..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Yaþamdan korkmayýn çocuklar. Ýyi, doðru bir þey yaptýnýz mý yaþam öyle güzel ki. - Dostoyevski
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Aný > Hakan Yozcu

1 Haziran 2019
Sýra Beklerken  
Hakan Yozcu
- Hayýr, baðýrmýyorum, siz sakin deðilsiniz, dedi. Anlaþýldý ki bayan, baþka birine kýzmýþ, ceremesini de ben çekiyorum. - Sanýrým, siz, baþka birine kýzmýþsýnýz. Öcünü de benden alýyorsunuz. - Ben, kimseye kýzmýþ deðilim. - O zaman, niye sesinizi yükseltiyorsunuz? - Beyefendi, uzatmayýn. Bekleyin. Biraz sonra sizinle ilgilenirim. - Tamam da bakýn hala 193 numarasý duruyor. O halde, nasýl sýramý kaçýrmýþ olabilirim?

:AJJF:
Hakan Yozcu
Hakikat Gazetesi-Lefkoþa
1.06.2019

Ýþ gününün son günü idi. Öðleden sonra 14.30’da TV programým için konuðumu da alýp Lefkoþa’ya gideceðim.

Yaz aylarýnýn ilk günleri olmasýna raðmen bunaltýcý bir hava var. Güneþ, adeta tepenizde ve yakýyor sizi. Bu nedenle hava o kadar sýcak ki, dýþarýda güneþ altýnda duramýyor insan.
Geçen ay bana hediye edilen 8 köþeli þapkayý da kafama giydim. En azýndan güneþten beni korurdu. Öyle ki kýsa bir süre içinde bu þapkaya da alýþtým. Neredeyse artýk hiç baþýmdan çýkarmýyorum. Hem serin tutuyor, hem de dökülen saçlarýmý bir nebze de olsa gizliyor…

Saat 14.00 gibi kýzýmýn kamp parasýný yatýrmak ve kredi kartýmýn borçlarýný ödemek için bankaya gittim.
Kapý, tam da saatinde açýldý. Tabii kapýda bekleyenler de vardý. Ýçeri girdik. Sýra numaramýzý almak için, kuyruk oluþturduk. Önümde 7 kiþi vardý. Aldýðým numara 193 idi.
Koltuklardan birine oturup beklemeye baþladým. Çok geçmeden 193 numaraya sýra geldi. 3 numarada bulunan memura gidecektim. Yerimden kalktým ve oraya doðru ilerledim.

