..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
En bilge insanlar bile arasra bir iki zrvadan holanrlar. -Roald Dahl
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Kent > erafettin KARAL

30 Ocak 2007
Hata  
erafettin KARAL
Bir sabah Ekrem kalkt kars yannda yatyordu “herhalde erken uyandm” dedi yine gzlerini kapad

:BEAC:
-kzm derslerini abuk bitir, imdi baban gelir.
diye bard kiraz’n annesi mutfaktan, Kiraz’da zaten derslerini bir an nce bitirmek iin aklna girmemesi pahasna ala kalem ha bire yazyordu, bir yanda da “imdi babam yine sarho gelecek, annem itii iin kzacak o da sen karamazsn diyecek, yine kavga kacak” diye geiriyordu. zaten akl erdi ereli aralksz bu dzen byle srp gidiyordu, daha dersler bitmeden zil yine ac ac ald kiraz’n yrei yerinden frd birden, aklndan her ey uup gitti, kck yrei yerinden kacak gibi oldu, bir an iin kapy amamak geti iinden ama are olmad geldi aklna zoraki yerinden kalkt ve bir adm ileri iki adm geri giderek kapy at, babas daha ayaklarn karmadan annesinin mutfaktan sesi gelmeye balad,
-yine sarho mu ? paralar kumara yatrp ta m geldi ?
kiraz hibir soruya cevap vermedi ama kafasndan btn sorular “ evet “ diye cevaplad. babas ayaklarn karrken bir an yzne bakmak geldi iinden boynuna sarlp “ho geldin Babacm” demeyi geirdi ama byle bir eyi ne yapmt ne de alkt yinede dnmesi bile iini serinletmiti kiraz’n, ama babasnda her zamankinden farkl bir hal vard. Birincisi; annesine cevap vermemiti, ikincisi; kiraz’a barp hakaret etmiyordu “Ne dikiliyorsun kapnn nnde ekilsene” diye barmamt. Bu sefer kiraz ekilmiti, babas eve girdikten sonra kapy kapatmak iin duvara skm bekliyordu, babas iire girdi kapy kendisi kapatt, armt kk kz, hi yapmamt byle bir eyi imdiye kadar, stelik sa eliyle de ban yle bir okamt, kiraz’n ayaklar titremiti, kk yrei daha da hzl atmaya balamt, “neler oluyor” diye geirdi iinden bir an sonra dnp babasna bakt ama babas hi konumadan doruca odaya gitti tertemiz silinmi eski kilimle kapl sedire oturdu bir sre sessizce bekledi, Fidan hanm da armt kendine cevap verilmemesine ve barp armadan eve girilmesine o da alk deildi byle eylere; doruca oturma odasna yneldi, kendine cevap verilmese de o bir eyler syleyip tm kinini kusmak istemiti, ama odann kapsna gelince aresiz grd Ekrem’i, birden btn syleyecekleri gidivermiti aklndan, Ekrem asla ban iki eli arasna alarak oturmazd, ne olursa olsun, ne hata yaparsa yapsn, kumarda ne kadar para kaybederse kaybetsin, asla byle durmazd, yine su bastr,r avaz kt kadar barr, saa sola zarar verirdi, hibir ey sylemeden doruca mutfaa gitti, tamak zere olan tarhana orbasn kartrmaya bir yandan da byk bir korkuyla dnmeye balad, ne de olsa evinin direiydi, erkeiydi, iflah olmaz birisiydi ama otuz yln onunla paylamt, ayn yast ba koymulard. Geri iki ve kumardan daha byk bir illet, bir dert yoktu ama yine de yrei kabarmt Fidan’n, sabredemedi tekrar odaya doru yava admlarla yrmeye balad, hem fark edilmemek istiyordu, hem de ok merak ediyordu, ayak parmaklarnn ucuna basa basa odann kapsna kadar geldi, ban uzatt ve ieriye bakt, Ekrem sedirin zerinde oturmu duruyordu, ama ba iki eli arasnda deildi “bu iyi ye iaret deil “diye geirdi iinden yine mutfaa dnd;
Ekrem ylece oturdu durdu bir zaman, Kiraz da sessizce karsnda olan biteni seyrediyordu bir ey olmuyordu ama Kiraz sessizlii seyrediyordu yllarca zlemini ektii sessizlii, saatlik de olsa huzuru ylece seyrediyordu,

