..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Deiim dnda hibir ey srekli deildir. -Heraklitos
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > An > mehmet avc

29 Aralk 2018
ocukluk Anlarm  
mehmet avc
Drmedi de.! ama o refleksle bana olum sen byynce ben yalanm olacam. Sen de beni byle omuzlarna alacak msn dedi. Nasl aklma geldi ise, byynce bende olumu omuzuma alacam dedim. Ve bugn o sz aklma dt.....

:AIIH:
OCUKLUK ANILARIM..

Daban da, (kymzde) yaadmz dnemlerde k artlar ok ar geerdi. Yine byle bir k gnyd. Babam ve bizler iin sradan bir gnd.

Gecenin zifiri karanlnn, yerini gn na brakmaya balad saatlerde annem yataktan kalkar sobay yakar sofray hazrlama telana girerdi.

Annem, akam yemeinden artan, aralarnda ince istavritlerinde bulunduu hamsileri dumandan her taraf kararan, sadece yzeyi parlayan tavaya dizer ve yine o tavann kardei niteliini tayan, kalabalk nfusa hitap eden dev bir aydanla tek dem ay demleyip mabeyinde bulunan kuzinenin zerine koyard.

Balklarn tavaya yapmamas iin zerlerine serpilen msr unu yeterli olmaz, ya da alkanlktan olmal ki,ara da bir tavay sallamak zorunda kalrd.

Kahvalt hazr olduunda beni ve benimle birlikte, beraber camiye gittiim kurs arkadam olan abimi yataktan kaldrmak iin yanmza geldiinde annem, zerimize rtt scak tutmaktan ziyade, arl altnda ezildiimiz iki kat yorganlarn altnda bizleri birbirimize sarlm halde bulurdu.

Yer sofrasnda oturmak, sofra bezini dizlerinin zerine ekmek, yemee besmele ile balamak ka veya atal sa eline almak, ocukluumuzda kalan, dnemin vazgeilmez kurallarndan bazlaryd.

Babam, aklmn idrak edip tanmaya baladm gnden beri yats namazndan sonra misafir gelse bile uzun boylu oturduuna ve sabah namazndan sonra da yattna hi tanklk etmedim.

Hatta hi unutmuyorum.!

Bir keresinde evimize gelen ablam ve enitemle biraz fazla oturmu ve sonra onlara uyumak iin yarm saat kazk yedim, ben yatmaya gidiyorum demiti. Yatsy kldktan sonra ev halk ile bile zaman geirmeyi ziyan olarak grrd.

Evimizin iinde abdest almak iin lavabo yoktu.
ok sonra anladm ki babamn bu dinlii, bu enerjik yaps onu sabah namaznda abdest almak iin zorunlu olarak evin dna karmak zorunda brakan muslua aitti.

Namaza her kalktnda azndan ilk kan sabah namazndan sona mal kpekleri yatar ve evimde beynamaz istemiyorum cmleleri olurdu. Ara da bir de kk harflerle, imani ktlar, kalkn namaza diye sylenirdi.

Bir sonraki evrenin dayak fasl olacan ok iyi biliyorduk. Bunun tecrbesini evimizde ilk yaayan byk abim ile edinmitik. Byk abimle aramzda ciddi bir ya fark vard.
Abim kye nam salmt.

Kyde yaayan yallardan zaman zaman abimin babamdan yedii dayaklar dinlerdik. Bize gelene kadar babamn dayak enerjisinin tkendiini syleseler de, yediimiz dayaklarn acsn eken bilirdi.

Her dayak yediimde aklma, yeni doan beikteki erkek kardeimin ileri de bana gelecek olanlar gelirdi. nk bu kabus, geleneksel olarak bir sonraki ocua miras olarak geiyordu.

Bu korkudan olacak ki, bizde abimle dar kar, kollarmz, ayaklarmz, yzlerimizi hafife slatr ieri girer ve abdest aldk imajyla kbleye ynelir babamdan ok az duyduumuz aferin kelimesinin hak ediiyle gne mutlu balamann hayalini kurardk....

Ne aferine, ne de bamzn okanmasna alk deildik.
Babam, sert mizal, ask yzl, keskin szl biriydi. Eskilerin ifadesiyle bazen azndan kan szleri kpek yese kudururdu.

