..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bar bulacaz. Melekleri duyacaz, gn elmaslarla parladn greceiz. -ehov
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Toplumcu > Erturul ERDOAN

9 Mart 2024
Kadn Adamlar  
Erturul ERDOAN
Ablam dedim ama siz bakmayn, o artk erkek oldu ve babam adn Halid koydu. Nasl yani? demeyin. Burada erkek evlad olmayan aileler, kyllerce yadrganrlard. Babam, srf mahcup olmamak iin ablam Figan kyn on iki ihtiyar karsnda Bacha Poh deti ile yemin ettirerek henz kk yalarda erkekletirmiti. Ablam artk erkek gibi olmutu. Trenin ardndan babam, ablamn kulana, Sen artk kz deil, erkeksin. Her yerde byle davranacaksn. diye, fsldamt.

:BFB:
Evimiz ehirdeki gibi modern deildi. Bahesinde begonvillerle bezeli rengrenk iekler de yoktu. nnde havuz, deniz veya gl manzaras olmasn ok isterdim ama kz kardeim ve annemle birlikte yaadmz ev; hani u dnyann yoksul lkeleri arasnda sonlarda olan, Afganistann Badahan vilayetinin Wakhan ilesine bal Khandud kyndeydi. Yaadmz topraklar; Rusya, Amerika ve sonrasnda slami rejimler arasnda pinpon topu gibi oradan oraya savrulmu, kadnlarn ise evlerine hapsedildii bir lkedir. Dalarn zirvesindeki kylerimize yle kolay kolay turistler de gelemezdi. nk doa artlar ve lm yollarnn can ald bu blgede yaamak cesaret isterdi. Kymze ylda hepi topu yz kiiye yakn ya dac ya da maceraperestler urard. Onlarn da tek yaptklar fotoraf makinalar ve ektikleri videolarla yokluk iindeki yaantmz, keyfi yerinde olanlara izletebilmekti. Evimiz, maara grnmnde olsa da ierisi o souk havalarda genelde serin olurdu. Bizler, odalarmzda kap nedir bilmezdik. Zaten gizli sakl hibir eyimiz de yoktur.
Babam sizinle tantrmadm. Onu grebilene ak olsun! Celalabad ehrinde bir nakliyat irketinde kamyon ofr. Evine ayda birka kez urard. Kymz, Tacikistan, in ve Pakistana snr komusu olduundan Pamir ve Hindiku Dalarndaki dnyann en tehlikeli yollarnda almas hep yreimizi azmza getirirdi. Eve her geliinde babam yeniden domu gibi hissederdik. Ah o yollar bir grseniz! Bu arada benim adm, Tamara. Evin ortanca kzym. Kk kz kardeim Elvan, henz yedi yanda. Ablalarmdan Fevziye on altsnda, en byk ablam ise Ablam dedim ama siz bakmayn, o artk erkek oldu ve babam adn Halid koydu. Nasl yani? demeyin. Burada erkek evlad olmayan aileler, kyllerce yadrganrlard. Babam, srf mahcup olmamak iin ablam Figan kyn on iki ihtiyar karsnda Bacha Poh deti ile yemin ettirerek henz kk yalarda erkekletirmiti. Ablam artk erkek gibi olmutu. Trenin ardndan babam, ablamn kulana, Sen artk kz deil, erkeksin. Her yerde byle davranacaksn. diye, fsldamt. Ablam, babamla birlikte atlarna binip evimizin uzaklarna srtlarna taktklar tfekleriyle giderlerdi. Dndklerinde artk ne avladlarsa annem piirir, hep birlikte yerdik. Odun kesmek, hayvanlara bakmak, evin tamiri gibi ar iler, ablama yklenmiti. Ona artk aabey diye hitap ediyorduk. Bu Bacha Poh denilen dette erkek olmaya karar verilenin nce salar kesilirdi. Ablamn da gzleri yalarla dolduu bir anda ipeksi salar kesilmiti. Bulunduumuz yerde kahvehane gibi yerler yoktu. Ancak ile merkezlerine yakn olan kylerde yemin edenler, oralara rahatlkla girebilirlerdi. Girdikleri yerlerde veya karlatklar kyller tarafndan da sayg grrlerdi. Aslnda bu durum sylenildii kadar kolay olmuyordu. On sekiz yana gelmi ve bir bezle sk sk balanm memeleri kk, regl dnemlerini dzensiz atlatan gen kadnlarn bilinaltlar, onlar erkeklie tamt. Erkeklie geenlerin, kesinlikle seks hayatlar bitiyordu. nk yemini bozanlarn sonu lm oluyordu. indeki kadn ldrmek bu olsa gerekti. ldrmek dedim de bizim lkede yaayan kadnlar zaten lden farkszdrlar. Kafesine kapatlm kular gibi evlerine hapsedilen kadnlarn ii; temizlik, yemek yapmak ve ocuk bakmaktan baka ne olabilir ki? Evimizde ne telefon ne de televizyon vard. ocuklar, oyun nedir bilmezlerdi. Sekiz yandaki bir kz ocuunun grevi; drt yandaki kardeine annelik, erkek ocuklar ise hayvanlarn banda obanlk yapmakt.
