..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Fırtınalar insanın denizi sevmesine engel olamaz. -Maurois
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Çevrebilim
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Iıı. Richard / Okan Bayülgen
Alp Şahin
İnceleme > Sanat ve Sanatçılar

Shakespeare’in yazdığı ve günümüzde Okan Bayülgen’in başrolünü oynadığı III. Richard oyununa gitmeden önce hakkında şöyle bir araştırma yaptım. Çoğu kimse oyunu anlamamış, oyunun 15 dakikasında oyunu terk etmiş ve tamamen israf diyerek beğenmemiş… Haliyle daha da ilgimi çekti. Dedim ki ben bu oyunu anlarım aga. Gittim, ben de anlamadım. Şaka şaka… Öncelikle zamanın akışına çomak sokulmuş. En sevdiğim… Gösterilerde dahi olsa zamanı kontrol edebi

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Bilimsel > Çevrebilim
 Doğaya Karşı Bu Kadar Acımasız Olmayalım  (Ahmet Zeytinci)

Akıl ve aklını kullanmasını, makine yapmasını bilen tek varlık olarak bizler ne yapıyoruz? Yaptığımız tek şey kendi ellerimizle yaşadığımız zamana ve geleceğe, çocuklarımızın geleceğine ihanet etmek, dünyayı yaşanılabilir olmaktan çıkarmak için elimizden geleni ardımıza koymamak. Sorarım size bu mu insanlık, bu mu ortak akıl, bu mu Tanrı inancı ile dolu dolu olmak? Hiç sanmıyorum... Ormanları yakan bizleriz, tarla açmak için. Denizlere arıtmadan pislik akıtan bizleriz, ucuz yollu bir iş olduğu için. Fabrikalarımızın bacalarına filtre cihazları taktırmayan bizleriz, pahalı bir şey zannettiğimiz için. Doğaya bu kadar zalim davrandığımız için, gün gelip bir gün hüngür hüngür ağlayacak olan da bizleriz...
 Dünya Plastik Olma Yolunda İlerliyor... : ((  (RUTİL BİLGİNER-)

Plastiklerin harika bir materyal olduğuna ama sorunu oluşturan tamda plastiğin özellikleri plastik çöplerin kalıcı bir yok etme yöntemi piroliz denilen yöntem ...
 Dünya Geneli Çevre Politikalarının Oluşmasında Etkisi Olan Eserlere Biyografik Bir Bakış  (Rüştü ILGAR)

Bu makalede artan çevre sorunlarına yazılı eser boyutunda getirilen yaklaşımlar, yaptığı etkiler incelenmiştir.
 Bayındır  (Ahmet Odabaş)

BAYINDIR’IN GİZLİ SERVETLERİ Demek ki sayın izleyicim Bayındır kitabını tamamlamaya karar verdin. Sonra vazgeçtin. Sonra duman duman sen kaplarsan içimi şiirini tekrarlıyorsun.Temel denizi yüzerek geçmiş…kıyıya az kalmış ve yorulduğunu fark etmiş. Uy daha yüzemeyeceğim, en iyisi geri dönmek… demiş. Kral yolunun haritasını çizecektin. Bu arada Ksenefon tarihinde, Efes ve Sard’dan gelen iki ordunun karşılaştığı yerin Arıkbaşı köyü olması gerektiğini gördün. Bu arada uydu görüntüsünden, harita üzerinde çalışırken, Arıkbaşı, Çiftçigediği, Kızılcaova… orada biraz dur. Çınardibi yolunu izlerken, büyük viraja geldin. Görüntüyü dikkatle incele. Bir adet insan kafası ve onun yanında sırt üstü yatan bir asker. Asker olduğunu nerden anladın. Çizmesinden. Karabel kabartmasındaki askerin çizmesi gibi. Bu görüntünün büyüklüğü 50 futbol sahası kadar. Ve bu oluşum kabartma, antik kent, her neyse antik kral yolu üzerinde. Sırtüstü yatan asker kabartmasında ayak köy merkezine uzanıyor. Peki kabartmanın yüksekliği ne kadar. 250 metreyi geçkin. Kralyolu demiştik, Sard’dan başlayıp, Efes ve İzmire giden bir yol. Bu yol, Kızılcaova’ya kadar ortak. Kızılcaova’dan başlayıp, Sarda giden yol 1. Arıkbaşı 2. Çiftçigediği 3. Kızılcaova 4. Yakapınar 5. Söğütören 6. Alankıyı 7. Hisarlık 8. Kızıloba 9. Sarıyurt 10.Kızılkeçili Türkiye’nin, belki de dünyanın en büyük kabartması bu. tanım konusuna takılmamak gerek. Bu görüntü isterse lazerle çizilmiş olsun. Tabi bu bir mühendislik harikası. Burası gerçek.
 Başlarken  (Ahmet Odabaş)

