..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Ýnsan bir küçük dünyadýr. (Mibres Kosmos) -Demokritos
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Yüzleþme > Ýlknur Ýpek

20 Temmuz 2003
Ateþ Dansý  
Hayatým Farklý Olabilirdi

Ýlknur Ýpek

Sesini duyuramadan baðýrmak zorunda kaldýðý yýllara kilitlenen bir yürek söylemi döküldü dudaklarýndan. Dilinde bir Ýstanbul düþünün,düþünden düþüþünün baðdaþ kurmuþ suskunluðu sancýyordu. Bir depremin ucuna astý suskunluðunu..harf harf þiddetlenerek ecel

:DCBA:
                         “Ma vie peut etre differente”..hayatým farklý olabilirdi..
     BU BÝR ATEÞ DANSI

Yenildim dedi..Ilýk ýlýk ölüyordu..
     Koyu gölgelere teslim olmuþ yüreðinin, çýkmaz sokaklarýnda, çocukluk düþlerinin sevgilisiydi karþýsýnda duran.Bayat bir zamana ait , anlamdan anlamsýzlýða giden eskizler dans ediyordu içinde . Bu bir ateþ dansýydý. Tek bir yanlýþ figürün sonu ateþe dokunup yanmaya razý olmaktý..
     Ateþ olunca yanmaktan korkmak ne kadar anlamsýzdý. Yüreðine dokunan eller yansýn istiyordu, bir yanýk izi, bir sýzý kalmalýydý ömrüne dokunan yaþanmýþlýklarda..
     Dehþetengiz zamansýzlýklar baþladý içinde.
     Yenilgilerden saðýnan pusatsýz düþlerinin, puslu beklemelerini toza dumana buladý. Göz gözü görmüyordu geçmiþinde.
     Sesini duyuramadan baðýrmak zorunda kaldýðý yýllara kilitlenen bir yürek söylemi döküldü dudaklarýndan. Dilinde bir Ýstanbul düþünün,düþünden düþüþünün baðdaþ kurmuþ suskunluðu sancýyordu. Bir depremin ucuna astý suskunluðunu..harf harf þiddetlenerek ecelin rengine bürünüyordu sözcükler. Öldürülen düþlerinin taze kaný sýcak ve dönüþsüz rötarlarda akýyordu geçmiþin kulaðýna..
     Her þeye raðmen sevmelerinin intiharýný, zemheri bir ayaz arasý gelmeyiþlere düþürdü. Ýncindiði zamanlardan kezlerce kýrýldýklarýna düþtü. Kan kokan bir gemiydi þimdi yüreði ve pusulasýnda uzak bir liman..Aradan çekilmedi dalgalar..gemi ve þehir hep ayrý kaldýlar..
     Çocukluk düþlerinin sevgilisine baktý son kez..
     Biliyor musun sevgilim? Dedi
     “Hiç konuþmaz mezarlýklar, kendi suskunluklarýnda yaþlanýrlar. Ve beni sevgilim, tam kýlýcýmý ihanetin kalbine saplayacakken canýný baðýþladýðým için arkadan vurdular..”
     Ayrýlýðýn mührünü taþýyan gözlerinde ki buðuya inat hiç aðlamadý.
     Damla damla akýyordu caný..
Meçhul bir cinayetti, katili bulunamadý. Çocukluðu arkasýndan baðýrdý, bildiði bütün kelimeler yerlere saçýldý . Yaðmur hýzlandý,fýrtýna yakýndý..geride hiçbir iz kalmadý..
     Kaskatý kesildi bedeni. Geriye iki ayrý cevap kaldý yüzünde ..
     Bir yarýsý küskün ve suskundu yüzünün..
     Bir yarýsý
     Ne çok sevmiþti onu..
          Ve kabilin parmaklarýna bulaþan kan damlýyordu artýk bütün sevgilerden.

4.2.2003 /ANKARA
                         ÝLKNUR ÝPEK

.Eleþtiriler & Yorumlar

:: SAHESER!
Gönderen: NURAY LALE / Bielefeld/ALMANYA
22 Aðustos 2003
Sevgili Ilknur, Bu yazi Roman olur. Devamini yazarsan sevinirim. Icindeki duygu hazinesini ac, güzel kiz! Sevgilerimle NURAY LALE

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn yüzleþme kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Gün Baþlar Günaydýnlýðýn Deðerdi Üstüme...
Ne Dersiniz?

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Say ki, bu kadýn gitti..
Özledim Demek Bu
Kara Yaðmur
Hoþgeldin Yüreðime
Sadece Sevdim
Sana Geldim Ýstanbul
Ýstanbul'um Sevgilim
Mutluluk
Yine..
Þimdi..

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Acýlarýmý Unutturacak Kadar Çoðalacak Gidiþin [Þiir]
Yað Ýçime Nurum [Þiir]
Küçücük [Þiir]
Önce Sana [Þiir]
Yok kalaným [Þiir]

Ýlknur Ýpek kimdir?

GECE,TEN,AÞK,YÜREK SÖKÜÐÜ MASAL SÝYAHI ÝHANETLER ,YANGINLARIN GÖKKUÞAÐI VE BEN

Etkilendiði Yazarlar:
AHMET ALTAN, MURATHAN MUNGAN, ELÝF ÞAFAK, NAZAN BEKÝROÐLU

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Ýlknur Ýpek, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.