..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Sanatnn ilevsel tanm bilinci neelendirmektir. -Max Eastman
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
zEdebiyat - Sanat ve Sanatlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Bir Kadnn Geliim Sreci
sa Kantarc
iir > Ak ve Romantizm

Bir Kadnn Geliim Sreci bir kadnn geliim sreci kelebek ay anne paralansn dnya iek da kadn ocuk ocuk kadn sa Kantarc

[DEVAMI]

Arama Motoru

zEdebiyat > nceleme > Sanat ve Sanatlar
 Trkiyenin Yars Dizilerde Oynuyor Dier Yars Dizi Seyrediyor Okuyan Mumla Ara ki Bulasn  (Ahmet Zeytinci)

Eeee bu kadar kanal olur da dizi olur da samasap.... yok canm, bu birbirinden mkemmel dizileri, bizler kadn, erkek, oluk ocuk seyretmez miyiz hi? Yazk olur vallahi! O kadar artize, o kadar figrana, o kadar set iisine, senaryo yazarna, onlarn yardmclarna, onlarn yardmclarnn yardmclarna, arkbalarna, yalakalarna, ibibiklerine, anakyalayclarna, daha ne sayaym...
 Byk airlerin iirleri Nasl Okunur?  (Ya Irmak)

Geen haftasonu akam arkadalarla mahallemizin ay ocanda sohbet iin bir araya gelmitik. Yats namaz vakti yaklanca Hayati nan hocay grdk...
 I. Richard / Okan Baylgen  (Alp ahin)

Shakespearein yazd ve Okan Baylgenin baroln oynad III. Richard oyunu hakknda gzlemlemelerim
 Fatma Girik  (Cafer AHN)

Trkan oray, Fatma Girik, Filiz Akn, Hlya Koyiit.. Trk Sinemasnn 4. en nemli kadn oyuncusu, 4. temel kilometre ta.. Drt Yaprakl Yoncas, Maherin 4. Atls..
 iirin ifresi Nasl zlr?  (Ya Irmak)

Pandemi dneminde Clubhouse Serbest arm grubunda yaptmz edebiyat konumalar hari uzun zamandan beri dostlarla enemiz yorulana kadar kltr, sanat ve edebiyat ile ilgili sohbetlere hi katlmadm. Getiimiz Ramazan aynn sonlarna doru Ayasofyada mehur kfteciye arkadalar iftara davet ettiler. ftarmz atktan sonra orluluya getik.
 Pavesenin Yaama Ura  (Ya Irmak)

ntihar yeni bir ey, bir rastlant ya da ni bir karar deildi onun iin; dpedz tasarlanm, hatta tecrbe edilmi bir eylemdi.
 Makale  (LOKMAN ZOR)

Trk Tiyatrosu'nun lk Oyunu Kabul Edilen "air Evlenmesi" ile lgili Bir Makale
 'Kafkas Tebeir Dairesi'nin Sebeb-i Hikmeti... ''  (Seval Deniz Karahalilolu)

'Ay bu fakirler ok a, oook yazk.' Sesine acma duygusunu adeta 'acsso' tadnda ykleyen 'beyaz leydi' bir yandan salncakta sallanrken bir yandan da tavuklarn, yani fakirleri besliyor. 'Gel bili bili, gel bili bili, gel bili bili…(Sonra kadnn ngrakl uh kahkahas duyuluyor, tpk aptal liseli kzlar gibi srekli glyor...) 'Ayyyyyy, buras ok elenceli canm'. ekirdekleri kapmak iin eilip kouturan, eelenen, birbirleriyle itien insanlara bakarak, yznde belirgin bir tiksinti duygusuyla, sanki biraz nce tavuklarn besleyen o deilmi gibi, yanndaki adamlara dnerek emir vermekten de geri kalmyor.'Ah, bu arada, ehrin kenarlarndaki sefil barakalar yklacak ona gre'. Sanki hibir ey olmam gibi lgn lgn salncakta sallanmaya devam eden Natella Abavili hazretleri. Yani, saygdeer valimizin kymetli eleri.
 Endls slam Devleti Medeniyeti inde Elbette Muski de Vard  (Salih Zeki avdarolu)

Endls slam Devleti' nde Muski faaliyetlerine dair bir aratrma...
10 
 Bir u Beyi : Mnir Nureddin Bey  (Salih Zeki avdarolu)

Trk Mskisi Bestekr ve solisti Mnir Nureddin Seluk Hakknda...
11 
 demili Gzide Bestekar Kasm naltekin (*)  (mer akahan)

Bir konser vesilesi ile demi'e gelen Mnir Nureddin Seluk, bestecinin yaamnda bir dnm noktas oluturur.
12 
 Uluslarararas zmir Festivali 20. Yan Kutluyor.  (Seval Deniz Karahalilolu)

Bu yl 20.si dzenlenen Uluslararas zmir Festivali, 12 Haziran – 20 Austos tarihleri arasnda gerekletiriliyor. zmir Kltr Sanat ve Eitim Vakf (KSEV)’in son 20 yldr byk bir baaryla yrtt festival kapsamnda bu yl grkemli bir kutlamayla sanat severlerin karsna kyor. Be ayr festival mekannda 645 sanaty festival izleyicisiyle buluturacak olan Uluslar aras zmir festivali bire ilke daha imza atarak ilk defa bu yl aylk bir zaman dilimine yaylyor.
13 
 Anton ehov'dan Arthur Miller'a, Modern Zamanlarda Dlerin  (Seval Deniz Karahalilolu)

Gri takmlaryla, zarif insanlarla donatlm resimde, ‘punctum’ noktas gibi duran aykr Japon’a alc gzle bir daha bakt. Birden, onun Willy Loman’n aksine, ortamn kurallarn zorladn sezinledi. Uygunsuz kyafeti ve tavr
14 
 yk Tiyatro ve Sanat zerine  (Hakan Yozcu)

Hakan Yozcu ile yk, tiyatro, sanat zerine bir sylei
15 
 Ahmet Adnan Saygun"un Mirasn Tayan Onurlu Bir Sanat : