..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Dnya hayal gcnn tuvalinden baka birey deildir. -Henri David Thoreau
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Toplumcu > Erturul ERDOAN

25 Mays 2024
Sol El  
Erturul ERDOAN
Ahmetin surat, yukar doru ekilen kulaklarnn acsyla yamuk bir hl almt. retmen kulan braktnda kulak memesine kadar kan oturmutu. Tahtaya geip arkadalarn karsnda mahcup bir halde nne bakt. retmen, Bir daha sol elle yazmayacam. diye, tekrar etmesini istedi. Ahmet, mrldayan szlerle tekrar etti. retmen, bunu beenmedi. Bir kez daha hzl tekrar etmesini istediinde clzca konutu. Arka sralarda bacak bacak stne atan retmen, sinirlendi. Hzl hzl! Olmuyor byle! Gr sesle bir daha syle bakalm! Bir daha sol elle yazmayacam! Bir daha sol elle yazmayacam!

:BCB:
Evin drdnc ocuu erkek doduunda baba, kretmek iin evlerine yakn bir tepedeki evresi demirlenmi kulbedeki yatra gidip dualar etti. Yatrn yan bandaki meyve vermeyen aacn dallarna balanm genelde beyaza bezenmi aputlara bakp glmsedikten sonra krler olsun Allahm, dualarm kabul ettin, krler olsun szcklerini birka kez tekrar ederek eve geldiinde olunu banyosu yaptrlm halde yatanda ml ml uyurken buldu. Evde hummal bir hareket balamt. kz karde hem ev ilerine hem de yeni doan kardelerine bakarak lohusa dnemindeki annelerine yardm ediyorlard. Dedesi, bebein ismini kulana Ahmet diye fsldad. ri gzleri, seyrek de olsa siyah sal ve tombul bir bebekti Ahmet. Babas Aslan Olum! diye sevmesine kzlar pabucumuz dama atld. sylemleriyle alnarak bakyorlard. Emeklemeye balayan Ahmet, drt yana gelmiti. Bir akam sofrada kk ablasnn yemek yedirmesini istemeyince sofradakiler armlard. Ahmet, yemeini ka sol elle tutarak yiyor, etrafa dkse de ilerleyen gnlerde almt. Babas sol elle yemek yemesine kzyor, dik dik bakp Olum, sol elle yemek gnahtr! Evde bet bereket olmaz diye, syleniyordu. Ahmet, sa eline ald kakla tabaa daldrd orbay tam azna gtrmek zereyken stne dkt. Anne, sinirli bir halde byk kzndan el bezi istedi. Gelen bezle nce olunun stn sonra tersiyle sofray temizledi. Ahmet, zlm bir halde ka babasna bakarak tekrar sol eline ald. orbay dkmeden imiti. Baba Evladm, sol elle yeme, diye ka kere syleyeceim, he? Hoca camide sol elle eytanlarn yemek yediinden bahsetti. Yapma olum, yapma! diyerek bir kez daha kzmt. Ahmet, dudan bkerek ka usulca sofraya brakt.
Ahmetin okula balayaca gnler yaklamt. Olduka sevinli ve hevesliydi. Annesi, okul hazrlklar iin kzlaryla birlikte ar pazar gezerek; forma, anta ve krtasiye malzemeleri gibi ihtiyalar almlard. Ahmet, onlar her defasnda odasnda yere serip bakmaktan keyif alyordu. Okulun ilk gnyd. Uzun boylu olduu iin arka sralarda olmasna ierledi. Birka kez ne gemeye alsa da retmeni onu tekrar arkaya gndermiti. Bahede okula girerken oluturduklar srada en arkada olmasna sinirleniyordu. retmenleri krkl yalarda tombulca ve sert grnl bir kadnd. Uzun sopasyla derse baladnda Ahmetin gz sopann avu iindeki ileri geri oynamasna taklmt. retmen, tahtaya yazdklarn rencilerden defterlerine yazmalarn istedi. Bir sre sonra n sradan balayp arka sraya kadar yazanlar kontrol etti. Yanl yazanlar uyarp tekrar yazmalar iin balarnda bir jandarma sertliinde bekledi. Sesini ykselttiinde renciler, korkuyor, teneffs zili almasyla sevin iinde bir anda snf boaltarak koridorlarda lgnlar gibi kouturuyorlard. Bir gn retmen, kontrol esnasnda Ahmete nasl yazmas gerektiini tarif ederken, onun sol elle yazdn grd.
Evladm, sol elle yazlmaz, gnah olduunu sylemediler mi?
Sylediler retmenim. Babam ok uyard ama yapamyorum. Sol elle daha rahat yazyorum.
Olmaz evladm, olmaz! Ver bakaym kalemini
retmen, kalemi Ahmetin sa eline yerletirdi. Minik ellerini skca kavrayp avularnda kaybetti. Tahtaya yazlanlar birlikte yazdlar. Ahmet, kalemi tutmakta zorland gibi yazdklar da bir eye benzemiyordu.
te byle!
Ama retmenim
Amas mamas yok! Sa elle yazacaksn, o kadar!
Beceremiyorum ki
Sus, konuma! Ben ne diyorsam o olacak! Anlamam, alacaksn!