Hata ettiimizde bizleri hi ikaz etmez, baklarnn yzne brakt jest ve mimiklerden ne anlatmak istediini anlamamz isterdi.
En byk abimi kuran kursundan katnda dvmek iin yapt bir pompa hortumu vard. Bu hortum o dnemlerde patlayan araba lastiklerini el gcyle iirmek iin kullanlrd. Babam bu hortumun amac dnda da kullanlabilir oluunun ilk mucitiydi.

Hortumun zellii, kaln ve etli oluuydu. Ucuna balad bir iple evin en gzel kesinde asl dururdu. Kzdnda ara da bir gz ucuyla bizim ona bakmamz salard.
Tm ocuklar bytene dek, o pompa hortumu ,tandmz btn evlerde, tadmz eyalarn vazgeilmezlerinden biri olmutu.
ocukluk evremiz babamn pompa hortumu ile camide osman hocann fndk ubuu arasnda farkl aclar iinde geti.

Onlarn grne gre dayak cennetten kmt. Fakat biz ise cehennemi yayorduk. Bizi teslim ettii hocaya ALLAH kelam retiyor diye, eti senin, kemii benim demiti. Okuduumuz kuran kursunun avlusunda Misket oynamann haram, topa ayak vurmann Gavur ii bir icat olduu kabul edilirdi.

Hocamzn bizi dvmesine hi aldrmaz, grmezden gelir, hatta sosyalist bir aileden byle dindar, sakall ve alvarl,bir adam nasl kt diye evresindekilere anlatr, Osman hocaya toz kondurtmazd.

Zira babam; kendi aile bireyleri, yakn akrabalar ve kardeleri arasnda en dindar hviyete sahip olan tek kiiydi.
Hocamz da bu dokunulmazlktan ald gle bizi gnde be vakit namaz gibi hi aksatmadan dverdi.

Babam aslnda ok dindar ve halis bir mslmand. Lakin, dinin gerekliliini kitaplardan deil, yannda bulunduu hocalardan renmiti. Hep ar ularda gezinirdi.

Bu yzden, hayat boyunca teori yerine, pratikte grdkleriyle amel etmeyi tercih etti.
Onun iin birisi, ya evliya, ya ekiya idi.
ocukken babam bana kymzn din temsilcisi gibi gelirdi. kisvesi ve ameli yaants onu kydeki yatlarndan ayran en belirgin zelliiydi.

Namaz klmayana selam vermez, ve verilen selam da Tepki oldun diye sessizce alrd. Babamn bu ynn eletiren kyllerin cenazelerinin dini gerekliliini bizim aile yerine getirirdi. O yzden babama kar ok ses kartmazlard..

Babam Rizenin eski esnaflarndan biri saylrd. Asl meslei terzi idi. Dkkandaki btn kumalar kuran kurslarnda okuyan ocuklara bedava alvar, cppe, takke dikerek tketmi ve iflasn vermiti.
Sonra frncla balamt.
Yazk ki, meslei bilmedii iin yanna kadem usta diye bir sarhou ba usta olarak almt.
O da geceleri kafay eker, ekmeklerin zerine ortalarnn almas iin atlmas gereken bak atmay unuturdu.

Ekmekler soba borusu gibi kard. Satlmayan ekmekleri babam peksimet yapar mahalleliye datrd. Mahalleli evinde kullanaca suyu babamn frnn dnda gelip geenin imesi iin ak brakt musluktan kaplara doldurur, evlerine tard. Fatura bize yazard.

Babamn ii dervilerle idi. letmemize kendimi bildim bileli ne fotorlu, ne de kravatl bir kii hi uramad. Nerde bir meczup, deli, veli saylabilecek birileri varsa hepsi babamn dostuydu.
Frna verdii ekmekler pierken, babamn bakr bakracnda her gn aralksz olarak yapt yemek, ekmekle birlikte pier ve gelenlere ikram edilirdi. Aralarnda deli Tark diye biri vard. Ona, konuamad iin ayr ilgi gsterir hatta kendi elleriyle yemeini yedirirdi.

Tark ldnde babam sergicilie kadar gerilemiti. Frn dkkanmz da, terzi dkkannn akbetine uramt.
Ona ramen, lm haberini alnca ocuklarnn rzkn kazand sergi sehpasn amam, Tarkn defin ileriyle, bandan sonuna kadar ilgilenmiti....

