..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yaamak ne gzel ey be kardeim. -Nzm Hikmet
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Gr ve Eletiriler > Hakan Yozcu

13 Mart 2020
Vefa Arayan airden  
Hakan Yozcu
simlerdi. simler, z Trke diyebileceimiz trden isimlerdi. Kimileri tarihimizden alnm baz kahramanlarn ismi, kimileri etrafmzda grdmz, yakinen bildiimiz, tandmz eimizin, dostumuzun, arkadalarmzn isimleri idi. simlerin halis Trke olmasna dikkat edilmiti: Ouzhan Gktrk, lk, Alp Amca, Ayperi Hanm, Krat Yiit, Bengisu, Fatih zmen, Timur zmen, Gke zmen, Melek Kutlu zmen, Aynur, Mete, Alperen Kahramanlar, eserde tm ayrntlaryla tasvir edilerek veriliyor. Yazar, bu konuda en ince detaya kadar inmi. Adeta kahramanlar fotoraf gibi beynimize nakediyor:

:BGGI:
     Ali Tuluk, 1962 ylnda Afyona bal Dazkr lesinin Yukar Yenice Kynde dnyaya geldi. lkretimine burada balad.
Ailesi ile birlikte Kbrsa gmen olarak gitti. Ortaokul ve lise renimini Mausa Canbulat Lisesinde yapt.
Askerliini bitirdikten sonra uzun yllar KKTC Emniyet Mdrlnde polis memurluu yapt. Polis avuu olarak 2011 ylnda emekliye ayrld.
air ve yazar olan Ali Tuluk, kendini, nce, yazd iirleriyle tantt. Kbrsta birok iir kitab yaynlad. Emekli olduktan sonra Denizliye yerleti. iirleri, Denizlide gnlk kan Horoz Gazetesi Ocakba sayfasnda ve Yaz-ar Birin karm olduu aylk dergide yaynland.
Ali Tuluk, ayn zamanda Egeli Aratrmaclar Ve Yazarlar Birliinin ynetim kurulu yesidir. Burada genel koordinatrlk grevini yapmaktadr.
Evli ve 2 ocuk babas olan Tuluk tam 26 tane kitap yaynlad. Bir yazar iin olduka verimli bir durum diyebiliriz.
Tuluk, sadece iir alannda deil, tiyatro, hikye, roman ve deneme alanlarnda da kalem oynatt. Yaz-ar Birin ekip olarak kaleme ald Bir Ahi Zaman Oyununa imza att.
Tuluk, son olarak roman sahasna da girerek Kalbim Senindi adl roman yazd.
te bu yazmzda air ve Yazar Ali Tulukun Kalbim Senindi adl romann ele alacaz.
Kalbim Senindi roman, Denizli Bykehir Belediyesi Kltr Yaynlar arasnda 2019 ylnda Denizlide baslm bir eser olarak karmza kyor.
210 sayfa tutarnda olan bu eserin imtiyaz sahibi Bykehir Belediye Bakanl adna Denizli Belediye Bakan Osman Zolan olmu. Genel koordinatrler olarak Mustafa Gkolan ve Hdaverdi Otakl isimleri yer alyor.
Editr olarak ise karmza Kadir Glkaya kyor. Sayfa dzeni ve kapak tasarm Sinem Gngr tarafndan yaplm.
Sunu blmnde Belediye Bakan Denizlinin geleceini ya da gelecein Denizlisini dnerek ilimizde yaayan insanlarmzn kltr mirasmza sahip kma adna 2019 yl itibari ile 150yi aan kltr yayn kardk ve karmaya devam edeceiz. diyor.
Roman yazar Ali Tuluk kitabnn nsznde Bana gre ilk defa Denizlide gerek d, hayal mahsul yaanm veya yaanmam olan bir ak hikyesinin kurgusunu sayfalarda romanlatrdm. Uzun soluklu bir eser olduuna inanyorum. Roman kahramanlarnn bir ksm gerek hayattan alnm, bir ksm da hayal mahsul, kurgudan ibarettir. Romanda geen meknlar ve olaylar Gzel Denizlimizin en gzide yerleridir. Bunu yapmakla hem ehrimi; hem de bu ehirde yaayan deerli insanlarmzn yd edilmesini amaladm. diyor
Aklamalardan da anlalaca gibi Kalbim Senindi roman bir ak romandr. Bir genlik romandr. Roman kahraman Ouzhann kklkten beri birlikte olduu, hi ayrlmad, lk adl bir gen kza duyduu kalbi alakay anlatan, hisli, duygulu bir roman
Her ikisi de lisede okuyan ve niversite snavlarna hazrlanan, ergenlik anda bulunan iki samimi arkada romann kahramanlarn oluturuyor.
Roman, Denizlide bir Eyll Ay ortasnda balyor. Denizli Lisesinin bulunduu Lise Caddesi prl prl, canl bir cadde olarak veriliyor: Ortalk renci kaynyordu. Rengrenk niformal kyafetler iinde ilkokul, ortaokul ve lise rencileri, Denizliye bambaka bir ehre kazandrmt. Yaz tatili sonras renciler, okul arkadalar ve retmenleriyle yeniden bulumann heyecan ve zlemi iindeydiler. (Sayfa 17)
Romanda ilk dikkatimizi eken en belirgin zellik, kahramanlara verilen isimlerdi. simler, z Trke diyebileceimiz trden isimlerdi. Kimileri tarihimizden alnm baz kahramanlarn ismi, kimileri etrafmzda grdmz, yakinen bildiimiz, tandmz eimizin, dostumuzun, arkadalarmzn isimleri idi. simlerin halis Trke olmasna dikkat edilmiti: Ouzhan Gktrk, lk, Alp Amca, Ayperi Hanm, Krat Yiit, Bengisu, Fatih zmen, Timur zmen, Gke zmen, Melek Kutlu zmen, Aynur, Mete, Alperen
Kahramanlar, eserde tm ayrntlaryla tasvir edilerek veriliyor. Yazar, bu konuda en ince detaya kadar inmi. Adeta kahramanlar fotoraf gibi beynimize nakediyor:
Ouzhan Gktrk, orta boylu, ince, kumral, kestane sal, kahverengi gzl, duygusal, merhametli ama lider ruhu tayan, azimli ve idealist bir delikanlyd. Ailenin tek oluydu. nsanlarla abuk iletiim kuran, dost ve arkada yanls bir insand. Mahallede kimseyle kolay kolay kavga etmez, kendini abuk sevdiren ve mahallenin de saygn ocuu idi. Dzgn karakteriyle herkes tarafndan sevilirdi. (Sayfa 18)
Babas Alp Amca ise ksa boylu, zayf, sessiz, sakin, sert mizal ama yrei yumuak, 50 yalarnda, efendi drst bir aile babas idi... (sayfa 18)
Ouzhann annesi Ayperi Hanm ise 49 yalarnda, gler yzl, etine dolgun, uzun boylu, sempatik, iyi yemek yapan, tatl dilli, misafirperver, sz dinlenen bir ev hanm idi. Ayn zamanda mahallenin terzisiydi de (Sayfa 19)
Yazar, uzun zamandr birbirlerini grmeyen Ouzhan ile lky okul aldnda karlatryor. ki arkadan karlat ilk gn heyecanl olarak veriyor. Her iki gencin de duygularn romantik bir ekilde veriyor. Okuyucu daha bu ilk satrlarda bu iki gencin aralarndaki kalbi alakay sezinleyebiliyor:
Ouzhan ile lk, birdenbire gz gze geldiler. kisinin de sol yan kt kt atyordu. Sanki kalpleri yerinden kacak gibiydi. Hi konumadlar Konuamadlar kisinin de gzleri buulanmt. Bir mddet ylesine beklerken skt ettiler. Adeta bir heykel gibi donup kalmlard. Birden anszn birbirlerine sarlp tek vcut oldular. Smsk sarlmlar birbirlerini brakmak istemiyorlard. Oradan gelip geen btn renciler de onlara hayretle bakyordu. Sanki bu zlem onlara bir asr gibi gelmiti. (Sayfa 19)
lk Ouzhana Beni ne kadar zledin? nan ok merak ettim. Yoksa unuttun mu? sorusuna Ouzhan Seni nasl unutabilirim lk? Seni gnde bir defa dnyordum, o da 24 saatimi alyordu. diye airane bir ekilde cevap veriyor.
