..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Yaþamak için topu toplam altý haftam kalsaydý ne mi yapardým? Tuþlara daha hýzlý basmaya bakardým. -Isaac Asimov
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Yeraltý > TAÞKIN EROÐLU

23 Nisan 2011
Yaþasýn Ot  
Deðerli bir büyüðümüzün dediði gibi Aksýrýncaya týksýrýncaya kadar içiyorlar, haklý içiyoruz biraz düþünebilse o da içer ya neyse…

TAÞKIN EROÐLU

Veeee Tanrý geldi. Ýlk kez geliyordu. Ýlahi bir þaþkýnlýk, korku, yaþandý. Altýna sýçanlar oldu, böyle büyük bir hayret karþýsýnda alta sýçmak normal karþýlandý. Burada ne iþi vardý? Bu ortama gelmesi demek ben bu yapýlaný tanýyorum demekti. Gelmesi korkunç ve sessizdi. Geliþi iliklere iþlendi. Ýyi bir dindar yokken geldi, sessiz. Onca iþin arasýndan geldi, öfkeli. Ýþimiz düþence camiye gider, yýlda bir oruç tutardýk, fakat hiçbirimiz Tanrý’nýn geleceðini hak edecek kadar iyi kullar deðildik. Peygambere bile kendini göstermediðini düþünecek olursak… Bu ya iyi bir þans ya da felaket…

:BJBI:

