..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Kendi görüşlerim var -sağlam görüşler-, yine de her zaman onlara katılmıyorum. -G. Bush
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Sanat ve Sanatçılar > Cafer ŞAHİN
25 Ocak 2023
Fatma Girik  
Cafer ŞAHİN
Türkan Şoray, Fatma Girik, Filiz Akın, Hülya Koçyiğit.. Türk Sinemasının 4. en önemli kadın oyuncusu, 4. temel kilometre taşı.. Dört Yapraklı Yoncası, Mahşerin 4. Atlısı..


:ABA:


Türkan Şoray, Fatma Girik, Filiz Akın, Hülya Koçyiğit.. Türk Sinemasının 4. en önemli kadın oyuncusu, 4. temel kilometre taşı.. Dört Yapraklı Yoncası, Mahşerin 4. Atlısı..
***
2022 ye kadar 4 yaprak olarak kalabilen o sihirli yoncanın bir yaprağı maalesef bu gün ebediyete düştü.. Sabah Twitter'de Fatma Girik adını görünce onu kaybettiğimizi, acı gerçeği hemen anladım zaten..
***
Fatma Girik o dönemdeki diğer arkadaşları, o günlerin emsal oyuncuları gibi sinema sektörünün bütün çilelerine ve ağır külfetlerine katlanmış, her şeye rağmen pes etmemiş ayakta kalabilmiş, kendini tüm dünyaya ispat edebilmiş çilekeş ve fedakar bir kadın.. Sinema yönetimindeki insanların ve arkadaşlarının güzel anılarından okuyup öğrendiğim kadarıyla film setine herkesten erken gidip çalışma saatlerini bekleyen, dur - durak ve yorulma bilmeyen, yorulunca gene çalışmakla dinlenen işinin hakkını layıkıyla veren bir sinema emekçisi..
***
İlk izlediğim filmini hatırlamamakla beraber, filmlerinde insanı saran sarmalayan, büyük etki bırakan bir tılsım ve efsun vardı adeta.. Kilometre taşı bu dört büyük oyuncunun dördü ve çocukluğumuzun birer ölümsüz anı kahramanı, sanki evimizde beraber yemek yediğimiz, beraber siyah -beyaz film seyrettiğimiz beraber ağlayıp beraber güldüğümüz, görüntüleriyle gözlerimizden ayrılınca tekrar geleceklerine inandığımız, geciktiklerinde özlediğimiz birer özel ablamız..
***
Bazı tuhaf insanlar uçuk ve acımasız tarifleriyle hele de çirkin yorumlarıyla insanı gerçekten üzüyorlar.. Merhume Fatma Girik'in ve kendi dünya görüşüme, siyasi düşünceme aykırı olan diğer çocukluk anılarının kahramanlarının farklı kökenlere, düşüncelere, mezheplere, meşreplere aidiyeti beni hiç alakadar etmiyor.. Kimilerinin tiyatro gösterilerini, kimilerinin sinema filmlerini izledik mi izlemedik mi.? Kimi Ses Sanatkarlarının müstesna ve efsunlu seslerin dinledi mi, dinlemedik mi? Bunlarla beraber ağladık mı ağlamadık mı, beraber güldük mü gülmedik mi..? Bitti.. Önemli olan o duygular ve o miras..
Sözlerimi bağlarken, Vefatıyla Türk - Yeşilçam sinemasında devasa bir boşluk bırakan, Sinemamızın en büyük emektarlarından ve mavi gözlü büyük yıldızlarından Fatma Girik'e Yüce Allah'tan engin mağfiret ve yakınlarına, sevenlerine ve Sinema Camiamıza baş sağlığı dilerim.. Yüce Rabbim, bize ondan yadigar kalan can dostları Türkan Şoray, Filiz Akın ve Hülya Koçyiğit'e uzun ömürler bahşetsin, günleri en neşeli filmler tadında, başları selamet olsun..Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın sanat ve sanatçılar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Barış Manço'yu Anarken

Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Turgut Özal'ı Anlamak
Cahit Külebi
Kadınlar Dediniz De... (Dünya'nın En Ulvi Kadınları)
Sarı Kız Dur Far Söndür!
O Mucize Çocuğu Arıyorum

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Kafa Kağıdı [Şiir]
Benimle [Şiir]
Aşk Serenadı [Şiir]
Ayasofya Açılacak [Şiir]
Cunta Dede [Şiir]
Gandi Kemal [Şiir]
Gurbet Biter [Şiir]
Deli Kıza Serenat [Şiir]
Ağır Aşklar [Şiir]
Geri Dönmek [Şiir]


Cafer ŞAHİN kimdir?

