..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Bilmezlik ile ne hoştum; hayalimde ne güzellik, ne de aşk vardı." -Fuzuli, Leyla ile Mecnun
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Roman > Tarihsel Roman > Necmettin Yalcinkaya
21 Haziran 2015
Hoş Geldin Yazın Dünyasına Işkın!  
ışkın,elbistan,maraş

Necmettin Yalcinkaya


Sevgili İsmail Güner’in, “IŞKIN” Romanı Ozan yayıncılıktan çıktı. Yazar Güneş Ülkesini –Elbistan Ovası ve Nurhak Dağı’nın etekleri- doğup büyüdüğü, acıların ve sevinçlerin yeşerdiği toprakları anlatır.


:CJFJ:
Kitabın girişinde Aleviliğe farklı bir perspektifle bakıyor. Saf ve arı bir Aleviliktir bahsettiği. İnsan odaklıdır. Komünal yaşam vardır. 72 millete aynı gözle bakmak vardır. Yoksula, kadına, yetime saygı vardır.

Nurhak eteklerinde yaşayanların yavaş yavaş yerlerini, yurtlarını terk ederek Maraş’a, Gecekondu Mahallesine yerleşmelerini ve bununla birlikte çözülmenin de başladığını işaretler. Etrafındaki olaylar çok hızlı gelişir. Kendisi de bu cereyana kapılır. Yoksuldur diğerleri gibi. Hasta babasını, acılı anne ve kız kardeşlerini bırakır gurbete çıkar. Yaşamın zorluğu sırtına binmiştir bir kere, bu da yetmezmiş gibi koca koca halıları sırtına alır diyar diyar dolaşır. Karadeniz sahillerinde bağrışları yankılanır. Aslında “Halıcı!” diye bağırırken, bir yanı isyandır hep.

Bir sabah uyandığında kardeşi Deniz’in gerillaya katıldığını duyar. Köyler sürekli abluka altındadır, baskı vardır, şiddet vardır, devletin yumruğu hep köylülerin üzerine inmektedir. Buna karşı durmanın tek yolu vardır: O da dağa çıkmaktır. Sinanlar gibi… Zaten Pir Sultan “Ferman padişahınsa dağlar bizimdir.” Dememiş miydi?

Sıklıkla gelir gider yaşadığı topraklara. Sonra gerillayla tanışır. Destek verir onlara. Aranır duruma düşer. Kırılgandır, kendisine haksızlık yapıldığını düşünerek küser. Yurtdışına çıkmanın yolunu arar. Yunan sınırında yakalanır, para cezasıyla kurtulur. Bunu aranmadığına yorar. Sonra pasaport almak için başvuruda bulununca yakalanır. İşkence ve cezaeviyle tanışır. Cezaevinde çıkınca kendini boşlukta hisseder. Tekrar yurtdışı sevdası depreşir. Finike'den bir tekne ile Yunan adasına kaçar. Oradan Lavrion kampına. Orada yaşadığı sıkıntıları, gazete çalışmalarını anlatır. Bir süre orada Yunanca çıkan bir dergiyi satar. Sonra bir pasaport ayarlanır, gemiye biner ama geri çevrilir. Ama yılmaz tekrar dener, bu kez biner. Ver elini İtalya. Oradan da abisinin yardımıyla İsviçre’ye geçer. Kurtuldum, nefes aldım derken, hayatı zehir ederler ona. Duygu ve düşünceleri yurtsuz olan mülteci yaşamı içinde bocalar. Ama yılmaz, mücadele eder. Sonra nişanlısını getirir memleketten. Onunla sorunlar yaşar, evlilik öncesi kâbuslar yaşar. Birçok örgüt ile sorun yaşar. Evlenir sonunda, cebinde beş parası yoktur, Avrupa’nın beşiği İsviçre gibi yaşam kalitesi yüksek bir yerde çaresiz kalır. Ama üstesinden gelir yine de. Yaşadığı tüm bu olumsuzlukları kitabında abartıya kaçmadan, süslemeden, yalın ve akıcı bir dille, tüm çıplaklığıyla anlatmaktan asla gocunmaz. Bu roman bir tanık, bir tarih, bir toplumsal bellek aynı zamanda. Romanı okuyup bitirdiğinizde, yüreğinizde müthiş bir acı, öfke ve bir burkulma hissedeceksiniz, ama umut da vardır. Ve yine içinizde Nurhaklara gitme isteği artacaktır.

Hoş geldin yazın dünyasına IŞKIN. Bin selam olsun İsmail Güner’e…

22.06.2015 Yazar Necmettin YALÇINKAYA / Herisau
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın roman ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sırtımızdaki Çizik Çarpı
Anamdan İnciler Kitabı Hakkında

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Yanım Eksik Kalır [Şiir]
Alıp Getirmeli Seni Bana [Şiir]
Göğü Kucaklamak [Şiir]
İnadım İnad İşte... [Şiir]
Susturamam [Şiir]
Sana Koşarken [Şiir]
Yapayalnız Bir Başıma [Şiir]
Resmine Baktıkça [Şiir]
Bu Gece... [Şiir]
Sırası Mıydı? [Şiir]


Necmettin Yalcinkaya kimdir?

1960Sarıkamış doğumlu. 1977-78 İzmir Namık Kemal Lisesi Edebiyat mezunu. Ozan Yayıncılıktan 12 Eylül’de Çok Güldük Netekim! Mendil Sen Kokuyordu ve Stres Bileziği ve On Çocuktuk Anı/Öykü. Çeşitli dergi ve sitelerde öykü, şiir yazarlığı. Ayrıca Edebiyatbahcesi. net sitesinin kurucu emekçisiyim. Yürüyüş, sinema, tiyatro ve olta balıkçılığı hobilerim var. Yazmayı ve okumayı seviyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Tolstoy,Ahmed Arif, Nazim hikmet, Cengiz aymatov,


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Necmettin Yalcinkaya, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.