Camekandan baþýmý uzattým. Memur, bir bayandý:
- Siz, biraz bekleyeceksiniz, dedi.
- Neden, dedim.
- Sýranýzý kaçýrdýnýz, bu beye sýra geldi, dedi.
- Ama hala 193’ü gösteriyor, dedim.
Memur bayan, sesini biraz yükselterek:
- Lütfen, biraz sakin olun beyefendi, dedi.
Þaþýrmýþtým. Çünkü o kadar sakindim ki bayanýn neden böyle söylediðini anlayamadým:
- Ben, gayet sakinim, dedim. Sakin olmayan sizsiniz, dedim.
- Ben de sakinim, beyefendi.
- Ama baðýrýyorsunuz, Sesinizi yükseltiyorsunuz, dedim.
- Hayýr, baðýrmýyorum, siz sakin deðilsiniz, dedi.
Anlaþýldý ki bayan, baþka birine kýzmýþ, acýsýný benden çýkartacak. Yani iþin ceremesini ben çekiyorum.
- Sanýrým, siz, baþka birine kýzmýþsýnýz. Acýsýný da benden çýkarýyorsunuz.
- Ben, kimseye kýzmýþ deðilim.
- O zaman, niye sesinizi yükseltiyorsunuz?
- Beyefendi, uzatmayýn. Bekleyin. Biraz sonra sizinle ilgilenirim.
- Tamam da bakýn, hala ekranda 193 numarasý duruyor. O halde, nasýl sýramý kaçýrmýþ olabilirim?
Bayan, daha da sertleþerek:
-Beyefendi, orasý bana ait deðil. Baþka bir memura ait. Ben 4 numarayým, dedi.
- O zaman, ben yanlýþ gelmiþim. Fark etmedim. Özür dilerim, dedim.
Bayan seslenmedi.
Ben, yan tarafa geçtim.
Burada da gözlüklü, az þiþmanca bir bey görev yapýyordu. Önünde Londra’dan geldiði anlaþýlan yaþlý bir bayanýn iþlemini yapýyordu. Bayan, elindeki sterlinleri hesabýna yatýrýyordu.
Görevli memur, bana dönerek:
-Özür dilerim beyefendi, sizi biraz bekleteceðim, dedi.
-Rica ederim. Ben, beklerim, dedim. Dedim demesine ama vaktim da çok yok. 1 saat içinde Lefkoþa yolunda olmam lazým.
Beklemeye baþladým. Ama hemen yanda bulunan bayanýn bana öyle davranmasýný hala hazmedemedim. Dönüp kendisine:
- Özür dilerim bayan. Neden bana "Sakin olun" deme ihtiyacýný hissettiðinizi hala anlayamadým. Size sert davrandýðým görüþüne mi vardýnýz?
Bayan, daha da agresifleþerek:
- Bakýn beyefendi, çok yoruldum. Sizle uðraþamam, dedi.
- Özür dilerim. Ramazandayýz. Belki de oruçlusunuz. Bunu düþünemedim, dedim. Bu defa seslenmedi…
Ben, tekrar önüme döndüm. Ýngiltere’den geldiðini zannettiðim bayan hala iþlemine devam ediyordu.
Görevli memur elindeki paralardan birkaç banknotu uzatýp:
-Özür dilerim bayan, bu paralar, yapýþtýrýlmýþ. Cihaz kabul etmedi. Deðiþtirmeniz mümkün mü? dedi.
- Sorry. Diðer bankadan change yapmýþtým. Onlar böyle verdiler, diyerek banknotlarý deðiþtirdi.
Görevli memur paralarý alýp:
-Bunlarý yatýrýp geliyorum. Lütfen biraz bekleyin, dedi.
Benim vaktim kalmamýþtý beklemeye. Kendi kendime:
-Sabýrlý ol, sabýrlý ol… Sabrýn sonu selamettir, diyordum…
Neden hep böyle olumsuzluklar beni buluyordu ki…
Sýra alýrým, tam bana gelir, ya elektrikler kesilir, ya da görevli kiþi kalkýp bir yere gider. Olmadý, önümdeki kiþinin iþi uzadýkça uzar… Olmadý huysuz, kavgacý memurlar bana denk gelir. Uðraþ artýk uðraþabilirsen…
Neyse çok sürmedi görevli memur yerine döndü. Bana dönüp:
-Özür dilerim beyefendi, sizi de çok beklettim. Ama bitiyor, dedi…
-Rica ederim. Sorun deðil, dedim.
Tam bu arada, az önce bana “Sakin olun” diye kýzan bayan:
-Ýsterseniz buyurun, ben yardýmcý olayým, dedi…
Bir an durakladým. Gitse miydim, gitmese miydim anlayamadým:
- Yok, ben beklerim. Baþkasýnýn sýrasýný almayayým, dedim.
- Sýrada kimse kalmadý, buyurun, dedi…
- Yok gelmeyeyim, dedim.
- Niçin, dedi…
O kadar çok korkmuþtum ki yanýna gitmeye, ona iþ yaptýrmaya cesaret edemedim:
-Özür dilerim. Siz çok sertsiniz. Sizden korktum, dedim.
- Asýl, siz çok sertsiniz, ben de siz den korktum, dedi…
-Özür dilerim, sizinle iþ yapmak istemiyorum. Ben, 56 yaþýndayým. Bu yaþtan sonra dayak yiyemem, dedim.
Bayan sert bir þekilde:
-Siz bilirsiniz, dedi.
Kýsýk bir sesle:
-Teþekkür ederim, diyebildim.
Hemen yaný baþýndaki beyefendi kýs kýs gülüyordu. Bana dönüp:
-Buyurun beyefendi, sýra sizin, dedi.
-Teþekkür ederim, dedim. Kýzýmýn, kamp parasýný ve kredi kartýmýn borçlarýný yatýrmak istiyorum, dedim.
-Hemen yatýralým, dedi. Paralarý alýp hesap numaralarýna yatýrdý. Ýþ çok fazla uzun sürmedi. Bana dönüp:
-Baþka bir iþleminiz var mý, diye sordu.
-Yok, teþekkür ederim. Allah bazen karþýma iyi insanlarý da çýkarýyor. Dedim.
-Ýyi günler beyefendi, dedi.
Kartýmý alýp:
-Ýyi günler, tekrar çok teþekkür ederim.
Arkama dahi bakmadan dýþarý doðru yürümeye baþladým. Ama ne yalan söyleyeyim, o sert bayanýn o andaki suratýný da görmek isterdim…
Bir insan görevinde bu kadar agresif olmaz ki…
Siz, orada vatandaþa hizmet etmek için çalýþýyorsunuz. Ve bunun için ekmek yiyorsunuz.
Biraz daha saygýlý olmak veya iþte sabýrlý olmak gerekmiyor mu?