Babam, muhafazakrd. Hem de en koyusundan! Bize nefes aldrmazd. Bulunduumuz yerde, hatta yakn kylerde ne doktor, ne salk oca ne de okul vard. Dnyadan bir haber yaardk. Kz halimle bir gn, hayvanlar otlatmak iin kardmda kyden birisi ikyet etmi olacak ki, babam bir akamzeri iten yorgun geldiinde beni falakaya yatrd. Her tarafm kzartana kadar dvd. Dvmekle kalmad, bedenimi bir top gibi duvarlara frlatt. Neymi, o grevi aabeyim yapacakm! O ne dvmeydi! Ne annem ne de kz kardelerim ayrabildi. Zaten ayrmak detlerimizde yoktu. Ceza neyse ekilecekti. Bizim dnyamz, bedenlerimizi kucaklayan evimizin kire kokan duvarlar oluyordu. Bir de pencereden baktmzda usuz bucaksz dalarn bozkr grntsyd. Hep merak ederdim, acaba dalarn ardndaki yaantlar nasld ve kadnlar neler yaparlard? Hzla kayan bulutlarn stne oturup tpk masaldaki cadnn sprgeyle uup gitmesi gibi, hayal ettiim yerlere gitmek isterdim. Sahi medeniyetin ne olduunu nereden mi rendim? Kymze gelen bir yabancdan...
Okumak isterdim. Kitaplar nasl bir eydi, bilmiyordum, ta ki daclar kymze gelinceye kadar. Gelen bir yabanc, dilimizde okuma ve yazmay reten bir kitap vermiti. Hi kimseye gstermeden onu sakladm. Babam grm olsayd, kemiklerimi krard. Biliyor musunuz, hayalimdeki meslek doktorluktu. nk kymzdekiler, ne doktor ne de retmen grdler. Kadnlarmz, doum yaptklarnda lmle burun buruna gelirlerdi. Hatta doayla mcadele edemeyenler ateler iinde ac ekerlerdi. Akraba evlilikleri olduundan ocuklar sakat doar veya lrlerdi. Bizim buralarda savan kokusu sonradan sonraya iyice duyulmaya balamt. Bir gn nasl olduysa alaktan uan bir jetin vadiye att bombalarn grlts ile kendimi eski bir dolabn iine atmtm. Yn giysiler arasnda bir de ne greyim, ailemizde genlik dnemlerinde Kabilde bir deirmende alrken okula gitmeyi de ihmal etmeyen dedeme ait ocuun Alfabesi adl bir kitap! Onu hemen elbisemin arasna sakladm. Jetler uzaklatnda kimseye gstermeden Petuca kelimeleri resimlerle eletirmeye alarak okumay reniyordum. Ablam odun getirmeye gittiinde, annem yemek banda, babam ise kamyonu ile iinde olduu zamanlarda okumay renmek iin planlar yapyordum.
