..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Bilim þaþkýnlýkla baþlar. -Aristoteles
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Yaþam > Esra Güzelipek

30 Nisan 2004
Yoktur Aldanmak Diye Bir Þey  
Esra Güzelipek
Sen "aldatansýn." Emeðine saygým büyük... Ýnsanýn "aldatmak" kavramýný hayata geçirebilmesi için, önce kendi içindeki "en insan" noktayý bulup, orada kocaman bir delik açmasý gerekir. Delik açmak yetmez...

:BHID:

"Ellerin soðuk, ýsýtmadan bana dokunma!"

Sana bütün söyleyebileceðim bu, senden önce bir çok kiþiye söylediðim gibi.
Bir insanýn suratýnýn alabileceði en alýk ifadeyle bakýyorsun bana þu anda, farkýnda mýsýn? Ne o? Çok mu þaþýrdýn?
Sana neden þaþýrdýðýný da ben açýklayayým istersen ama bunu yapabilmek için, biraz gün ýþýðýnda kendini görmen lazým...
Karanlýktasýn çünkü, üstelik de zifiri...

Sen "aldatansýn."
Emeðine saygým büyük...
Ýnsanýn "aldatmak" kavramýný hayata geçirebilmesi için, önce kendi içindeki "en insan" noktayý bulup, orada kocaman bir delik açmasý gerekir. Delik açmak yetmez...
Ardýndan, o deliðin içini, yumuþak gibi görünen ama hainlik denen minik taþlarla bezediði bir çeþit yatakla doldurmasý gerekir ki, oraya düþen insanlar, ilk anda o yüreðin delik ve içinde ise iltihaplý bir sertlik olduðunu anlayamasýn ve bir süre daha güvende hissetsin kendini.
Aslýnda insanlar, o yataða dinlenmek ya da uyumak için uzandýklarý vakit, anlarlar bir terslik olduðunu... Ama bütünüyle anlamak, onlarýn zamanýný alýr... Meþhur sözü herkes bilir:
Kiþi kendi gibi bilir herkesi...
Ve mum yanar, vakit yatsý olur.
Takke düþer, kel görünür...

Bu arada "aldatan" kiþi, saðladýðý "çýkar" ile yoluna koyulmuþtur ve kendini alýþveriþ yapmýþ, "kârlý" birisi olarak addetmektedir.

Aldatan insanlarýn bedenleri, hepimizin bildiði uzuvlara sahip deðildir...
Yürekleri de, gözleri de, algýlamalarý da “týrnak “olmuþtur yüreklerinde, denk getirebildikleri insanlarý çizmek ve derilerine batýrýp uzun uzun sýzlatmak için...
Ancak bana batýrýlan bu týrnaklar þimdiye kadar hiç ama hiç iz býrakmadý çünkü ben daima “gerçek” peþinde bir ruhtum, bir ruhum olduðunu hiç unutmadým ve gerçeði ararken yaþadýðým iklim þartlarý derimi o kadar kalýn hale getirdi ki, baþkalarý için birkaç hafta ya da ay “sýzlama yaratacak,” “yara yapacak” bu týrnak batýrýþlarý, artýk bende sadece, bir günden bile az, hafif bir kaþýntý yapar...
Gelgelelim bütün aldatan insanlar, kendilerinden habersiz olduklarý için, yüreklerinin deliðinde iðreti ve zorla duran bu týrnaktan da habersizdirler ve maalesef kendilerini kýlýç kuþanmýþ bir fatih ya da son derece güzel bir býçaða sahip muzaffer insanlar olarak görürler ki, en zavallý halleri de budur...
Oysa tüm sahip olabildikleri, sadece ve sadece bir týrnaktýr...
Sen de böyle idin...
Ne kýlýcýn vardý ne de býçaðýn...
Þimdiye kadar “aldattýðýn” bir çok kiþiye beni de ekledin tabii...
Bir farkla ki, ben “aldanmadým...”

Çünkü...
Bu, insaný en saf þekliyle “insan” olma halinden uzaklaþtýran tuzaða hiç düþmedim ben...
Ýnsanýn kendine yapacaðý en büyük kötülüklerden birisidir: “Aldanmak” diye bir kavramý kabul etmek.
Yoktur böyle bir kavram... Kendinize bu kötülüðü etmeyin...
Eðer bunu kabul ederseniz, hayatýnýza gelen her yeni insana “kuþkuyla” bakma durumunda bulursunuz kendinizi. “Güven” kelimesi masallarda kalýr... “Sevmek” kavramýný þartlara baðlarsýnýz...
Birisine küçücük bir hediye almak istediðinizde bile, aklýnýza ilk düþen o kiþinin size ne alýp almadýðý olur...
Sürekli bir takým “hesaplar” yaparak yaþarsýnýz...
Kýsaca, sizi siz yapan ve insan yapacak ne varsa uzaðýna düþersiniz...

Unutmayýn, aslýnda, aldatýlmak diye bir þey de yok... Sadece “aldatmak” var...

Bu nedenle, "aldatan sadece kendini aldatýr..."

Esra Güzelipek

.Eleþtiriler & Yorumlar

:: ....
Gönderen: pelin onay / izmir
4 Mayýs 2004
Güzel Esra..söyleyecek fazla söz yok..insan ne yaparsa kendine yapar..sen de bunu çok güzel anlatmýþsýn.. Kaleminle kal...

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn yaþam kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Düþ Karasý Yollar
Hayatý Sayýklamak (I )

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Canýmdan Geleni Yaptým / An Tutulmasý
Gün Kayýp

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Yangýn ve Saklambaç [Þiir]
Kelebek Kanadýnda Aþk [Þiir]
Kim Ses Siz [Þiir]
Enberi [Þiir]
Kara Yol [Þiir]
Kimdir Aslýnda? [Þiir]
Okyanus ve Segâh [Þiir]
Kurak [Þiir]
Hayal [Þiir]
Gidiþin [Þiir]

Esra Güzelipek kimdir?

1964 yýlýnda, Ankara'da doðdum. O gün bugün yaþýyorum, baþarýyla. . . :) Kendimle sohbet etmeye baþlayalý beri, nedense hep "görünenin ötesi" ile ilgilendim. Hayatýn özüne dair yeni keþifler için, çoðunlukla okumak, bazen de yazmak bana hep iyi gelmiþtir. Bu nedenle buradayým. Sevgimle. Esra Güzelipek

Etkilendiði Yazarlar:
Þair deðil, þiir seçerim.

yazardan son gelenler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Esra Güzelipek, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.