Azot atýmýnýn ilk dakikalarýydý daha ..
Azot muydu aþk mýydý… Bunu þimdi kim bilebilir di ki?

42 metre
Ve ben ilk sende tattým sarýlýþýn mavi, birlikteliðin bu denli teklifsiz olduðunu…
ayný gece anladým yüreðime yönelmiþ sabýrsýz sevgiliye gülümserken, koynunda ne güzel kokarmýþ deniz...

38 metre …
Atlantalý'larýn kuzey adalarýna çýkmasý ve Korsan Lemuria’nýn büyük Tufan da yok olmasý arasýnda kalan düþsel çaðlara dayanýr kadýnýmýn hüzünlü ve soylu geçmiþi...

32 Metre
Kendimi keþfetmek için daldýðým bu sularda gördüm ki ,
AÞK ; tuzlu öpüþmelerde gizliymiþ.
Bundan sonra ki yaþantýmda nasýl deniz suyu sürmezdim sevdiðimin dudaklarýna
ya da nasýl beklemezdim tuzlu göz yaþlarýmýn öpüþmelere karýþmasýný?

26 metre
kýzýl saçlý kadýn uçsuz maviliklere sahip çýktý,
Maviliklere bilindik üç ses eklendi,
Aðlara takýlan Balýk , Kýzýl saçlarýn esintisi ve rotasýný kaybetmiþ düþler..düþlerim

17 metre
Kendi düþüme bile sahip çýkmayý becerememiþtim.
Ne acý di mi?

12 Metre
Okyanusun ortasýnda býraktýðýn düþlerimizi ; þimdi hangi kaðýt gemilerin küpeþtelerinde
bir varmýþ ile bir yokmuþ arasýnda yolculuklara çýkartabilirdim...

9 metre
Adýný yazýyorum istiridye kabuklarýna Aþk diye
Mavi derinliklerde seni arýyorum düþ diye..
Kaným yeþil , göz yaþlarým tuzsuz akýyor bu derinlikte

Öðrendim ki:
Sevdiðim kadýnýn adý: j-826 mayýn tarama gemisi
Ogygia adasý onun memleketi
Ýçimde tuzlu çýðlýk haykýrýþlarý…
Ve Calypso…
Calypso girmiþ düþlerime...
Firarýný verdim maviye çalan düþlerin , bu gece…
meðerse ne güzel baþlarmýþ hayat denizlerde...

Seni Seviyorum
Sevgiyle dal Calypso

.Eleþtiriler & Yorumlar

:: Le Grand Bleu
Gönderen: doða kýrmýzýoðlu / , Türkiye
2 Haziran 2011
aklýma luc besson'un ''Le Grand Bleu'' filmi geldi okyanusun kayýp,siyah lombozlarýndan bakarken. evet aþk; varsa çok derinlerde olmalý nefes almayý bilmeyen. tebrikler.

:: Sýradýþý
Gönderen: Aysel AKSÜMER / , Türkiye
12 Þubat 2011
Önce soluk kesen sonra soluk soluða okutan, soluklandýktan sonra da "vay be!"dedirten inanýlmaz derecede güzel bir öyküydü. Tebrik ederim. Çok beðenerek okudum. Saygý ve selamlarýmla..

:: Sýradýþý
Gönderen: Aysel AKSÜMER / , Türkiye
12 Þubat 2011
Önce soluk kesen sonra soluk soluða okutan, soluklandýktan sonra da "vay be!"dedirten inanýlmaz derecede güzel bir öyküydü. Tebrik ederim. Çok beðenerek okudum. Saygý ve selamlarýmla..

:: rica etsem
Gönderen: gülhan çiftçi / , Türkiye
29 Mart 2010
ya arkadaþlar çok gereksiz olucak ama ben ekleyemiorum bu sayfaya beðendðim yazarlarý falan rica etsem yardýmcý olurmusunuz nasýl yapýcaðm konusunda...

:: rica etsem
Gönderen: gülhan çiftçi / , Türkiye
29 Mart 2010
ya arkadaþlar çok gereksiz olucak ama ben ekleyemiorum bu sayfaya beðendðim yazarlarý falan rica etsem yardýmcý olurmusunuz nasýl yapýcaðm konusunda...

