..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Umutlarým her zaman gerçekleþmiyor, ama yine de her zaman umuyorum. -Ovid
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Ýtiraflar > Funda BÝLGÝLÝ

21 Ekim 2004
Gömün Beni Bugün Yüreðime  
Funda BÝLGÝLÝ
“Kayýp” ilaný vermek istiyorum ruhum için. “Bir tutam umuda muhtaç, yarýna dair özlemlere aç, belirsizliðin kýskacýnda yarým bir ayraç” Var mý böyle bir ruh etrafýnýzda sahipsizce dolaþan? Kayýptýr kendisi. Ulaþýn lütfen sahipsiz b

:BGAI:
Yüreðime gömün beni bugün. Yoruldum sivri çakýl taþlarýna benzer aþklarýn üzerinde yürümekten. Dalgalarýn kýyýya vurup, savurup koynuna aldýðý ince bir kum tanesi olmak istiyorum. Ve boðulmak kendi mavilerimde. Deniz yýldýzýnýn beþ kolundan bir tanesi bile saramadý beni. Oysa ince sýzýlara da, keskin acýlara da alýþkýn benim bedenim. Sularýn durulduðu bir denizde oynaþan martýlarý hiç izlemedim...

Yüreðinize gömün beni bugün. Evrenin bütün güzelliklerini kutsayan yüzümü gömün yüreðinize. Yorgunum kýrýk dökük kelimelerle konuþmaktan. Yorgunum boþ yüzeylere dolu kelimeler yazmaktan. Usandým kendini tekrarlayan baþlangýçlardan...

Ölümün kara lekesi düþtü önüme. Belki bedenin kan rengi vedasý daha kolaydý. Evet eminim daha kolaydý, lime lime doðranan bir ruhun çýrpýnýþlarýndan. Nefes alan ciðerlerin bir susuþu yetiyor ölümlere. Ya ruh? Zerrelere bölünüp bölünüp acýlarýný katlama derdinde. Hangi doktor çare bu derde? Yapýþýr mý acaba parçalarým en kuvvetli yapýþtýrýcýlarla? Tuzla buz oldum...

Kendi yüreðimin kara deliklerine saklanmak istiyorum. Hiçbir ýþýðýn sýzmaya gücünün yetmeyeceði, hiçbir umut çiçeðinin yeþermeye yeltenmediði. Hayallerin kucaðýnda öyle gündoðumlarý, öyle manolya kokulu ilkyazlar yaþadým ki, aðýr geliyor artýk sabaha varmayan gecelerin gerçekliði...Saklanmak kendime ve yavaþ yavaþ yokolmak istiyorum.

Gömün beni yüreðimdeki küçük kýzýn gözbebeklerine. Balköpüðü damlalar damlýyor göðsüne. Çocuklara özgü umursamazlýk, çocuklara özgü vurdumduymazlýkla yaklaþtý aymazlýklarýnýza. Uçurtmalar uçurdu bilmediði gökyüzüne. Bir bedenin içine sýðmayan kocaman ruhumu da gömün birlikte. Güzelliðe tutkun, þehvete aç bakýþlarýn yükü altýnda ezildim. Bir perde gibi örttü insana dair güzel yanlarýmý bu süslü elbise. Dokunabileceðiniz yumuþacýk bir ten isteyen elleriniz, öpebileceðiniz arzulu dudaklarý hedef belirlemiþtiniz. Oysa dokunmanýn hiç aklýnýza gelmediði bir yüreðe de sahibim ben. Orada ebruli bir kadýn bekliyor...

Kendimden yorulup, kendime kaçmanýn kýsýr döngüsüne yolculuðum. Ne menzili biliyorum, ne hedefin farkýndayým. Bir cenin olup annemin kutsal bedenine geri dönmek istiyorum. Oysa yalnýzlýðým öyle koyu bir renk ki bugün, topraða bile koyamýyorum.

“Kayýp” ilaný vermek istiyorum ruhum için. “Bir tutam umuda muhtaç, yarýna dair özlemlere aç, belirsizliðin kýskacýnda yarým bir ayraç” Var mý böyle bir ruh etrafýnýzda sahipsizce dolaþan? Kayýptýr kendisi. Ulaþýn lütfen sahipsiz bedenime, ruhsuz boðuluyorum çok ama çok derinlerde...

Kendi yarattýðým sahte balonlarýn içine oturup, kendi yarattýðým sahte diyarlarý izledim gökyüzünden. Kulaklarým saðýr oldu patlama sesinden. Patlayýp sönen sahte balonum muydu, boþ hayallerim miydi bilemedim. Patlama sonrasý sessizliðindeyim ben...

Küçük bir masal ülkesi kurmuþtum kendime. Kraliçesi ve tek hakimi olduðum. Sýnýrlarýmý yerle bir eden bu deprem nereden çýktý birden? Fay hattýnýn tam üstünde mi inþa etmiþim deðerlerimi? Kaçýþlar çözüm olur mu ki? Yýkýlan binalarýn taze yanýk ve toprak kokusu mu, yoksa yýkýlan deðerlerim mi hýçkýrýklarýmýn sebebi? Bir kaosun içinde içiçe geçmiþ hepsi...

