..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Egoistlerin en gzel yan bakalar hakknda konumuyor olmalar. -Lucille S. Harper
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > ocuk > Necmettin Yalcinkaya

20 Austos 2014
Alinin Glls  
Necmettin Yalcinkaya
Ortalk yeni yeni aydnlanyordu. Gnn ilk klar camdan szlp odaya dolunca kalkt yatandan, nce giyindi ardndan elini yzn ykad. Buzdolabndan annesinin akamdan hazrlam olduu sandvi paketini ald, okul antasna zenle yerletirdi.

:ADDJ:
Yan odaya geip baknd; bir bebek gibi ml ml uyuyordu annesi. Onu uyandrmadan kapy sessizce kapatp kt evden.
Admlarn hzlandrd, okula ge kalmak, bu yzden retmeninden azar iitmek istemiyordu. Her gn zerinde getii, eri br, talk yoldan yoku yukar trmanyordu. Yolun her bir yeri ezberine kaznmt. Be yldr ayn yolu kullanyordu. Bu yoldan gide gele bym, deimiti ama yol aynyd; hi deimemiti. Seim zaman yaklatnda birileri mahalleye gelir, kmr, yiyecek torbalar datr, mahalleliyi bir meydana ya da kahveye toplar, hararetle nutuk atmaya balar, mahalleliye oy karl, i, a ve yol yapma sz verirdi. Seimden sonra bir daha da mahalleye uradklar grlmezdi. ocuk on bir yandayd ama bu yanda bir-iki kez gzleriyle ahit olmutu bu seim olayna. Yokuu trmanp dzln bana knca solukland biraz, ardndan nne kan ilk tepecii de at; okul tam karsnda bir yerlerde duruyordu. ki elini gtrp beline koydu. Derin bir nefes ald. Yorulmutu. Oh be dedi sevinerek. Nihayet yol bitti

Yarm saatlik zorlu bir yryn sonunda okuluna vard, bahede birikmi rencilerin arasna katld, onlardan biri olmutu artk. Ama uzun boyu, iri gk mavisi gzleri, ince kol ve bacaklaryla bir iskeleti andran vcudu ve kepe kulaklar onu dier rencilerden farkl klyordu. Baz kendini bilmez renciler onunla dalga geiyor, kulaklaryla alay ediyorlard. Kepe kulak, kepe kulak! diye barr, kzdrrlard. O yine de kimseye satamaz, bir keye ekilir, ellerini bann arasna alr, derin dncelere dalar, alamakl olurdu. Kimseye derdini anlatmaz, iine atard hep. Elinden baka bir ey de gelmezdi zaten. Okulda kendi gibi kepe kulakl biri daha olsa, onunla kafa kafaya vererek are arar sonunda bulur ve kendileriyle alay edenlerle ba edebilir, diye dnmeden edemezdi. Ama yoktu yle birisi. stelik babas da yoktu yaknnda. O ekmek paras iin Libyaya almaya gitmiti. Ylda bir kez ya gelirdi izne ya da kendisi gelmezse para yollard. Annesi bile zamanla almt kocasnn yokluuna. Dert etmezdi hi kendine.

Beinci snfta okuyordu ve bu yl okulunu bitirecekti naslsa. Bu sayede okulda, arkadalarna alay konusu olmaktan kurtulmu olacakt. Peki, ya sonras ne olacakt, bunu umursamyor, bilmiyordu. Can bilmek de istemiyordu zaten.

Okul dn annesi onu evlerinin nnde karlad. Yz glyordu, yanna kadar gidip srtndaki okul antasn yerinden ald, onu ar bir yk tamaktan kurtarmt. Okul antasn giri kapsnn tam nne yere brakt. Tuttu elinden olunun. Ali benimle gel olum dedi. Sana bir ey gstereceim Alp onu evlerinin hemen arkasnda, odunluk olarak kullandklar barakaya gtrd. Kapy ap ieri girdiler. Ali grd manzara karsnda ok sevindi.

