..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Özgürlük sevdasý insanýn baþkalarýna duyduðu sevgidir; güç sevdasý insanýn kendine duyduðu sevgidir. -Hazlitt
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Þiir > Özlem Þiirleri > pelin onay

24 Temmuz 2003
Bana biraz hüzün ver usta, sek olsun!  
meyhanelerin dili olsa da, anlatsa bütün ayrýlýklarý

pelin onay

:BBCAF:

bana biraz huzur,
bir duble de raký getir usta
bir de deðiþtir þu plaðý
caným bugün içli þarkýlar dinlemek istiyor
hani þu damar dediklerinden
ortaya da birkaç meze koy,
kafi...
hiç yiyesim yok aslýnda
masa zengin görünsün...

aðlarsam eðer sakýn endiþe etme
bir sevdiðim vardýr,
ondandýr..
çok tanýk olmuþsundur böyle þeylere elbet
ben de olmuþtum bir vakitler
teselli ettiðim bile oldu
anlamak için yaþamak gerekiyormuþ
teselliye ihtiyacým yok,
sakýn deneme
sen bardaðý boþ býrakma yeter
bu gece sarhoþ olasým var,
bu gece içesim var be usta..!

sakýn ha,
o resme dokunma!
o adam iþte hala sevdiðim
onsuz raký içememde
bilir misin,
resimde gördüðünden daha güzeldir
biz ne rakýlar içtik onunla,
bana mýsýn demedi
soframýzý görsen
sen de kýskanýrdýn elbet
ama sofra deðildi önemli olan
sohbet be usta,
sohbet..!
bizi hep o sohbetler sarhoþ ederdi,
sen bilmezsin..

içim yanýyor usta içim
hala bilmem neden gittiðini
oysa kimsenin sevmediði kadar sevmiþtim onu
ve kimsenin beklemediði kadar,
bekliyorum onu....
gelmeyecek biliyorum
bunu bilmek daha da acý

pardon,
gurur mu dedin..?
yok be abicim,
o ben de kalmadý
baþkasýndan sor istersen
bende olan her þeyi ona vermiþtim,
bir daha geri gelmedi
ya, sen beni dinlerken ihmal ediyorsun
doldursana be usta,
koysana raký...
hesaplar peþin,
sakýn endiþe etme
içip içip de naralar atan,
ortalýðý daðýtan tiplerden deðilim ben
alt tarafý biraz sendelerim
ama düþmem..
ha, bir de þarkýlar mýrýldanýrým
þarkýlarýn içinde çaðýl çaðýl akarým
istersen kapat þu pilaðý,
ben senin sevdiðin namelerde de dolaþýrým...

yanlýþ görmedin aðlýyorum iþte
sorun yok,
rahat ol...
aðlayabilmek her yiðidin harcý deðil
hem sen bilir misin,
asildir gözyaþlarý,
hiç yere düþmedikleri için
benimkiler de asil,
sevdiðim adamýn gönlüne bile düþmediði için..

bakýyorum,
seni de efkar bastý
eeee, gönül kadýnýyým ben
ukalaca bir itiraf gibi gelmesin sana
konuþurken ve severken,
yüreðimi koyarým ortaya
cebimdeki bozukluk seviþmelerin hepsini koyarým,
bütünlensin diye...
o bunlarý görmek istemedi
isteseydi kendimi de verirdim ona
nedense hepsi birden,
fazla geldi...

yapma be usta
bu þarký söylenir mi þimdi...?
“beni kör kuyularda merdivensiz býraktýn”
eh yani,
tam da damarýma bastýn
ben þimdi sitem etmez miyim aþka..?
bu þarký için dibini görürüm bardaðýn ama,
bana daha fazla efkar yapma..!

vakit doldu
biz biliriz nerde durmamýz gerektiðini
demek sen de farkettin
gözüm hep telefondaydý, doðru
ama çalmadý
üzülme,
çalmaz..
süs eþyasý olarak kullanýyorum zaten artýk onu
bir hatýrlayaným bile yok gördüðün gibi
eðer o arasaydý,
dudaklarým kilitlenirdi
belki de hiç konuþamazdým...

yok be usta,
hesaba niye itiraz edeyim
zaten þarkýlarda ve sohbette indirim yapmýþsýn
senden daha baþka ne isteyeyim..?
gönlünü ferah tut,
evin yolunu bulurum elbet
tamam anlaþtýk
bir gün yanlýþla dönerse bana,
beraber geliriz...