Gömün, gömün beni yüreðime. Emanet ediyorum elimde kalan son üç beþ sevincimi bir avuç dosta. Tek mirasým bu, o da yalnýzca anlayana....Gidiyorum kendime...Gömün beni bugün yüreðime...

.Eleþtiriler & Yorumlar

:: Ruh birliði diye bir þeye inanýyorum sizin yazýlar
Gönderen: ahmet beþer / diyarbakýr/Türkiye
3 Ocak 2005
Nasýl bir acýdýr ki size bu kadar soyut parçalanmalarla dolu kelimeler yazdýrýyor. Ýmglerle süslediðiniz yazýlarýnýzýn güzelliði alýp götürür belki ruhumuzu ortak bir yöne ama neden acý olur paylaþýmlarýmýzýn ana ekseni. Biz sevinçliyken bunu kimseye söylemeye ihtiyaç duymayýz. Çünkü sevinçliyiz baþka bir þey gerekmiyor. Ama acý çekince insanlara ihtiyaç duyarýz. Çünkü acý bizi aþan bir mistik yoðunlaþma paradoksu, bir gel-git duygudurumu ve bunu anlatmaya kelimeler yetiþtiremeyiz. Yetemeyiz acýya. O kadar zorlanýrýz ki acý karþýsýnda bizi aþan bir dil oluþtururuz týpký sizin yaptýðýnýz gibi. Ve inanýn sizin yazýlarýnýzý okurken kendimi, ruhumu görüyorum. Bu da beni üzüyor. Çünkü bu kadar acý çeken baþka bir insan olduðunu bilmek istemezdim. Saygýlar

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn Ýtiraflar kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
"Caným Annem" "Yokluðunun Kabusundan Satýrlar...

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Seni, Seninle Paylaþamayacak Kadar Çok Seviyorum...
Tensiz Seviþmeleri Bilir misin Birtanem?
Otuzlarýnda Bir Kadýn...
Hangi Kýþýn Karýný Haziran'a Sakladýn?
Sakýn Seni Seviyorum Deme Bana!
Ben Seni Hiç Sevmedim Ki…
Ýyi ki Doðdun Üzüm Gözlüm
Aþký Tanýyan Bir Kadýn Asla Aþktan Azýna Razý Olmaz
Eksik Sevdalarýn Sabýkalýsý
Hesapsýz Aþklarýn Kadýný

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Sana Uyandým Bu Sabah [Þiir]
Nasýl Borçluysan Beni Yaþamaya, Öyle Mecburum Seni Yaþamaya [Þiir]
Konuþulmayan Bir Dil Gibisin Coðrafyamda... [Þiir]
Ýzmir'e Sýðmayan Aþk... [Þiir]
Rüya Kaçkýným [Þiir]
Sökmüyor Çivi Çiviyi... [Þiir]
Aþk Doðdu [Þiir]
Darmadaðýn [Þiir]
Ýki Gülücüðün Kýrmýzý Ýzi [Þiir]
Þehirlere de Aþýk Olunurmuþ Hesapsýzca / Ýzmir'im Özlemim Sana... [Þiir]

Funda BÝLGÝLÝ kimdir?

www. fundabilgili. com fundabilgili@hotmail. com MÝNÝK BEBEÐÝM “ÝMZAMI BIRAKTIM TENÝNDE” KÝTAPÇILARDA! Yazan insanlarýn yazmaktan aldýklarý en büyük haz; okuyan insanlarýn yüreklerine dokunmayý baþarabildiðini düþünmektir. Ýzedebiyat’ta yýllardýr yazýyorum. Her yazý eklediðimde ayný heyecaný yeni baþtan yaþýyorum. Yeni paylaþýmlar, yeni yorumlar, dokunulan yeni yürekler… Türkiye’nin en iyi yazar ve okur kitlesinin buluþtuðu bu site benim bir parçam haline geldi zamanla. Eksik hissettim kendimi satýrlarým buradaki gözlerle buluþmayýnca. Þimdi yeni bir gündoðumunda kelimelerim. Ýki kýzýmdan sonraki üçüncü çocuðumun doðum sevincini yaþar gibiyim. “Ýmzamý Býraktým Teninde” adýný verdiðim minik bebeðim artýk kucaðýmda. Bu güzel doðumu paylaþmak istedim sizlerle. Çünkü beni destekleyen, bana yazma gücü veren dostlar sayesinde kavuþtum bu kitaba. Okuduðum, beni okuyan, yorum yapan, yazýlarýmý kütüphanesine alan tüm Ýzedebiyat dostlarýna teþekkürler!

yazardan son gelenler

bu yazýnýn yer aldýðý
kütüphaneler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Funda BÝLGÝLÝ, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.