Ne gzel bir kuzu bu! diye sevindi.
Senindir artk dedi annesi sevecen bir sesle. smini de sen koyuver
Sahi mi, imdi bu benim mi? dedi ocuk, gk mavisi gzleri parl parl parldad. smi de Gll olsun
imdi okula gitmek, yokuu trmanmak, kulaklaryla dalga gemeleri eskisi gibi koymuyordu artk. Ama ders zilinin almasn ve bir an nce Gllye kavuaca an zlyordu yalnzca. Eve varnca ilk ii okul antasn evin bir kesine atmak oluyor ardndan Gllnn yanna kouyordu. Onunla konuuyor, okulda yaadklarn, sevinlerini, znlerini Gllsne rapor ediyordu deta. Gll de tpk bir insan gibi onu dinliyor, arada bir sylediklerini onaylarcasna, meee diye meliyordu.

Okulun son gnyd eve dnd. Hafta sonu evde olacak fikri fazlasyla mutlu klyordu onu. Okul antasn evin bir kesine att. Salona koup annesine bakt. Annesi kanepede boylu boyunca uzanm hareketsiz bir ekilde yatyordu. Yznde mutsuz bir ifade vard. Hastalanp yataa dtn sanarak, neyin var anne? diye sordu. Hasta msn yoksa?
Yok, olum, hasta filan deilim dedi anne. Yorgunum yalnzca. Azck dinleyeyim, dorulurum hemencecik Olunun boynunu bktn grnce fazla dayanamad, yatt kanepeden kalkt. Olunu yanna ard. Yanana pckler kondurdu. Meraklanma maviim, bir eyciim yok benim dedi. Hadi git Gllnn yanna, yalnz brakma onu.
Annesini brakp doruca Gllnn yanna vard. Onunla konumaya balad. Biliyor musun Gll, sana gelirken yolda kendi kendime bir karar aldm: Doktor olacam ben! dedi. Anam hlsiz grdm m, onu iyiletir turp gibi sapa salam bir hle getiririm. Mahalleliye de bakarm hem

Tam o srada melemeye balad Gll. Seni, unutur muyum Gll. nsan hi dostunu unutur mu? Unutmaz elbet! Sana da bakarm dedi glerek. Ban sevip okamaya balad. Hem biliyor musun Gll? dedi. Okulda arkadalarm kepe kulak diyerek alay ediyorlar benimle. Onlara kzmyorum, acyorum hllerine. Ben okuyup doktor olarak mahalleme geri dndmde, bir muayene aacam. Onlar gelip benim kapm alacak bana muayene olmak isteyecekler. O zaman onlara bir kepe kulan doktor olabileceini gstereceim. Bakalm o zaman ne diyecekler? Bakarsn bana yaptklarndan tr pimanlk duyup zr bile dilerler benden. Hem belli mi olur?
Glly gzlerinden pt, karnm akt dedi. Ardndan koarak eve girdi. Mutfaa geip ekmein arasna peynir ve dilimlenmi domates koyarak kendine sandvi hazrlad. tahla yemeye balad
Annesi bir sabah vakti drterek uyandrd onu. Kalk olum neredeyse len olacak dedi. Unuttun her hal bugn kurban bayram.
ri gk mavisi gzlerini ovuturarak kalkt. Elini yzn ykamaya gitti. Mutfakta bir eyler attrdktan sonra, kendisine alnan bayramlklarn giyinip baheye kt. Gne tam tepede glmsyor, ortal yakp kavuruyordu. Gll onu bu hliyle grsn istiyordu. Ama Gll yerinde yoktu. Annesinin yanna kotu hemen:
Gll yerinde yok anne! dedi telalanarak.
Kadir Emmini grmedin mi bahede?
Kadir Emmi? deyip dnd. Sonra aklndan geirerek, kasap Kadir Emmi mi yoksa? diye sordu tereddtle kark bir korkuyla.
Evet, o, ta kendisi

