..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Bir deliyle aramda tek bir ayrým var. Ben deli deðilim. -Salvador Dali
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Türkiye > Yusuf Ter

6 Kasým 2009
Kozaklý ve Çöp  
Yusuf Ter
Gördük, gezdik, yapýlacak olanlarý yaptýk, gittiðimiz gibi akþama doðru Yaðlý Kozaklý arasýndayýz, gündüz gördüðümüz tarlalarýn altýn tozu dökülen sap köklerin yerlerinde yeller esiyordu.

:AFEA:

Ah þu gözler, gözün gördüðü doðaya þahit olduðu bir dünyada, dünyanýn içinde sýnýrlarla ayrýlmýþ, ülkelerin birinde yaþýyoruz.Yaþamak adýna yaþama direniyoruz
Fakirin sofrasý zengin sofrasýndan zengindir. Varýný yoðunu ortaya döker, paylaþýr, üleþir seninle. Belki doðrudur vergi veremez, devletten yardýmda alamaz. Vergi veremeyen nasýl yardým alsýn ki zengin vergi verir zengin yolu suyu alt temeli hazýrlanýr o da insan köyde kýrsal alanda yaþayanda bu da insan devlet dediðimiz devlet niçin vardýr hizmet getirmek ve hizmet itmek için seçilirler seçildikleri vakit halkýn varý yoðu toplanan para devletin kasasýnda birikir baþta alt temel kanalizasyon elektrik yol bunlar devletin baþlýca yapacaðý belediyelerin ilk icraatlarýdýr bunu oluþturmak içinde vergi alýnýr vergi geri farklý yollardan halka dönmesi gerek sosyal açýdan iþ patronlarýn görevleri nelerdir iþ sahalarý açmak açtýklarý fabrikalarda iþçi çalýþtýrmak ekmek kapýsý iyi bir yaþam aç kalmamak dünyadaki geliþmiþ ülkelerde bu düzeyde çark döner ulaþým saðlanýr düzeyli bir þekilde tramvaylar yapýlýr yollara bakým yapýlýr bunlar insan oðlunun insanca kendisi için ürettiði þeylerden faydalandýðý þeylerdir
yiyoruz içiyoruz çarký kendi aleyhimizde Yaðlý gönderiyoruz böyle gelmiþ böyle gider edalarýyla nutuklarýyla hem kendimizi hem bizden sonra geleceklerin hayatlarýný güzelleþtiremeden göçüp gidiyoruz,gidiyoruz

