..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Özyaþamöyküsü baþka insanlarla ilgili gerçekleri anlatmak için eþsiz bir araç. -Philip Guedella
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Eleþtiri > Toplum ve Birey > Hande Hamdiye Aðýrman

11 Ekim 2018
Emeklilikle Görevi Bitmeyen Arif Amca  
Hande Hamdiye Aðýrman
Bu hafta günü hatýrlamamakla beraber 2004’ün Mayýs ayýnda Bandýrma’da tanýk olduðum bir durumu ele almak istiyorum.

:AAEA:
Bu hafta günü hatýrlamamakla beraber 2004’ün Mayýs ayýnda Bandýrma’da tanýk olduðum bir durumu ele almak istiyorum.
- Ben bankada giþe sýramý beklerken yaþça biraz büyük bir güvenlik görevlisi bana önceden alýnmýþ sýra fiþi uzatarak: - Al kýzým bu iþlemini hýzlandýrýr. Dedi sessizce.
- Burada bu kadar bekleyen varken, ben sizi tanýmýyorum bu fiþi bana niye veriyorsunuz, dediðimde.
- Seni Amerika’da okuyan kýzýma benzettim biraz, aman kýzým yüzün benzesin de huyun benzemesin. Dedi, nemli gözlerle.
- Siz benim iþlemimi hýzlandýrmak istediniz, ben de bir kýzýnýz olarak sizi dinlemek istiyorum dediðimde, amcanýn yüz ifadesindeki o mutluluðu ifade edemiyorum.
- Ben polis memurluðundan emekli olunca, emeklilik maaþý geçinmemize yetmediði için gördüðün gibi kýzým, bu özel bankada güvenlik görevlisi olarak çalýþmak için de az uðraþ vermedim, buranýn genel müdürü tanýdýk olduðu için iþe alýnmamda kolaylýk saðladý. Dedi, bir beden dili mahcubiyetiyle.
- Peki niye huyun kýzýmýn huyuna benzemezsin dediniz Arif amca?
- 2 yýldýr eðitimi için Amerika’ya gönderdik, ilk 6 ay sýk sýk bizimle iletiþim kurardý. Ama son zamanlarda sadece paraya ihtiyaç duyduðunda arar, üslubu da bize yabancý geliyor. Annesinin ýsrarý üzerine geçen yýl ziyarete geldiðinde eski kýzýmdan hiçbir eser yoktu, kýzým. Deyip, gözünden yaþ aktý.
En kutsal mesleði seçen ve kýzýnýn eðitimi için çaba harcayan Arif amca niye mutsuz? Deðerli okuyucular, sizce Arif amcayý bu kadar üzen kendi ülkesinde tam anlamýyla emeðinin karþýlýðýný alamamak mýydý? Yoksa eðitim alsýn diye gönderdiði kýzýný baþkalarýnýn yaþantýsýna bürünüp anne babasýný bile beðenmeyen figüran kýzý mý? Evet her iki durum da acý. Peki tersi olsaydý? Amcayý emekliliðinde bir bankada güvenlik görevlisi olarak deðil de hanýmýyla güzel bir tatil köyünde karþýlaþmýþ olmaz mýydýk? Kýzýndan bahsederken; kýzýnýn hal ve hareketlerinden deðil de baþarýsýyla övünüp mutluluk göz yaþlarýyla anlatmaz mýydý?
Anlaþýlacaðý üzere ülkemizde mutlu bireyler olarak yaþayabilmemiz için; devlet yöneticilerimize görev düþtüðü kadar, millet olarak ta biz mutluluk ile mutsuzluðun en önemli etkenlerinden biriyiz.

Önce Vatan Gazetesi

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn toplum ve birey kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Ülkemizin Bilinçli Bireyleri

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Bir Ülkenin Düzeni Sadece Baþ Yöneticileriyle Saðlanamaz [Deneme]
Türkiye’mizin Geleceðini Geçmiþiyle Yön Verelim [Deneme]
Bu Bölgemizin Dünyaca Ünlü Olduðunu Bilmezdim [Ýnceleme]
Afyonkarahisar Ýl Kültür ve Turizm Müdürü Sayýn Mehmet Tanýr ile Röportaj. [Ýnceleme]
Dünya Ýnsanlýðýnýn Özlem Duyduðu Bir Yaþam Merkezi ve Kültür Kentidir [Ýnceleme]
Milli Bütünlüðümüzle Varýz [Ýnceleme]

Hande Hamdiye Aðýrman kimdir?

yok

Etkilendiði Yazarlar:
Evliya Çelebi, James Cook

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Hande Hamdiye Aðýrman, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.