Babam bize kar sorumluluk kiilii iyi, sevgi dokunular ise zayf biriydi. Gayretine ve azmine ak olmamak, sayg duymamak elde deildi.

Her nedense bizim ocuk olduumuz hi aklna gelmezdi.

Belli ki kendi ocukluu da, dedemin sevgisizlii ve ninemin ilgisizlii ile gemiti. Bu yzden onun grmedii ve yaamad bir eyi ondan beklemek ona hakszlk olmalyd.

Aile byklerimizin anlattna gre o dnemde lokantac olan dedemin kendine yetecek kadar derdi ve karsnn da kendi ocuklaryla hizmetleri dnda ilgilenecek kadar vakti yoktu.

Ya aralklar birbirine yakn, sekiz ocuu vard.
Dedesinin ismini tayan amcam Bahadr, henz bebekken lmt. Geceleyin gaz lambasnn o marur ve hznl altnda naylon gbre poetleri zerine serilen eker uvallaryla ocuklarn, yata pislemesinler diye bezliyor, sabahleyin o bezlerdeki ocuk dklarn su arkndan gelen bulank su ile aktp ykyordu.

Ahrdaki inekler, kmesteki tavuklar, bahedeki ekinler, hepsi onun nasrl ellerine bakyordu. Msr hasat geldiinde gnlerce msrlar taneler, uvallara doldurur,fareden korumak iin naylaya tard.

Msr fidelerini toman eder, kn suya koyup ineklere verirdi.Sra olmasn diye gecenin zifiri karanlnda komularla deirmene msr tmeye gitmek iin dedemin ardan gelmesini bekler ve ocuklar evdeki en byk ocua emanet ederdi.
Kn en ucuz yiyecei kara lahana ve msr ekmei bizim sofralarn vazgeilmeziydi.

Gn akama olana kadar rutinin dna hi kmyordu.........

Her ocuun zlemi olan kar yadnda okullarn tatil edilmesi bizim iin hayalden te bir gereklie hi ulamad. Hep hayal olarak kald.

nk babam iin kar, yamur, amur gibi terimlerin, beraberinde getirecei patika yollarda ki zorluklarn bir nemi yoktu.

Bir sabah yine evden karken, darda yarm metreden fazla bir kar olmasna ramen annemin bugn gitmeyin szlerine aldr etmeyen babam yine bizi arkasna takp yatlarmzn uykularnn en bohem saatlerinde cami yoluna koyulmutuk.

Abimden iki ya kk olmamn salad avantajla boyumu aan karn iinde kaybolmayaym diye babam beni omuzlarna alrd.
Bozuk bir patikadan otobs yoluna ulama mesafesinin zorluunun keyfini, babamn srtnn scaklnda kartyordum.

Bir ara babamn aya kayd. Der gibi olduk. Baba bu, evladn yere drr m? Drmedi de.! ama o refleksle bana olum sen byynce ben yalanm olacam. Sen de beni byle omuzlarna alacak msn dedi.
Nasl aklma geldi ise, byynce bende olumu omuzuma alacam dedim.
Ve bugn aklma den bu sz, bu yazy kaleme almama vesile oldu..
28 12 2019
-Mehmet AVCI-

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn an kmesinde bulunan dier yazlar...
Gemi, Bende Hi Gememi
Bir An

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Dnyorum
Kk Bir An...
Dedemin Hayat...
Beyaz Trkler
Aldatanlar ve Aldatlanlar
mam Hatip Nesli
Ahde Vefa Bekleyen Katr
Sebastian,maria ve Pembe Kk

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
80lerde ocuk Olmak... [iir]
Gidi - Dn [iir]
Bir Umut [iir]
Ey Yr [iir]
Yrmek... [iir]
Siyasi ve Fikirsel Evrilmeler [iir]
Eski Gnler [iir]
lm Bizi Eitledi [iir]
Sen Olmaynca [iir]
Mcahid ve Mcahideler.! [iir]

mehmet avc kimdir?

yreimden kopanlar cmle olarak yazya aktarmak istiyorum. . . Gzel olmas iin zel bir gayret sarfetmekten uzam. . . Hayat nasl spontane olaylar bize yaatyorsa bende o an iimden geenleri yazmaya alyorum. .

Etkilendii Yazarlar:
herkesten alnacak birey vardr

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | mehmet avc, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.