..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
"Usun ve deneyimin aksallarnki gibi, ama yrein masum ocuklarnki gibi olsun." -Schiller
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Bilim Kurgu > mer Kandurol

19 Ekim 2020
Dumandan Sonra  
mer Kandurol
Dumandan Sonra

:FBG:
Her tarafta o ar, sanki cehennemden kmcasna duman vard. nsanln medeniyeti sanki ekilmi bir gl gibiydi burada. Sanki iki hafta nceki bu yerle imdiki bu yer ayn deildi, evet ayn deildi.

Sokakta yrdke srekli karma kan yamalanm, talan edilmi dkkanlarla doluydu. O grltnn yanks sanki devam ediyor gibiydi oysaki daha ok ama ok uzaktayken bu sesi bir televizyon programymcasna izleyen de yine bizdik. Zamanla ses ykseldi, yaklat ve anszn bir gk grlts gibi vurdu bizi. Kimse ne olduunu anlayamad ama ilerinden geen sadece bir tek kelime vard Ben!.

lerledim. Elimi bile gremezken ilerledim. Etrafta doallktan gram kalmamken, her eyin tonu siyahken ilerledim ve karma eski gnleri hatrlatacak paralanm ve yanan eskiden ocuklarn renkli iekler iinde koturduu, salland, bencil olmayan, sadece kendilerini dnmeyen, eski gnleri hatrlatan o masum ocuklarn parkyd, zgrln park. Ama eskiden hi ama hi eser yoktu sanki. Sadece Atete yanan Ben szckleri vard.

Devam ettim.

Olaylar ilk olmaya baladnda tip insan vard: Benler, Kanat Gerenler ve Uymayanlar. Kanat gerenler en iyileriydi. nk insann kendisinden nce dierlerinin geldiine inanrlard. Keke onlardan daha da ok olsaym bu cehennemi cennete evirirlerdi. Sonra Uymayanlar kt. Bunlar hibir eyin olmadna inan tehlikelerdi ama benler kadar tehlikeli deillerdi. Kurallara uymaz, sanki sua ortaklk yapan su ortaklaryd. Ve en tehlikelileri olan Benler. Benler bu tablonun ressamyd adeta. Felaketi boya gibi kullanrdlar. Talan edilen dkkanlar, yaklan aralar ve yok edilen parklar Ses kapmza dayandnda benler, koutururdu paalarn kurtarmaya. Kendi kardelerini, akrabalarn, dostlarn. Kendilerini lmn eiinde gibi dnmeye zorluyorlard. Otuz kiiye yetecek erza sadece kendilerine alp kanat gerenlerin lmesine gz yumuyorlard oysaki herkese yetecek kadar vard yaam, kendini dnen bir bencile deil.

Karma bir insann kmas iin dua ediyordum. Yalnzlktan bkmtm. En son grdm insan elimdeki yemei zorla alan bir bendi. Yollarda ecel sessizlii kol geziyordu, lm de yle. Neden darya ktm da tam bilmiyordum. Doru yemeim bitmiti ama darda yemek bulmak bastm yerden pembe aa kmas kadard yani imkansz. Belki bkmtm bu durumdan. Her ey ok belirsizdi gerekten de. Umut tkeniyordu, cesaret tkeniyordu, hayaller tkeniyordu.

Bir an dndm nerede yanl yapmtk diye ama cevab zaten biliyordum nk hibir eyi doru yapmamtk hem de hibir eyi. Belki uzakta ok uzakta mutlu insanlar vardr her eyi doru yapan.

Yolculuumun ikinci saatine gelmitim bile ve bir ey fark ettim: dars gvenliydi. nceleri dar kmay brakn cama kmak bile tehlikeliydi tabii kim uymutu ki bu uyarya. lm ilerine ilediini fark etmiyorlard bile. Ama son hep aynyd Ve imdi bana bir ey olmadna gre doa askerlerini siperlerden ekmiti nk biz kazanmtk ama olmamas gereken bir zaferle. nsanlk artk dnyay mahvetmiti ilkte bahsettiim o dumanla, o atele.

Artk etrafta iimize giren gizli bombalar yoktu ama artk insanlk da yoktu belki son kalan insan ben bile olabilirdim.

Hala bir yiyecek ya da su bulamamtm, tek yaptm ilerlemekti zaten. Fakat bir kprt grdm karanlk duman bir perde gibi hareketlendiren. Acaba bir insan myd oradaki ya da dman m? Onun bir insan olmadn er ge anlamtm da zaten o sadece rzgard, bo ve insann iine ileyen rzgar.

nc saate girdiimde aln ve susuzluun verdii yorgunluk artmaya dayanlmaz bir hale gelmiti artk. Galiba yapamayacaktm. Karanlk, Ptrl ve kuru l bir aaca yaslandm ve dndm nsanln sonunu, medeniyetin sonunu ben getirmiti, ben diyenler ben, ben, ben.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Cehalet [iir]
Zervus Grevi: Blm 1 [Roman]

mer Kandurol kimdir?

Bilim kurgu, ksa hikayeler, denemeler, bilimsel yazlar ve dahas hakknda birok yaz burada.

Etkilendii Yazarlar:
Stan Lee, Andy Weir, Arthur Conan Doyle

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | mer Kandurol, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.