Dut meyvelerinin içinde pek çok tohum olduğunu biliyor musunuz. Bir tane duta uygun ortam sağlarsanız, aynı yıl içinde birçok fidanınız olabilir. Bir incir meyvesinin içinde kaç tane çekirdek olabilir. Oturup hesaplayabilirim. Ancak şu anda bu bilginin bir pratik yararı yok. Yüzlerce fidan yetiştirmenize yetebilir.
 Çevre Kirliliği  (Nilay Şit)

‘’Çevre’’ sözcüğünü,dünya üzerinde yaşamını sürdüren canlıların hayatları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri dış ortam olarak tanımlayabiliriz. Çevrenin fiziksel unsurları hava,su ve topraktır. Bu unsurların, yaşayan canlıların hayatlarını olumsuz bir biçimde etkileyecek hale gelmesiyle birlikte, ekolojik dengenin bozulmasına çevre kirliliği denir. Bu yazıda,'' çevre kirliliği nedir ve nasıl önlenir ? '' soruları üzerinde durulmuştur.
 Fındık: Karadeniz'in İncisi  (kemal düz)

karadenizli'nin, kültürünü sanatını yaşam biçimini günlük hayatını büyük ölçüde fındık belirlemektedir. alımlar, satımlar, alacaklar, verecekler, düğünler, törenler, seyahatler, göçler hep fındık alım satımına göre belirlenir
 338 Ton Altın Çıkarılacağı Günü Bekliyor!  (Orhan TURAN)

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Afyonkarahisar İli Maden ve Enerji Kaynakları raporuna göre maden zenginiyiz. Ancak aynı rapora göre “madenlerimizi işletemediğimiz gerçeği” ortaya çıkan acı bir sonuç olarak çıkıyor karşımıza... Durum, ülke çapında da farklı değil 338 ton altın çıkarılacağı günü bekliyor.
 Arılar Yok Olursa?..  (Fuat Türker)

Albert Einstein, “arılar yeryüzünden kaybolursa insanın 4 yıl ömrü kalır” demişti. Wurzburg Üniversitesi’nin arı uzmanı Prof.Tautz, Einstein’ın sözlerinin bilimsel bir gerçek olduğunu ifade ederek :
10 
 İlk Gökdelen Nerede Yapıldı?  (Neslihan Nesrin AKDENİZ)

Çok merak ettiğim için bunu araştırıp sizlere sunuyorum. Dünyanın her yerinde, şehirlerde nüfus yoğunluğu arttıkça, gökdelen adı verilen,çok yüksek binalar inşa edilmeye başlandı.
11 
 Ses Kirliliği ve Hoparlörlü Camiler (2ci Bölüm)  (Hulki Can Duru)

Bir çok yerde vatandaşların cami yapımına karşı gösterdiği tepkinin ana nedeni hoparlörlü camilerin çevreye aşırı gürültü saçan merkezler haline dönüşmüş olmasıdır. Cami altlarının market, nalbur, kasap, manav, börekçi, çiğköfteci, züccaciyeci, berber, terzi, kunduracı yapılması da bu yapıların gerçek işlevlerine aykırıdır.
12 
 Kel Başa Şimşir Tarak!..  (Emine Pişiren)

