..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Yaþamak bir aðaç gibi tek ve hür / Ve bir orman gibi kardeþçesine...
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Halk Öyküleri > adnan karakuþ

18 Haziran 2006
'' Iþýk ''  
adnan karakuþ
Uzaklarda küçük bir kasabada genç bir adam kendi iþini kurdu bu, iki caddenin köþesinde bir perakendeciydi Adam dürüst ve dost...

:BJHC:

Uzaklarda küçük bir kasabada genç bir adam kendi iþini kurdu bu, iki caddenin köþesinde bir perakendeciydi Adam dürüst ve dost canlýsýydý,insanlar onu seviyorlardý. Ondan alýþ veriþ yapýyorlar ve arkadaþlarýna tavsiye ediyorlardý.Adam kýsa süre içinde bir dükkandan , Amerikanýn bir ucundan diðerine uzanan bir zincir yarattý.
Bir gün hastalanýp hastaneye kaldýrýldý.Doktorlar az zamaný kalmýþ olabileceðinden endiþe ediyorlardý..
Üç yetiþkin çocuðunu yanýna çaðýrdý ve onlara bir görev verdi: içinizden biri yýllar boyu uðraþarak kurduðum þirketimin baþýna geçecek. Hanginizin bunu haketiðine karar vermek için,her birinize birer dolar vereceðim
Þimdi gidip bu birer dolarla ne alabiliyorsanýz alacaksýnýz,ama bu akþam geri döndüðünüzde paranýzýla aldýðýnýz þey hastane odamý bir uçtan bir uca doldurmalý.; Çocuklar bu baþarýlý þirketi yönetme fýrsatý karþýsýnda heyecana kapýldýlar. Üçü de þehre gidip parasýný harcadý.
Akþam geri döndüklerinde babalarý sordu:
"Birinci, çocuðum ,bir dolarla ne yaptýn ?"
Çocuk cevap verdi "Arkadaþýmýn çiftliðine gittim,bir dolarýmý verdim ve iki balya saman aldým.Sonra odadan dýþarý çýktý ,saman balyalarýný getirdi ,açtý ve havaya savurmaya baþladý. Oda bir anda samanlarla dolmuþtu.
Ama biraz sonra samanlarýn tamamý yere indi ancak babanýn söylediði gibi odayý bir uçtan öbür uca dolduramadý.
Adam sordu: "Peki ikinci çocuðum ,sen paranla ne yaptýn?."
Yorgancýya gittim .Ýki tane yastýk aldým ." Bunu söyleyen çocuk ,yastýklarý içeri getirdi ,açtý ve tüyleri bütün odaya daðýttý. Zaman içinde bütün tüyler yere düþtü, böylece oda yine dolmamýþtý.
"Sen üçüncü çocuðum, sen paraný ne yaptýn?." diye sordu adam .
Dolarýmý cebime koyup senin yýllar önceki dükkanýn gibi bir dükkana gittim.Dükkanýn sahibine parayý verdim ve bozmasýný istedim .Dolarýmýn 90 centini þehrimizdeki iki yardým kurumuna baðýþladým.Böylece bir onluðum kaldý. Bununla iki þey aldým."
Çocuk elini cebine atýp bir kibrit kutusu ve bir mum çýkardý. Iþýðý kapatýp mumu yakýnca oda mumun yaydýðý ýþýkla dolmuþtu.Oda samanla veya tüyle deðil,bir uçtan öbür uca ýþýkla dolmuþtu.
Baba memnundu "Çok iyi oðlum .Bu þirketin baþýna sen geçeceksin,çünkü yaþam hakkýnda çok önemli bir þeyi , ýþýðýný yaymayý biliyorsun. Bu çok güzel ...

.Eleþtiriler & Yorumlar

:: tebrikler
Gönderen: mehtapKarakaþlý / Ýzmir/Türkiye
19 Mart 2007
alýnacak ne çok ders var bir dolarla bile insan isterse ýþýðýný yayabiliyor tebrikler sizin ýþýðýnýzda hep böyle aydýnlatsýn dünyanýzý

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn halk öyküleri kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Rus Çarý ve Ýþçi

Yazarýn öykü ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Dostluk Budur Ýþte,,
**yaþama Ýsteði...
En Güzel Çiçek Yarýþmasý:
Basit Bir Tercih
Yaþlý Kadýn Ýle Meþe Aðacý
Hayat Dersi...
Bir Aþk Hikayesi
Küçük Itfaiyeci

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Yokluðuna Dayanmak [Þiir]
Ask Yaðmurda Islanmaya Benzer [Þiir]
Beni de Çaðýr [Þiir]
Ben Acýlar Denizinde Boðulmuþum [Þiir]
Yaðmur ve Sen [Þiir]
Bir Ardýç Kuþuyum Ben [Þiir]
Elemli Aþk [Þiir]
Duyarsýn Diye [Þiir]
****yalnýzlýðýmý Sevmeye Baþladým... [Þiir]
Bir Daha Ölemem [Þiir]

adnan karakuþ kimdir?

umutlara ve mutluluklara yolcuyum. . .

Etkilendiði Yazarlar:
sadece sevdiðime

yazardan son gelenler

bu yazýnýn yer aldýðý
kütüphaneler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © adnan karakuþ, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.