Korktuu ey bana gelmiti. Tekrar baheye kotu. Barakann sanda Kadir Emmiyi fark etti. Grd manzara karsnda rkt, kan damarlarnda ekildi sanki. oka girmiti. Tek dostu, srda Gllnn ba gzleri ak bir hlde etrafna kederle bakyordu. Bandan ayrlm gvdesi ise kaln bir iple barakann tahta stununa aslyd. Kadir Emmi st ba kan iinde kalm, bir elinde bak derisini yzyordu onun.

evresine anlamszca bakyordu ocuk. Boazna bir eylerin gelip dmlendiini, ierine tarifsiz bir acnn saplandn ve yreinde bir eylerin paralanp koptuunu hissediyordu. ri gk mavisi gzleri aknlktan yuvasndan darya frlyor gibiydi. Gzlerinin iine kin ve nefret dolmutu. inden yerden koca bir dal paras kapp Kadir emmiye vurmak, onun yzn trmalamak istiyordu. Sonra da annesinin karsna dikilip, Hani! Gll benimdi. Benim olan bir eyi bana danmadan nasl kesersiniz? diye hesap soracakt. Sustu, fkeyle soluyordu. Hay ben byle bayramn diye kfredecekti ama etmedi. Ne de olsa dini bir bayramd. Kutsald. Ayrca bana bir ey gelir diye korkup vazgeti kfr etmekten. Gz tekrar yerdeki iri bir taa iliti. Onu yerinden almak, Kadir Emminin bana vurmak geiyordu iinden. Fakat yerinden kprdayamyor, yere bir ivi gibi mhlanm gibi duruyordu.

Kadir Emmisi toza topraa bulanm Gllye ait olan ba yerden ald, et kestii ktn zerine koydu. Elindeki baltay hzla yukarya kaldrp indirdi, ba ortadan ikiye ayrd. Alan oyuktan koyu krmz bir sv akmaya balad.

Ali gzlerini ufka dikmi, tm aclarn yreine gmp sessiz sessiz alyordu. inde kederli, sular tuzlu bir rmak akyordu sanki
Ozan Yaynclk Mendil Sen Kokuyordu yk Kitabndan

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn ocuk kmesinde bulunan dier yazlar...
Sahile Vuran Kelebek
Sokaklar Babam Kokuyordu

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Zehra
Ksa Bot
Toprak Kokusu
Kmr Gzler
Balik ve Melisa
Anamdan nciler/ Anamn Entarisi
Yeni Bir Gn, Yeni Bir Umuttu Onun in
Bir Gn Mutlaka!
Bcek
Anamdan nciler/ Topal Fayans

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bir Yanm Eksik Kalr [iir]
Alp Getirmeli Seni Bana [iir]
G Kucaklamak [iir]
nadm nad te... [iir]
Susturamam [iir]
Sana Koarken [iir]
Yapayalnz Bir Bama [iir]
Resmine Baktka [iir]
Bu Gece... [iir]
Sras Myd? [iir]

Necmettin Yalcinkaya kimdir?

1960Sarkam doumlu. 1977-78 zmir Namk Kemal Lisesi Edebiyat mezunu. Ozan Yaynclktan 12 Eyllde ok Gldk Netekim! Mendil Sen Kokuyordu ve Stres Bilezii ve On ocuktuk An/yk. eitli dergi ve sitelerde yk, iir yazarl. Ayrca Edebiyatbahcesi. net sitesinin kurucu emekisiyim. Yry, sinema, tiyatro ve olta balkl hobilerim var. Yazmay ve okumay seviyorum.

Etkilendii Yazarlar:
Tolstoy,Ahmed Arif, Nazim hikmet, Cengiz aymatov,

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Necmettin Yalcinkaya, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.