Ouzhan iire ve edebiyata dkn bir gen olarak veriliyor romanda. Gnmz asndan bakacak olursa, gnmz rencileri ile pek uygun dmeyen bir durum diyebiliriz. nk gnmz rencisinin yle sanatla, edebiyatla, iirle pek derdi yok. Okumay sevmeyen, yazmay unutan ve retmeyen bir renci kitlesine sahibiz desem bilmem ne dersiniz? O nedenle Ouzhann yazar tarafndan ok idealist bir kahraman olarak verildiini dnyorum.
Ouzhan, hep lky dnerek Ona alaca gn sabrla bekler. Ne zaman almak istese mutlaka bir engel kar ve bir trl alamaz. Bir gn tam karar verip almak ister. Hatta nemli bir konuyu grmek istediini syler. Tam syleyecei srada lkye bir telefon gelir ve lk ayrlmak zorunda kalr. Ouzhan yine duygularn dile getiremez.
lk, ok samimi bir kz arkada ile grmeye gider. Aynur lk ile samimidir. Her eyini onunla paylar. Mete adnda birinin kendisine ak olduunu, ama ne yapmas gerektiini bilmediini syler. lk Yreinin sesini dinlemesini, ak ile mek ilerinin okul ile derslerle bir arada yrmeyeceini, nmzde bir niversite snav olduunu, kendimizi bu durumlara odaklamamz gerektiini syler. Ve cevab ileri bir zamana brakmaya karar verirler.
Romanlarmzda genelde ak gen yoksul, isiz biri olarak verilir. Kz, genelde varlkl bir aile kz olur. Bu romanda da buna yakn bir durum vardr. Ouzhan, biri iinin oludur. Babas bir ay ocanda almaktadr. Kendisi de tatillerde babasna yardm ederek alr. Hem harln karr; hem de babasna yardm etmektedir. lknn babas emeklidir. Durumlar iyidir. Didimde bir yazlklar vardr. Her yaz buraya tatile giderler.
lk, sk sk kalp nbetine der. nceleri bunu gelip geici bir kas ars zanneder. Ama srekli devam edince durumu anne ve babasna aklar. Onlar da ocuklarn doktora gtrr. lknn kalp yetmezlii hastas olduu ortaya kar. Artk hi zlmemesi, rahat olmas, strese girmemesi, cann skmamas gereklidir.
Bu durumu renen Ouzhan iyice kmaza girer. Bunun zerine artk lkye alamayacan dnr. nk onu byle bir durumla zmek istemez:
Evine geldiinde Ouzhan, tarif edilmez bir durumdayd. En ok sevdii arkada kalp hastasyd. Ona henz alamamt. Artk bundan sonra da hi alamazd. En kk bir heyecan ve znt karsnda iinde bulunduu rahatszlk onun hastaln tetikleyecekti. ok karamsar ve aresizdi. En iyi zm susmak ve her eyi zamana brakmakt. (sayfa 49)
Yazar, romanda Denizliye ait birok yerden ve meknlardan da sz eder: Pelitliba Mahallesi, atal eme, Lise Caddesi, Doktor Cafe, Bayram Yeri, Kale i, Yazcolu Park bunlardan bazlar idi.
zellikle Doktor Cafeyi n plana karyor. Lise son ve niversiteye hazrlanan genlerin devaml urad bir meknd. Gerekte de buras Denizlili yazar-izer takmnn srekli urad, edebi sohbetler yapt, dinlenip ay kahve itikleri bir mekn idi. Yazar, romanda da burann zelliini olduu gibi okuyucuya aktaryor.
Kadir Hoca, Ouzhann okuldan edebiyat retmenidir. Onu edebiyat alannda ynlendirir. iir konusunda tevik eder. Bir gn Doktor Cafede oturup edebi sohbet ederler.
Ouzhan buras, bak, airlerin mekndr, urak yeridir Bunu biliyor muydun sen?(Sayfa 59)
Kadir Hoca ile Ouzhan arasnda edebi sohbet yaanr. Kadir Hoca Ouzhana tler verir. Nasl olmas gerektiini, neler yapmas gerektiini, nasl yazmas gerektiini anlatr:
Sana yine de tavsiyem, nerim u olsun Sanat iin sanat yapma sakn. Sanat icra edeceksen toplum iin sanat yapmay kendine ilke edin. Hibir zaman asla bencil olma. leride sz edilen, belleklerde kalnan iyi bir yazar, air olmak istiyorsan ok kitap oku. Kitap okumak senin hem ufkunu aar, hem de bilgi hazineni zenginletirir. Kimseden alp rpma! Kendin yaz, kendin ret ve hep kendin ol (sayfa 60)
Yazar, iir hakkndaki gr ve dncelerini Kadir Hocaya sylettirir.
iir olay ilham meselesi Yrekten gelen bir ey. Bir insann iinde bir eyler varsa vardr zaten. Bu Allah vergisidir. iir, iir yazaym diye yazlmak iin gelii gzel bir eyler karalamak deildir. Her eyin bir kural, adab, slubu vardr. Bunlara dikkat etmek lazm. Ona bakarsan bizim buralarda nne gelen airim diye geiniyor. ki hece iiri yazdm diye egosunu tavan yapanlara bile rastlarsn airler meclisinde. Bunun srr ne ok kitap kartmakta, ne de yle heceli iirler yazmakla, betimleme yapmakla itibar grmyor. nemli olan Bu gk kubbenin altnda ho bir seda brakmaktr. gerisi ucuz kahramanlk ve arlatanlktr. iir, yle cmleleri alt alta sralamakla olmuyor. air olunmaz, air doulur bence (Sayfa 61)
Yazarlar, airler, iinde yaad toplumlarn yaadklar olaylar, afetleri, savalar, ktlkleri, iyilikleri ve gzellikleri anlatrlar. Bu olaylardan etkilenerek bunlar eserlerine alrlar. Burada yazar da son yllarda Trkiyede ska yaanan ehitlerimizden etkilenerek bu olaya eserinde yer veriyor. Bylece toplumun yaad ac olaylar dile getiriyor. Toplumsal konulara parmak basyor
lk ile Ouzhan yine bir sohbetleri srasnda lk Neden artk ak iirleri yazmadn sorar. Ouzhan yle cevap verir: lkenin iinde bulunduu hal belli. Gn olmuyor ki ehit haberi gelmesin, analar alamasn. Her gn ehit haberleri ile yklyoruz. imiz kan alyor. Toplumun bu ac gerekleri ile kar karya kalrken, sarslmamak elde deil. Ben de toplumun bir bireyi olarak, onlarn yrek sesi, gnl tercman olmaya alyorum yazdm bu iirlerle Bu yzden iimden ak mek iirleri yazmak gelmiyor. Hem etik deil! Nasl yazarm ki? (Sayfa 66)
Nihayet genler niversite snavlarna girerler. Bir umutla bekleyeceklerdir. stedikleri okullara gitmek umuduyla karlar snavdan. lk, ehirde dolamak istediini syler ve Ouzhan ile birlikte gezerler.
lk, ertesi gn ailesi ile birlikte Didime yaz tatili iin gideceklerini syler. Ayrlrken vedalarlar. Ouzhan byk bir znt sarar. lksz koskoca bir yaz tatili nasl geecektir?
Her ikisi de niversiteyi kazanr. lk, bekledii blme girmese de zmirde iyi bir blm kazanr. Ouzhan ise Konyada Edebiyat Fakltesi Trk Dili Ve Edebiyat Blmne girer.
Ve nihayet aralarnda ilk byk ayrlk balar. Ouzhan Konyaya gider. lk ise ailesi ile birlikte zmirde bir ev kiralayarak zmire yerleir.