annesinden daha iyimser ii lk lk t “acaba derslerimi yeniden gzden geirsem mi “ diye dnd bir an ama sonra bir eyler yapp sessizlii bozmamak geldi iinden, ylede yapt, babas yzne bakyordu ama kendisini grmyordu, birden gzlerinin dolduunu grd babasnn, usulca odadan kt, belki babas utanrd kendisinden, yava admlarla mutfaa annesinin yanna gitti. Annesiyle bir sre birbirlerine baktlar, konumak gelmedi ikisinin de iinden, sessizlii annesi bozdu, nesi var kzm babann dudaklarn bkp omuzlarn yukar doru kaldrd Kiraz, “sorsak m ?” dedi annesi ardndan
-Hayr
diyiverdi yksek sesle birden, sonrada eliyle azn kapt, bu sessizliin bitmesini istemiyordu, ne kadar srerse srsn mutluydu halinden kiraz, elinde olsa yllar yl uzatrd bu skuneti ve hatta okula gidince ilk i olarak arkadalarna anlatmak olurdu, geri kimse inanmazd ama o yle geirdi iinden, annesinin “gel bir daha bakalm” demesiyle bitti Kiraz’n hayali “hadi gel bir daha bakalm” dedi tekrar annesi, ikisi birlikte yine yava admlarla odann kapsna geldiler, Ekrem yerde serilen on be yllk halya gzlerini dikmi sanki daha yeni grm gibi motiflerini inceliyordu, Fidan’n gzleri birden Ekrem’in koluna takld, Ekrem’in kolunda baba yadigar saati yoktu, “ne olursa olsun ata kalsa susuzda satmazd o saati” diye geirdi iinden, Fidan kznn omuzlarndan ekerek mutfaa dndler “ne olduysa nemli bir ey oldu “ diye geirdi iinden sonra kzn karsna alarak,
-Bak kzm ne olursa olsun gidip babanla konumamz gerekiyor.
-Hayr !
diye yksek sesle cevap verdi kiraz, yine kavgann balamasndan yine hakaretlerden ve hatta yine dayak yemekten korkuyordu nk, annesi srarla “ ne olursa olsun ben gidip konuacam” dedi ama onlar mutfakta ne yapacaklarna karar verirlerken babasnn sesi geldi odadan,
-Kzm.
lk defa kzm diyordu, Fidan’n duygular iyice karmt, ilk kez sesi sevgi doluydu ama neydi bu olan bitin diye de dnmekten alamyordu kendini. Kiraz da babasn duymutu ama duymamazlktan geldi iinden tekrar kendisine kzm denmesini bekliyordu, tekrar yreine sevgiyle akmasn istiyordu babasnn sesinin, ama gelmiyordu Kiraz’n bekledii davet bir trl, kafasn nne edi kk kz, hepsi bu diye geirdi iinden btn umudu tkenmek zereyken ksk bir sesle babasnn sisi duyuldu yine odan
-Kzm.
Diyordu; allmadk bir eydi bu, ev onlarn eviydi ama baba ya baba diye dnd Kiraz, sonra utand yz kzard sanki sesli dnm gibi; sonrada daha fazla ansn zorlamadan odaya doru kotu,
“efendim baba..” cm diyemedi, nk bu zamana kadar hi azndan kmamt ki ama sylemeyi o kadar ok istiyordu ki, ama syleyemiyordu bir trl, kolay m yllar olmutu azndan byle bir ey kmamt, iyi mi ktm bu sz bilmiyordu, bu skuneti bozmakta istemiyordu, nk babasnn az, st ba yine iki kokuyordu kendi bozmasa da babas bozabilirdi her eyi diye dnd; ama kiraz btn bunlar dnrken babasnn karsnda ylece durduunun farknda bile deildi, birden babasnn;