Bir gün sohbet ederken eþ dost arasýnda, ayda bir büyük mal pazarý kuruluyormuþ dediler. Boðazlayan da olur dedim. Gidelim, gezip görelim istedik. Gün gelip çattý, Boðazlayana doðru yolla koyulduk, koyulmasýna da, Kozaklýdan bayýr aþaðýya inerken hemen kaplýcalarýn tabelalarýný görmek mümkün. Saða dönüþ yapýp açýlmayan hastanenin önünden geçtik. 1979 de temeli atýlýp ta çürümeye býrakýlan hastanemiz. Her neyse, düþündükçe, orayý da öyle gördükçe insanýn, insanlarýmýzýn acizliði aklýma geliyor. Suskunluðunu düþünüyorum. Rezilliklerimizi düþünüyorum. Orayý geçtik yeni yapýlan ultra lüks otelleri de görerek yolumuza devam ediyoruz. Birikmiþ taþ yýðýnlarý, yarým kalmýþ döþenmemiþ kaldýrým taþlarý, onlar kendilerinin bir el atýlmasýný beklerken, bizler yolumuza devam ediyoruz. Boz oðlanýn tepesine kývrýlarak yolundan yokuþ yukarý çýkýyoruz. Ýlk köy Yaðlýymýþ. Baþaklarý yeni biçilmiþ altýn sarsýnýn tozu gibi görünen tarlalardaki sap kökleri ikinci bir ekime herke hazýr durur gibi yatýyordu toprak. Çek içine çeke bildiðin kadar o temiz havayý. Hafiften ýlýk birde rüzgar esiyor ki arabanýn camýný indirince içerdeki buharlý hava kayýp oluyor, yerine temiz hava doluyor.
Gördük, gezdik, yapýlacak olanlarý yaptýk, gittiðimiz gibi akþama doðru Yaðlý Kozaklý arasýndayýz, gündüz gördüðümüz tarlalarýn altýn tozu dökülen sap köklerin yerlerinde yeller esiyordu.
Naylon poþetler, çimento torbalarý, pet þiþler, dört bir yana saçýlmýþtý. Toprak gözükmüyordu. Kilometrelerce sürüklenmiþlerdi. Yanýmda oturan dosta sordum.Bunlar nerden çýktý? Giderken bir þey yoktu dedim. Kozaklýnýn içini yel süpürüp de buruyama getirdi diye espri yapmýþtým ki,
Arkadaþým, olur mu? dedi burada dere var. Kozaklýnýn çöpü buruya dökülüyor dedi. Fýrtýna, rüzgar olunca da böyle savruluyor, topraklarýn üstüne dedi. Benim aklým Avrupa ya gitmiþti. Geliþmiþ ülkelerdeki çöp dökülen ve çöpleri imha eden fabrikalara gözünü sevdiðimin medeniyeti dedim, kendi kendime, o da insan bu da insan dedim. Hastalýk, mikrop böyle bulaþýyor, her yerimiz saðlýksýz, saðlýklý bir þey yok dedim. Doðayý kirletmenin cezasý ne kadar diye düþündüm. Doðayý kim korur? Ýnsanlar. Bunu yapanlar kimlerdi? yine insanlar, insanlar arasýndaki fark nedir diye düþündüm! . Ýþ adamlarý, devlet, bir çözüm bulamaz mý? Avrupa da çöp den doðal gaz üretiyorlar. Gel gelelim, biz onu da boþ verelim, çöpü imha edecek, dereye, derenin dýþýnda bir yerlere, bir þeyler yapýlamaz mýydý? Hem iþsiz insanlarýmýza iþ çýkardý, hem de çevreyi de kirletmemiþ olmaz mý idik? Kaldý ki 15 ile 20 yýldýr Kozaklýnýn, çevre civardaki köylerin çöpleri bu dereye dökülüyormuþ. Ýçime çektiðim o temiz hava olduðu gibi geri çýkmaz mý? Yüz aradým, surat aradým, kimse yoktu. Kimi kime þikayet edeceksin. Belediyecilerin hiç mi yollarý buyaný ya düþmedi. Hep kestirmeden mi gittiler.Yoksa buradan geçmemek için özel yol mu yaptýlar. Bu pislikleri, çöpleri görmesinler diye, köylü tarlasýný ekiyor, o ektiðini biçiyor ve sofrasýna getiriyor. Bunun suçlusu köylü mü yoksa? Önlem almayan yetkililer mi? Kanser dediðimiz veba insanlara nasýl bulaþýyor? 1 milyona yakýn kanser hastasý var deniliyor baþlýca nedenlerinden biride bu deðilmidir?

O da insan Bu da insan

Zengin yaþar gül gülüstan
Her günü dillere destan
Fakire zehirdir yaþam
… …O da insan bu da insan
… … Dayanýr mý ki buna can

Zenginler kapmýþ payýný
Yitirdiðinden dayýný
Yoksul içemez çayýný

Dað gibi çöp yoðunluðu
Veba olmuþ çoðunluðu
Alamýyorlar soluðu

Nedir bu halin kozaklý
Görenin gidiyor aklý
Ýnan sende tarih saklý

Der Yusuf’um gel hesap sor
Sor neden böyle oluyor
Bak halka zehir soluyor

Yusuf Ter 01.10.2008
Saat 22:31 Ýsviçre

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn türkiye kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Cenaze Birde Morg
Doyduk Köyü Barajý Hani?

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Çoban Köpekleri
1979 ve 2006 Kozaklý
Acý
Siyah Peçete

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Merhaba Þahturna" Ya [Þiir]
Yetenek Sizsiniz [Þiir]
Âþýk Ýhsani" Ye [Þiir]
Pezolar [Þiir]
*mahalle Baskýsý [Þiir]
Türk Halký [Þiir]
Yumruk [Þiir]
Kara Günü Sorma Bana [Þiir]
Güzel Günler Göreceðiz [Þiir]
Osmanlý [Þiir]

Yusuf Ter kimdir?

ESERLERÝ 2001 den bu güne çýkan kitaplarým Þiir Kör Ýnsanýn Gözüdür 2001,Palazlanmýþ Yavrum 2002, Rüzgar Gülü 2003. Daðlar Þahit Aþkýma 2004 Yeni çýktý Yalcýn Yayýnlarý:Ankara Cadesi No:45 Güncer Han Kat:2 Caðaloðlu 34410 Ýstanbul Tel. /Faxs: 0 (212) 519 31 35 Yeni çýkan kitabým Ey Renksiz Dünya Temmuz 2009

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Yusuf Ter, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.