Babam, gerekten zor artlarda alyordu. Tpk her an lme hazr bir sava gibiydi. Altndaki kamyon olduka eskiydi. O geit vermez dalarn yollar ukurlu, heyelan bol ve dar yollarnda almak her ofrn harc deildi. Zaten bu yola lm yolu deniliyordu ve dnyann en tehlikeli yollar arasndayd. Bir gn Halid Aabeyim, babamla olan yolculuunu anlatmt. Aman Allahm! Anlatrken heyecandan her tarafm titremiti! Anlatlanlar duyduktan sonra iime babam her an kaybetme korkusu yerlemiti. O gn Tuz Dandan aldklar uvallarla dolu tuzlar Pakistan snrndaki bir ileye gtryorlarm. Be bin rakml dan yola yakn iri akllar aralarn stne dmeleri an meselesiymi. Hele yamur yadnda geveyen kaya paralar yola dtnde aralar iin byk tehlike yaratrm. ki ara dar yolda karlatklarnda birisi geri geri giderek kuytu bir yere yanamak zorundaym. Karlkl geerlerken mutlaka birbirlerine srterlermi. Aabeyim yan taraftan aalara bakm, uuruma yuvarlanan aralar ounluktaym. Kamyondan inip babama yol gsterdiinde tekerlekler lme olduka yaknm. Yoldaki kk bir kaya parasnn kopmasyla kamyonun aalara umas iten bile deilmi. Babam artk bu yolu ezberlemi ama yine de saatlerce sren o yolculuk, srat kprsnden gemek gibi bir eymi.
Afganistanda dalarda yaayp da ata binmeyi bilmeyen yoktur. En nl oyunumuz Buzkaiy aabeyim Halid anlatmt. Bu oyuna olak oyunu da deniliyormu. Genelde k aylarnda cuma gn oynanrm. Oyuna katlan atlar dokuz ay, gn na kartlmadan zel yemlerle besleniliyormu. Gnde on yumurta yedikleri de oluyormu. Oyunun topu, kafas kesilmi olakm. Bunun belirli mesafede at stnde tanmas gerekiyormu. Oyun boyunca atllar, ola kapmak iin birbiriyle yarrlarm. Olak, oyundan yirmi drt saat nce souk suda bekletilip tuzlanyormu. Bylelikle arlaan olan tanmas ve yerden alnmas zorlasn isteniyormu. Bir gn babam beni de gtrr myd? Hi sanmyorum. Keke ablamn yerine ben erkek olsaydm! Olmad! Bizim lkede erkek demek, zgrlk demekti. Hesap soran veya Neden hayvanlar otlatmak iin dar ktn! diye, dayak atan da yoktu. stediin gibi her yere git. zgrlk gibisi var myd? zgrlk demitim. Bir kadn, zgrl denemeye kalktnda karl; ya dayak ya da yapt cezaya gre lmd. Peki, cezas iin modern ehirdeki gibi hapishaneye girer miydi? Hayr. lkemde kadnlara hapishane de yasakt! Bizleri hapishane niyetine airet reislerinin evlerinde hizmeti olarak altrmaya gnderirlerdi. Oralarda cinsel istismar grenler iin bir nlem de yoktu. Bu tr haklarn dile getirenlerin karl idam sehpas olma ihtimali yksekti. Kadn olmak lkemde gerekten zordu! Kimse kadnln kolay olduunu iddia edemezdi. Kadnln krlan onurunu yine tamir edecek olan da adaml seen kzlar olacakt. Hayat tpk masallardaki prensin ayakkab ile k olduu kz her yerde aramas gibi kadnlarn ad da lkemde aranyordu!
Sava, lkemizin kaderiydi. Ne Amerikas ne Rusu ne de bir bakas bizleri rahat brakmad. Bomba sesleriyle uyandk. Kymz ele geirenlerin esiri olduk. Savan yoksul kurbanlar gibi oradan oraya savrulduk. Bir erkein kadnlarla gz temasnn karl, krba veya lmd. Bir ara ucundan yakaladmz zgrlk, bir kelebek gibi avularmzn arasndan uup gitmiti yine Burkalar tekrar giymek zorunda kaldk. Taliban ynetimince kadnlarn grnmemesi iin evlerin camlar karartlyor veya siyah boyanmas isteniyordu. Bu yaamdan kamak isteyen kadnlar ise kendilerini yakyorlard veya intihar ediyorlard. Okur-yazar olmasn istemiyorlard. Yzde doksan cahildi lkemdeki kadnlarn. Yemei yapacak olan kadnlarn pazara gitmeleri de istenmezdi. Gneli bir tarlada bir kadnn ay imesi ya da kz kardeinin dnne arabayla gitmesi bile potansiyel bir lmcl kumard. Bizlerin drt duvar arasnda pencereden grebildiklerimiz yalnzca; kyn birka tepeye yaylm mezarl, akam gneinin parlayan krmzs ve pembe renkli ta ynlaryd. Okuma yazmay ise dedemin kitabndan skmtm. Aabeyim babamla birlikte Tacikistana gittiinde ondan defter ve kalem istemitim. Gizlice alp getirdii deftere iirler yazdm. Bakmayn lkemin yle olduuna, eskiden lkemde nice airler yetimi. Yllar ncesinde hemen hemen her evde okunmasa bile bir veya daha fazla Fars iir koleksiyonlar bulunurmu. Hatta Maera iir yarmalar bile yaplrm.
Anne! Anne! diye atlar yakarak alayan aabeyim Halidin sesini uzaktan duymutuk. Yaklatka hkrklar artyordu. Annem, rtyle gerilmi mutfakta bizlere patatesli bolani yapyordu. Aabeyim kapdaki rty ap mutfaa girdiinde anneme sarlp uzun sre brakmad. Hkrarak bir eyler sylyordu ama ne olduunu anlamamtk. Annem, Olum babana bir ey mi oldu? dediinde, aabeyim ban sallad. Annem baylmt. Dnyann en zorlu yolu bir kurban daha almt. irket yetkilileri babamn paralanm cesedini getirdiklerinde tanyamadk. Kymzn mezarlna gmdkten sonra evimizin reisi aabeyim olmutu. Hayvanlar ile ektiklerimiz bizi beslemiyordu. Neyimiz varsa komulara satp bir ileye gitmek istiyorduk ama savan ortasnda dalar ap tehlikeli yollardan geebilmek yle kolay deildi. Bamza mutlaka bir eyler gelecekti. Korkumuz erkek grnml ablamn eline silah tututurup rgtn saflarna almalaryd. Ya dier kz kardelerim? Onlar da kyn gzelleriydi. rgt yeleri, salarndan yakalad kzlar srkleyip sava ganimeti diye gzel olanlar nikhlarna alyorlard. Zavall annem ne yapard? Aabeyim, babamn alt irkette birisi ile tanm ve hepimizi ran zerinden Trkiyeye karacak bir yolun olduundan bahsetmiti. Babam iin verilen bir miktar paraya ilaveten her eyimizi sattmz iin elimize bir miktar para gemiti. Ya hep birlikte yaadmz topraklar terk edecektik ya da kalp bir evin iinde hapis yatacak ve zgrlmzden olacaktk. zgrl setik. Ucunda lm de olsa yola kacaktk. Ertesi akam, iinde bir baka ailenin olduu bir ara geldi. Bu ara dalar aabilecek trdendi. Aracn kapal kasasna bindik. Yanmza birka giyecek ve bolca yiyecek aldk. ukuru bol bu yollarda hamile olan kesin doururdu. Uzun yolculuun ardndan ran snrna yz kilometre yaklatmzda yolda birok tehlike atlatmtk ama ofr bu ii iyi biliyor olacak ki, bizleri snra yakn geni bir araziye sa salim getirebilmiti. Nereye gideceimizi tarif ettiler. Epeyce yol yrdk. Yrmekten ayaklarmzda derman kalmam, dudaklarmz ise souktan atlamt. Kimi zaman yaknmzdan akan dereden su itik. Uradmz ba ve bahelerden meyve yemek zorunda kaldk. Zira erzak da tkenmiti. Bir ara karmza kan silahl soyguncular neyimiz var neyimiz yok, aldlar. Yalnz annem klotuna diktii bir bez torba iindeki altn ve paralara umutlanmtk. Bir kyde misafir edildikten sonra ran snrna yaklamtk. Burada bir baka gmen tacirleri ile tantrldk. Allahtan bu ii yapan Krgzlar yakn kylmz olduundan bize maddi ynden zorluk karmadlar. Annem, para ve altnlar verince iler kolaylamt. randan Trkiyeye olan yolculuumuz balamt. Sa olsunlar yemek konusunda skntmz da olmad. rann ehirlerden uzak blgeleri, lkemize benziyordu. Issz olsa da insanlar yardmseverdi. Aracn penceresinden darlar seyrederken hayallere daldm. Bir da kyne uradmzda, yamalara yaplan evlerin, lkemdeki gibi kerpi ve tatan yapldklarn fark ettim. nsanlar damlara kp silindir ile dzelterek yamur sularnn evlerine girmelerini nlyorlard. Girdiimiz bir ev, tpk bir maaraya benziyordu. Oval ve dikdrtgen eklinde oyuklarda biblolarn grnts ok hotu. Bir odaya gemek iin kap yerine burada da rtler ekilmiti. Yerde bir kilim ve yaslanmak iin otantik grnml yastklar vard. Odalara gemek iin eilmek zorundaydk. Yokutaki evlere gitmek iin her iki tarafta tatan merdivenler sal sollu, orta ksmnda ise yamur sularnn gideri iin bir blm yaplmt. Evlerin uzaktan grnts bir sanat aheseriydi. Bir ev daha dikkatimi ekmiti. Bu ev, olduka farklyd. nnde geni bir alan vard. eme nndeki koltuklar modern grnmlyd. Ortadaki sehpada bir vazo ve iindeki gln rengi pembeydi. Bu evde oturanlarn zengin olduklar belliydi. Avludaki merdivenlerin trabzan ferforje, pencere ve kaplar oval biimindeydi. Bu kydeki bir evde kaldk. O gece yol yorgunluumuzu atp gzel bir kahvaltnn ardndan tekrar yola koyulmutuk. Yolculuumuz bu kez otobsleydi. Kafam cama yaslayp yola devam ederken dncelere daldm; lkemin adetleri gzmn nne geldi. Ah babam! Neden ismimizi sylemekten ekinirdin ki? Hibir devlet kurumunda kadnn ad sylenmezmi! Evraka Bilmem kimin kocasnn ei veya kz olarak yazlrm. Sylense ne olurdu ki? Kadnlar utanlacak ne yaptlar ki? Namussuzluk ya da utan verici olarak grlyormu kadnn gerek adnn sylenmesi! Hay Allahm! Bir keresinde aabeyim anlatmt. Babamla Wakhana giderken yolda aldklar bir adam anlatm. Kars yksek atele doktora gitmi, doktor, zatrre tehisinden sonra ilalar yazp reeteyi kadna vermi. Kadn da kocasna teslim etmi reeteyi. Ancak reete stnde karsnn ismini gren adam deliye dnm ve ilalar almak yerine adn yabanc bir adama ismini syledii iin karsna iddet uygulam. Yalnz bu mu? Evlilikler de kzlar iin bal bana bir sorundu. Ya on altya gelen kz, damad bile tanmadan byk miktarda balk paras ile evlendiriliyordu. Afganistanda evlenmi olsa ne olacak ki? En iyisi bile, evde hapis hayat yaayacakt. Evin odalar onun dnyas olacak, makinesi varsa, kocasnn skklerini dikecek, tandrda ekmek yapacak ve inekleri samay renecekti. Komularnn ufak bir ikyetinde kadnn evine polisler girip yatak odas bata olmak zere her taraf didik didik arayacaklard. Evlenen kzlarn en zoruna giden ise zor koullarda uzaktan gelen akrabalara dn yemei hazrlamalaryd. Ziyarete gelenler buna ok nem verirlerdi. Bunu bilen gelinler, kocalarn borlandrmak uruna da olsa en gzel sofray hazrlama yarna girerlerdi. lkemin fakir ocuklar! Oyun nedir bilmeyen ocuklar! Gecenin ge saatlerinde dzenlenen davetlerde yapma gs ve ayaklarna zilli halkalar taklarak yal zengin adamlarn sofralarnda birka dolara zenne yaplan ve sonra da tecavz edilen ocuklarmz! Baabaze denilen ve slam asndan da caiz olmayan bu durum gerekten ok iren ve mide bulandrcyd!
