..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Deney, herkesin hatalarýna verdiði addýr. -Oscar Wilde
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Eleþtiri > Toplum ve Birey > Edip Ayhan Balkaya

2 Mayýs 2010
Kýzaran Onlarýn Yüzü Deðil Bizim Yüzümüz  
YGS

Edip Ayhan Balkaya

Ben bir sýnava girdim adý YGS... O sýnavdan çýkabildim mi?Çýkabildik mi? Ýþte içimdeki ve içlerindekiler...

:AHEE:
Bir sýnav olduk yaklaþýk bir ay önce…
Ve bir sýnav açýklandý iki gün önce…
Acýsý geçmeden daha baþladýk çalýþmaya öbürüne...
Hem biz öðrencilere hem de iþin uzmanlarýna göre tarihin en yüz kýzartýcý eleme sýnavýydý bu…
Nedir, bir milyon sekiz yüz bin kiþinin girdiði sýnavda baþarý gösterenlerin ikinci sýnava geçeceði baraj altýnda kalanlarýnsa seneyi bekleyeceði bir gündü YGS günü.
Ýnsanýn kendini yalnýz hissettiði bir gün aslýnda.O sýraya oturunca kendini kaybedip arkamda ki ölse takmam þu sosyal sorusunu yaparým onu da elerim dediði bir sýnav.
Dünyanýn en basit sýnavýydý iþte o kritik dönemeç.Ki bu basit sýnavdan ben gibi heyecan fýrtýnasýnda savrulup vasatý aþmayan puanlar alanlar sayýsýz.Peki 10-15 puana yýðýlmanýn bu kadar fazla olduðu bir sýnav baþka ne zaman yapýldý.Bu sýnav neyi belirledi.Üniversiteye girecek olaný mý yoksa ikinci sýnava girecek olaný mý?
Üniversiteye girecek olaný desek yalnýzca birinci bölümden tercih yapmayý düþünenleri etkiledi ki herkesin aklýnda ilk olarak dört senelikler var.O zaman ikinci sýnava girmeyi planlayanlarý.O da deðil.Neden mi?sýnava giren kiþi 1.800.000 yaklaþýk.Sýnavdan geçen 1.233.000 kiþi.Þimdi bu sýnav kimleri eledi.Birde etkilediði LYS puaný var ki sormayýn.Çünkü sorarsanýz alabileceðiniz bir cevap yok.Kimsenin bilgisi yok.Bilgi üretenler var ama onlarýnda cümlelerinden duydum,belki,varsay gibi kelimeler eksik olmuyor.Yani þudur ki sýnav tam bir gelir oluþturmak için uygulanmýþ formaliteydi.Bu formaliteden de ikinci bölüme girme þansýný yakalamayan(kanýmca barajý aþamayan öðrencilerin çoðunluðu da hazýrlanmamýþtý bile) öðrenciler kaldý.
Sýnavýn kolaylýðý dillere destandý aslýnda.Heyecanlýyla sakini ayýrt etmesi de oradan geldi.Ben bir heyecanlý olarak yine dibe vurmadým o ayrý.Neyse iþte bu basitin basiti ki öðrenciler bilirler ayný Güvender 1 denemesi gibi sýnavda nasýl olurda yanlýþ soru çýkar anlamýyorum.Yanlýþ dedikodularýna da iki kurban verir.
Her neyse acýsýyla tatlýsýyla hatta derin yarasýyla bu sýnav geçti.Nice sýnavlara dileðiyle ayrýlýrken LYS’de ayný yemeði yememek umuduyla.Hoþçakalýn

EAB(Alef)

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn eleþtiri ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Ne Güzel Affediyorsunuz?

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Çöl Rüzgarý [Þiir]
Bir Film [Þiir]
Nedir Þiir? [Þiir]
Küçük Pasta Þekeri [Þiir]
Gelincikler [Þiir]
Ben Giderim [Þiir]
Aþk Sensin [Þiir]
Temiz Kalacaksýn [Þiir]
Yirmi Yýl Sonraya Mektup [Deneme]
Dikkat Ýnsan Var [Deneme]

Edip Ayhan Balkaya kimdir?

Metal müzik,jazz,blues ve rock dinlerim. . . Yazýlarým ayrýlýk þiirleri dýþýndakiler yaþanmýþ olaylarý anlatmaktadýr. . . Yeþil Ay'cýyýmdýr. . .

Etkilendiði Yazarlar:
Donatien Alphonse François le Marquis de Sade,Orkun UÇAR,Burak TURAN,Gorki,Horace McCOY,Thomas BERNHARD,Andre CHENIER etkilendiðim yazarlardýr...

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Edip Ayhan Balkaya, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.