..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Her þey ancak sevgiyle satýn alýnabilmelidir. -Andre Gide
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Yaþam > OnurSýtký

21 Kasým 2004
Yalancý Bahar  
OnurSýtký
Böyle "Yalancý Bahar"lar vardýr hani. Biraz yüzünü gösterir, biraz tebessüm eder; aðaçlar çiçeðe durur umutla, meyve verme telaþý sarar dallarý, kökler daha bir kuvvetli sarýlýr topraða; heyecanla beklenir çiçeklerinin meyveye inkýlabý.

:BJDH:
http://www.izedebiyat.com/yazar_resimler/2068.gif
Not: 7 Ocak 2003, Salý günü, kýþýn ortasýnda yaþanan bahar havasýnýn verdiði þaþkýnlýkla kaleme alýnmýþ bir yazý...

Ocak'ýn baþýndayýz, kýþýn ortasýnda. Eski hesaba göre hangi aya tekabül ediyor bilmiyorum. "Zemheri"de olabiliriz, "Kara gücük" çýkmak üzerede olabilir veya "Karakýþtayýz"; yada olmalýydýk; lakin, sanki bahar geldi Ankara'ya.

Ýki gündür hava tam bahar havasý, aðaçlar bahar geldi sanýp yanlýþlýkla çiçek açacaklar diye endiþeleniyorum. Gazetelerde, meteorolojiden aldýklarý haberlere göre bahar havasýnýn bir hafta daha süreceðini söyleyince endiþem iyice arttý. Aðaçlar kesin bu "Yalancý Bahar"a aldanýp çiçek açacaklar.

Diyor ki Can Dündar, bir yazýsýnda: "Bahar öyle kolay gelmezdi aslýnda, biliyorduk; yanlýþ baharlarda az mý ayaz yemiþtik ."

Böyle "Yalancý Bahar"lar vardýr hani. Biraz yüzünü gösterir, biraz tebessüm eder; aðaçlar çiçeðe durur umutla, meyve verme telaþý sarar dallarý, kökler daha bir kuvvetli sarýlýr topraða; heyecanla beklenir çiçeklerinin meyveye inkýlabý.

Gelecek yaza hazýrlar kendini aðaç, aðýr aðýr; en güzel kokularýný yayar etrafa; özenle bezer kendini rengarenk veya sade kadifemsi çiçeklerle... derken bir tipi, bir boran ve hüsran...

...derken bir tipi, bir boran ve hüsran... Ayaz vurur çiçeði, sýzlar dallar. Meyve beklerken, bütün umutlar da dökülür çiçeklerle birlikte; ve meyvesiz bir yazý beklenmeye koyulur aðaç hüzünle; üþüyerek, titreyerek ve piþmanlýkla... Özenir hiç meyve veremeyen, verdiði kozalaklarsa ancak yakmaya yarayan, ama meyve verememesine mukabil her daim "yeþil" kalan çam aðaçlarýna.

Týpký insan ömrü gibi...

Yalancý aþklara aldanýrýz kimi zaman, heyecanla sarýlýrýz hayata, telaþla hazýrlarýz kendimizi yaz'a; derken bir tipi, bir boran ve hüran... Ayaz vurur hayallerimizi, kollarýmýz sýzlar ve umutlarýmýz dökülür birer birer avucumuza. Gerisi sessizlik, gerisi âh ü vâh...

"Keþke" ile baþlayýp, "keþke" ile biten, yoðun piþmanlýk yüklü cümleler kurulur sýk sýk; nedâmet türküleri dolanýr dile. Özeniriz hiç aþýk olamayan, yaþadýklarý aþksa maddiyata dayanan, fakat her daim mutlu görünen insanlara.

Ýnþallah bu yalancý bahar'a aldanmaz aðaçlar.

Keþke onlara anlatabilseydim bu baharýn yalan olduðunu, keþke birileri de bana söyleselerdi bu kýþa dönen baharýmýn yalancý olduðunu... keþke aldanmasaydým; keþke cümlelerim "keþke" ile baþlayýp "keþke" ile bitmeseydi... keþke giden günlerime "ömrüm eyvah!" demeseydim; keþke "keþke'li nedâmet türküleri" dilime hiç dolanmasaydý.

Keþke bu kadar "keþkekli bir yazý yazmasaydým...

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn yaþam kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Unutmak Neden Zordur?
Kelepir Rubai
Yaþamak ve Ölmek Çalakalem

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Baþlýksýz Þiirler II [Þiir]
Baþlýksýz Þiirler II [Þiir]

OnurSýtký kimdir?

Tevellüdü 80 sonrasý, depolitize olmuþ genliðin bir mensubu. . .

Etkilendiði Yazarlar:
A. Turan Alkan ve Can Dündar'ýn sýký bir takipçisi...

yazardan son gelenler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © OnurSýtký, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.