Ouzhan yurtta kalr. Oda arkada, kendisi gibi idealist olan Alperen adnda bir gentir. Ayn blge insandr. Her ikisi de derslerine ciddi ekilde alan, geleceklerini dnen kiilerdir. Aralarnda birok ortak nokta vardr. Bu da onlar birbirlerine iyice yaklatrr. Artk hi ayrlmayan iki dost olmulardr. yle ki srda olmulardr. Durmadan edebi sohbetler yaparlar.
Trk romanlarnda genelde bir ak geni vardr. Bir gen kz ve bunun etrafnda dnen iki gen k bulunur. Kalbim Senindi adl romanda da bu ak geni gzmze arpyor. Ouzhan ve lk arasnda yaanan ve fakat ad bir trl konamayan aka bir de ortak kyor.
lk, zmire geldikten sonra gen bir doktor olan Fatih ile srpriz bir ekilde karlayor. Adeta aralarnda gizli bir ak balyor. lk bu durumdan nce emin deildir. Burada Ouzhan ile aralarndaki ilikiyi sorgular: Ouzhan iin duygular karmakarkt. Bu bir zlem miydi yoksa onun yokluunun doldurulamaz boluu muydu? kilem iinde kalmt. Akl tutulmas oldu. Ne yapacan ard. Kendini sorgulad durdu. Ouzhan ile benim ilikimin tanm nedir? diye adlandrmak istedi. Duygularn bir yere koyamad. Ama buna karn Dr Fatih ile olan dnceleri farkl bir boyuttayd. Ona kar bambaka hisler beslemeye balamt. Ak ve netti. (Sayfa 147)
Dr Fatih ile lk arkada olurlar. Aralarndaki dostluk nereye varacaktr? lknn Ouzhan ile olan ilikisi ne olacaktr? Ouzhan ne yapacaktr? Bu durumu duyunca nasl bir hal alacaktr? lk, bu iki genten hangisine ynelecektir? Sonunda ocukluk ak Ouzhana m; yoksa yeni tant yakkl bulduu Dr Fatihi mi tercih edecektir? Okuyucu roman sonuna kadar bu sorular soracaktr kendine?
Roman incelemesi yaptm almalarmda okuyucuya sonucu vermek detim deildir. nk o heyecan okuyucuya brakmak isterim hep. Okuyucu, heyecanla eserin son sayfalarna gitsin ve her sayfasnda Acaba ne olacak?, Bu eser nasl bitecek? diye merak etsin diye dnrm. Burada da yle yapacam. Sonucu, okuyucularn eseri okuyarak renmesine brakyorum.
Yalnz u kadar ipucu vermem gerekirse Ouzhan, niversiteyi bitiriyor, iirleri de kitap olarak yaynlanyor. retmenlik iin atama bekliyor.
Yine ok merak eden okuyucular iin belirteyim: Kitab okurken yazar, zaten sonucun nasl bitecei hakknda okuyucuya ipucu veriyor. Eer, Ouzhannn grd son ryay iyice okur ve zerinde dnrseniz romann nasl bir sonula bitebileceini tahmin edebilirsiniz. Ben, yle yaptm. Rya zerinde birazck fikir jimnastii yapnca sonucu tahmin ettim ve yanlmadm.
Son bir tiyo da benden olsun. Zaten Romann ad da sonucu size verebilir. lk bata Kalbim Senindi ad ile ne demek istediini anlamam olabilirsiniz. Ama biraz kafa yorunca sonuca ulayorsunuz. Zaten eser adlar, yle bo yere verilmi adlar deildir. Yazar mutlaka bir eyler dnerek vermitir bu ad
Yazar, romann genelinde sade bir dil kullanm. Gnmz Trkesi ile yazm eserini. Geri ok nadir derecede baz eski kelimelere de yer vermi ama bunlar yok denecek kadar az.
Yazmn son ksmnda eserde yaplan yanllara deinmek istiyorum.
Romanda ok denecek derece imla hatalar, yazm kurallar, cmle dkleri ve anlatm bozukluklar var. Benim bu konuda ilk dncem Eserin, yaynlanmadan nce neden iyi bir editr elinden gemedii? oldu. Yok, eer bir editr tarafndan incelenmise; o zaman hi kusura bakmasnlar, stnkr ve umursamaz bir ekilde gemiler. Yani bir romanda bu kadar hata olmaz dedirtecek cinsten olmu.
zel isimlerin kk harflerle yazlmas, ayr yazlmas gereken de lerin bitiik yazlmas, bitiik yazlmas gereken delerin ayr yazlmas; yine ayr yazlmas gereken kilerin bitiik yazlmas, bitiik yazlmas gereken kilerin ayr yazlmas. Noktadan sonra kk harflerle balanmas. Gzden kaan yanllar vs vs
Ksaca tm bunlar eserin gidiatn, gzelliini bozmu ve baarsna glge drm Umarm kitabn ikinci basksnda bu yanllar tespit edilerek dzeltilir.
Bu yanllara rnek verecek olursak:
Pelitli ba Mahallesinde (sayfa 29), Dorusu: Pelitliba Mahallesinde
Onlarda seni bu baarndan dolay kutluyorlar. (Sayfa 32) Dorusu: Onlar da seni bu baarndan dolay kutluyorlar
Onlarn dertlerime are olmalsn (sayfa 33) Dorusu: Onlarn dertlerine are olmalsn.
Huu iinde okunan ezan birlikte dilediler. (Sayfa 36) Dorusu : Huu iinde okunan ezan birlikte dinlediler.
Az bir zamanz kald. (Sayfa 48) Dorusu : Az bir zamannz kald.
lknn durumu ortayd. (Sayfa 38) Dorusu : lknn durumu ortadayd.
-Aaa! Ne gzel Bir ara bende bakp okuyaym. (Sayfa 68) Dorusu: - Aaa! Ne gzel Bir ara ben de bakp okuyaym.
Beni kadar sevindirdin, Allah da seni ve sevdiklerini sevindirsin dedi (Sayfa 86) Dorusu Beni ne kadar sevindirdin, Allah da seni sevindirsin, dedi.
Tabii kitaptaki btn yanllar ve hatalar buraya almamz mmkn deil. Sadece bu basit birka hatay gstermekle yetineceiz.
Kalbim Senindi adl roman, Ali Tulukun roman trnde yazd ilk eser. mla hatalar dnda gzel bir eser olarak karmza kyor. Akc, eitici ve yol gsterici bir roman olmu diyebilirim. Duygusal bir roman olarak beeneceinizi umuyorum. zellikle liseli genlerin ok sevecei bir kitap olmu. nk onlarn dnyasn anlatyor
Ksaca tm roman severlere rahatlkla tavsiye edebileceim bir eser olmu. Yazar olan Dostum Ali Tuluku kutluyor, baarlarnn devamn diliyorum.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Yreimde htilal Var [iir]
Hayat Seni zemedim [iir]
Helallik stiyorum [iir]
Yrk Kz [iir]
Nasihat 2 [iir]
Geliyoruz [iir]
Seninle Olaym [iir]
Nasihat [iir]
Ak Var m? [iir]
Minik Bir aire Rastladm [iir]

Hakan Yozcu kimdir?

1964 doumluyum. Kuzey Kbrs'ta yayorum. 1988 Erzurum Atatrk niversitesi Fen Edebiyat Fakltesi Trk Dili ve Edebiyat Blmnden mezun oldum. 20 yl eitli okullarda edebiyat retmenlii yaptm. Uzun yllar Yenivolkan ve Gne Gazetelerinde ke yazarl yaptm. u an Habearkbrsl ve Gncelmersin Gazetelerinde yazyorum. Birok internet gazete ve sitelerinde yazlarm yaynlanyor. iir, yk ve tiyatro oyunlar yazyorum. Bu alanlarda eitli dllerim var. Kendime ait baslm "Gzel Bir Dnya" ve "Mesela Baka" isimli iki adet yk kitabm var. 7 tane tiyatro oyunum var. 6 yl Kbrs Trk Devlet Tiyatrolar Genel Mdrl grevinde bulundum. Halen Babakan Yardmcl Ekonomi, Turizm, Kltr Ve Spor Bakanl'na bal Mavirim.

Etkilendii Yazarlar:
...

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Hakan Yozcu, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.