Dünyaya edebi ışıltılar saçmak için gelen biri olmak harikulade bir duygu,söz saltanatının sultanı olmak,mülk saltanatının sultanı olmaktan daha üstün ve muteberdir ŞAİR-YAZAR CAFER ŞAHİN Malatya'nın yetiştirdiği en önemli Şair ve Yazarlardan biri olarak kabul edilen Cafer ŞAHİN, Hekimhan ilçesinin Kurşunlu Beldesine bağlı Güçlü(Eski adı Zahmettn)Köyünde doğdu. . . İlköğrenimini köyünde tamamlayan Şahin, daha sonra Malatya İmam-Hatip Lisesine devam etti ve bu okuldan mezun oldu. Kazandığı Açıköğretim Fakültesi İktisat Bölümüne devam etmek yerine, kendisini tez zamanda büsbütün sanata adamak yolunu seçti. . . Genellikle serbest vezin tarzında şiirler yazan ve şiirleri usta işi eserler olarak nitelenen Cafer ŞAHİN, az olmakla beraber kafiyeli şiirler de kaleme almış ve bu tarz şiirlerde de başarısını kanıtlamıştır. . . Şiirlerini GÖLGEMLE SÖYLEŞİ ve NE BİLİYORSAN ANLAT adlı şiir kitaplarında toplayan Şair, bunun yanısıra Deneme, Hikaye ve senaryo çalışmalarında da bulunmuş ve bu çalışmalarını şimdilik sanal ortamda pek çok sanat ve edebiyat sitelerinde yayımlamıştır. . . 2001 yılında ilk defa katıldığı bir Makale Yarışmasında Türkiye İkinciliği derecesiyle çok önemli bir başarıya imza atmıştır. Edebiyat dünyasına "YÜREĞİMİ İYİ SAKLA" adlı şiiri gibi, sevilmenin de ötesinde bütün Türkiye'de adeta birer marka olmuş şiirler kazandıran Yazarın iki adet yayımlanmış, biri Şiir, biri de deneme olmak üzere basıma hazır iki kitabı bulunmaktadır. . . çeviri Cafer Sahin MALATYA CURRENT AUTHOR POET POET-WRITER CAFER ŞAHİN Malatya is known as one of the authors raised the most important poet and Cafer Sahin, Hekimhan spot in the town of Lead Strong (Zahmettn old name) was born in the village of . . . Falcon completed primary education in the village, then continued in Malatya Imam-Preacher High School and graduated from this school was. Rather than to continue winning the Open Education Faculty of Economics Department, chose to devote himself to art . . . Generally, the thesis also entirely free-verse poems written in the style and ingenious works of poetry known as Cafer Sahin, at least, although had written poems and rhyme in poetry of this kind of success has proved . . . NARRATIVE INTERVIEW and what I know my shadow's poems by the poet gathers books of poetry, as well as the trial, the story and screenplay, and this work is found in the studies of art and literature of many sites published in a virtual environment . . . Article Competition for the first time in 2001 with the participation of Turkey has achieved a significant degree of second place. Letters to the world "GOOD SAVE my heart" as his poem, almost a brand in Turkey was to be loved beyond all winning author of two published poems, one poem, one of which has two books ready for printing, including the trial . . .

Etkilendiği Yazarlar:
Divan Edebiyatı şairleri,Cumhuriyet dönemi şairlerinden,Necip Fazıl,Cahit Külebi,Attila İlhan vs.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Cafer ŞAHİN, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.