..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bilgi sakalla llmez. -Moliere
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Ak ve Romantizm > Erturul ERDOAN

20 Austos 2011
Mutfak Penceresindeki ri Gzlm  
Erturul ERDOAN
Birka saatlik blk prk uykuyla erkenden uyandm. Penceremi atmda farkl bir hava odamdayd. Gnlerden Cumartesiydi e de leden sonra te balayacama sevindim. Yzm bile ykamadan ev ahalisini uyandrmadan mutfaa yine fare kvraklnda sessizce girdim. Kar pencere yine aralkt Gzm dakikalarca orada belirecek kk bir hareketi bekledi... Hareket olmaynca dudam bkerek tekrar yatama getim. Gzlerimi tavana dikip, neler yapmam gerektiini dndm. nce kk bir kda Sizinle ciddi olarak tanmak istiyorum diye yazsam, nasl karlard? Yzme pencereyi kapatr myd? Yoksa beni aileme mi ikyet ederdi? Ak insanlara neler dndrmyordu ki

:BDGD:
Yaz mevsiminin balangcyd.. O zamanlar mevsimler gecikmiyor, doa bizlerden henz intikamn almyordu Takvimler Haziran aynn drdn, yllardan ise 1982yi gsteriyordu Ankarann sokaklarnda yryorum gn bitimine iki saat kala. Cebeci semtimizdeki Cebeci Camiinin hemen solundaki kn aralarn kamayp aada kald ve sokan bir bandan bir bana merdivenle kayld mehur yokulu Sng Bayrn genliimin verdii kuvvetle kyorum Kpekler soka esir alsa da it srs yle byle deildi.. Siz 10 bense 15 deyim Tabana kuvvet hzl admlarla yokuu kyorum. Aksilik bu ya; Allah korusun kpeklerin saldrsnda sokakta yardm alabileceim kimsecikler de yoktu Evimize de yz metrelik bir mesafe kalmt. Kpekler sska da olsa, bir araya gelmenin rgtlenmesiyle ne yapacaklar belli deildi Azlarndan akan salyalarna aldr etmeden hepsi birden havlamaya baladnda, admlarm daha da hzlandryorum.. Korkuyla, kuduz ineleri ikilemi arasnda kenarda parlayan ta parasn alp ani hareketle kpeklere atar gibi yapyorum. Bu kez biraz nce bana daylanan kpeklerin hepsi birden duruyor Bir iki hamle ile stlerine gidiyorum, hepsi geri ekilerek ynlerini deitirdiklerinde kalbimin at da yavalyordu
      Eve girdiimde ellerim boya ve benzin kokuyordu Mesleimi merak ettiniz deil mi? Boyaclk m? diyenleriniz olmutur. Hayr. 1980 ylnda yaynevimiz ve matbaamz sonlandrdktan sonra altn bileziimi konuturup matbaada dizgi operatr olarak almaya balamtm. Patron ocuundan iilie insem de ekmek paras iin yapmayacam yoktu Neyse kpekler birka sokak ileride uluya dursunlar, ikinci katn arka tarafna den evimize girdiimde, misafir odamz doluydu. stm bam ve matbaa mrekkebi sinen vcudumla misafirlerin yanna gitmem doru olmaz, diyerek kestirmeden mutfaa getim. Dkme betonlu siyah- beyaz desenli tezgh stnde annemin yemekleri henz soumamt Karnmda fena ackmt Kam bir caca, birde tabaa koyduum ehriyeli pilava daldrdka gzlerimin feri yerine geliyordu nce sarl dolmayla, su brei de annemin en mehur yemekleriydi Bir dilim su breiyle birka dolmay da mideme gnderdiimde Artk doydun uyars da beynime ulamt. Mutfak penceremizden darya gayri ihtiyari baktmda kar komumuzun da klar yanyordu. effaf perdemizde kary ayna gibi gsteriyordu. Pencerenin ardnda iri gzler ocakta piendeydi Bende pencereyi araladmda kardan gelen koku patates kzartmasndan baka bir ey deildi Gzleri iri, yz ise ay paras gibi gzeldi Kalbim hzla atmaya baladnda her tarafmdan Ak duygular vcudumun her tarafn sarmt.. Alev bacay sard derler ya ite yle tutulmutum Karmdaki kz araladm pencereye bakmyordu bile. imden Ben bu kz hemen tavlamam lazm diyerek ieri geip misafirlere; Ho Geldiniz desem de aklm yreimi yakan kzdayd Misafirlerin ne konutuklar umurumda deildi.. Sorduklar sorulara ksa ve geitirici yantlar veriyordum. Su ime bahanesiyle mutfaa tekrar gittiimde kar komumuzun mutfak da snm, brakt pencerenin aral sanki kalbini bana aralamt Aktan her yanm srlsklamd imden yz kere, bin kere; Ben bu kz nasl tavlasam? diye kendimi soru bombardmanna tutuyordum. Mutfaa ka kez gittiimi anmsamyorum. Her gidiimde, iri gzlerin n aryordum.. Ama bir trl denk getiremiyordum. Gecenin yars misafirler gittiinde bende odama ekilmitim. Her gn ml ml uyuyan yorgun bedenim bu kez uykuya dalmas mmkn deildi. Bir sama dnyorum, bir soluma, iri gzlerin atei iimi bir kez yakmt Nasl, nasl tavlamalym, daha dorusu nasl tanmalym? diye yatamda kvranp durduumda sabah ezan gecenin sessizliinde ok duyguluydu. ri gzlerine tutulduum kz Belki gecenin bir yars susamtr diyerek sessiz admlarmla mutfaa girdiimde ara boluk yine karanlkt Pencerenin aralna ylece bakakaldmda, namaza kalkan yal komularmzn ksrk ve aksrklar gecenin sessizliini bozuyordu.
     Birka saatlik blk prk uykuyla erkenden uyandm. Penceremi atmda farkl bir hava odamdayd. Gnlerden Cumartesiydi e de leden sonra te balayacama sevindim. Yzm bile ykamadan ev ahalisini uyandrmadan mutfaa yine fare kvraklnda sessizce girdim. Kar pencere yine aralkt Gzm dakikalarca orada belirecek kk bir hareketi bekledi... Hareket olmaynca dudam bkerek tekrar yatama getim. Gzlerimi tavana dikip, neler yapmam gerektiini dndm. nce kk bir kda Sizinle ciddi olarak tanmak istiyorum diye yazsam, nasl karlard? Yzme pencereyi kapatr myd? Yoksa beni aileme mi ikyet ederdi? Ak insanlara neler dndrmyordu ki Ak gz kara olmak deil miydi? Dncem odamn kafasn iirmiti Geenlerde okudum bir yaz hafzamdan jet hzyla geti. Aslnda bir kadn hayattr diyordu. Bir kadna ne verirseniz verin onu daha byk hale getirir, ona bir ev verirseniz; size bir yuva verir, sebze verirseniz size yemek yapar, glck verirseniz size kalbini verir, ona bir ark sylerseniz size konser verir, kendisine verileni arpp oaltarak geri verir ve bu yzden ona amur atarsanz karlnda bir bataklkta boulmaya hazr olun. Bu dizelerin son satrlar beni glmsetmiti. Kalbimi arpan iri gzlerde kaybolmak, ana sebzeler almak, etrafnda serenat yapp en gzel arklar yuvamzda sylemek istiyordum. Yani ciddiydim Yatan iinde yalnzca dnyordum Yatmann sras deildi, birazdan kar mutfamzda hareket balayacak; yine patates kzartmasnn kokusu aklm bamdan alacakt. Komedinin gznden kk bir kt paras karttm karmasna ama kalemi de zor bulmutum. Gzel hanmefendi, sizinle ciddi olarak tanmak istiyorum diye yazp, bulduum lastikle defalarca evreleyerek