..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Sevginin bulunmadýðý yerde us da arama. -Dostoyevski
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Yaþam >

29 Ocak 2002
Yaþam Matematik'tir "Ümit"  

Rakamlara bakma sen.Onlar bir sistemi kavramak ya da bir yeni sistemi üretmenin aracýdýrlar. Matematik,yaþamý ve evreni kavramanýn rakamsal çabasýdýr...

:AIAC:

Hani soruyordun ya:
"Babam gibi mühendis olmak istiyorum ama; ya matematiði sevmiyorsam ne olacak?"diye.
Yanlýzca mühendislikte mi var matematik?.
Yaðan yaðmurun matematiði yok mu sanýyor sun "Ümit".
Rakamlara bakma sen.Onlar bir sistemi kavramak ya da bir yeni sistemi üretmenin aracýdýrlar.
Matematik,yaþamý ve evreni kavramanýn rakamsal çabasýdýr...
* * *
Boþ bir sayfadýr yaþam,doðduðunda...
Güzel denklemler de kurarsýn.Anlamsýz iþlemlerle de boðuþursun yaþamýn boyunca...
Saçma sapan matematiklerle, "bir yaþam yorgunu" olduðunu hissettiðin zaman,bilki :
"Geç kalmýþ bir matematiðin,hüzünlü sonucudur o gün..."
Matematiksiz bir þey söylesene sen bana...
Hadi þu kulaðýndaki Walkman'i bir düþün...Dinlediðin müziðin kendi içinde matematiði olmasa,dinler miydin hiç yollar saatler boyu?...
Matematiksiz ses,gürültü deðil midir...Ne dersin?.
"Matematiði bozuk sevdalarýn"çileli ürünleri deðil mi"Arebesk ?..."
Dünyada ki siyasi dengeleri matematiksiz mi sanýyorsun?.
Kürtle,Türkün,müslümanla,hiristyanýn,alevi ile sünni'nin laik'le,anti laik'in"anlamsýz savaþýn"da,ne yaman,ne amansýz matematikler var,sen biliyor musun?...
Þu önündeki çorbanýn her kaþýðýný,bir önceki kaþýðýndan daha pahalýya içiyorsun!...Hesaplat da bak babana.
Sen çorbaný içerken bir takým görünmez rakamlar dolanýp deðiþiyor kaþýðýndaki çorbanýn içinde...
Ne matematik ama deðil mi?... Çorbanda bile var...
Bakma caným öyle,yüzüme!...Güneþte çok dolaþmadým, merak etme sen, aklým þapkam gibi baþýmda..
Hadi sen,her saniyesini daha pahalý içtiðin çorbaný kaþýkla ve beni dinle...
Tanrý için,cömerttir derler...
Cimrilik ise:
Bir tuhaf,"bencil matematiðin"ismi...Anlasana...
Paylaþmayý bilmelisin...Belki de insan olmanýn ilk þartý bu.
Ve...Bir gün...
"Hücrelerindeki matematiðin"bir yerinde...
Onunla karþýlaþacaksýn...
Ne hesaplar dolacak rüyalarýna...Dolular taþmayacak, boþlar dolmayacak.
Kimi günler yaptýðýn hesaplarla ayaklarýn yerden kesilecek.Kimi gün,dipsiz kuyularda,dünya kurulalý, Adem, Havva'nýn
elini usulca tuttu tutalý,bitip tükenmeyen ayrýlma, kavuþma, kýskançlýk,küsme,barýþmanýn,çok bilinme yenli denklemleri ve koordinat hesaplarý ortasýnda boðulacaksýn.
Dünyan altüst olacak ve de tüm filikalarýna sarýlýp,batýyorum sanacaksýn...
Korkma...
Her þey düzelip,eskisi gibi olacak...
Ama onu unutamýyacaksýn...
Ve ömrün boyunca,her aþk,her defasýnda sana yeniymiþ gibi gelse de, aslýnda ayný deðiþmez denklemlerin koynunda, hep, onun, sadece onun tekrarýný yaþayacaksýn...
* * *
Velhasýl kelam...
Ne kaldý geriye matematiksiz. Söylesene küçük dostum?...
Artýk,baba mesleðini mi seçersin, on' ulmaz, anlaþýlmaz bir sanatçý olup,fýrtýnalar,rüzgarlar ortasýn da, dalgalý sahillere yazýlar yazýp, resimler mi çizmek istersin?..Ýþte onu bilemem.
Bunun matematiðini bilmeyi ise çok isterdim.
"Var" olmaný dilerim yanlýzca...Bu çok önemli.
Bir tatil dostluðunun, küçük bir anýsý olarak sunmak istedim,sana bu yazýyý...
Güzel matematiklerin olsun...
Güzel matematikler dilerim sana,yaþamýn boyunca...

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn yaþam kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Kuþlarýyla Yanan Adam
"Var" Olmak
Ah!... Temel... Ah!
Bir "Nisan Þakasý"

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Burada Bir Þeyler Oluyor [Þiir]
Hitabe-i Gömüt [Þiir]

kimdir?

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © , 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.