seni unutur muyum hiç
beni dinleyen kaç kiþi var ki çevremde
yine gel demen hoþuma gitti,
þýmarttýn gönlümü
gelirim elbet,
hiç kafaný yorma..
sen sadece þarkýlara iyi bak
rakýyý soðuk tut
gönlünü ferah...

kendine iyi bak kafi
usta dedik baðrýmýza bastýk
aþk bizi terketse bile,
sohbetimiz baki...

pel/2001

.Eleþtiriler & Yorumlar

:: þiir
Gönderen: asef þafak / , Türkiye
28 Ocak 2009
ilk þiire baþlayýnca ne koyuyorlar bu þiirleri buraya saçma sapan, sonra biraz daha ilerleyince yok yaw sanki iyi gibi, ama biraz daha ilerleynce kendimden utanarak ön yargýlý davrandýðýmýn farkýna vardým. süper bir sohbet havasýnda anca bu kadar yazýlýr. hiç mi hiç imgeye gerek yok biri var gitti bende dert yanýyorum, içim acýyor ve saki sende beni dinle çek kahrýmý. çok içten ve sýçak. kaleminiz daim olsun...

:: Kaleminize yüreðinize saðlýk:))
Gönderen: Nurcan Öztürk / , Türkiye
20 Haziran 2008
Pelin Onay!!! Kutlarým sizi..Size ait her yazýyý,þiiri defalarca okudum.Çok baþarýlýsýnýz.Her okuduðumda farklý bir tat alýyorum..Lütfen devam edin.Kaleminize yüreðinize saðlýk.

:: Tebrik...
Gönderen: Osman AKTAÞ / Bursa/Türkiye
29 Ocak 2008
Hocam saydgýlar...Bende 30 yýldýr þiirle uðraþýyorum.Þiirlerinizi beðenerek okuyorum ve þiirlerim hakkýnda yorumlarýnýzý bekliyorum.Teþekkürler...

:: yüreðine saðlýkk
Gönderen: sevgikolik / Ýzmir/Türkiye
2 Aralýk 2007
ne söylenebilir bilmiyorum ama bir þiirin bu kadar sýcak bu kadar bi solukta okunacak hazda olmasý beni çok duygulandýrdý...yüreðine kalemine saðlýk.herþey gönlünce olsun.kitabýnda hayýrlý olsun bu arada.en kýsa zamanda kitaplýðýmýn arasýnda olacak..sevgiyle kal

:: pek güzel demlemiþsin be þiiri
Gönderen: defnenaz / Bursa/Türkiye
23 Mayýs 2007
Arkadaþým valla bu alaturka tarz normalde hiç hoþuma gitmez,kýzma ama hemcinsimden çýkýnca pek güzel olmuþ caným.Cidden demlemiþsin kafayýda,kalemide,kaðýdýda...Süper!Ellerine,yazdýran düþlerine,keyfine saðlýk...

:: Hani derler ya, Damardan olmus
Gönderen: Eralp Elli / riyad/Suudi Arabistan
3 Mayýs 2007
Cok hos bir siir olmus. Biraz uzun ama illaki soylenecek cok sey varmis gidenin ardindan. Tebrikler. Eralp Elli

:: Elde mi?
Gönderen: ertuðrul akdeniz / Kocaeli/Türkiye
23 Ocak 2007
" aðlayabilmek her yiðidin harcý deðil hem sen bilir misin, asildir gözyaþlarý, hiç yere düþmedikleri için benimkiler de asil, " Bir duygu bu kadar asil anlatýlýr iþte be usta.. Ellerine saðlýk.. Ve kelimeleri o kadar rahat kullanýyorsun ki, hayran olmamak elde deðil. Saygýyla ve sevgiyle kal.

:: bana da bir kadeh usta...
Gönderen: Zeynep Özdemir / Kýrklareli/Türkiye
23 Ocak 2007
"ben þimdi sitem etmez miyim aþka..? bu þarký için dibini görürüm bardaðýn ama," ben bu þiiri için dibini görmezmiyim bardaðýn? bu nekadar yalýn ve güzel bir anlatýmdýr...kaleminin ve yüreðinin saðlamlýðýna diyebileceðim sözüm yok, sek alayým hüznümü, su ile bulandýrmak anlamsýz... bu þiire ne yorum yzarsam yazayým eksik kalacak, ama bilmeni isterim ki þiirini her okuyuþumda anason kokusunu duyuyorum etrafta ve uzaklardan gelen Timur Selçuk sesi ; beni kör kuyularda merdivensiz býraktýn....

