..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Sevginin ölçüsü ölçüsüz sevmektir. -Spinoza
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Ýtiraflar > Tuðushan Özdener

12 Þubat 2002
Karabataklar  
Tuðushan Özdener
bugünlerde rüyaya vuruyorken kendimi, bir þeyler bekler oldum gecelerden ardarda yazýlmýþ binlerce mýsraya sýðamayan aþk hikayeleri gibi. çemberler çiziyorum kafamda, herbirinin merkezini baþka baþka yerlere çiviliyorum....

:BGJE:
bugünlerde rüyaya vuruyorken kendimi, bir þeyler bekler oldum gecelerden ardarda yazýlmýþ binlerce mýsraya sýðamayan aþk hikayeleri gibi. çemberler çiziyorum kafamda, herbirinin merkezini baþka baþka yerlere çiviliyorum. Saatler ilerleyipte yýldýzlar büyümekten yorulup küçülmeye baþladýðýnda çemberler büyüyor ve kesiþiyor herbiri bir noktada. hep gün doðarya doðudan, iþte onun kadar bildik. Fýrlatýp atýyorum her birini ayrý ayrý þehirlere hatta ayrý ayrý ülkelere kimini siliyorum elimdeki en büyük silgi ile yine çiziliyor yine büyüyorlar ve yine kesiþiyorlar iþte tam þurada. Ýlk öpüþümün sahoþluðunda tökezleyip düþtüðüm tramvayýn raylarý arasýna sýkýþýp can veren çocukluðuma el sallayan ergenliðimin doðduðu yerde. Ve tesadüf bu ya ilk þiirimin ilk dizelerinin aklýma düþtüðü yer de burasýydý . Sýð bir duygusallýðýn belki anlamsýzca kaleme, kaðýda döküldüðü bol kafiyeli ve hece ölçülü bir hayatýn baþladýðý yerdi burasý. Sonradan kafiyeye ve hece ölçüsüne veda ettim hatta kelimeler arasýna boþluklarý koymadým. Bir dönem yazmaya ara verdim ama sevmeye hep devam ettim. Kiþileþtirmeden sadece sevdim insaný, kediyi, köpeði, martýyý, istanbul' umu, hamallarý, iett þöförlerini. Hiç ara vermeden. Ne zaman kendimi sevmeyi durdursam ya bir balkonun ucunda otururken ya sarayburnunda akýp giden denizi seyrederken buldum. Yüreðimi takma diþler gibi baþucumdaki su dolu bardaða býrakmadým hiç. Ara vermedim sevmeye hayat öpücüklerini, plastik inisülin iðnelerini cebimize sýðdýrdýðýmýz gibi seviþmelerimi de cebimize sýðdýrmayý denemedim diðerleri gibi. Sigaraya baþladým içkiye zaten çocukken sýkça yapýlan aile toplantýlarýndan alýþýktým. Þimdi gecenin karanlýðýna bulanmýþ ben, elimde üç kuruþluk naylon oyuncaklarým ile oyalanýyorum. Masamýn üzerinde az önce yaktýðým mumun titrek gölgelerinde seviþen sigaramýn dumanýya her yanýmý saran bu umarsýzlýðým ve benim en sadýk yarim yanlýzlýk. Aklýmda hep martýlar var. Hani onlarýn gidiþini birlikte seyretmiþtik. Onlar gideli meydan karabataklara kaldý. Koca Boðaz' ýn mavisine, beyazýna yakýþmayan karalar. Hani kuþ dersin bakarsýn ama; Amasý var iþte herhangi bir kuþ martý gibi olabilirmi sanki ? Rengini, güzelliðini, çýðlýðýný bir kenara at yanlýz uçan bir karabatak gördünmü hiç ? Leþ kargalarý gibi sürü ile uçarlar. Keþke sadece Haydarpaþa'nýn dalgakýranlaranda olsalardý layýk olduklarý yerde Þimdi kadýköy' ümün Üsküdar' ýn sahillerindeler yaklaþtýlar. Vapurlarýmýn ardý sýra uçan kara bataklarý görme fikri öldürüyor beni.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Burada mýyým ?
Orada mýsýn ?
BuðdayTenli Esmer Dilber
Cehennemin Doðuþu
Mahkum
Seviyordum seni
Anlayamýyorum
Ölmüþüm

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Akar.. [Þiir]
Sitem [Þiir]
Birþeyler var, [Þiir]
Beyoðlu'ndan Pera'ya [Þiir]
Vakit tamamdýr dostlar [Þiir]
Rüya [Þiir]
Benim için üzülme ANA ben anarþist oldum [Þiir]
Ben ki [Þiir]
Fetih ! [Þiir]
Ah gözünü sevdiðimin sözcükleri [Þiir]

Tuðushan Özdener kimdir?

Yazdýklarýmý beðnseniz de, beðenmeseniz de BEN-im. Ben buyum hüzünlü, umutsuz, acý çekmekten yorulmayan.

Etkilendiði Yazarlar:
Nazým Hikmet, Can Yücel, Uður Özakýncý

yazardan son gelenler

bu yazýnýn yer aldýðý
kütüphaneler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Tuðushan Özdener, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.