-kzm gelsene yanma
demesiyle kendine geldi ve babasnn karsnda olmasna ramen babasn grd, btn bu olan bitene bir anlam veremedii iin bir trl konumak gelmiyordu iinden, hem konusa ne syleyecekti ki; Bu yana kadar daha bir kerecik bile olsun oturup babasyla bir ift laf etmemiti ki ne sylenmesi gerekiyordu ne syleyebilirdi, onlar bile bilmiyordu yrei bedenini terk edip gidecek gibiydi nk babas bu sefer ona kin dolu bakmyordu, nefrette etmiyordu bu baklarndan belliydi nk o babasn ok iyi tanrd, birden babasnn uzanan elini grd, kendine doru uzanyordu babasnn eli,
-gel kzm korkma gel yanma,
-he geleyim
-annene de seslen oda gelsin

Kiraz bir nefes de gidiverdi mutfaa
-anne ko babam senide istiyor
-baka kim var kzm odada
-kimse yok
-eee senide diyon ya
-ikimizi ite anne

bu kez aknlk Fidan’ sarmt, “Allah Allah hayrdr inallah neler oluyor” diye geirdi iinden, banda yazmas syle bir dzeldikten sonra, odann yolunu duttu, hem yryor hem zerini ba dzeltiyordu, nk bu olay onlar iin ok byk bir olayd, bir ara kydeki annesi geldi aklna onam bir ey olmutu “yok anm” dedi kendi kendine nk kocas onu ok sevmezdi ki; Daha sonra kayn babas ile kaynanas geldi aklna “hah ite tamam onlardan birine bir eyler oldu” diye geirdi aklnda tabi ki yleydi “kumarda btn paralar kaybetti imdi aresiz kald” diye dnd, Fidan btn bunlar dnrken oktan odann kapsn gelmilerdi, Ekrem hala geldiinde oturduu yerde oturuyordu, kapnn eiini geldiklerinde Ekrem kafasn kaldrd ve
-gelin syle yanma oturun hele
ba dik bir ekilde Ekrem’in yanna oturdu Fidan ama Ekrem’den tarafa bakmyordu ban evirivermiti, dargnda deildi ama camdan tarafa bakp duruyordu ne olursa olsun yumuamak istemiyordu Fidan, birden Ekrem’in sesiyle irkildi;
-artk azma bir daha bir damla bile iki koymayacam
-ne
-duydun iti bir daha azma bir damla bile iki koymayacan
-inallah
-inallah yok sz veriyorum
-tutacanm
-bu gne kadar iecem dedim de tutmadm m?
-Tuttun
-te imdide icmiyecem diyorum icmiyecem
-yi

Dedi ve oturduu yerden kalkmak istedi Fidan ama Ekrem birden kolunda tuttu, “neden diye sormayacak msn” dedi, birden Kiraz’n sesi duyuldu odada,
-icmiyiceksin ite neden sorsunku
-sorsun kzm sorsun sorsun ki bir daha itiimde acizliimi yzme vursun
-yok baba vurmasn vurmasn

dedi kiraz nk vurursa kavga kar diye korkuyordu
-vursun kzm vursun
-yok baba, babalara vurulurmu

kiraz huzurun hi bozulmamas iin urayordu annesine dnd

-anne vurmazsn dimi
-desin bi hele bakalm
-gerekirse vururum

kiraz annesinde inadn grnce bana nne edi aresiz dinlemeye balad
-de bakam ne oldu hele
-bu iki illeti var ya bu iki illeti beni mahfedti
-bunu yenimi anladn ?
-he yeni anladm

dedl ve anlatamaya balad, Ekrem “ bu akam eve geliyordum….” Diye anlatmaya balayacakt ki Fidan szn kesti
-sen sarhosun sarhoken verdiin szleri hi tutmuyorsun

dedi;
-sarho deilim aklm bama geldi bu akamki olaydan sonra
-ne oldu ki bu akam
-ite brak ta anlataym
-….