:: az kalmýþ...
Gönderen: Ý.ALAÝTTÝN BÝLGEN / Ýstanbul/Türkiye
6 Mart 2006
Þiirsel öykünüz,þiire ramak kalmýþ bir yerde duruyor.Az kalmýþ...

:: ...ta okyonusun derinliklerinden...
Gönderen: ayþe izci / Sakarya/Türkiye
12 Kasým 2005
Ne güzel ifade etmiþsiniz kendinizi...bende kendimi yazýyla ifade ediyorum ama inanýn sizin yazýnýzý okuyunca alacak çok daha yolumun olduðunu gördüm..ne hoþ yazdýklarýnýzý bizimle paylaþmanýz...

:: tükürüðünde boðulmak kalipsonun
Gönderen: kuzey darýcý / Ýstanbul/Türkiye
2 Kasým 2005
ah tanrým bu sanki ilk geceye ihanet etmek gibi, gün aðýrýyor ve ben hala top 10 listelerine saldýrarak geçiriyorum ömrümü.. günde 4 saatimi buna ayýrýyorum, biliyorum harikalar diyarýnda asla harikalar liste baþý deðildir, ben de bu yolla popularitenin zirvesini taþlayarak yani , belki senin yerini alýrým sevgili kalipso,,, ah ne yazýk tanrým , hep düz heceleri görecek kadar açýk gözlerin, tüm uðraþýma raðmen boðuluyorum kalipsonun tükürüðünde, anladýn mý ?

:: Görerek yaþamak
Gönderen: Murat M. UÐURLU / Ýstanbul/Türkiye
23 Haziran 2005
Aklý duruyor insanýn bazen.Sanki birilerine ait deðil de kutsal bir kaynaktan yayýlýyor gibi. Bundan güzeli düþünülemez, yazýlamaz derken birden vurgun yemiþe dönüyor, büyüleniyorsunuz. Yaþadýklarý bu denli mi çaðrýþýmlara, sözcüklerin büyüsüne sürükler insaný. Deniz bu denli mi týlsýmlýdýr????

:: Çaðýran Mavi Düþler
Gönderen: Derin Aydýn / ankara/
21 Þubat 2005
44 metrede karanlýða yol almak mý... Yoksa çaðýran mavi düþler, gizemli derinliklerde mi saklý...bir daha asla yaþanmayacak bir aþký teðet geçmek, rotasýný deðiþtirmektir düþlerinin.Kendi düþüne sahip çýkamamak acýdýr, bilirim...Yani sen gibi, yani ben gibi...

:: squirrel nut zippers-blue angel..
Gönderen: yeþim kýrlý / Ýzmir/Türkiye
10 Þubat 2005
susuyorsam diyecek bir þey bulamadýðýmdan... suskunluðum delinirse þayet, yýrtan alkýþ sesimdir... bu defa "daha bir sevdiðini söylediðin" þehirden kucak dolusu sevgilerle..

:: bravo!!!
Gönderen: laz zeus / Ýstanbul/Türkiye
8 Þubat 2005
çukurovanýn gurur duyacaðý yeni bir sanat insaný daha filizleniyor bu kurak bozkýrda.... selam olsun sana ey yüreði güçlü imparator, selam sana kudretli beden. selam sana...

:: Dalmak kendine, vurgun bilinmez kaç metre.
Gönderen: koray / Ankara/Türkiye
8 Þubat 2005
Alargada býrakýrým, yüreðimi. Limanlara sýðmaz diye. Ve daldýðýmda kýrk metreye. Ne bilirim zamaný. Ne bilirim varacaðýmý nereye. ---------Yüreðini vurgunlardan koru. Ellerine saðlýk. Koray KARAMANLI

:: Captain Federico
Gönderen: Aslýhan / Ýstanbul
7 Þubat 2005
Ýtalyan göçmeni bu adam kaç badire atlatýýktan sonra düþtü be derinliklere,bu düþlere..Shatzi'den sonra -46 metrede aldýðý soluðu... Bakalým þimdi hangi karanlýklarda geziniyor,göreceðiz?

:: meðerse ne güzel kokarmýþ koynunda Deniz...
Gönderen: sevinç arda / Ýsviçre
7 Þubat 2005
bir düþten uyanmak,derinliklerde Caylpso ile..Sen aþk yapýcýsýsýn sanýrým...evet evet...Baþka kim söz edebilir ki tuzlu gözyaþlarýnýn öpüþmelere karýþmasýný beklemekten..