Ahmet, retmenin uzaklamasyla kalemi rkeke alp tekrar sol eliyle yazmaya devam etti. Gz srekli retmendeydi. Yaklatnda kalemi sa eline alyor, yazyor gibi yapyordu. retmen kafaya takm bir vaziyette gz Ahmetteydi. Tahtay silip yazklarn defterlere yazmalarn bir kez daha istedi. Bir yarasa keskinliinde masadan rencileri izliyordu. Ahmeti sol eliyle yazarken grmt. Sznn dinlenmemesine sinirlenip hzla gelip Ahmetin bana dikildi. Uyu Ali uyu yazsnn son harfini yazmakta olan Ahmetin kulandan ekip havaya doru kaldrmasyla Ahmetin sol elindeki kalem frlayp birka metre ileriye dmt. Evladm ben sana ne dedim? Sol elle eytanlar yazar, demedim mi? Ge bakalm tahtaya Ahmetin surat, yukar doru ekilen kulaklarnn acsyla yamuk bir hl almt. retmen kulan braktnda kulak memesine kadar kan oturmutu. Tahtaya geip arkadalarn karsnda mahcup bir halde nne bakt. retmen, Bir daha sol elle yazmayacam. diye, tekrar etmesini istedi. Ahmet, mrldayan szlerle tekrar etti. retmen, bunu beenmedi. Bir kez daha hzl tekrar etmesini istediinde clzca konutu. Arka sralarda bacak bacak stne atan retmen, sinirlendi. Hzl hzl! Olmuyor byle! Gr sesle bir daha syle bakalm! Bir daha sol elle yazmayacam!
Bir daha sol elle yazmayacam!
Tekrar et!
Bir daha sol elle yazmayacam!
retmen, imdi herkes sylediimi tekrar edecek! Ahmet bir daha sol elle yazmayacak! diye, snfa seslendi. Snf koro halinde retmenin sylediklerini birka kez tekrar etti. Ahmet mahcup bir haldeydi, yz kzarmt. O an yer yarlp iine girmeyi ok istemiti. Bu szler, ders bitimine kadar kulaklarnda nlad. Teneffs zili aldnda dar kmak istemedi. Snfta kalan birka arkada da onunla dalga geiyor, glerek, Ahmet, sol elle yazmayacakm. diyerek, alay ediyorlard. Eve girdiinde suratnn o haline annesi ok zlmt. Oluna, neler olup bittiini sorsa da Ahmet hayata ksmesine konumad. Akam sofrada zgn halini gren babas, Olum ne oldu sana hi sesin kmyor? diye sordu. Yant vermedi. tah da yoktu. Annesi srar etti. Srekli sa eline bakyordu. Arkadalarnn sesleri beyninde dolap duruyordu. Sofrada karsnda oturan kk kz kardei ekmein ucundan koparp azna gtrmek zereyken, Ahmet, yemen lazm, yoksa okulda cann skan bir durum mu oldu? Ahmet yant vermedi. Byk ablann yannda oturan ortanca kardei, nemli bir problem var ama ne? Yaknda kokusu kar dedi. Baba sinirliydi. Kzarak, Haydi bakalm, yemeini ye! Canm da skma! Zaten ite bir ton fra yedim efimden. Sinirimi senden almaym ha! diye sylendi. Ahmet, ka yavaa sa eliyle kavradnda babas yan gzle olunu izliyordu. Aferin, bizim yapamadmz retmeni yapm diye, ortaya konutu. Btn gzler evin kk olundayd. Ahmet, ka orba tabana daldraca esnada okulda tekrarlad sesler, kulanda gittike artyordu. Ka orbal halde sinirlenerek frlatt. .. szcnn devamn getiremedi. Sofradan kalkp alayarak hzla odasna gitti. Herkes aknca birbirine bakyordu. Ailesi onun ne demek istediini anlamamt. Babas, stne gitmeyin hanm, olur yle eyler Anne, Bey, okuldan geldiinden beri evladmz konumuyor. Dili mi tutuldu ne? Kardelerin yznde ise tedirginlik hkimdi. Byk ablas Ahmetin odasna gitti. Kapsn tklatt. Ahmet, gzel kardeim, her eyi bana anlatabilirsin. Sana elimden geldiince yardm ederim. . derken, ne demek istedin? retmenin mi? Ahmet Ee vet dediinde, aknd. Gzlerini aarak sordu, Kardeim yoksa kekeme mi oldun?
Bi bi.. bil mi yom
imdi bana her eyi batan anlat.
Ahmet olup biteni konumaktan ziyade defterine yazd. Yazy okuyan ablas sinirlendi. Dilerini gcrdatt. Sofraya dnerek okuduklarn ailesine anlatt. Sinirlice odasna gidip giyindi. retmene bir iki laf sylemek iin dar kmak zereyken annesi Kzm fkeyle kalkan zararla oturur. Dur hele, hep birlikte bir konualm. Ona gre davranrz. Ge ieri. Ablas burnundan soluyordu. Ben o retmen bozuntusuna sorarm. Sanki sol el organ deil! Baba bu szleri duymam gibi banyoya gidip abdest ald. Sonra da odasna gidip namazn klp geldi. Yer sofras kalkm iki kz karde mutfakta bulaklar ykyordu. Abla pencerenin kenarnda dar sinirlice bakyordu. Aile hep birlikte oturma odasnda bulutular. Baba sze girdi.
