..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Ýnsandaki gerçek güzelliði ancak yaþlandýkça görebilirsiniz. -Anouk Aimee
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Sevgi ve Aþk > Kenan Kaplan

26 Mart 2008
Saðým Solum Sobe  
Kenan Kaplan
Psikolojik bir durum deðerlendirmesi

:BAJI:
Üç odasý vardý evin..

Saðým solum sobe...

Hergün bir odasýnda yaþamýn penceresini araladýk ve hep o pencerenin karþýsýndaki suleti yaþamýn tüm gerçeði gören gözlerimizi ovuþturarak, belki binlerce kez gördüðümüz ismin –a- halini ilk bebeðine sarýlan nurcan gibi kucakladýk...

Yalýn deðildik asla. Yalýn halimizi Freud’un "stage"lerine girdiðimiz ilk anda terk ettik. Ve mutlaka bir ismin bir halini takýp peþimize yapýbozumsal serüvenlere daldýk. Formasyondan çýkan tarifler miydi, tariflerin tahrip ettiði çocukluðumuz muydu bilemiyorduk o zamanlar.

Elmayý sekere buladýðýmýzda, artýk elma olmaktan çýkmýþ tadý diye düþündük. Kategorik bir sýçrama yaþamýþtýk. Sýnýfsal mobilitelerin ikircikli sorgulamalarý..

Ýlk odayý açýyorum.

Bugün Cuma. Hadi oda, hazýrla bizi yeni bir haftasonuna. Ýçinde biraz sýradýþýlýk biraz dinðinlik az biraz da hýz olsun. Dört güne sýðdýrdýðýmýz tek düzeliklerden, herþey aynýlardan, her tadýnýn tatsýzlýðýnýn benzeþliðinden ve deja-vu mutsuzluklardan kurtar.
Ýnsan mý doyumsuzlaþtý, hayat mý sýradanlaþtý’nýn kýsýr döngüsünde çözmeye çalýþtýðýmýz iki denklemli fakat üç bilinmeyenli sorularda takýlýp býrakma beni. X’i bulsam ne olacak ki.
Soruda gizli olan ama bize verilmeyen bir done daha "var mý?" yý sorgulamayalým. Varsa da bilmeyelim.

Çözmek zor gelirse, soru yanlýþ diyip geçelim. Þarabýn ve aþkýn uyuþturucu etkisinde sürüklenelim.
En renkli elbiselerimizi giyip, deri deðiþtirelim.

Ah ismimim her hali.. De-li, den-li hallerim öldürecek beni...

Ýkinci odayý açýyorum.
Bu oda da mý bulacaktým her halimde biraz daha kaybettiðim huzuru. Oda! seni kaybettim bilinç altýmýn derinliklerinde. Yalýn halimde yitirdiðim -can kardeþim- ego nerede. Sýðýnabilir miydim bilinç altýnýn en derin noktasýndaki o huzurevine. Arsýz huzurlar arýyorum sarý ve pembenin tam ortasýnda. Ah beynim... geriye tekmelediðin hazlarý doldurduðum sandýklarda boca etme beni, anýlarýn sesli çýðlýklarýna.
Ey, dil sürçmelerinin insafýna býrakýlmýþ yalýn halim. Dokun bana. Ben-de olmayan ben-den nasýl çýkar ki. Beni dinlememeliyiz.
Y nin ordinatlarýný baþkasý bulsun parabolün yumuþakça çark etmiþ tepe deðerlerinde.
Ben eðimimi eksi-de göreceðim bugün. Suskunluðumu þarap þiþelerine saklayýp sonsuzun bilinmeyen deðerlerine gideceðim.

Dedim ya, bu hallerim varya hallerim. Her halimde ben olamayan hallerimi sorguluyorum da yine de -e halimi tamamlayamýyorum.

Üçüncü oda.
Denemediðim halim kalmadý. Ateþimi kendim getirdim. Teslim oluyorum iþte. Paydasý koca bir sýfýr ise bütün duygularýmý bölen, kurtuluþ yok sonsuza kadar tek baþýna. Aradýðým yalýn halim. Hangi stage de kaybettim seni.
Bal parmak yaladýðým mý, öpülürken baþka dudaklarla utandýðým o ilk günümde mi. Her eylem bir baþka mana kattýðýnda kendime, aynadaki annem benden ayrýlýp gittiðinde mi.
Üçüncü oda sana teslim olmaya geldim. Ýstediðim biraz kaygýsýz bir kaç saat bir tabut içinde.
Beni böldüðün her parça da býraktýðým mutluluk teorileri deðil, sadece hiçliðin bir anlýk cazibesine kapýlmak istiyorum.

Çok bilinmeyenli az verili çözümsüz denklemlerde sürüklenmeden, yaþamýn sahibi olma uðraþý belki de benimki. Ah vicdanýma saplanmýþ içselleþtirilmiþ dýþ dünyam benim.
Bu kadar düþmaný nasýl giydirdim içime. Vücudun denge arayýþý, sýcak soðuk ayarý deðil aslýnda.
Ben-lik bir durum yok burada. Savaþ altla üst arasýnda. Yýkýntý bir beyin geride unutulan örselenmiþ bedenlerde...

Evin üç odasý vardý ama binlerce de saklanan.

Saðým solum söbe...

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn sevgi ve aþk kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Yürek Dengesi
Þarap Üzerine Güzelleme

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Hüznün Cemaati
Anormallere Denemeler - 2

Kenan Kaplan kimdir?

Kendi iþi dýþýnda her iþi yapýyor. Yaþamdan topladýklarýný yazýda harmanlamaya çalýþýyor.

Etkilendiði Yazarlar:
...

yazardan son gelenler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Kenan Kaplan, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.