kd arlatrmtm. Mutfak ve yattm odann kapsn aralayp gelebilecek sesi bekledim. ki kk ocuun sesi ortal ykyordu Mutfaa kotuumda yakmadan perdenin aralnda yine iri gzleri grdmde kalbim sanki yerinden frlayacakt. Ak dedikleri ite bu olsa gerekti nsann elini ayan titretip, ayaklarn yerden kesiyordu. Evimizin ahalisinden ses yoktu Bu sevindiriciydi. Karmdaki pencere iyice aralandnda bende pencereyi ap, yazdm kd iri gzl kza frlattmda, kt hedefi bulamadan bolua umutu. Rzgrn hava dolamn hesaplayamamtm. Tekrar odama geip bir kez daha ayn satrlar yazp bu kez kt umasn diye mandallayp karya attmda duygularm ku gibi kar pencereden ieriye szlmt. Pencereyi kapatp, perde gerisinden olup biteni seyre dalmtm. Yazmn okunmasndan sonra pencere yzme kapanp perde serte ekildiinde, kalbim parampara yerlerdeydi zlmtm Odama geip, Sen manyak msn, byle yaplr myd? diye kendime kzp durdum! Tekrar gelip pencereyi kontrol ettiimde hareket yoktu. Saatler ilerledike ie gitme vaktim de geliyordu. te gittiimde nasl altm bilemedim. Bir an nce mutfak beni kendine ekiyordu. dn mahallemizin arkadalar ke ban kapmt. Onlara bir Merhaba diyerek eve gitmeyi dndmde, mutfak akm iki yeeni ile birlikte nmden getiinde belli ki bakkala gidiyorlard. Mahalle arkadalarma gz krpp, bende pelerine gittim. Sokan ortasndaki kntya oturup geri dnmesini bekledim ocuklar nden gle oynaya gidiyorlard. ri gzlm ise arkalarndan geliyordu. Peine taklp, ok ciddiyim dediimde, Admlarn hzlandrarak ocuklara yetimiti Eve dndmde annem, her ne kadar yemei ieri salona hazrlasa da, Fazla a olmadm ve mutfakta attracam syleyerek gzm yine kar penceredeydi. Soluk sar lambann etrafnda bcekler serenat yapyordu. Pencere yavaa aralandnda iri gzler bu kez bizim penceredeydi. Umutlanmtm. Yreim kald yerden tekrar atmaya balad Bu kk bak bile beni sabaha kadar uyutmamt. Heyecanlydm. Yarn mutlaka takip edip, yanna yaklamalydm. Abla ben bakkala gidiyorum sz sanki bana bir eyler ima ediyordu. Bende arabuk hazrlanp ondan nce kapnn nne ktm. Bu kez bizim taraftaki Nurettin amcann bakkalna ynelmiti. Apartmana giren kapmzn nndeki souk ve boyas dklen demirlere oturup beklemeye baladm. ri gzlm, hardal rengi pantolonu, perma salar ve desenli tirtyle kt. nmden getiinde ok ciddiydi. Bende be on metre sonra takibe baladmda bir alt sokaa dnmt Tm cesaretimi toplayp yanna yaklap; Sizinle gerekten ok ciddi arkada olmak istiyorum szn sylediimde, yzme bakmadan utanga bir tavrla; Yalnzca bir kez szyle bakkala kadar yan yana yrrken ne anlatlabilirdi ki Tanma fasl bile yetmeden bakkala gelinmiti. Darda bekledim zaman bir mr gibiydi. Tekrar geri dndmzde bana; Babama szm var Bir erkekle tantmda ona haber verecektim diyerek su ilediini ve babasna ihanet ettiini dnyordu Ve biz bir deil, saysz ktmzda artk akmzda kemiklemiti Karakterini rendike ona akm gittike byyordu
