..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Fýrtýnalar insanýn denizi sevmesine engel olamaz. -Maurois
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Toplum > Ezgi Koç

3 Mart 2004
Çýðlýðýn Destanýný Yarat  
Ezgi Koç
Çatlak çatlak olmuþ topraklara git sor "Barýþ nedir?" diye. Su derler sana. Toprak derler. Bereket derler. Azýcýk su versen ellerine hemen topraða atarlar onu, kurumuþ, beyazlaþmýþ, derisi soyulmuþ dudaklarýna götürmeden önce.

:AIEI:
Her dilde aynýdýr karþýlýðý... "Barýþ" dersin. Yüzü aydýnlanýr insanýn, güzel düþler düþer kalbine ve gülüþü yayýlýr her bir hücresine. Niye özlemdir bu kadar barýþ? Yoksa kestikte artýk umudu sadece uzatmalarý mý oynuyoruz barýþ adýna?

Çatlak çatlak olmuþ topraklara git sor "Barýþ nedir?" diye. Su derler sana. Toprak derler. Bereket derler. Azýcýk su versen ellerine hemen topraða atarlar onu, kurumuþ, beyazlaþmýþ, derisi soyulmuþ dudaklarýna götürmeden önce. Sen bilmesen de bilirler onlar barýþ demek baþak demektir ve toprak basýlmaya kýyýlamayacak ipek bir halý, çizilmeye kýyýlamayacak bir tablodur önlerinde ama eðer çizmek zorunda kalsalar sularla önce mutluluðun resmini yaparlar topraðýn çatýrdayan, kýrýlan boþluklarýna...

Sor kafesteki aslana "barýþ" nedir diye. Cevabý insanlýðýndan utandýrýr eminim seni. Çünkü aslan der ki "Ormanýn efendisi dediler benim için acýkmadýkça, ölmeye yüz tutmadýkça öldürmedim hiç. Asla hapis etmedim hiç bir kulumu bilirim çünkü esaret ölmekten beterdir ve ölmek yeniden doðmak demektir baþka bir yerde oysa tutsaklýk ayný yerde ayný havayý solumak, ayný hayalin peþinden gitmek ama gidememektir. Bin defa ölüp, yeniden ölmek için geri gelmektir. Barýþ diye ýsrar ediyorsan eðer, cevap hayattýr sana. Yok et insanýn insana kulluðunu iþte o zaman her kiþi kendi olur ve kabul eder bir baþkasýný olduðu gibi"

Kabul etmektir, olgunluk göstermektir, saygý etmektir. Mevlana gibi söyleyebilmektir aslýnda "Güneþ gibi ol þevkatte, merhamette / Gece gibi ol ayýplarý örtmekte / Akarsu gibi ol keremde, cömertlikte / Ölü gibi ol öfkede, asabiyette / Toprak gibi ol tevazuda, mahveyete / Ya olduðun gibi görün, ya göründüðün gibi ol."

Bir baþkasýnýn acýsýna aðlayabilmektir biraz. Giden senin sevdiðin olmasa da, ölen senin annen olmasa da, yiten çocuklar senin ülkenden olmasa da, depremler oluyorsa içinde, bir çýðlýk boðazýna kadar yükseliyor ama nereye dönüp çýðlýk atacaðýný bilmediðin halde birþeyler yapmak için birþeyler yapmak için kalbin fazla kan pompalýyorsa... Barýþ damlýyor çocuk gözünden senin. Ne kan yeter, kalbinden daðýlan her bir hücrene, ne zaman yeter istediklerini yapmana. Ama umutsuzluk kaplamasýn içini. Çünkü attýðýn her bir çýðlýk bir insana dönüþür içinde ve sen devam et onlarýn benliðinde iþine.

Anladýn deðil mi? Barýþ sen demek aslýnda. Baþkalarýnýn olduðunu kabul etmek. Barýþ bir nefes alma þekli, bir nazým þekli þiir için, barýþ bir amaç, barýþ bir umut ve em çok çýðlýk sesini baþkalarýna duyurabilmek için. Çýðlýðýn destanlara dönüþsün ve kurtarýlmýþ insanlarý anlat barýþ kokan topraklara.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Eðer Ben Öykü Olsaydým [Öykü]
Eðer Ben Öykü Olsaydým [Öykü]

Ezgi Koç kimdir?

Yazý yazmayý çok seviyorum ama yazar olabilmek için yeterli miyim burda bunun yanýtýný arýyorum.

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Ezgi Koç, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.