..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Bir deliyle aramda tek bir ayrým var. Ben deli deðilim. -Salvador Dali
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Anýlar > pýnar

16 Nisan 2005
Portekiz  
pýnar
yazacak o kadar çok þey varki aklýmda.Ama sizlerle ilk buluþmamda gezdiðim, gördüðüm Portekizi anlatmak istedim.bu kadar çok yer gördüm ama bu ülke kadar bana uyanýný gördüm.hemde bu ülkede olmanýn þansý ve þansýzlýðýný benim kadar hissetmeniz dileðiyle.

:BJFE:
Ýþim gereði dur, kalk geziyorum. Tabi ki iþ icabý ama at gözlüklerini takýp hep iþ demiyorum. Ýki günümü mutlaka keþfe, yeni tadlara, yeni kiþiliklere ayýrýyorum.Derler ya hep çok gezen mi yoksa çok okuyan mý bilir diye.Ben þükürler olsun ki ikisini birden yapýyorum ve ufkum gün geçtikçe geliþiyor.
Þimdi gelelim saadete. Bu Portekez'in ne farklarý var.
Kurallarý yok. Þehre girdiðiniz gibi kimse sizi uyarmýyor, aman çantanýza,saðýnýza, solunuza dikkat edin diye. Sokakta ki dilenciyle yan yana oturun, garantisi benden sigaranýz dýþýnda hiç birþey istemiyorlar. Kimseyi bulamasanýz bile bu sokak insanlarýyla en güzel vakitleri doldurabiliyorsunuz. Diðer Avrupa ülkelerin de gördüðünüz gibi de deðiller. Hatta tertemiz giyiniyorlar. Para veriyorsunuz zar zor alýyorlar.Ýstedikleri, ceplerini dolduracak kadar sohbet ve ciðerlerini doyuracak kadar sigara. Sokaklarý bal dök bal yala.Çöp tenekesi her yerde yok fakat yerlerde de yok. Sanki arnavut kaldýrýmlarý özellikle tek tek cilalanmýþ gibi. Bir ülkenin insanlarý hep güler mi. Sanki ülkenin güneþi insanlarýn ruhuna. bedenine iþlemiþ. Kýyafetleri de güneþle dans ediyor. Mesela Pizza Hut'a girdim sipariþim yanlýþ geldi.Benim hatamdý yanlýþlýkla domuz eti olan sipariþi vermiþim.Ama garsonlarý benden özür diledi peynirli pizzam önüme geldi ve yediðim kadarýný ödedim.Sigara içmek için belirli yerlere kaçmýyorsun veya gizli olarak içmiyorsun. Çünkü Avrupa'nýn birçok yerinde otel odan da bile içmenin parasal olarak cezasý var.Portekiz'de saðlýk, beden senin yasak yok. Yasak olmayan yerde sakýncalý hiç bir hareket yapmýyorsunuz. Ayrýca hiç kimseyle dil sorununuz yok. Ýngilizce hemen konuþuyorlar. Sadece ana dilimizi bilenler burda barýnýr gibi saçma milliyetçilik duygularý yok.Her türlü derdinizi anlatabilirsiniz.En güzel yaný okyanusun rahatlatýcý öðerinden yararlanabilirsiniz.
Kýsaca ben Portekiz'i sevdim.Kendi ülkemi daha çok seviyorum. Özellikle dokunulmamýþ güzelliklerini.

.Eleþtiriler & Yorumlar

:: Evet
Gönderen: Murat M. UÐURLU / Ýstanbul/Türkiye
29 Nisan 2005
Evet, çok gezmek ve çok okumayý birlikte bulmak gerçekten de büyük mutluluk ve avantaj olmalý.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Hakkýný Helal Et

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Anneme Sevgilerle [Öykü]

pýnar kimdir?

Her türlü fikre ve eleþtriye açýk, düþündüklerimi, yaþadýklarýmý,gezdiðim,gördüðüm ve en önemlisi hayallerimi rahatça yazmayý seviyorum.

Etkilendiði Yazarlar:
Ayþe Kulin,Aydýn Boysan,Orhan Pamuýk.

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © pýnar, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.