..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Dünyayý isteyen bilime sarýlsýn, ahireti isteyen bilime sarýlsýn; hem dünyayý hem ahireti isteyen yine bilime sarýlsýn" -Hz. Muhammed
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
ÝzEdebiyat - Yazar Portresi - Mehmet Ulaþ ORAL
Mehmet Ulaþ ORAL - Beyaz Sayfa
Site Ýçi Arama:

Ana Sayfa
  Peri II (Mehmet Ulaþ ORAL) 28 Aralýk 2009 Modern 

"Peri" (Mehmet Ulaþ ORAL) 27 Aralýk 2009 Modern 

Þehirlik Rubai (Mehmet Ulaþ ORAL) 9 Mayýs 2009 Sürrealizm 

ZAMAN TUTSAK, VURGUN VE SANA AÞIKTI. BÝR ÞEHÝR PENCERELERDEN USUL ADIM DÜÞERKEN; BÝR BALIÐIN SIRTINA TUTUNDU. BALIK, BÝR ZAMANDAN BAÞKA BÝR ZAMANA UÇUP DURUYORDU. ESKÝ VE DÝNÝ BOZUK BÝR ÞÝÝR, OLMADIK BÝR RUBAÝ, SÝSMÝK BÝR PATLAMAYI ARAYIP DURUYORDU. PENCERELER BUNU BÝLMÝYORDU

Ara Naðmeler Çarþýsý (Mehmet Ulaþ ORAL) 31 Ekim 2007 Modern 

Neredeyiz? (Mehmet Ulaþ ORAL) 10 Ekim 2007 Sanat 

XX. yüzyýl ilk isyanlarýn yüzyýlýydý... Ya sonrasý??

Dantes (Mehmet Ulaþ ORAL) 17 Þubat 2007 Sürrealizm 

Sigara - 2 (Mehmet Ulaþ ORAL) 17 Þubat 2007 Sürrealizm 

Gülümsüyor. Deli, dolu, oylumlu, düþ – gerçek seyrimiz iþte yeniden baþlýyor. Bu seyrin geçmiþi de geleceðini mi yansýtýyor? Yine yollar beni kendine mi çekiyor? Birdenbire hayatýmýn en olmadýk zamanlarýnda karþýma çýkan bu düþe çok alýþtým. O benim düþüm. Kimselerin deðil. “Düþün” deðil mesela. “Düþü” hiç deðil. Bir usul düþünüþ ve karþýmda düþselanslarý! Galata köprüsünden Sirkeci’ye seyirtiyoruz. Düþüm, düþmeden ve kuvvetlice sarýlýyor koluma. Bir daha düþmemek istiyor belli. Ayarlý ve kendini bilen herþeyi seviyorum. Ayarlý ve kendini bilen bu þeyi ben düþlüyor bile olsam seviyorum.

Ayarý Düþük Yalnýzlýklar (Mehmet Ulaþ ORAL) 10 Ocak 2007 Aþk ve Romantizm 

yapayalnýzlýk..

Orta Kat - Peri Masalarý (Mehmet Ulaþ ORAL) 30 Nisan 2006 Modern 

Orta Kat'ta peri masalarý...

Sis (Mehmet Ulaþ ORAL) 17 Kasým 2003 Modern 

Tüm þehrin çýðlýklarýný duyamaz sarhoþlar, belki biraz / / Belki hiç, belki çoktan seçmeli bir zaman içindeyim, / / Bildiðimi sanýyorum, Sis içinde diz çökmüþ bir çocuk sobesi / / Saklanmýþ bir kaðýt gibi çýkarýldým naftalinlerin arasýndan / /

Ýris II (Mehmet Ulaþ ORAL) 3 Nisan 2003 Aþk ve Romantizm 

xxx

(Gar)dolap (Mehmet Ulaþ ORAL) 3 Nisan 2003 Aþk ve Romantizm 

Kadýn da biliyordu adýnýn (gar)dolap deðil de gardrob olduðunu ama her yolculuktan önce oraya baþvurup eþyalarýný toplayarak ilk mecazi otobüse burada atladýðý için ona bu adý takmýþtý.

Þifreli Konuþkan (Mehmet Ulaþ ORAL) 3 Nisan 2003 Gülmece (Mizah) 

aramýzda acayip birþeyler var. Ne olduðunu bilmiyorum ama farkýndayým. Bir de kafayý takmýþlýðým hat safhada: Ulan bizim aramýzda ne var?

Mavra (Mehmet Ulaþ ORAL) 23 Aralýk 2002 Bireysel 

Bir ALKOL içtim, yazdým...

Sarýldý Melek Maviye (Mehmet Ulaþ ORAL) 23 Aralýk 2002 Aþk ve Romantizm 

Deniz'e

Arsenik (Mehmet Ulaþ ORAL) 23 Aralýk 2002 Bireysel 

Bir zehir içmeliyim bu gece.... susmayý bilmiyor, diyo "beni iç" diye...

Ey (Mehmet Ulaþ ORAL) 23 Aralýk 2002 Bireysel 

ben hep bu ey'lerin vedasýný beklemiþim...

Yedi Mayýn (Mehmet Ulaþ ORAL) 23 Aralýk 2002 Öyküsel 

Normandiya'dan gelen sesler

Yazma (Mehmet Ulaþ ORAL) 23 Aralýk 2002 Aþk ve Romantizm 

Çünkü yazanlar kendi ölümlerine hep intihar süsü veriyorlar!!!