Sonunda dnceler arasnda iki bin otuz dokuz kilometrelik yorucu yolculuk Trkiye snrnda son bulmutu. Vana snr bir ilede Afganistandan gelen bir komumuz ile tantk. Bir sre onlarda kaldk. Ailece alma hayatna atldk. Ne i varsa yaptk. Ben bir lokantada hem garson olarak altm hem de okula gittim. imdi eit eit kitaplar okuyabiliyorum. Dier kardelerim de farkl ilerde alarak hep birlikte kiraladmz bir evde yaama smsk sarldk. Bu yazy sizlere karl bir gnde ktphaneden yazyorum. imdilerde zgrln mis gibi kokusunu hissediyorum.
Yaasn zgrlk!
Khanduddaki evimizin penceresinden usuz bucaksz dalarn sonsuzluuna bakarken hayal kurmu ve defterime yle yazmtm: Bir gn, evimizin nnde asfaltl yol olacak ve ayakkablarm amurlara saplanmayacak. Mis gibi kokan bir havada kular, o bombalarn keskin kokusundan korkup kamadan huzurla uabilecekler. Savan lm korkusu olmadan ocuklarmz, kzl- erkekli okullarda okuyacaklar. arklar syleyip dans edecekler. Ah benim baht kara ablam! Bacha Posh'a kurban edilmeyen kzlarmz, kendi ocuklarn cinsiyetleriyle bytp ipeksi salarn recekler ve bir sr oyuncak bebekleri olacak burkasz rengrenk giysiler iinde... Eim, prl prl sakalsz bir cilt ve mis kokan teniyle pecek beni ve huzurla iine gidip gelecek. ocuklarmz zgrce oynayacaklar. Belki de birlikte gerekleecek btn hayallerimiz...

Erturul ERDOAN

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn toplumcu kmesinde bulunan dier yazlar...
Sol El
Pavyon Gzeli
Ayaklarn Nerede Anne?

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Maydanoz Hilmi
Gizemli Zarf
Mutfak Penceresindeki ri Gzlm

Erturul ERDOAN kimdir?

Erturul Erdoan, 1958 ylnda Ankarada dodu. 1968-1980 yllar arasnda babasnn kurduu Doan Yaynevi ve matbaalarnda alt. 12 Eyll darbesi sonras yaynevlerinin kapanmasyla Ordu ehrinde 1982-83 yllarnda mahalli ve ulusal basnda gazetecilik yapt. eitli dergi, gazete ve kitaplarda ykleri yaymland. Hindistan Kritya ve Kolombiyada dzenlenen Medellin Uluslararas iir Festivaline on-line olarak katlmtr. Dnya sorunlarn romanlarna yanstan Erdoan, Trkiye Yazarlar Sendikas (TYS) yesidir. Kitaplar: - Vallahi ptrmem, Mola Yaynlar, Temmuz 2012. - Mor Gzdeki Hzn, Deha Yaynlar, Mart 2014. - Mor Gzdeki Hzn, Hel Yaynlar, Nisan 2015. - Sonrasz Kadnlar, Lakin Yaynlar, ubat 2015. - Corona Yalnzl, Ceren Yaynlar, Haziran 2021

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Erturul ERDOAN, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.