     Artk ay nn huzmeleri mutfamza baka yansyor, yldzlar ise baka glmsyordu. Ev ahalisinin uyumasn beklemek ve sabahlara kadar mutfaklarmzda sessizliimiz gzlerimizde kayboluyordu e gitmeyi istemiyor, gnlerce a susuz mutfakta ylece kalabilirdim Geceler ise bambakayd. Ellerimizin uzatlmasnda ancak parmak ularmz kan dolammza kartnda, scaklmz yreimizde birleiyordu Hep byle mi gidecekti gecelerin tatl ryalar? Aman Allahm ne gzel bir duyguydu k olmak ve sabahn uyanmasnda onun varln hissetmek ve ona koabilmek, onun gzlerinde eriyebilmek Ayrlk ve zlem nedir bilmeden zaman su gibi akp gidiyordu Ne zaman bir gecenin sessizliinde Ben yarn memleketime gidiyorum szyle uzanan parmak ularm daha da ileriye gtrmek istediimde neredeyse mutfak boluunu boyluyordum. im burkulmutu bir kez. Benimde Karadeniz sahilinin gzel ehirlerinden Orduda i teklifi almam ikimizi de zlem ve ayrl tantrmt nsann sevdiinden ayr olmas anlatlmaz kt bir duyguydu Gurbet sokaklarnda admlarnz aptallar, deniz kenarnda oturduunuz banklarda hep onu hayal eder, deniz kenarnda oltann ucunda kp gelecek diye hayal kurarsnz. Sayfalarca mektuplara dersiniz tm duygularnz, gzyalarnzn sel olmasnda iirleri dize dize sralarsnz Onu grmenin heyecan ile alrsnz yaban ellerde Telefonlarda saatlerce konuursunuz jeton atmlarnda Ve bir gn telefonun dier ucunda; Ben babama konuyu atm, nk ona bir erkekle ciddi olduumda tantracama sz vermitim. Seni tanmak iin bekliyorlar dediinde bir Kurban Bayram sabahnda kendimi sevdiimin evinde salonda koltukta bulmutum Ona ilk tanmamzda yazdm gibi Ciddi olduumu ispat etmitim Ve 1984 ylnn 10 Kasmnda Atamzn lm yldnmnde yetkililerden izin alarak evlerinde nianlandk. 19 Austos 1985 tarihinde saat 11.25de evlendik. Ankaraya yerleip evliliimizin ilk devresini yaadktan sonra imdilerde ikinci devresini Bursada yaamaya devam ediyoruz. Uzatmalar nerede oynarz veya oynamaya vaktimiz olur mu bilmeden, on bir yl sonra dnyaya ge gelen olumuzu topluma iyi bir birey olmas iin abalyoruz Ve Ankara dnda yerletiimiz Bursada yaam da bizlerden bir ey alsa da sevgimizden hibir ey eksiltmedi Sevgimiz katlandka sevgi yuma oldu imdilerde ri gzlm incitmeden ona bir iek gibi bakyorum, hem salnda hem de hastalnda
Erturul Erdoan
Austos 2011/Bursa

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Ayaklarn Nerede Anne?
Pavyon Gzeli
Sol El
Maydanoz Hilmi
Gizemli Zarf
Kadn Adamlar

Erturul ERDOAN kimdir?

Erturul Erdoan, 1958 ylnda Ankarada dodu. 1968-1980 yllar arasnda babasnn kurduu Doan Yaynevi ve matbaalarnda alt. 12 Eyll darbesi sonras yaynevlerinin kapanmasyla Ordu ehrinde 1982-83 yllarnda mahalli ve ulusal basnda gazetecilik yapt. eitli dergi, gazete ve kitaplarda ykleri yaymland. Hindistan Kritya ve Kolombiyada dzenlenen Medellin Uluslararas iir Festivaline on-line olarak katlmtr. Dnya sorunlarn romanlarna yanstan Erdoan, Trkiye Yazarlar Sendikas (TYS) yesidir. Kitaplar: - Vallahi ptrmem, Mola Yaynlar, Temmuz 2012. - Mor Gzdeki Hzn, Deha Yaynlar, Mart 2014. - Mor Gzdeki Hzn, Hel Yaynlar, Nisan 2015. - Sonrasz Kadnlar, Lakin Yaynlar, ubat 2015. - Corona Yalnzl, Ceren Yaynlar, Haziran 2021

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Erturul ERDOAN, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.