Deðerli bir büyüðümüzün dediði gibi Aksýrýncaya týksýrýncaya kadar içiyorlar, haklý içiyoruz biraz düþünebilse o da içer ya neyse…
Hava karardý mý sarhoþuz. Son zamanlarda içkinin yanýnda ot da oluyor. Geceleri tek kimliðimiz var ana, baba adý doðum tarihi, cinsiyet, dini… Soyunuyoruz tüm toplumsal öðretilerden ve sarhoþluk kimliðimizi giyiyoruz. Tabi yeni kimlikle ilginç hayatlar yaþýyoruz. Biz tuhaf olana, tuhaf bize hazýr. Veeee Tanrý geldi. Ýlk kez geliyordu. Ýlahi bir þaþkýnlýk, korku, yaþandý. Altýna sýçanlar oldu, böyle büyük bir hayret karþýsýnda alta sýçmak normal karþýlandý. Burada ne iþi vardý? Bu ortama gelmesi demek ben bu yapýlaný tanýyorum demekti. Gelmesi korkunç ve sessizdi. Geliþi iliklere iþlendi. Ýyi bir dindar yokken geldi, sessiz. Onca iþin arasýndan geldi, öfkeli. Ýþimiz düþence camiye gider, yýlda bir oruç tutardýk, fakat hiçbirimiz Tanrý’nýn geleceðini hak edecek kadar iyi kullar deðildik. Peygambere bile kendini göstermediðini düþünecek olursak… Bu ya iyi bir þans ya da felaket… Oturdu “lan bu ne hal, sizin Allah’ýnýzý” diye küfür edecek oldu topladý kendini. Masanýn bir adabý vardý. Bu masada Tanrýya küfür edilmezdi bu Tanrý bile olsa… Aldýn otun kokusunu gtün baþýn ayrý oynuyor demedik. Sýkýysa de o bir Tanrý. Lami cimi yok. Gitti, ama yine geleceðim dedi…
Sinan’la, Gafur’un kafasý bir ot, 999 bin dumanla toplanýnca Bir Milyon oldu. Çýktýlar hayatlarýndaki kültür sanatýn eksikliðini uzun zamandýr hissediyorlardý ve sinemaya gitmek iyi bir fikir gibi gelmiþti. Dumanýn ardýndan yürüyüþ düzeni, kollarýn, ayaklarýn rahat hali beyne sktirin çekildiðinin kanýtý, yola çizilen s olayýn resmi.
Ýki kiþilik bilet sinema týka basa dolu, çok izleyiciye ulaþan aþk filmi. 14 Þubat sevgililer gününe özel, aþýklar el ele. Aþýklar için önemli bir gün; erkekler traþlý, kadýnlar makyajlý. Ýnsanlar biraz daha kibar daha ince. Sinan da duygusal bir çocuk. Bir sevgilisi yok ama ülke sevdalýsý bir genç. Duygusal sahnelerde tutmadý kendini ayaða kalktý, Türkiye diye baðýrdý. Baðýrmasýna korkanlar, þaþýranlar farklý tepki verdi ama hepsinin ortak tepkisi ne alaka oldu. Ýzleyiciler þaþtý. Utanmamak için C býyýklý olman gerekmiyormuþ. Kafanýn dumanlý olmasý da yetiyormuþ. Sinan utanmadý, sinema salonunda baðýrmaktan çekinmedi. Otun etkisi arttýkça utanmanýn gücü azaldý. Tekbir dedi salonda Allah yok, cýk cýk var. Ulan sizin Allahýnýz ne zaman cýk cýk oldu, ipneler? Kendi özünüzden kopmuþsunuz, geçmiþinizi hatýrlayýn Fatih’i, Kanuniyi diye seyircilere ver yansýn etti. Ýzleyiciler sakinleþtirdi Sinan’ý. Tamam, en büyük Türkiye dediler. Sinan ülkenin sahipsizliðine, insanlarýn duyarsýzlýðýna baþýný saða sola sallayýp ellerini dizlerine vurarak bir aðýt bir aðýt anlamsýz laflar, yüksek sesli, abartýlý. Seyirciler için kabullenecek bir þey deðil. Filmi rezil etti Allahýn manyaðý. Sonunda Sinan sktir edildi de izleyiciler rahat bir nefes aldý. Fakat sanatçý ve otorite kiþiliðine bürünen Gafur ellerini birbirine kilitledi, filmin yorumunu yüksek sesle yapmaya baþladý. Adamýn kadýný öptüðü sahnede erkeðin, kadýnýn memesini sýkmamasýný ciddi bir eksik olarak gördü, sahneyi beðenmedi. Sinema salonunda seyircilere filmin zayýf yönlerini anlatmaya çalýþtý, olmaz üstat, olmaz bu sanata ihanet dedi. Top sakalýný lastik gibi bir çekti bir býraktý. Yeter lan artýk, kes sesini diyen birisinin cehaletini kibirli bakýþlarla geçiþtirdi. Fakat dayanamayýp, sktmin filmi böyle mi çekilir sevgili kardeþim bu sanat deðil ucube dedi… Ayaða kalktý protestosuna alkýþlayarak devam etti. Alkýþýn geri kalaný kapýnýn önünde devam etmek zorunda kaldý. Yok kardeþim bu milletle olmaz! Ne memleket sevdasý ne sanat aþký bir þey kalmamýþ…
Ali’yi otun dumaný eve baðladý, efendi efendi evde durdu. Fakat evin halýsý halý gibi durmadý. Halý birden Arena stadý oldu. Arena stadýnda 50 bin Cimbomlu Ali diye yýrtýnýrcasýna baðýrmaya baþladý. Çok büyük bir tezahürat herkes deli, herkes hayran. Futbolun ilahý, kýzlarýn aþký, erkeklerin idealindeki adam. Top ayaðýnda birinci çalým, ikinci çalým þut 5’inci gol… Stat çýldýrdý, stat anormal. O ara stat’a baþbakanýn geliþ anonsu yapýldý, Baþbakan memleketin azýna zýçmaktan kalkmýþ þimdi sýra Cimbom’da. Yemez büyük taraftar! Baþbakan ýslýklandý. Baþbakan stada küstü, 50 bin kiþinin zkinde deðil.
Bayram TV’nin kumandasýna uzanamýyor. Arasýndaki mesafe muazzam yol. Arada dünyanýn en büyük daðý var. Yükseklik 10 bin metre, yol çok uzun, yüksekler karlý, ama Bayram gayretli emeklemeye baþladý, kumandaya ulaþacak. Baþarabilir. Kendine inancý tam, çýkýp zirveden alacak kumandayý ve kumandayla kafasýna sýkacak, öldürecek kendini. Kýyafetleri aðýrlaþtýrýyor onu kýyafetlerden kurtulmasý lazým. Soyunuyor zaten zor olan da bu deðil mi, gtü yiyen varsa dünyanýn en büyük daðýna çýplak týrmansýn. Bayram çýrýl ve çýplak, dal ve dþak kumandaya týrmanýyor. O da ne dað açýlýyor içeriye Gafur’la Sinan giriyor… Bayram inanýlmaz þaþkýnlýk yaþadý bastý küfrü, Vay! muna godumun bebeleri ben zar zor týrmanýyom siz yürüyonuz lan..
Taþkýn Eroðlu
ula_ulaa@hotmail.com

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn öykü ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Öyküm

TAÞKIN EROÐLU kimdir?

Kirpiklerime düþüyorsun bir çiy damlasý olarak Yumuyorum gözlerimi gözkapaklarýmýn içindesin Sonsuz bir uykuya dalýyorum sonra ve sen Hiç büyümüyorsun artýk iyi ki büyümüyorsun Adýnla baþlýyorum her þiire ve her mýsrada Esirgeyensin baðýþlayansýn, biad ediyorum

Etkilendiði Yazarlar:
orhan kemal , yaþar kemal,Atila Ýlhan

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © TAÞKIN EROÐLU, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.