Fidan sustu artk ne olduunu da merak ediyordu zaten, gznn ucuyla da kz Kiraz’a bakt, oda dikkat kesilmi bir vaziyette olan biteni seyrediyordu. Sonra dnd Ekrem’in yzne bakt, artk anlat der gibi, belli bir sre evde bir sessizlik oldu, Fidan’da Kiraz’da konumaya korkuyorlard, ne olursa olsun ikisi de bu karardan son derece memnundular, sessizlii Ekrem bozdu;
“akam eve gelirken, aadaki karanlk sokaktan geerken iki tane zbbe kesti yolumu ikisini de bir tokatta yere sererdim ama, ayakta zor duruyordum, zaten ba edemedim onlarla babamn hediye ettii kstei ve bu akam kumardan ilk kez aldm btn paralar aldlar elimden, sarho olmasaydm ben onlara gsterirdim. Ama lanet olas iki elimi kolumu balad kar bile koyamadm onlara nem var nem yok ald gittiler, ite bende ondan sonra bu mereti azma koymamaya yemin ettim” Dedi;
Fidan “bir musibet bin nasihatten iyidir” diye geirdi iinden, gidenlere hi acmyordu ama iinden inallah szn tutar diye dua etmeye balad. Onun iin nemli olan kocasnn o mereti bir daha azna sokmamas idi. “ tanmyonmu adamlar” dedi gayri ihtiyari Fidan,
-Yok tanmyom
-Buralardandrlar herhasl
-Frsat m verdiler yzlerine bakmama, elimsiz iki zbbe zaten ayakta zor duruyordum, onlarda onu frsat bildiler ama bir daha bu frsat kimseye vermeyeceim.
-nallah
-nallah maallah yok vermiyecem
Btn bu konumalar olurken Kiraz iyi bir eylerin olacan tahmin ediyor ve asla konumalar blmyordu, Fidan birden yerinden kalkt kendinde bir hafiflik hissetti birden sanki omuzlarndan bir yk kalkm gibiydi, yle hissetti birden, sonra dnd kocasn hi bakmad birekilde iinden gelerek bakt, “ben sana sofray kuraym da bir eyler ye” dedi ve mutfaa gitti belki de evlilikleri boyunca hi yapmad bir eyi yapyordu, sofray iinden gelerek en gzel ekilde hazrlyordu, evde ne var ne yok her eyi kartmt, btn imkanszlklara ramen ok gzel bir sofra hazrlad, sonra doruca oturma odasna gitti, Ekrem hala ayn oturduu yerde oturuyordu, “hadi kalk sediri deleceksin” dedi; Ekrem karsnn yzene bakt, Fidan; “hadi kalk senin karnn atr bir eyler ye” dedi, onca yllk evlilikleri boyuca Ekrem ilk defa karsnn szn dinledi, kalkt hep birlikte mutfaa gittiler, Ekrem sofray grnce memnun bir ekilde karsna bakt, dnd “gel” dedi Fidan armt “gel gel yanma” dedi kollarn at ve karsna doru yrd kars armt dona kalmt sanki ama hi bir ey demeden karsn kucaklad, Kiraz btn olan bitene bir anlam vermeye alyor, bir yandan da ne olursa olsun gzel eyler oluyor diye mutluluktan uuyordu, sonra bir eyler gelmi olmal ki aklna mutfaktan kmay dnd kapya doru dnd ama yryp gitmesine babas izin vermedi, “sende gel hele” dedi ve eilip onuda kucana ald “sana da sz veriyorum, bundan sonra hep yzn glecek” dedi.
     Kiraz irkilerek frlad birden yatandan annesini grd ba ucunda onu perek uyandrmt annesi,
-kalk kzm okula ge kalacaksn
-babam evdemi
-evde kzm
-deitimi
-bilmiyorum yavrum hala uyuyor
Kiraz yatandan frlad, doruca babasnn odasna doru kutu, yavaa kapy at, babas uyuyordu, oda gidip babasn pmek istedi ama kararszd, sonra uyandrdm iin kzar diye dnd, sonra vazgeti hi deilse birgn okula mutlu gitmek istedi, akam balayan huzur sabah bozulmasn diye geti minik beyninden, usulca kapya kapatt annesinin yanna gitti,
-bundan sonra babam yine kavga edermi
-bilmem kzm, onun ne yapaca belli olmaz, geri bu gne kadar byle bir ey yapt grlmedi, ama yine de belli olmaz.