Tek Kiþilik bir Aþk Ýçin Düþ Markizine Gece Fanzinleri (Mehmet Ulaþ ORAL) 23 Aralýk 2002 Sürrealizm 

Markiz!!!

Yalnýz aðaçlarýn yaþ halkalarý sýk olur. Konuþtuðunda ya da göz kýrptýðýnda bir saniyenin içinden doðru; o saniyeyle birlikte baþka saniyeler de adým atmaya baþlarlar tarihin içine. Altýn arayýcýlarý, konuþmayanlar, simyagerler peþine düþerler ayný zaman dilimine raðmen daha çok eskimiþ olan aðaçlarýn. O aðaçlar, üzerlerindeki dal yükünden arýnmadan, dal ve yaprak yüklerinin aðýrlýðýný da kaldýrarak yaþamayý bilmiþlerdir, iþte o yüzden dik ve diri dururlar gövdelerindeki yaþ halkalarýnýn yoðunluðuna ve kalýn gövdelerine karþýn.

Nedir ki bir yalnýz aðaç? Kuzey cephesi yosun tutmuþ, topraðýn dibinde de topraðýn dýþýndakine yakýn parça býrakan, saðlam, güçlü, her bahar yaprak açan, her hazan yaprak býrakan bir kalýn gövde midir? Yanýndaki dost aðacýný ya da sevgilisini yitirmiþ bir “çöl ortasýnda tek kalmýþlýk” mýdýr yoksa? Yoksa bütün bunlardan oluþan bir karma hayat mý? Belki de hepsi...

Ýþte ben, bütün bu karma hayatlardan oluþmuþ bir hayatýn arzusuyla ilerleyen bir yalnýz aðacým. Þehirde beni yaþatmamaya çalýþan onca güç, onca deðiþim, onca farklýlýða raðmen dimdik ayaktayým. Birilerine anlatýldýðýnda deðeri pek de olmayan yalnýzlýðýmla birlikteyim. Bir kuyumcu vitrininde merak ettiðiniz tüm kuyumlardan deðil, yeþilçamýn içinde satýlan küçük boncuklardan sadece biriyim ben ve benim anlatamadýðým yalnýzlýðým.

Yalnýz kalmak ya da yalnýz olmak (farklý farklý ama içiçe), bir aðaç kadar kalýn gövdeli olmayý gerektirmez. Eniniz ve boyunuz kalýnsa kendinizi bir yalnýz aðaç gibi görmeniz ahmakça olur. Eðer içinizde durmadan ilerleyen ve kemiren “þey”ler gitgide karýn boþluðunuzu dolduruyorsa kalýnlaþýyordur yaþ halkalarýnýz.

Peki neden yalnýzým? Seçtim mi, seçtirildim mi, kimim ben, neyim, neredeyim? Hepsinin cevabýný o kadar iyi biliyorum ama ne kadar zor anlatýyorum. Yalnýz býrakýlmanýn içimde uyandýrdýðý sevinç ve ilerleyen saatlere doðru bir halka daha kalýnlaþan bedenimin içinde durmadan ilerliyorum birileriyle...

Bütün sessiz ve kimliksiz otel odalarýný biliyorum, onlarla konuþur oldum, onlarýn sýr sakladýklarýný, anlatamadýklarýný ve dürüst olduklarýný biliyorum. Kendime söylediðim yalanlarý, dýþarýlara bir türlü söyleyemeyip kendime söylediðim yalanlarý... Biliyorum, herkes yalan söylemelidir. Yalan, bir ihtiyaçtan doðar. Ama ben bir tek kendime söylüyorum yalanlarý. Biliyorum, bakýlacak gözler, eski yunanýn içinden geçerler; inanýlýrlar, sevilirler, ölümcül görünürler, özlenirler. Onlarý unutmayý baþarýyorum.

Ýris: Gel artýk... Ortalýkta kaldým... Yalnýzlýk ve aþka dair tiyatrolarda oynadým senin için. Tek deðilsin, birisi deðilsin, biliyorum ama gel! Düþümde boþuna kapladýðýn zamana yazýk! Gel! Tanýmadýðým gerçek aþk! Tüm güzelliklerin ortak adý olarak koydum seni sözlüðe... Tüm masum kadýnlarýn þifresel adý. Gel, seni bekliyorum, gelmiyorsun.

Mabrahar: Neden çarpýþýyorsun hâlâ? Kötülüðün, ucuzluðun, fahiþeliðin kodu. Mabrahar! Git! Uzaklaþ ve bir daha yanaþma yanýma benim!

Ýki kuvvetin arasýnda geçen savaþýn ortasýnda yapayalnýzým. Amaç ve gürültülerin arasýnda bir deðer biçiyor yalnýzlýðýma kuyumcular, altýn arayýcýlarý, gümüþseverler... en sonunda kapatýyorum tüm kapalý anlatýmlarý bir gecelik dolaba, rahatlýkla anlatýyorum yalnýzca bir gecelik olmak üzere... Konuþuyorum, susuyorum, yalnýz bir aðacým ben, biliyorum, bir halka daha geniþliyor vücudum...

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Mehmet Ulaþ ORAL, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.

Bu dosyanýn son güncelleme tarihi: 28.03.2024 12:02:22