..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Paranz varsa toprak aln. Artk retmiyorlar. -Mark Twain
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Anlar > Servet Alkan

17 Kasm 2021
Fehmi Dayma.  
Servet Alkan
Fehmi Day .....

:HGJ:
Fehmi Dayma..
Naif ve bilge idi,Cmle kendiliinden akmaya balamt.hi aklmda yokken kendini kada atmt..Beni yad etmeyi unutma der gibi..yle ya ismimi koyan o idi.lerde ok variyetli ve takip edilen sz geen biri olsun diye Servet koyalm adn dememimiydi.Yetime tarzmz iinde st sralarda bilgi ve akc tarih anlay ile yer edinmiti Fehmi day.Verdii isimdeki temennilerde pek dilekleri tutmasa gerek .zira asla variyetli biri olamadm.Ancak Gnlm zengin snfnda sayabilirim kendimi.Rahmetli annem de param yok dediimde asla inanmazd bana..Cebimde yol paras yokken bile insan sana baknca Cebinde milyonlar var sanr derdi hep.
Orta yolu bulmada mahir idi Fehmi day.Zarif ve inandrc bir Trke,mthi bir hafza vard.Fakirliinden tutunda orta halli her durumu yaam olmasna ramen asla ikayet etmez ve nasihatlerde bulunurdu.Hi unutmam; Halo biz nerden geldik dediimde otur anlataym demiti.
-Bizler Diyarbakr Amidden gelmiiz.Byklerimiz nce Bervi ye gelmi ordan da Hazar Gl civarna Hazar Baba da eteklerine demiti.O gnk dncem Diyarbakra Amed denildii iin galiba Diyarbakr demek istiyor eklinde idi.Ama srarla Diyarbakr Amid ky diyordu.Yllar sonra merak salp aratrmaya ve faydal olabilecek her kayna kurcalamaya balaynca 17.yzylda Diyarbakrn Amid kynn olduunun farkna vardm.Demekki hayal veya yalan deil Gerekten Amid ky diye bir yer vard.
Nohutlarn,karpuzlarn,kavunlarn aldmz Fehmi day..Aslnda almak gibi gelmiyordu bizden yaa bykler yaptklarn o kadar ballandra ballandra anlatyorlard ki zenti diyelim..Yoksa hi alarmydk Fehmi daynn nohutlarn,karpuzlarn.
Temsil yetenei,gzel konumas, bilge tavrlar ve elbette Dedemin en yakn dostu.Bu yetmez mi onu yad etmeme?aklmda kalan en belirgin ans;
Dedeme ;
-Emmolu yemeimi yiyorum,aym cigaram iiyorum ama hastaym cmlesidir.Bir insan bunlar yapp nasl hasta olabilir ki?Yllarca bir muamma olarak hafzam da yer etmitir.Dedemin her ba belaya girince resmi ilemleri halledebilen,mehur muhtar.Ky snrlar yenilenirken de baskn Trkesini ve medeni cesaretini konuturup snrlar istedii gibi izdiren bilge.
Dedim ya ;yemeimi yiyorum,aym cigaram iiyorum ama hastaym diyen Fehmi day son annda kuran okuyan ile Yasini erifi sonuna kadar okuyan ve kelime-i ahadetini getiren bir bilge.Bunu dndm zaman mutlu oluyorum..
lmeden hayvanlarn satp kendi ve ei iin lm parasn hazrlamak mutluluuna da erimi bir insan.Olu Nusret abi askerlik bitiminde kendini ziyarete gelen ky ahalisinin yannda ;
-Baba televizyon diye bir ey km iinde insanlar konuuyor trk sylyor Hatta Ecevit de kp konuuyor deyince insanlar daldktan sonra;
-Ulan hi mi utanma yok sende bizi rezil ettin Televizyon kmda iinde insanlar konuuyor ark trk sylyor,Ecevitte kp konuuyor haaaa,utanmyormusun yalan sylemeye diyen Fehmi Day.
Senin gibi bilgelere ihtiyacmz var,Ky eski ky deil..Yokluun o kadar belli ki..Mekann cennet olsun.Ruhun adolsun..(1921-1993)
Muhtarlk seimlerinde tesbih ile saym yapan bilge...naat ustas..Chp szcs...))

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn anlar kmesinde bulunan dier yazlar...
Mustafa Amca 'Ma.

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Hopkinse (Neyse Ne - Sana Ne?.. )
Glistanma... (Kk Kzma... )
Baba'ma..!
Siyaset zerine...
Anne...
Sofra...
Darbe...

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Kstm iei ile Mnazara. [iir]
Kzl Elma. [iir]
Tefekkr. [iir]
Mstezat Trk. [iir]
Melle. [iir]
il'ce... [iir]
Heheyt Mbarek'e... [iir]
Kadim ebane. [iir]
Ferzane. [iir]
Eco'a... [iir]

Servet Alkan kimdir?

nsann kendini anlatmas zor sanaat. . .

Etkilendii Yazarlar:
-Tagore--Aragon..

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Servet Alkan, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.