“yapmaz yapmaz” diye geirdi Kiraz iinden, yapmamasn istiyordu nk, yine kafasn iki yana sallad “yapmaz yapmaz” dedi iinden tekrar, babasnn odasna doru yrd, kapy sessizce aralad, babasna bakt yine uyuyordu babas, ylece onu seyretmeye dald, ta ki annesi gelip omuzlarndan ekerek onu kapnn nnden uzaklatrana kadar;
-yapma kzm imdi uyandrcaksn
-Haklsn anne dedi.
Yemeini itahla yedi kiraz, sonra antasn ald okula gitmek iin kapya yrd, annesi de arkasnda onu yolcu etmek iin yryordu, birden Ekrem’in sesi duyuldu “kzm okulam gidiyorsun” Kiraz artk annesine sormadan babasnn odasna doru kotu kapya at babas yatakta yatyordu
-Evet baba okula gidiyorum, gitmiyeyim istersen, dedi
-Olurmu yle ey git kzm,
Dedi, kzn yolladktan sonra, ksk sesle Fidan ard odaya, yatandan doruldu
-biliyorsun btn param akam kaptrdm
-biliyorum
-sen kirli ksn kk bir harlk verde kzma vereyim ben akaama sana getiririm
Fidan elini koynuna soktu
-aha bu var onu da ekmek paras diye ayrdm
-ver sen onu ben akama ekmek alrm, dedi.

o gn Kiraz’n aklna hibir ders girmedi, parasn bile harcamad akl hep evdeydi, retmeni ders anlatyor ama Kiraz akam evde olabilecekler iin hep hayal kuruyordu.
Akam eve dndnde babas evde yoktu annesine
-babam daha gelmedi mi, diye sordu
-hayr kzm gelmedi, dedi annesi
ama ok gecmeden kap ald, elinde olmadan kk Kiraz’n yrei arpmaya balad “anne babam” diyebildi annesi kapya doru giderken kendiside arkasnda yrd, merak ediyordu babas arhomu gelecekti, annesi kapy at babasnn elinde bir sr poet vard annesi hemen elindeki poetleri ald mutfaa doru yrd babas ieri girer girmez Kiraz da babasnn ayakkaplarn ieri ald ve babasnn arkasndan mutfaa doru yrd, babas mutfakta bir sandalyeye oturdu, Kiraz’da babasnn karsna get,i annesi Ekrem’in getirdiklerini yerletiyor du evde herkes konumaya korkuyor ama bir yandanda sezsizlii bozmak istiyorlard bunu Ekrem yapt
-biliyormusun bu gn ne yaptm
-yo bilmiyom
-bu gne kadar kumar oynadm kahvede artk kumar oynamyorum
-ne yapyon
-artk orda almaya karar verdim
-dorumu deyon
-evet doru
-iyi ettin helal para gibisi yok
-dn akam ok dndm ve yenim ettim artk ailemi zmeyeceim
-sen ime kumar oynama biz zlmeyiz bir dilim ekmeyi bize nerde olsa bulursun sen
-bulurum elbet
-kzm okutup onunla gurur duymak istiyorum
sonra kzna dnd;
-okursun dimi kzm
-okurum dabi baba
-sen oku bende seni okuduun yere kadar okutacam
-sen bizi zmediin iin bende seni hep sevindireceim, her zaman karnemde pekiyi ler olacak greceksin;
-aferin benim kzma
artk Ekrem szn tutuyor, evine imeden kumar oynamadan alarak para kazanarak geliyordu; karasnn ve kznn bir dediini iki etmiyordu evde de iler yolundayd.
     Bir sabah Ekrem kalkt, kars yannda yatyordu; “herhalde erken uyandm” dedi, yine gzlerini kapad, ama ok gemeden gzlerini cama cevirince gnein doduunu grd, hemen karsna dnd eliyle karsn hafif hafif sarsarak
- Fidan kalk uyuya kalmn benim ie gitmem gerek, dedi
Fidan gzlerini zorla aralad camdan yana bakt sonrada Ekrem’e dnd
-dn ok yorulmuum bu sabah kahvaltn kahvede yapsan bir ey olurmu? Dedi
Ekrem bir anlam veremedi, ama yorulmutur herhalde, hi byle yapmazd diye dnd ve kalkp gitti. Kahvede aklna geldike sabah evde olanlar dnd, bazen kzd, bazen hak verdi, bazen bir ey anlayamad, karmak dnceler iinde akam oldu, Ekrem evin ihtiyalarn alarak evine geldi kapy ald, kapy kk kz Kiraz at, babasnn boynuna sarld, onu pt artk bunlar Kiraz hep yapyordu, babasda kzn pt “annen nerde” diye sordu “ierde” dedi Kiraz babasnn ayakkaplarn ieri aldktan sonra babasnn peinden oturma odasna doru kotu hemen, babasnn yanna oturdu annesi
-Kzm sen derslerini bitir bizde yemei hazrlayalm seni arr birlikte yeriz,
dedi ve kocasna dnerek
-Hadi kalk bizde yemei hazrlayalm
dedi
Ekrem biraz armt
-Ben ne yapabilirim ki
Dedi
-ben sana retirim
-iyi bakalm
dedi