Bak kzm, okula gidip de retmeni olumuza cephe aldrmaya hi gerek yok. Unut gitsin. Hem dinimizde de yeri var. Neden sa ayakla i yerine girilir? nk bereketli olsun diye.
Ah baba! Hurafelere kendini kaptrma. Sol ayan olmasa yryebilir misin? Hem demezler mi Bir elin nesi var iki elin sesi var diye? retmeni Ahmetin kulandan ekip snfa rezil etmi. Sen nelerden bahsediyorsun? Olun kekeme oldu baba! Bunun ne demek olduunu biliyor musun?
Dzelir kzm dzelir. Bak bakkaln olu Hsmen de kekemeydi, bir korkuyla dzeldi. Onun da zaman var. Unut gitsin!
Hayr, baba unutmayacam! O kadna haddini bildireceim! yle retmen olmaz! Snfta hibir renciyi rezil etme hakkna sahip deil! Kardeimin varsa bir problemi, velisi olarak ben ne gne duruyorum? Hemen kulak m ekmek lazm? Hem de sol elle yazd diye! Kardeimin beyin loplar da yle alyor, ne yapsn. Ona gnn gstereceim. Gerekirse onu mahkemeye vereceim! Anne zntl bir halde Kzm baban hakl, stne gitme artk. Olan olmu, yaknda doktora gtrr aresine bakarz. diye, mrldand. Anne, olun diyorum olun! Ke-ke-me! Onun iin ne zor bir durum biliyor musun? Hayatn ve geleceini etkileyecek Kz giyinip sinirli bir ekilde okula gitti. Mdrn odasna kapy tklatp girdiinde mdr, telefonla konuuyordu. Bitmesini bekledi. Mdr, eliyle koltuu gsterdi. Ablas veli olarak olup biteni anlattnda mdr, zldn syleyip retmeni uyaracan belirtti. Ablas, burnundan soluyordu. Mutlaka retmene bir iki ift laf syleyerek rahatlayacan dnd. retmenler odasna yneldi. eride onu bir kede kahve ierken grd. retmenlerin ou buradayd. Kimisi kitap okuyor kimisi de birazdan verecei dersin hazrl iindeydiler. Abla, ortaya konutu:
Nursel retmen, bakar msn?
Buyurun, ne istemitiniz?
Ahmetin ablas ve ayn zamanda velisiyim.
Evet, buyurun. Ben de sizi arayacaktm. Ahmet sol
Size retmen bile demek istemiyorum! Brakn sa solu da rencilerinize ada ve bilimsel ders vermeye bakn! El Marsa gidiyor, biz hl sa elle mi yoksa sol elle mi yazlr, onun tartmas iindeyiz. Sizden retmen olmaz, yazklar olsun sizi retmen yapana!
retmen, rezil olmu, kpkrmz kesilmiti. Elindekileri sehpaya brakp ylece kalakald. Btn retmenler ikisinin konumasna odaklanmlard. Merak etmeyin, sizi mahkemeye filan vermeyeceim, ama inallah bu vicdanla umarm rahat yaama imkn bulamazsnz. Kardeim sizin bu kt davranndan sonra kekeme oldu. imdi mutlu musunuz, he? retmenlerden araya girenler olsa da abla sinirli bir halde alayarak konutu. Ahmeti baka snfa aldracam. Gerekirse okulunu deitireceim. Sizin elinizde heba olacak renciler, yazk! diyerek, oradan uzaklatnda retmen olduu yerde hibir ey sylemeden oturdu. Uzun bir sre pencereden dar bakt.
Ahmet, ilkretimi baaryla bitirmi, liseye balamt. Uzun tedaviler sonras kekemesi de sonlanmt. Liseyi takdir ve teekkrlerle bitirdikten sonra niversite snavna girmi ve bir niversitenin inaat mhendislii blmn kazanmt. kinci snfa getiinde blmn sevmediinden tekrar niversite snavlarna girdi. Bu kez hayalindeki Tp Fakltesini kazanmt. Mezun olduktan sonra bir hastanenin gs servisinde almaya balad. niversitenin son snfnda tant arkadayla evlendi. Bir kz bir de olu oldu. Yllar sonra hastanedeki odasna kapy tklatan yal bir kadn girdi. Ahmet, masann nndeki sandalyeyi gsterip buyur etti. Kadn tanmt. lkokul da kendisini kekeme yapan retmeniydi.
Hocam ben Ahmet, anmsadnz m?
Evladm, o kadar ok Ahmetler geti ki elimden, karamadm. Hem yam da seksene dayand, unutkanlk malum
Hani u sol elimle yaz yazdm diye, tahtaya kaldrp beni snfta rezil ettiiniz Ahmet.
Hm Sen o musun?
Evet. Rahatszlnz renebilir miyim?
tmm
Ahmet, retmenin bir deri bir kemik kalm srtn ap stetoskopla dinledi. Tansiyonunu lt.
Evet, cierlerinizde tahribat var. Sigara kullanyor musunuz?
Yirmi yl nce brakmtm.
Ahmet, hocam diye hitap etmeyi ok istese de iinden gelmedi.
Size birka ila yazacam dzenli olarak kullanrsanz bir haftaya kadar iyileirsiniz. On gn sonra kontrole beklerim. retmen, zerini toparladktan sonra ald reete ile kmak zereyken Ahmet arkasndan seslendi:
Hocam, bir saniye bakar msnz?
retmen ihtiyarln verdii yavalkta dnp gzln dzelterek bakt.
Reeteyi sol elle yazdm, size iyi gnler