:: Mersi'ler Usta...
Gönderen: Osman Hikmet ANIK / Kayseri/Türkiye
17 Ocak 2007
Hep nerede bulurum bu kadýnýn þiirlerini diyordum.. Öbür sitede de mesaj çekmeye cesaret edemiyordum (Þiirler için) ne güzel bir paylaþým bu, hele benim gibi günün her saati elleri titreyen biriyle.. Sizi okuyunca kalemimi kýrasým geliyor (bir onbeþ sene daha)

:: sarýkamýþ/kars/türkiye .)
Gönderen: himmet bozyel / Kars/Türkiye
23 Þubat 2006
çok güzel olmuþ söyleyecek pek fazla kelimenin olmaýðýný sanýyorum...tebrikler

:: NAKDÝ CEZANI KENDÝNE KESME
Gönderen: Soner Demir / Ýstanbul/Türkiye
16 Þubat 2006
Bir hýþýmlýk aþklar ve hýzla biten kadehler . Ee ömür neyler …Böyle bir aþkýn kar payý da hüzzam tadýnda bir masa ve sonucuna katlanan usta mý olmalýydý ? Böyle seveni sevmeyene ben katil derim . At onu gönlünden . Gönlünden asacaksýn ki böylelerini sevgisiz bir kancaya , sevginin ne olduðunu anlayacak o da sevgisiz kalýnca . Katlanmak gerek derim yaþayanlardan miras kalmýþ bir teselliyle yaþayanlara . Ancak … Yakýþmaz ki bunlar þimdi sana . Iþýðý sözcüklerle nakýþ nakýþ iþlemiþ , bir mum misali etrafýný aydýnlatan böyle bir aydýnlýða . Bu yorum kadar bu þiir de yakýþmamýþ . Sen çiçek misali açan sözcüklerle narkozu olurken herkesin kýrýlmalýsýn fakat eðilmemelisin . Hele hele naldöken bir yolda terk edip gidenin ardýndaki nedametle . Hiçbir zaman … Naraný atýp hayata , koklamalýsýn þöyle genzine deðin bin nispetle . Ne rakýya sýðýnmak ne de sigaraya . Namlunun ucunda bile olsan gülümse hayata . Bu hayatýn provokatörleridirler çünkü þairler . Uçurumun kenarýnda bile olsalar gýcýklýk olsun diye gülümserler .

:: :)
Gönderen: Turgut Çakar / Kocaeli/Türkiye
5 Aralýk 2004
teþekkürler be usta !

:: KENDÝ GÖLGESÝNE SIÐINMAKTIR AÞK!
Gönderen: Amed Dijle / Ýzmir/Türkiye
4 Kasým 2004
Hayatý ve Zamaný dondurmuþtu birisi, Usulca gölgesine seslenirken, Zaman neydi? Ötesi hayatmýydý yoksa yanlýzlýk mý? Kendi gölgesine sýðýnmaktýr aþk! o da yanlýzlýktýr... ....................... ...................... bir tutam hüzünde benden Pelin arkadaþ,yazmaya devam.yazmak kanamaktýr geceye unutma.saðlýkla kal...

:: Gönlün zengin olsun býrak sen sofrayý bezi görünsü
Gönderen: zek / KarsSarýkamýÞ/Türkiye
8 Aðustos 2004
Abla be eminim herkes bu yazýdan sora kafayý cekmiþ yada çekmiþ kadar olmuþtur:) Güzeldiii

:: Harikasýn Pelin...
Gönderen: Funda Bilgili / ÝZMÝR/Türkiye
7 Temmuz 2004
Sevgili Pelin, bu kadar mý güzel anlatýlýr tek taraflý biten bir aþk? Bu kadar dürüstce mi anlatýlýr yaþanan ýzdýrap? Bu yüzden seviyorum yazdýðýn her þeyi. Tamamen yaþadýklarýn, yalansýz, perdesiz...Kalemin hiç eksilmesin hayatýndan...

