..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
"...Ve hepimiz az ya da çok rüyacý deðil miyiz!" -Dostoyevski
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Bilimsel > Dinbilim > Kazim Bayar

12 Kasým 2012
Bu Yazýyý Okuyan Müslüman Oluyor  
Ýslam olmak

Kazim Bayar

Yüzyýllar içerisinde din adamlarýnca uydurulan MAMUL ÝSLAM’ý reddediyorum. Yoksulluðun ve sömürü düzeninin sona ermesi için bu yoldaki çalýþmalara destek vereceðime söz veriyorum...

:BAGH:

Bismillahirrahmanirrahim,
Yerlerin, göklerin yaratýcýsý; öncekileri ve son vahiy elçisi olarak Muhammed’i gönderen Allah’a ÝMAN ediyorum…
Maddeyi var eden ve sonunda yok edecek olan Allah çok YÜCEDÝR.
Tüm algýlarýmla içindeki düzene tanýklýk ederim ki duyumsadýðým bu evren, sonsuz bir bilgiyi ve olaðanüstü bir gücü kanýtlamaktadýr. Bu güç; eþsiz, benzersiz ve TEK olan Allah’týr. O; makro ve mikro sonsuzluðuyla bütün evreni yaratmýþ, içine yaydýðý yasa ve ilkeleriyle bir sistem halinde onu kuþatmýþtýr…
Her çeþit minerali içeren toprakla karýþan sudan var olduðumu inkar edemem… Su gökten inmiþ, toprak ise yeryüzüne aittir. Oksijenle hayat/can veren, mükemmel bir olgunluk süreciyle/evrimle beynimi ve duygularýmý geliþtiren Allah’a sonsuz þükürler olsun. Konuþmayý, okumayý ve yazmayý kavrayacak mantýða da þükrederim. Bu kavrayýþla Allah’ýn evrendeki ÝLAH’lýðýnýn; yani adalet, merhamet ve erdeminin bilincindeyim. Bu gerçeði içeren olgularý; yüreðimde vicdan, beynimde akýl olarak taþýyorum…
Yeryüzünde yaratýlmýþ baþka canlýlara, benim gibi eþit haklara sahip diðer insanlara ya da iktidarlara boyun eðmeyi/tapýnmayý reddediyorum. “La ilahe illallah” sözünü, Allah’tan bana verilmiþ bir özgürlük olarak kabul ediyorum.
Ýnsanlýðýn vahþi ve ilkel dönemlerinden kalma inanç ve kutsallarýný; bunlar için yonttuklarý veya uydurduklarý putlarýný alaya alýyorum…
Ýslam’ýn Allah’a verdiði RABLÝK kavramýný; yönetimin/yasalarýn bireylerden ve onlarýn þahsi kararlarýndan güç alan SÝVÝL TOPLUM DÜZENÝ’ne ait olduðunu açýklýyorum…
Gezegenin ve uzayýn sonsuzluðundaki tüm mülkiyetin; aslýnda varlýklar arasýnda hakça, eþitlikçi bir paylaþým için Allah tarafýndan var edildiðini savunuyor ve bunu “Mülk/iktidar ve üretim araçlarýnýn tamamý Allah’ýndýr.” sloganýyla özetliyorum. Mülkiyette Allah’ý temsiliyetin; yeryüzünün biyo-psikolojik ve beyni en geliþmiþ canlýsý olan ÝNSAN’da olduðunu düþünüyorum…
Hiçbir baský ve tesir altýnda kalmadan Ýslam’a girmeyi kabul ediyorum. Bundan sonra Kur’an’ý anlamak ve Ýslam’ý oradan öðrenmek için çaba göstereceðime söz veriyorum.
Öðrendiðim doðrularý toplumuma yaymak ve peygamberin getirdiði YALIN ÝSLAM’ý anlaþýlýr yapmak için çalýþacaðým. Yüzyýllar içerisinde din adamlarýnca uydurulan MAMUL ÝSLAM’ý reddediyorum. Yoksulluðun ve sömürü düzeninin sona ermesi için bu yoldaki çalýþmalara destek/salat vereceðime söz veriyorum. Bunlarýn yaný sýra, en yakýn çevremden olmak üzere meþru olarak emeðimle kazandýðým ihtiyacýmdan fazla olan nakdi ve maddi varlýðýmý, diðer insanlarla paylaþacaðýma (kurban etmeye; infaka) da söz veriyorum ve Kur’an’ýn diliyle; “Eþhedü enLa ilahe illallah ve eþhedü enne Muhammedü'r-rasûlullâh” diyorum…
Bütün bu okuduklarýna içtenlikle katýlýyorsan sade bir MÜSLÜMAN oldun.