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn toplumcu kmesinde bulunan dier yazlar...
Ayaklarn Nerede Anne?
Pavyon Gzeli
Kadn Adamlar

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Maydanoz Hilmi
Gizemli Zarf
Mutfak Penceresindeki ri Gzlm

Erturul ERDOAN kimdir?

Erturul Erdoan, 1958 ylnda Ankarada dodu. 1968-1980 yllar arasnda babasnn kurduu Doan Yaynevi ve matbaalarnda alt. 12 Eyll darbesi sonras yaynevlerinin kapanmasyla Ordu ehrinde 1982-83 yllarnda mahalli ve ulusal basnda gazetecilik yapt. eitli dergi, gazete ve kitaplarda ykleri yaymland. Hindistan Kritya ve Kolombiyada dzenlenen Medellin Uluslararas iir Festivaline on-line olarak katlmtr. Dnya sorunlarn romanlarna yanstan Erdoan, Trkiye Yazarlar Sendikas (TYS) yesidir. Kitaplar: - Vallahi ptrmem, Mola Yaynlar, Temmuz 2012. - Mor Gzdeki Hzn, Deha Yaynlar, Mart 2014. - Mor Gzdeki Hzn, Hel Yaynlar, Nisan 2015. - Sonrasz Kadnlar, Lakin Yaynlar, ubat 2015. - Corona Yalnzl, Ceren Yaynlar, Haziran 2021

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Erturul ERDOAN, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.