..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yazar yaz yazmay baka insanlara gre daha zor yapan insandr. -Thomas Mann
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > An > erafettin KARAL

1 Ekim 2023
Muamma  
Bir trl iinden kamadm

erafettin KARAL

bu iir deil ykdr

:BJI:
MUAMMA

Annemin beni sevdiini dnerek yaadm her zaman. Asla aksini dnmedim, bu yzden en ok veren bendim, her zaman en fedakr bendim, en ok ben yaadm onun iin, bazen beni bir yaz yamuruna deitiini bile dnmeden sevdim ve verdim. Ona gre yaadm, ona gre yedim, ocuklarma onun adn verdim, onun terbiyesiyle yetitirdim ocuklarm, arkadalarm, kocam, hep ittim attm, benim iin nce annem vard sonra annem gelirdi ondan sonra annem ve daha sonra ailem gelirdi arkadalarm ise hi olmad.
     Nedenini bilmem belki zor gnlere gs germemiz birlikte, belki sessizlikleri paylamak onunla, belki mecbur olmak ona, belki de zaman byle yapm olabilir beni, ama hibir zaman bunlar veya byle bir ey dnmedim, sevdim ben karlksz karsz lekesiz sevdim, sevildim zannederek mrmn her annda onur duydum, sevildiimden phem olmad, hep baka eylerden phe duydum, eimden. dostumdan. arkadamdan ama hep emindim ondan tabi ki yleydi de nk yle grdm, grmek istedim. yle duydum yle duymak istedim, ama aksini hi dnmedim dnmek mi asla, ya bile diyemedim, aslnda demek istemedim
Belki de ocukluumun korkusudur hala benimle byyen, hani hep korkarsn ya ocukken brakp giderse beni diye, terk edilmek korkun byr ya belki de ocukluumun intikamdr benden alnan, hani hep kzar ya anne ocuuna, genken szm tutmadn diye, belki g kullanp intikam alamad imdi sevgisizlikle intikam alyor, ne bileyim sz tutmamamn intikamm bu sevgisizlik.
     Hayr olamaz yle ey ben her zaman sevildim deer grdm, olur mu ben koskocaman ben sevgileri kartrm olabilir miyim, yahu anlatma bana anlatma bo yere bende biliyorum btn her eyi ama itiraf edemiyorum kendi kendime bile syleyemiyorum. ihanet sayyorum kendi sevgime kendi yreime saygszlktr diyorum.
     Anlatmak zor brak anlatmay bildiin geree inanmak zor ah be annem beni senin gibi hi kimse terk etmedi hi kimse senin kadar yakmad yreimi yada nasl desem hibir ihanet seninki kadar zor olmad, diyebilseydim kendime keke ama gel gr sor bana sor sor ki anlataym dinle ki syleyeyim hi deilse nedenini sylersin bahane retir iime su serpilsin duymak istediklerimi deresin. her zaman olduu gibi bebekliimdeki gibi masal anlat bana gzel bir masal anlat anlat ki uyuyaym uyuyaym ki bir daha hi uyanmayaym. ryalar greyim sevgilere dair masmavi gkkua renginde ryalarm olsun, seninle bizimle her eyimle anlat bana gzel bir masal anlat bir varm bir yokmu diye bala mutlu bitir her zamanki gibi.
     Ben kktm kcktm yanllar yapardm kzardn sinirlenir kalbimi krar bezende dverdin beni sonunda da eklerdin anne ol anlarsn derdin oldum ite anneyim ama ben seviyorum ocuumu seviyorum tertemiz hesapsz ihanetsiz seviyorum istiyorum ama yapamyorum sen nasl becerdin nasl yapabildin veya yapabiliyorsun oysa ayn kan tayoruz ayn hcrelere sahibiz ben her eyimi senden aldm ben her eyimi senden rendim ama yapamyorum bilemiyorum yoksa babam m babamdan alm olabilir miyim ama dnyorum da babam ve ben senin gibi deildik bir olamadk bakamadk ayn gzle dnyaya yok canm ben seni bildim ben senden rendim her eyi
     Bir yaz yamuru bir gz bulutu bir kara k daha nemli oldu benden oysa aramzdaki ba anne kz ba hibir eye benzemez hibir kimse seni benden daha ok sevemez bir verdim bin daha veririm ocuk oldum annemi sevdim evlendim kocam dourdum ocuklarm sevdim ama hep sevdim yoksa ben biliyordum her eyi her yalnzlmn sebebini tm aclarn geldii yeri.     
     Gel imdi gel otur karma dinle hi konuma ben anlataym sen dinle benim tm sorunum seninle ver elini koy kalbimin stne arpn dinle nasl heyecanla atyor dn sevginle gel imdi dinle gel ya sen anlat bana yada sen itiraf et. Yollama beni mahere bu acyla bu bilinmezlikle zer miyim bir gn bilmiyorum anlayabilir miyim silebilir miyim kafamdan yoksa balon gibi gn getike iecek mi byyecek mi, yok be ben bytyorum her eyi ben byle ince eleyip sk dokuyorum olur mu yle ey sevgidir bu param ki birine fazla birine az veresin, fakat biz insanlar ite byleyiz hesaplarz kafamzda yazarz izeriz ler bier sonra da ona gre yorum yapar tutar en sonunda bizde bu hikaye ye inanrz.
     Ama her ey ortada yaz gelir havalar snr, k gelince de sour, denize girince slanr rzgara knca kurur insan daha dorusu grr insan hisseder azckta olsa hisseder evet para deil ama sevgi bu paradan daha kymetli paradan daha ok ihtiya hissedilen ve paradan daha ok gzle grlebilen bir ey bu, bebeim daha aylkken bile gzlerine sevgiyle baknca onunda gzlerinin ii glyordu bana tebessm ediyordu gzlerimden bakmdan anlyordu ona olan sevgiyi anlalr elbet, ama ben blemiyorum sevgimi ocuklarma eime anneme babama farkl farkl datamyorum hepsine ayn lde veriyorum nk onlar benim bir param, ah annem ah sende blemezsin sende azaltamazsn sevgini biliyorum bouna bu benim evhamm, kim soktuysa bunu kafama birisi soktu ite bende kurcalayp duruyorum, bilmiyorum grdklerime mi inanaym yoksa hissettiklerime mi grnce mi hissettiklerin deiir yoksa hissedince mi grdklerin deiir, hani baknca gremez ya insan aslnda yle deil o gremeyince bakamaz insan eer grmesini bilmiyorsan nereye bakacann hi nemi yok yada grdklerinin yorumunu yapamayacaksan bakmann ne nemi var ynnn ne tarafa dnk olmas deildir nemli olan kalbinin ne tarafa bakmasdr, kalp gzyle grr insan hisseder benimser dnr beenir ve grr.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Hata
nar

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Geride Ne Kald [iir]
Gerek Yok [iir]
Anamn Yama [iir]
Sevgili [iir]
Kzma zlem [iir]
Saatim almad [iir]
Bouna [iir]
Senin Kadar [iir]
Bilinmeyen [iir]
Sen Bana Gelmelisin [iir]

erafettin KARAL kimdir?

En n planda insan sevgisi olan hayat yaamay ve doay seven birisi

Etkilendii Yazarlar:
mer Hayyam,Pirsultan Apdal.Orhan Veli ve gnmzn en usta airi SUNAY AKIN

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | erafettin KARAL, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.