:: yorum
Gönderen: setenay / çanakkale
18 Mayýs 2004
öncelikle tebrik etmek gerekli diye düþünüyorum.ÝÞTE KADINLAR BÖYLE KUTSAL SEVERLER VE SÝZ KADINLARIN DUYGULARININ DERÝNLÝÐÝNÝÇOK GÜZEL ANLATMIÞSINIZ.HERÞEÐÝYLE SEVMEYÝ BÝLEN TÜM KADINLAR ADINA TEÞEKKÜRLER

:: Beni Kör Kuyularda Merdivensiz Býraktýn...
Gönderen: Hakan Köse / Kütahya
23 Eylül 2003
Bir Hüzzam þarkýyý hatýrlayýverdim þiirinizle birlikte, daha nicelerini de hatýrlattý ama, Selahattin Pýnar'ýn bu þarkýsý bambaþka... Gecenin matemini aþkýma örtüp sarayým Gittin artýk seni ben nerde bulup yalvarayým Þimdi ben týpký þifasýz kanayan bir yarayým Gittin artýk seni ben nerde bulup yalvarayým Kâh Münir Nurettin'in, kâh Selahattin Pýnar'ýn ve burda saymadýðým büyük üstadlarýn þarkýlarýný terennüm ediyor þiiriniz, yüreðinize, gönlünüze saðlýk, þiir söyleyen diliniz hiç susmasýn... Hakan Köse

:: bana da sek!
Gönderen: latin / bir bilsem
14 Aðustos 2003
Suya raký karýþtýrma usta! Bulanmasýn düþlerim. Ya þiþeyi býrak masaya, ya da çek git, dokunma kadehe. Ýçmesini bilmediðimden, deðil.... Yarin izi var kadehte, gözleri akmýþ... Ben silmedim, sen de dokunma. Ýyilik yapmaksa amacýn, çal... Koy pikaba gözlerini, kýs sesini! Çizebiliyorsan resmini.... Öyleyse, sus! Saygýlar.

:: tak tak
Gönderen: barış / ankara
29 Temmuz 2003
masda bir kişilik yer var mı çek usta bir kadeh de buraya nerde kalmıştın bana aldırma sen konuş ben sadece dinleyeceğim yorum yapmadan.

:: konuþurken ve severken,
Gönderen: Umut BARLAS / istanbul
25 Temmuz 2003
"konuþurken ve severken, yüreðimi koyarým ortaya cebimdeki bozukluk seviþmelerin hepsini koyarým, bütünlensin diye"... yürek gerek bunlari yazmaya boyle sevmek kolay degil. yasayan bilir.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn özlem þiirleri kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Üþüyorum... /... Sesimi Ört
Ýsmimi Unutma
17 Yaþým Çýldýrmýþtý
Yar gidiyor (fevli i agapi mu) (1)
Tuvaldeki Öpüþ
Samyotisa*
Sonbahar Giderken
Ýzmir'de sabahlamak

Yazarýn þiir ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Nisan Yaðmuru... /... Olma
Dilimde Ay Tutuldu... /... Dilsizim
Düþüme Düþtün... /... Canýn Acýmadý Ya
Kelimeleri Býrak, Ýþimiz Dokunmak
Ses (Ým) Duvardan Düþtü... /... Kaldýrýn
Düþünürken sizi
Düþ (Me) Ler... /... Aþk Bitti
Seviþmeler Korkak Deðil... /... Düþler Yaralý
Aþk beklemektir
Gereði Düþünüldü... /... Kutsanmýþtýr Aþk

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Eski bir piþmanlýk hikayesi [Öykü]
Giderken beni de götürür müsün..? [Öykü]
Ýki kadýn..Ýki yürek [Öykü]
Bir itiraf borcu [Öykü]
Susuyorsun...devam et... [Deneme]
kýrýldým aþk'a ama onun haberi yok [Deneme]
Gidiyorum [Deneme]
Ben Yaðmurda Hiç Dans Etmedim [Deneme]
Bu senin son gidiþin miydi sevgili..? [Deneme]
Gidiþimin bir derinliði olmalý [Deneme]

pelin onay kimdir?

þiir tutkusu,müzik hayatý,deniz sevdalýsý,aþk ise bitiremediði romaný. . orhan veli'yle ayný derdi paylaþýyor; bir de raký þiþesinde balýk olabilse. .

Etkilendiði Yazarlar:
Nazým Hikmet,Orhan Veli,Attilla Ýlhan,Murathan Mungan,Þükrü Erbaþ,Hayyam,Yýlmaz Odabaþý, Cemal Süreya, Buket Uzuner,Oðuzhan Akay, Akgün Akova,Altay Öktem, Akif Kurtuluþ,

yazardan son gelenler

bu yazýnýn yer aldýðý
kütüphaneler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © pelin onay, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.