Ekrem ve karsnn arkasndan mutfaa gitti, olanlara bir anlam veremiyordu ama bir yandan da kendi kendine verdii sz aklna geliyor, kk kzn dnyor ve sesini kartmyordu, o akam yemei yediler, Ekrem bulaklara bile yardm etmiti artk, ie giderken karsndan liste bile alyordu, akam eve gelme saatlerine bile dikkat etmek zorunda kalmaya balamt, Ekrem, artk verdii sz ne kadar daha tuta bilecekti, onu bile sorgulamaya balamt. eve gelince, Fidan’a hesap bile veriyor du, Ekrem huzurunun bozulmamas iin fedakarlk etmeye balamt. Artk hatann; iki ve kumarda m? yoksa onlar terk etmektemi? olduunu ayrt edemiyordu, bir tarafta dnyalar gzeli kz Kiraz, bir tarafta tamamen deien sadk ama itaatsiz kars Fidan, eskiden kendisine hi itaatsizlik etmiyordu, imdi de etmiyor ama yapmas gerekenlerin bir ounu kendisinden istiyordu, btn bunlarn muhasebesini yaparak geirdi geri kalan gnlerini, arkadalar da artk onunla inceden inceye dalga bile geiyorlard, sinirleniyor btn siniriyle eve geliyor, ama eve gelip de kk kzn boynuna sarlrken grnce, her eyi unutuyordu. Ama her zaman hatnn ne olduu nerde olduu hep arad durdu. 16.10.2004 - 22.07.2005 erafettin KARAL

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Muamma
nar

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Geride Ne Kald [iir]
Gerek Yok [iir]
Anamn Yama [iir]
Sevgili [iir]
Kzma zlem [iir]
Saatim almad [iir]
Bouna [iir]
Senin Kadar [iir]
Bilinmeyen [iir]
Sen Bana Gelmelisin [iir]

erafettin KARAL kimdir?

En n planda insan sevgisi olan hayat yaamay ve doay seven birisi

Etkilendii Yazarlar:
mer Hayyam,Pirsultan Apdal.Orhan Veli ve gnmzn en usta airi SUNAY AKIN

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | erafettin KARAL, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.