:: ....
Gönderen: Kaan Ozer / Ankara/Türkiye
3 Þubat 2005
AÞK ; tuzlu öpüþmelerde gizliymiþ doðru. Dalýmdaydýn Dalýyordun Düþümdeydin Üþüyordun Sersefil aþklar, bitmiþliðine varýr usta. 42, 44, 46, … nereye kadar.? Telaþlý yüzerken tünelden bir ses .. “teslim ol !” Kime? Nereye? Ama neden ? Ah Federiko… Caylpso’yu verirler mi sana? Yer : Tuzlu çýðlýklarýn ve ayný tadý damaðýna dokunduran tuzlu öpüþmelerin gizlendiði Ogygia adasýnýn kuzey açýklarý. Kime : Caylpso Kimden : Fernandes Federico Konu : Maskesiz, dipsiz ve yalansýz bakýþlarýn O’nsuz coðrafyasýnda atýlan naralarýn ardýndaki sýr… Ama neden ? : Eþkýya aþkýn kalbinde mantýk yoktur.. Gönül ile arasýnda bir BOYUN var.. mesafe uzak.. Kalemine saðlýk usta.

:: ....
Gönderen: zehra yaycý / Ýstanbul/Türkiye
3 Þubat 2005
Ankara'da yasaklarý delmek için meraklý kiþiler istanbul'dan daha fazla sanýrým

:: yüreðin gibi derin olmuþ
Gönderen: huseyin cakmak / /
3 Þubat 2005
okyanuslara açýlmýþ bir pencere gibi uçsuz bucaksýz yazmýþsýn. içine dalýyorsun ,çýkamýyorsun. yeni yazýlarýný bekliyorum.

:: nemli bakar gözleri Mehmet'in
Gönderen: levent kibarer / ankara/
3 Þubat 2005
nedendir þimdi þimdi anlýyorum neden nemli baktýðýnýn gözlerinin...Uzun zamandýr beni etkiliyen tek yazý...dalmayý ne çok özlemiþim meger...kalemine saðlýk Usta

:: sevgili mehmet
Gönderen: kaan guler / Ankara/
3 Þubat 2005
Sualtý ve aþk ancak bu kadar güzel tarif edilebilirdi...Dalýþa yasak o kadar çok bölge var ki ve yaþanacak bir o kadar da aþk...

:: Derinliklere ve derinlere(!)
Gönderen: Burcu Yýldýzer / Ankara/Türkiye
1 Þubat 2005
Ne tuhaf...Sen derinliklere doðru yol alýyorsun bense kendi derinliðime yolculuk edecek birilerini...Hoþ bu aramak deðil ya!!! Derinlikler...Dipsiz kuyularým.., Derinlikler, küçücük bir taþ parçasýnýn cüssesinden utanmadýðý yegane yer... Derinlikler, aþkýn kayýp kýtasý Bu hayat geçip gitmeden daha da bitiremez beni yüzlerce binlerce metre... Dilerim seni de...ýþýk ve sevgiyle

:: Alkýþlýyorum Kuzen.
Gönderen: Gokcehan / Ankara/Türkiye
29 Ocak 2005
"Kaným yeþil, göz yaþlarým tuzsuz akýyor bu derinlikte" ve bu derinlik sarhoþluðu, senin satýrlarýnda yakalandýðým... Okudukça kaç iklim deðiþtirdim bir bilsen, kaç kez sustum. Bir Ekim devrimi gibi ve öyle derinden, dokundu yelkenlerime. Ýfadem anlamsýz. Sen gibi yazmýþsýn Kuzen, yüreðin gibi. Tebrikler. Dostça dal okyanuslara. Gökçehan Daçe

:: vurgun yemiþ yüreðin
Gönderen: berk demir / /
28 Ocak 2005
deniz seviyesinde bile vurgun yemiþ senin yüreðin...aþkla yoðrulmuþ,aþkla yorulmuþ..inanýlmaz etkileyici ve sürükleyici...yazýlarýnýzý bekliyorum..

