..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
ylesine ciddiye alacaksn ki yaamay, yetmiinde bile mesela zeytin dikeceksin. -Nzm Hikmet
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Eletiri > Unutulamayan Dnemler > Necmettin Yalcinkaya

6 Aralk 2013
Avucuma Batan Kymk  
Necmettin Yalcinkaya
Ahh hatalarm, ana tavuk zelliimin balca ah'lar seni.

:AJHF:
nsanlar yaptklar hatalardan hep utanp ve hi mi hi getirisinin olmadn sylerler, gerekten bu doru mu, belki. Ve hafif bam evirip getiim yollara baktm.

Hata. Ahh hatalarm sen yok musun sen, benim btnmn ayrlmaz bir paras. Bazen elimi uzatp dokunduum ate paras olup yakc alevlerini yreime kadar hissettiren. Deli fiek misali peinde gidip tkezlendiimde duvarlar yumruklamam yetmeyince iki gz iki eme aladm, hi uzamda durmuyorsun, yoksa ben mi pein sra dur durak dinlemeden kotum.

Bazen elimi yakmana bakmakszn siper olurum sana, bamda dnen ocukluumun haylazl olup diditiim gibisin, ebecilik oynarz, kim kimi buldu ya gider o an ki dlerimizin ak.

Kim neyi deitirir ki, bu benim kabul gren, bugne getiren yanm.

Beni ben yapan sevimli, ekilmez, tez canl, kskan, gerektiinde yaygarac ve olmazsa olmazm.

Kzp yaka silkelesem de sen olmadan bu kadar derya u denizi dolduran insani tanma sanatn renemezdim. Avucuma batan kymk olup canm yaksan da, hayatn tuzu tad misali ekilden ekile dnp durdun avucumda. Ara sra gzlerime hcum eden yalara vesile olsan da dudak kenarnda beliren hznl tebessmde saklsn. Kzsam da, harman yerinde oynayan iki sa rkl ocukluum gibi gzmde tten yann unutamam.

Bugn oluan yaman m yaman acmaszln oluturduu ark grp kaardm ta o yani banda duran Qevere Soru'un yanna.

Ahh hatalarm, sen olmasaydn bir nebze de olsa insann iyi ve kt yann hi mi hi gremez, yoksun kalrdm dorunun peinde komaya.

Engebeleri uarak gemeyi renemez, ayaklarma taklan talar amasnn hazzn ve emein ne bulunmaz gzellik olduunu capcanl grmezdim.

nan bana, varln bana unutulmaz iyi'leri gsterdi.

Hata... Ahh hatalarm sen yok musun sen peim sra kouturan glgem oldun, yakam kurtaramadm eteime yapan yaramaz ocuk gibisin. Atsam atamyorum. "Git" diyen yaygarac sesime kulaklarn tkayan hoyratlna bilsen nasl da d bilirim, yine de avucumda saklanan kymk olman deitirmiyor.

Ahh hatalarm, seni elimin tersiyle telemem, sen olmasaydn inat olmaz, umudu sakl tutup kendimi yeniden kllerimden yaratma cesaretim olmazd.

Ahh hatalarm, ana tavuk zelliimin balca ahlar seni.

Yreimde taan sevgi demetlerin ucuna yapan sevimli, gerektiinde can actan renk cmbnden gz kamatran ar bcei gibisin.

Gz alc, kamatran renk cmbnle naslda gelip karma gerekmi gibi dikiliyorsun, tanmam zorlatran sesiz, munis sevimliin aldatc, grmem hep gecikiyor.

Ahh hatalarm, neden abucak hi bana grnmedin, hep bin bir renk ardna saklandn, gizlenmeyi ne ok seversin. Tez canl, telal, heyecandan trnaklarn kemiren ocuksu yanmsn. Beklemeye dayanamayan sabrszlmn getirisi. rselenmi duygularn geride brakt bir demet hzn yuma olup actrsn dokunduuna.

Ahh hatalarm, tecrbe hanemin puan getiricisi, kadir kymeti tanmamn yegne katks.

Her eye ramen olumluyarak bildim seni, kendimle sevdim.

Sen olmadan kendimi, civarm, iyi ve kty tanmazdm.

Sana borluyum diyemem, lakin olmaman insan tanmam da yaman bir ak olurdu ve inan bana, bu kargaann iinde hayatn o ip incecik dalna sarlmam getirensin.

Sana kzp ksmem ne gezer, hep grmezden geldiim olup ktn karma yklmayan da misali.

ocukluumun yadigr gibi bazen sevince, bazen de zor olup fke ve hrnlma elisin.

Gze hitap eden lt, parltndr beni sana eken, iinde hep mavi rengin tlsmn aradm. Bazen erbet olup kendini suskun halime iiren unutulmaz tat olursun.

Bazen de d kurduum diyar kadar yakn m yaknm ve tekrarlanan ksmelerin tad tuzu olur her bir an'n.

Ahh hatalarm, ana tavuk zelliimin balca ah'lar seni.

Keje Elif ORHAN

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bir Yanm Eksik Kalr [iir]
Alp Getirmeli Seni Bana [iir]
G Kucaklamak [iir]
nadm nad te... [iir]
Susturamam [iir]
Sana Koarken [iir]
Yapayalnz Bir Bama [iir]
Resmine Baktka [iir]
Bu Gece... [iir]
Sras Myd? [iir]

Necmettin Yalcinkaya kimdir?

1960Sarkam doumlu. 1977-78 zmir Namk Kemal Lisesi Edebiyat mezunu. Ozan Yaynclktan 12 Eyllde ok Gldk Netekim! Mendil Sen Kokuyordu ve Stres Bilezii ve On ocuktuk An/yk. eitli dergi ve sitelerde yk, iir yazarl. Ayrca Edebiyatbahcesi. net sitesinin kurucu emekisiyim. Yry, sinema, tiyatro ve olta balkl hobilerim var. Yazmay ve okumay seviyorum.

Etkilendii Yazarlar:
Tolstoy,Ahmed Arif, Nazim hikmet, Cengiz aymatov,

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Necmettin Yalcinkaya, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.