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn aný kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Kadirli'de Bir Gece
Iskadro (Siðil)
Kýbrýs Ada Kýþý
Cassandra Hotel Bodrum
Güzel Bir Dünya
Futbol Maçý
Lahmacun
13. Maaþ
"Kuzucuk Köyü"nde Sabah Kahvesi
Halý

Yazarýn öykü ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Dut Aðacýna Asma Aþýsý
Nur - Iþýk
Ritsa Gölü Efsanesi
Güle Güle Omarým
Sevgisiz Sevgi
Gulit
Ýran’dan Acý Bir Aþk Hikâyesi
Sevginin Adý Baþka
Emanet
Aksilikler

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Yüreðimde Ýhtilal Var [Þiir]
Hayat Seni Çözemedim [Þiir]
Helallik Ýstiyorum [Þiir]
Yörük Kýzý [Þiir]
Nasihat 2 [Þiir]
Seninle Olayým [Þiir]
Geliyoruz [Þiir]
Nasihat [Þiir]
Aþk Var mý? [Þiir]
Minik Bir Þaire Rastladým [Þiir]

Hakan Yozcu kimdir?

1964 doðumluyum. Kuzey Kýbrýs'ta yaþýyorum. 1988 Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatý Bölümünden mezun oldum. 20 yýl çeþitli okullarda edebiyat öðretmenliði yaptým. Uzun yýllar Yenivolkan ve Güneþ Gazetelerinde köþe yazarlýðý yaptým. Þu an Habearkýbrýslý ve Güncelmersin Gazetelerinde yazýyorum. Birçok internet gazete ve sitelerinde yazýlarým yayýnlanýyor. Þiir, öykü ve tiyatro oyunlarý yazýyorum. Bu alanlarda çeþitli ödüllerim var. Kendime ait basýlmýþ "Güzel Bir Dünya" ve "Mesela Baþka" isimli iki adet öykü kitabým var. 7 tane tiyatro oyunum var. 6 yýl Kýbrýs Türk Devlet Tiyatrolarý Genel Müdürlüðü görevinde bulundum. Halen Baþbakan Yardýmcýlýðý Ekonomi, Turizm, Kültür Ve Spor Bakanlýðý'na baðlý Müþavirim.

Etkilendiði Yazarlar:
...

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Hakan Yozcu, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.