..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Geçmiþ ölmedi. Henüz geçmedi bile. -William Faulkner
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Aþk ve Romantizm > Tuna Erdem

9 Aralýk 2005
Dore  
Tuna Erdem
Gidecek bir yerimin, özleyeceðim birinin olmadýðý, alýþýk olduðum çoðalmýþ gecelerden birinde...

:BCDG:
Kadýn koydu gözlerini ortaya / kahveye yatýrýlmýþtý gözleri / çýrýlçýplak elma yiyordum / birlikte gelmiþtik buraya / karýþýk düþünceler içinde / ben ona bakýyorken / gülüyorken bana / bir filmden istiklâle inmiþtim de / yürüyordu beyaz bir sevgiliye / su içerken saçlarý uzundu / sabah kalktýðýnda / aðladýðýnda – anda / su içtik sonra bir sabah beyaz bir yatakta / gözlerim yanýyor / artýk giyiniyor / gidiyor belli/ küvete yatýrdým birden bedeni / kýrmýzýydý bedeni / izledim iþte bu yaþam boyu iniltiyi / bala kaþýk gömülüyor gibi aðýr / bir çocuða rüya damlýyor gibi hafif / Hayýr! Anlatamadým.

Sýcak bir gündü. Güzeldi. Sýradandý. Caddede yürüyen insanlar vardý. Kalabalýklardý. Çoðu kibardý. Yanýk çikolata kokuyordu. Raylarda yürüyordum. Gördüm. Sað eliyle saçlarýný düzeltiyordu. Rüzgar yoktu. O düzeltiyordu. Kýrmýzý bir ip baplýydý bileðine. Kadýn kýpkýrmýzýydý. Kasetçilerde ölü bir adamýn þiirleri okunuyordu. -Önce elleri vardý yalnýzlýðýmla benim aramda.- Ellerini çekti. Durduk. Sýcak çikolata kokuyordu. Geldi. Ýri iri, asi, camgöbeði gözleri vardý. Sað eliyle kýsacýk saçlarýný düzeltti. Bir ilkokulun teneffüsü bitti. Elimi tuttu.

Caddede bir duvar, duvarda bir kilise, kilise ne renkse. Duvarlarýn rengini aldý bedenlerimiz. Balkon parmaklýklarýnda kýrmýzý bir kurdele kaldý.

Konuþmadýk hiç. Tek laf etmedi. Aðzýný açsa bir þeylerin büyüsünün bozulmasýnda korktu belki. Benimse anlatacak hiçbir þeyim yoktu. Gün boyu piyano akort ediyordum. Zaten konuþmazdým.

Sokak lambalarý yanana kadar takip ettim. Adam onunlaydý. Ayrýldý. Ýþimi yeni bitirmiþim de, tuþlardan birine dokunacakkenki tedirginliðimle, yaklaþtým. Sol eliyle anahtar tutuyordu. Sol elini tuttum, gülümsedi. Evde gözlerini baðladým. Hiç konuþmadý. Günler geçti, oturuyordu, gözleri baðlýydý, kýpýrdamamýþtý. Hiç konuþmadý. Yemeye dair her þey bitmiþti, kadýn yememiþti. Hiç konuþmadý.

O an, bir insanýn yaþamýný þekillendirmenin hazzýný duydum. Korkunç bir andý. Bu hazzýn üzerine gittim. Ellerim, ýþýltýlar saçan parlak bir metalle ileri geri hareketler yapýyordu. Devam ettim. Korkunç bir andý. Fütursuzca gidip gelen metali hayranlýkla izledi. Gün kýzýla doðuyordu. Sustu. Tanrýnýn aðladýðý andý.

Kadýný kýrmýzýlar içinde, bir küvete yatýrdým. Kaç nota vardý bir piyanoda, aklýma takýldý. Ölüm mü, hayýr olmadý!

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn öykü ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Ýç Bükey

Tuna Erdem kimdir?

insaným, herkes kadar.

Etkilendiði Yazarlar:
edip cansever,ece ayhan,ilhan berk

yazardan son gelenler

bu yazýnýn yer aldýðý
kütüphaneler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Tuna Erdem, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.