:: 32 Metrede vurulmak.
Gönderen: S.Aylin Antmen / Ýstanbul/Türkiye
27 Ocak 2005
Yüreði yosun kokar denizlerin unutma Yosun kokusu aþk demek aklýnda olsun ...32 Metre Kendimi keþfetmek için daldýðým bu sularda gördüm ki , AÞK ; tuzlu öpüþmelerde gizliymiþ. Bundan sonra ki yaþantýmda nasýl deniz suyu sürmezdim sevdiðimin dudaklarýna ya da nasýl beklemezdim tuzlu göz yaþlarýmýn öpüþmelere karýþmasýný? Derinlere daldýkça anlamsýzlýklara bile anlam katar içimiz, anlamlý anlamsýzlýklardýr iþte aþk dediðimiz. Güzel bir öykü.

:: Aþk tuzlu öpüþmelerde gizliymiþ...
Gönderen: Barýþ Çýtak (golgota) / /
27 Ocak 2005
Gerçektende birkaç özel þey deðil midir hayatýmýzýn tamamýna izini býrakan. Hayatýn her özel anýnda o unutulmayan tadý ya da kokuyu aramaz mý insan.Hayatýn neresinde olursak olalým gözümüzü kapattýðýmýzda ortaya çýkmaz mý onlar. Çok güzel vurgulanmýþ bence. "Bundan sonra ki yaþantýmda nasýl deniz suyu sürmezdim sevdiðimin dudaklarýna ya da nasýl beklemezdim tuzlu göz yaþlarýmýn öpüþmelere karýþmasýný?" Tutkularýmýz, hayallerimiz ve onlarý unutturan gerçekler. Ama gerçeklerin kalbine saplanmýþ olmasaydý onlar, yaþanýr mýydý bunca acý gerçekle? Çok kiþinin duygularýna hitap etmiþsin Mehmet. Derinlere dalmayý seven birinden de böyle derin bir yorum beklenirdi. Yenilerini de bekliyoruz. Sevgiler...

:: Derinlik Sarhoşluğu
Gönderen: Özgecan / Muðla/Türkiye
26 Ocak 2005
Abis satır aralarınla, küçük mutluluklar, özlenmiş heyecanlar kattın balık, yosun ve iyot kokusundan, her gece ayrı bir âlemde kurduğum efkâr sofralarıma. Yüreğinle kal...

:: Derinlikler
Gönderen: zehra yaycý / Ýstanbul/Türkiye
26 Ocak 2005
42 metre ''Ve ben ilk sende tattým sarýlýþýn mavi, birlikteliðin bu denli teklifsiz olduðunu… ayný gece anladým yüreðime yönelmiþ sabýrsýz sevgiliye gülümserken, koynunda ne güzel kokarmýþ deniz... '' 42 metre evet bence en güzel derinlik buydu þiirdeki:)ama sanýrým yazar için daha güzel derinlikler yaþanmýþ bu þiirde.Ben hiç denizin derinliklerine dalmadým.Yalnýz gayet özendirici bir anlatým olduðu kesin.Tek tek, yazýlan derinliðe ulaþmak istiyorsunuz sizde.Deniz,kýzýl saç,bakýþlar,yalnýzlýk ve kokular.Aþýk olmak için gerekli bütün ortam kurulmuþ:)Arayýþtan aþka geçiþ hissettim ben.Aslýnda zaten bir arayýþýn sonu deðilmi yaþanan aþklarda.Bu arada galiba ben aþka fazla taktým..Ýþin özünde bence aþkýn dýþýnda da yazarýn anlatmak istediði baþka birþeyler olduðu kesin.Onu artýk kendisi belki bize bir dahaki þiirinde anlatýr:)Ve son olarak bence bu þiiri biraz kýsa kesmiþ.Ben biraz daha uzun bir anlatýmdan da keyif alabilirdim.Yani konu aslýnda ortada birden sonuca ulaþmýþ.Sanki derinlikte yaþanan birçok duygu daha eklenebilirdi.Teþekkürler mehmet arkadaþýmýza.Yüreðine saðlýk.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn beklenmedik kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Schatzi...

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Adým Fernandes Federico [Þiir]

Mehmet Aydýn kimdir?

Düþüm gecelerden de kara.

Etkilendiði Yazarlar:
Atlantis

yazardan son gelenler

bu yazýnýn yer aldýðý
kütüphaneler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Mehmet Aydýn, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.