Þayet istersen özgürce; Ýslam’dan þimdi çýkabilirsin…

.Eleþtiriler & Yorumlar

:: mesela
Gönderen: SERDAR ADEM ÝÞLER / , Kýrgýzistan
22 Ocak 2013
evrenin kendisi mikrodan makroya ya da tersine bilaistisna gücün hükmü üzerine endesklenmiþ bir haksýzlýklar ve eþitsizlikler üzerine bina edilmiþ. Görüþler, renkler, inançlar ya da söylemler farklý olsa da yakýn çevresen uzak çevreye kadar; küçük daireden en büyüðe kadar bütün birliktelikler bir canlýnýn diðerini sömürmesi üzerine inþa edilmiþ. Ve bütün söylemler de bunu kutsamak ve bu suretle göz ardý etmek üzere biçimlendirilmiþ Bu ortamda neyi nasýl mükemmel kabul edebiliriz. Sonsuz evrenin basit bir dünya penceresinden yorumlamaya çalýþmak bile evreni tahkir etmek anlamý taþýmaz mý? Bütün evren kendinen baþkasýný tanýmayan ama tanýmöadðý ölçüde hayalinden yorumlayan inasn egemen hatta erkek egemen düþünce üzerine yapýlandýrýlmýþ. Dahasý vatr mý?

:: mesela
Gönderen: SERDAR ADEM ÝÞLER / , Kýrgýzistan
18 Ocak 2013
evrenin kendisi mikrodan makroya ya da tersine bilaistisna gücün hükmü üzerine endesklenmiþ bir haksýzlýklar ve eþitsizlikler üzerine bina edilmiþ. Görüþler, renkler, inançlar ya da söylemler farklý olsa da yakýn çevresen uzak çevreye kadar; küçük daireden en büyüðe kadar bütün birliktelikler bir canlýnýn diðerini sömürmesi üzerine inþa edilmiþ. Ve bütün söylemler de bunu kutsamak ve bu suretle göz ardý etmek üzere biçimlendirilmiþ Bu ortamda neyi nasýl mükemmel kabul edebiliriz. Sonsuz evrenin basit bir dünya penceresinden yorumlamaya çalýþmak bile evreni tahkir etmek anlamý taþýmaz mý? Bütün evren kendinen baþkasýný tanýmayan ama tanýmöadðý ölçüde hayalinden yorumlayan inasn egemen hatta erkek egemen düþünce üzerine yapýlandýrýlmýþ. Dahasý vatr mý?

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Yusuf; Kuyu ve Zindan [Þiir]
Savaþ ve Çocuk [Þiir]
Ötzi'yi Kim Öldürdü? [Öykü]
Türkiyeli Ermeniler, Bayraðýmýz ve Ýstiklal Marþý [Deneme]
Hz. Davud ve 99 Diþi Koyun - 1 - [Deneme]
Hz. Davud ve 99 Diþi Koyun - 2 - [Deneme]
Kur’an Ayetiyle Kadýnlarý "Döven" Din Âlimleri - 1 [Eleþtiri]
Allah; Tek Eþlilik Ýstiyor! [Eleþtiri]
Hac ve Kurban [Ýnceleme]
Ötzi'yi Habil Öldürdü [Ýnceleme]

Kazim Bayar kimdir?

Kazým Bayar Biyografi 1964 yýlýnda Malatya’nýn Arapkir ilçesinde doðdu. Ýlk-Ortaokul ve Liseyi Arapkir’de bitirdi. Ýnönü Ünv. MYO Muhasebe ve Anadolu Ünv. Eðitim Fak. Fr. Öðretmenliði Bölümlerini okudu… Ýnsan Yayýnlarý, Haftaya Bakýþ Dergisi, Sýnav Dergisi ve Biliþim Yayýnlarýnda çalýþtý. Aktif Sýnavlara Hazýrlýk, Artýnet Yayýncýlýk ve Kalsiyum Yayýnlarýný kurdu… Ýslam ve tarih konularýnda araþtýrma ve yazarlýk yapmaktadýr.

Etkilendiði Yazarlar:
M. Akif Ersoy

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Kazim Bayar, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.