Üstelik bu canlı o kadar küçükmüş ki milimetrik bir boyu varmış. Milyonlarcası bir araya gelip geceleri bir kayık veya herhangi bir balık sürüsü onlara çarptığı zaman fosforlu ışıkları salgı yoluyla denize yansırmış.
13 
 Diyet  (ömer kırat)

Bu bir belgeseldir. Öyle tanıtım yazısı falan olmaz!
14 
 Yağmur Nasıl Kaya Düşmesine Neden Olur?  (Neslihan Nesrin AKDENİZ)

Şiddetli yağmurdan sonra kaya düşmesine neden olan; yağmur sularının kaya
15 
 Turnalar...  (David Durak ARSLAN)

Siyaseti sanatla, sanatı hayatla, hayatı tabiyatla emzirerek besleyip büyütmek ve dost sofrasına katık etmek ne güzel.
16 
 Dağlardaki Mucizeler  (Fuat Türker)

Dağların, yeryüzünün yüzeyindeki yükseltiler olduğu düşünülürken, yalnızca yükselti olmadıkları, dağ kökü denilen kısımlarının bulunduğu anlaşıldı. Dahası dağ köklerinin, dağların boylarının 10-15 katı kadar yer altına doğru uzandığı ortaya çıktı.
17 
 Ses Kirliliği ve Hoparlörlü Camiler (1inci Bölüm)  (Hulki Can Duru)

Yeşil alanlara, parklara cami inşa etme ve hoparlör sesini sonuna kadar açma sendromu kronik bir salgın gibi yayılıyor. Cami inşa edilemeyen yerlere ise kablo uzatılarak hoparlör bağlanıyor ve böylece ezan sesi hoparlörlerden naklen yayınlanıyor ! Sorunsal ibadet veya ezana karşı olup olmama değil, fakat camilerin çevreyi rahatsız edici gürültüler çıkarmadan hizmet vermelerini sağlamaktır.
18 
 Küresel Felaket Senaryoları ve Gerçekler.  (Taner SARGIN)

Dikkat çekmek istediğim nokta şu; insan ancak kendi felaketini hazırlayabilir. Şu andaki nükleer silahlar dünyayı birkaç defa yok edebilecek güce sahip. Süper güç tabir edilen devletlerin ellerinde bulunan bu silahlardan dolayı Birleşmiş Milletlerde alınan kararları veto etme hakları var. Amerikanın sloganı ,'' iktidar namlunun ucundadır '' Bu zihniyet ortadan kalkmadıkça dünya tehdit altında.
19 
 Kürekelleşme/ Küreçölleşme  (nalan gök)

NASA’nın yaptığı bir araştırmaya göre ( Sanki NASA yerine başka bir kurum yapsa aynı araştırmayı daha mı az inandırıcı olurdu; evet. Bakın emperyalizmin ucu nerelere kadar dayanıyor! ) : çok yakın bir gelecekte yağış miktarı % 35 oranında düşecekmiş. Bu da şu demek oluyor ki , susuzluk ve kuraklıkla birlikte çölleşme artacak
20 
 Kar Neden Beyazdır?  (şule akdeniz)

Kar, aslında suyun donmuş halidir ve bildiğimiz kadarıyla buz, renksizdir. Peki, o zaman kar neden beyazdır?
son eklenenler
Bayındır
Ahmet Odabaş
Bilimsel > Çevrebilim
Başlarken
Ahmet Odabaş
Bilimsel > Çevrebilim
Tapınak
Ahmet Odabaş
Bilimsel > Çevrebilim
Arılar Yok Olursa?..
Fuat Türker
Bilimsel > Çevrebilim
Çevre Kirliliği
Nilay Şit
Bilimsel > Çevrebilim
Dağlardaki Mucizeler
Fuat Türker
Bilimsel > Çevrebilim
Kar Neden Beyazdır?
şule akdeniz
Bilimsel > Çevrebilim
Turnalar...
David Durak ARSLAN
Bilimsel > Çevrebilim

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © , 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.