..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Bir takým þeyler görürsünüz ve "Niye?" diye sorarsýnýz. Ben ise bir takým þeyler düþlerim ve "Niye olmasýn?" diye sorarým. -George Bernard Shaw
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Çocuk > Neslihan Nesrin AKDENÝZ

27 Mart 2011
Düþ Odasý  
Neslihan Nesrin AKDENÝZ
Üç gündür aðzýna bir lokma bile almýyordu. Annesi bundan hiç memnun deðildi. Babasý“bugün hava çok güzel, akþama dýþarýda yemek yesek. Hem Gül içinde iyi olur.” Annesi de “ Gül için ne yapsak iþe yaramýyor. Ben gidip onunla konuþacaðým.” “ Gül akþama dýþarýda yemek yiyeceðiz.” Gül de “ köpeðim gelecek mi?” annesi “ elbette” dedi. Akþam oldu yola çýktýlar. Gül arkadan arkadan yürüyordu. “Lokantaya sonunda varabildik” dedi annesi. Babasý bir þey fark etti; Gül’ün sesi hiç çýkmýyordu. Gül önünde olan masaya oturdu. Annesi Gül’e “ canýn ne istiyor” diye sordu. Gül cevap vermedi. Annesi yine ayný þeyi sordu. Gül yine cevap vermedi. Annesi Gül’e Ýskender kebabý istedi. Garson da “ sipariþiniz hemen geliyor” dedi. Getirdiler. Babasý” yemek çok güzel görünüyor” Gül de çatalla oynuyor bir þey yemiyordu. Küçük küçük lokmalarý köpeðine veriyordu. Babasý “aferin gül tabaðýndakileri bitirmiþsin” dedi. Kalktýlar ve evlerine gittiler. Sabah oldu, masmavi gökyüzü yemyeþil çimenler vardý. Birden yaðmur baþladý. Gül dýþarý çýktýðýnda dýþarýda hiç kimse yoktu. Eve döndü evde de kimse yoktu.

:BABD:
Üç gündür aðzýna bir lokma bile almýyordu. Annesi bundan hiç memnun deðildi. Babasý“bugün hava çok güzel, akþama dýþarýda yemek yesek. Hem Gül içinde iyi olur.” Annesi de “ Gül için ne yapsak iþe yaramýyor. Ben gidip onunla konuþacaðým.” “ Gül akþama dýþarýda yemek yiyeceðiz.” Gül de “ köpeðim gelecek mi?” annesi “ elbette” dedi. Akþam oldu yola çýktýlar. Gül arkadan arkadan yürüyordu. “Lokantaya sonunda varabildik” dedi annesi. Babasý bir þey fark etti; Gül’ün sesi hiç çýkmýyordu. Gül önünde olan masaya oturdu. Annesi Gül’e “ canýn ne istiyor” diye sordu. Gül cevap vermedi. Annesi yine ayný þeyi sordu. Gül yine cevap vermedi. Annesi Gül’e Ýskender kebabý istedi. Garson da “ sipariþiniz hemen geliyor” dedi. Getirdiler. Babasý” yemek çok güzel görünüyor” Gül de çatalla oynuyor bir þey yemiyordu. Küçük küçük lokmalarý köpeðine veriyordu. Babasý “aferin gül tabaðýndakileri bitirmiþsin” dedi. Kalktýlar ve evlerine gittiler. Sabah oldu, masmavi gökyüzü yemyeþil çimenler vardý. Birden yaðmur baþladý. Gül dýþarý çýktýðýnda dýþarýda hiç kimse yoktu. Eve döndü evde de kimse yoktu. Aniden kolunu birisi tuttu ve ona” haydi uyan Gül” diyordu. Gözlerini açtý sonra “oh rüyaymýþ”diyip yataðý üstünden attý ve banyoya gitti suyu açtý ve yüzünü yýkadý. Güzel kahvaltýyý görünce ”Allah’ým sana þükürler olsun”dedi. Ama Gül’ün aklýna bir þeyler takýldý. Babasý ”Gül bugün neþelisin ya” “Evet baba, ama ben bir rüya gördüm çok tuhaftý. Anlatýyým mý ?” Babasý”anlat” dedi. Hepsini anlatmýþ. Babasý bunu kitabýma yazýyým diye þaka yapmýþ. Sonra Gül içinden kendi kendine “Gül, neden korkuyorsun sonuçta bu rüya.” deyip artýk korkmamaya çalýþmýþ. Annesi Gül’e yarýn doðum günü olduðunu hatýrlamýþ Gül “sahi ya bugün yirmi bir Temmuzsa yarýn yirmi iki Temmuz. Benim doðum günüm. Anne iyi ki beni yirmi iki Temmuzda doðurdun. Yengeç burcu oldum. Yirmi üç Temmuzda doðursaydýn aslan olacaktým deyip zýpladý. Gül çoktan rüyasýný unutmuþtu. Annesi babasýnýn kulaðýna fýsýldadý.”Gül’e hediye aldýn mý?”Babasý sessizce tabii ki de sen?”Annesi “bende aldým”demiþ. Babasý Gül’e paten almýþ annesi de ona güzel bir baþlýk almýþ. Annesi Gül’ün Babasýnýn kulaðýna “ama en güzel hediye yarýn Ankara’dan Gül’ün ablasý gelecek. Gül çok sevinecek Gül’de konuþtuklarýný gördü.” ne konuþuyorsunuz orada bakalým bende size, biraz gezeceðim bisikletimle onu söyleyecektim. Annesi “ tamam” demiþ. Gül de köpeðine “gel uyanýk” demiþ. Uyanýk kuyruðunu sallayarak Gül’ün yanýna gitmiþ. Uyanýk’ý sepetine bindirmiþ. Birkaç tur atýp eve döndüler. Gül’ün çok uykusu geldi. Uyudu akþamüzeri uyandý. Biraz dýþarýda oynadý. Yatma vakti geldi. Gül çok heyecanlýydý, hayal kurarak uykuya daldý. Sabah uyandý elini yüzünü yýkadý. Annesi babasý elinde doðum günü pastasýyla “ iyi ki doðdun Gül” dediler. Gül çok sevindi. “ keþke ablamda olsaydý” diye iç geçirdi. Kapý çaldý, ablasý gelmiþti. Gül ablasýný görünce “ablacýðým” diye baðýrarak boynuna sarýldý. Mutluluktan aðlýyordu. Annesi “ hadi mumlarý söndür” Gül üfürerek mumlarý söndürdü. Hediyeleri geldi. Ablasý çiçek almýþtý. “Bu çiçek canlý, çiçeði sulayacaksýn” dedi. Gül “çok beðendim” dedi. Ablasýnýn notunu okudu. Çok duygulandý. Babasýnýn hediyesini de çok beðendi. Annesininkini açtý. Baþlýðý baþýna geçirdi. Yakýþmýþtý. Hepsine teþekkür etti. Annesinin pastasýný da çok beðendi. “ Anne baba sizlere çok teþekkür ederim” dedi. “Bana sürpriz yapmak için ablamý da çaðýrmýþsýnýz” dedi. Pastasýný yedikten sonra biraz kitap okudu. Havuzda yüzdü. Eve gitmeden önce çiçeklerin arasýndan geçti. Çok güzeldi çiçekler. Birden bire birisi ona Suyun üstünü kýrdý ve bir parçasýný yüzüne sürdü. Buz iþte soðukluðunu anla bakýn dereyi geçtik ve yamacýn üstüne çýktýk ama yine hayale dalmýþtý. Uyandý, kapýyý açtý evin içine girdi. Saçlarýndan akan küçük damlalar yere düþüyordu. Annesi “ hoþ geldin Gül, iyi yüzdün mü? “Evet, anne” dedi gül.
( Devam edecek)

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn çocuk kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Gece Yarýsýný Beþ Geçe
Evdeki Gizlilik
Kimsem Kalmadý

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Cumhurriyet [Þiir]
Ýlk Gökdelen Nerede Yapýldý? [Bilimsel]
Yaðmur Nasýl Kaya Düþmesine Neden Olur? [Bilimsel]
Mantarlar Nasý Büyür? [Bilimsel]

Neslihan Nesrin AKDENÝZ kimdir?

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Neslihan Nesrin AKDENÝZ, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.