..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Kitaplarla dolu bir oda, ruhlu bir beden gibidir. -Cicero
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Anýlar > esra

3 Ocak 2009
Ben , Annem ve Hiç Ummadýðýmýz Bir Hayat  
esra
Ben ve benim gibi olanlarýn kendini bulduðu bir hikaye ama gerçek.

:AGAG:
Merhaba ben esra köylü bir kýz cocuðu. Aslýnda hikayem 24.09.1984 yýlýnda antepte baþlýyor.Bir memur ailesinin ikinci cocuðu olarak dünyaya gelmiþim. Annem ev hanýmý babam da ziraat bankasýnda güvenlik görevlisi o zamanlar. Benden önce ablam var. O daha bir bebekken benim dünyaya gelmem onun hayatýný zorlaþtýrmýþ. Annem onu sütten kesmek zorunda kalmýþ. Zavallý ablam. Maraþlý olan babam o sýralarda antepte görev yapýyormuþ. Benim doðumumla geri dönmüþler.Ve benim hikayem tam burda baþlýyor.Babamýn köyünde yaþamaya baþlýyoruz. Amcamgil bizi hiç sevmezlerdi babam ev yaparkende bunu devam ettirmiþler.Annem babamýn hep destekcisiydi ama kötü kalpli amcalarým bunuda cekemezlerdi.Biliyormusunuz ömrüm boyunca o köyü ve içindekileri hiç sevemedim.Annem iki çocukla beraber tuðla taþýyarak kan ter içinde babama yardým etmiþ. Ya amcalarým olacak adamlar onlar sadece izlemiþler. Bbabamda biiz o insanlarýn içine kötürüp yaþattý. Belki de babama sinirim hep bundandýr. Yazýk oldu anneme hem öyle bir köyde sevmediði insanlarla hem de köyün bütün zorluklarýna raðmen orda ömür tükette. Dedem piþmanlýk duymuþ muydu acaba?Merak etmiyor deðilim. El bebek büyüttüðü kýzýný yedi kýzý içinde en çok sevdiði kýzýný böyle zorluklarla mücadele etmek zorunda býrakmýþtý.annemin bütün ýsrarlarýna raðmen annemi babamla evlendirme mecburiyetinde býrakmýþ. Annem çok güçlü ve gururlu bir insandý. Zeki , ne yaptýðýný bilen , güzel, pratik zeka bir insandý. Ogüçlükler annemi yýldýramazdý. Þehirli kadýn dayanamadý, yapamadý dedirtmezdi. Yeri geldi bahce yaptý yeri geldi inek saðdý. Babasýnýn evinde bunlarýn hiç birini yapmayan kadýn bunlarýn hepsini büyük bir baþarýyla gerçekleþtirdi.Ama hayatýndan çok fedakarlýklar yaparak. Sonunda evlerini yaptýlar ama bu sýrada annem bir erkek çocuðunu düþük yapmýþtý. Bizim köyde erkek çocuðun yoksa arkan yoktur. Yeni evimizde annem kübrayý doðurdu tabi dört gözle beklenen erkek çocuk deðildi. Ama annemle babam bunu hiç dert etmemelerine raðmen köy halký baský yapmaktaydý babamýn küçükken bizi çok sevmesi onlarý þaþýrtýyordu. Çünkü biz erkek çocuk deðildik ve kýz çocuklarý bu kadar sevilmemeliydi. Annem o zorluklar içinde bizi en iyi þekilde yetiþtirme çabasýndaydý. Hep söylediði bir söz vardý ''BENÝM KIZLARIM OKUYACAK'' tabi benim cahil amcalarým kýz çocuðu okur mu deyip gülüyorlardý. Daha sonra bizim küçük kýz ayþe dünyaya geldi. Tabi gene beklenen erkek çocuk deðildi. Amcamlara gün doðmuþtu babamýn arkasý yok diye babama dedemden kalan tarlalarý kendiler paylaþýyordu. Ben o sýrada okula baþlamýþtým. Ne biçim okul olduðunu þu anda hala anlamýyorum. Dersten çok beden eðitimi yaptýðýmýz bir köy okulu. Ben kardeþlerimin içinde en güçlü olandým. Babama erkek çocuðu yok dedirtmemek için var gücümle çalýþýp babamla tarlalara gider babama elimden geldiðince yardým etmeye çalýþýyordum. Bu arada ilkokul bitmiþti. Annem ablamý amcalarýmýn ve babamýn bütün ýsrarlarýna raðmen ortaokula göndermiþti. Tabi bu bizim köyde büyük bir yanký uyandýrmýþtý. Annem bunlarýn hiçbirine kulak asmamýþtý. Benim kýzlarým kendi hayatlarýný kendileri kazanaçak diyordu hep. Ben de ortaokula kaydettirildim. Ýlk baþladýðýmda çok bocaladým. Çünkü ben diðer arkadaþlarým gibi deðildim. Hiçbirþey bilmiyordum. Sadece beden eðitiminden baþka

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn anýlar kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Aþk Hep Böyle Acý Mýydý
Anne Ben Büyüyorum Galiba
Ben Kimim

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Bugün Bayrammýþ Unuttum [Öykü]

esra kimdir?

ben 24 yaþýnda bir hemþireyim zorlarý secerek baþarýlý olan

Etkilendiði Yazarlar:
zülfü livaneli

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © esra, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.