..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Bulanmadan ve donmadan akmak ne hoþtur. -Mevlânâ
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Sanat > mahinur alihanoðlu

5 Nisan 2005
Muhteþem Süleyman'ýn Muhteþem Mimarý Sinan  
mahinur alihanoðlu
Muhteþem Süleyman’ýn muhteþem mimarý Sinan gibi..Eserleri de kendileri gibi saðlam ve muhteþem... Temelinde devþirme denilen bir usul de olsa, eðitim sisteminin Osmanlý’da ne kadar ileri olduðunu, yetenek ve çalýþmanýn nasýl ödüllendirildiðin

:CFIA:
MUHTEÞEM SÜLEYMAN’IN MUHTEÞEM MÝMARI SÝNAN

Merhaba Okuyan Dostlar,
Osmanlý Ýmparatorluðu , muazzam bir devlet...
Öyle muazzam ki, sahip olduðu tüm topraklarý bayýndýr hale getirdiði gibi her parçasýný ince ince iþlemiþ..
Yakýp yýkan deðil; eðiten, büyüten, geliþtiren, onaran bir yapýda bünyeleþmiþ bir kültür devlet sistemi...
Ýslam...Osmanlý devleti’nin hayat aðacýnýn köklerini bu temelde bulabiliriz...Köklerinin özündeki temizlik ve kudsiyet, her döneminde saygýya deðer isimleri meyve oarak sunmuþtur tarihe...
Yükseliþ Dönemi...Osmanlý, sýnýrlarýný geniþletmiþ, sistemini oturtmuþ, adýyla düþmanlarýný titreten, dostlarýný sevindiren büyük bir devlettir artýk...
Kanuni Sultan Süleyman...Nam-ý diðer Muhteþem Süleyman...
Devletin doruðunda bir baþka doruk...Ömrünün yarýdan fazlasý savaþ alanlarýnda geçmiþ, muzaffer bir kumandan....Kanun koyucu bir divan baþkaný...
Devlet-i Osmaniye’nin devamý için yapýlmasýný uygun gördüklerini cesurca uygulayan bir padiþah...
Sanki, o dönemde yaþayan bütün insanlar, o haþmetli tarihin canlandýrýlmasý için özenle seçilmiþ...Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan, Sokullu Mehmet Paþa, Barbaros Hayrettin Paþa, Bâkî ve muhteþem Mimar Sinan...
Hepsi birbirinden deðerli taþlarla yapýlmýþ bir tarih gerdanlýðý...Bu gerdanlýðý taþýyan þehir ise Ýstanbul’ du...
Mimar Sinan 99 yýl yaþadý...Altý yüz eser verdi...
84 Cami, 52 mescit, 57 medrese,7 okul ve dar-ül kurra, 22 türbe, 17 imaret, 3 darrüþþifa, 7 suyolu kemeri, 8 köprü, 20 kervansaray, 35 köþk ve saray, 6 ambar ve mahzen, 48 hamam ve sayýlmayanlarla birlikte tam altý yüz yapý...
Sadece Ýstanbul’da 1548-1580 yýllarý arasýnda dokuz büyük camiye imzasýný atmýþtýr...Süleymaniye Camii, bunlarýn en bilineni....
Bu kadar zengin bir imparatorluðun Bayýndýrlýk bakanlýðý benzeri görevinde olduðu halde öldüðünde hiç parasý yoktu...iki kere evlendiði halde çocuðu da olmadý...
Ancak, öyle eserler yaptý ki, ona evlat ve paranýn veremeyeceði bir isim baðýþlandý...Ölümünden 417 yýl sonra bile adý anýlýyor, yaptýðý tüm yapýtlar depremde yerle bir olan günümüz mütaahitlerinin binalarýnýn aksine dimdik ayakta...
Ýþte Osmanlý’nýn ve o dönemde yetiþenlerin farký bu...
Onlar iþlerini yaparken buna yüreklerini de katýyor, Allah’tan korkuyor ve sadece para için yaþamýyorlardý...
Muhteþem Süleyman’ýn muhteþem mimarý Sinan gibi..Eserleri de kendileri gibi saðlam ve muhteþem...
Temelinde devþirme denilen bir usul de olsa, eðitim sisteminin Osmanlý’da ne kadar ileri olduðunu, yetenek ve çalýþmanýn nasýl ödüllendirildiðini anlýyoruz bu anýtlarý seyrederken...
Bu insanlarýn torunlarý olarak bizler, onlarý utandýrmamak için neler yapmalýyýz bunlarý düþünmeliyiz yetiþen nesiller olarak....
Sevgi ve baþarýyla yaþayýn....

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Sevgi Ebediyettir
Sahip Olduklarýnýzdan Verdiðinizde
Bu Dünyadaki Aþklar
Saraydaki Mesih
Bize Sevgiden Bahset
Aþk Üzerine Bir Deneme
Yürek Ýnsaný
Bir Mektup
Kadýngiller Familyasý
Sorunlar

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Ya Sen Erken Doðdun, Ya da Ben Geç Kaldým [Þiir]
Sonlu Dünyada Sonsuz Ruh Taþýyan Bir Garibim [Þiir]
Gülen Gözlerin [Þiir]
Gerçek Aþk Sanadýr Ey Rabbim! [Þiir]
Ýlk Kez Almýyorum Kalemi Elime [Þiir]
Ey Rabbim! [Þiir]
Hani Aþký Buldun Sanmýþtýn!.. [Þiir]
Ýstanbul Boðazý [Þiir]
Kýz Kulesi [Þiir]
Sevdim [Þiir]

mahinur alihanoðlu kimdir?

þiir okumayý ve yazmayý seviyorum. . . paylaþmak için buradayým. . . herkese sevgiler. . .

Etkilendiði Yazarlar:
mehmet akif ersoy, necip fazýl kýsakürek, nurullah genç...

yazardan son gelenler

bu yazýnýn yer aldýðý
kütüphaneler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © mahinur alihanoðlu, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.