..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Her devrim yokolup gidiyor ve peþinden yalnýzca yeni bir bürokrasinin artýklarýný býrakýyor. -Kafka
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Deneysel > sermin filiz

11 Ekim 2011
Günün Biri  
sermin filiz
Düþünebilseydi bunlarý düþünürdü belki ama düþünmek de neydi? iki kelime yan yana, iki cümle üst üste, iki sahne art arda gelemiyordu.

:BBHH:
Ayaklarý, baþýboþ kalýnca yürümeyi seçti. Kahvaltý yapmamýþtý ama bu duyduðu açlýk deðildi. Midesi deðil, eli ayaðýydý boþalan. Beyni de iþ çýkýþý saati trafiði gibi, binlerce þeyi bir arada tahayyüle kalkýp, sýkýþýp, adamakýllý durmuþ, bir yere varamaz olmuþtu.
Bu sabahý düþünmek istedi, sabahlarýný...

Bu sabah da herkesten önce uyanýp çayý demlemiþ, mutfak çekmecelerinin týkýrtýlarýyla F.'yi uyandýrmýþtý. Mehmet Efendinin muntazaman býraktýðý günlük gazetesinin ilk sayfasýný çevirirken -okunmuþ gazeteye elini dahi süremezdi, belki de bunun sayesinde alýþmýþtý hep en erken kalkmaya- F. de mutfaktaydý. Sebzelikten altý portakal çýkardý, e çocuklar da çay içecek deðillerdi herhalde. Ýçinde bir damlacýk su kalmadýðýndan emin olduðu yarým portakalý atarken F:
"Kolyemi gördün mü?" diye sormuþtu. Ne hoþ bir günaydýn.
"Hangisi?" Sana da günaydýn.
"Hani caným var ya, annemin aldýðý, þu inci olan. Kaç kolyem var allah aþkýna?"
"Salon sehpasýndaydý dün." Sabah sohbetlerimiz de doyumsuz, nazar deðmesin. Konuþacak söz mü kalmadý, sözlere itimadýmýz mý yoksa sadece susuþarak da mý anlaþýyoruz.

Düþünebilseydi bunlarý düþünürdü belki ama düþünmek de neydi? iki kelime yan yana, iki cümle üst üste, iki sahne art arda gelemiyordu. ben? peki... zaman? evim? çocuklar? f? ben? neden ben? telefon? hayýr. annem? karým? yataðým. daha çok þey vardý. ne vardý? deniz? güneþ? kar? yaðmur? tekne? evim? kahvaltý? pazar? çocuklar? veli toplantýsý.. çocuklar büyüyecek. giden? kalan? giden? nereye? sonra? sondan sonra? bitecek mi? bu kadar mýydý? cadde? yol. kýrmýzý ýþýk. yeþil ýþýk. sarý ýþýk? dinlenmek? ne yaptým? unutulacak mý? kaldýrým. yokuþ. yol. uzun yol. uzun ince yol. uzun? dur. durak? servis? çocuklar gelir. f? ben? biz? yýllar? çok mu geçti ki?

Kapýyý aþaðýda Mehmet Efendi yukarýda F. açtý. Öpüþtüler. F'ye baktý. Hala çok güzeldi. Onu ilk öptüðü geceki gibi atmýyordu kalbi belki ama ilk öptüðü günkünden daha güzel sevmiþti her geçen gün. gerçekten, sevmiþ miydi? her gün? gün? ay? mevsim? yýl?

Mutfak masasýna oturdu, yayýlmadý, sandalyenin üçte birini belki dolduruyordu.
"Sen bir çay koy" dedi, "ben biraz þaþkýným, sonra sen de otur"

Ýki ince belliye dumaný tüten iki bardak çay döküp hemen oturdu F. kocasýnýn yanýna.

"Aldýklarý parça, hani þu geçen ayki. sonucu, kötü, kötü huylu çýkmýþ... kaç yýl daha görürüm, dedim, tedaviyle ortalama bir buçuk, tedavisiz bir bir buçuk, dediler..."

Gözleri kýzaramadan, dolamadan aktý yaþlarý F.'nin. Eli kolyesine gitti, tutup koparýverdi. gök gürültüsüz yaðmur gibi, damla damla aktý sanki gözleri.

Çocuklar eve geldiðinde, mutfak masasýnda buz gibi iki çay, yerde paramparça bir kolye, dýþarýda yaðmur vardý.

Kendimi bir kez de böyle öldürdüm.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn öykü ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Ufunet
Kiraz Zamaný
Telefon
Ýzmarit

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Terk Ediyorum Bu Þehri [Þiir]
Yok - Sun'luk [Þiir]
Ötekinin Ýfadesi [Þiir]
Tal - An [Þiir]
02: 07 [Þiir]
Ne Var? Ne Çok? [Eleþtiri]

sermin filiz kimdir?

bir kuklacý kukla

Etkilendiði Yazarlar:
sait faik, sabahattin ali, cemil kavukçu, yusuf atýlgan, ayþegül çelik...

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © sermin filiz, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.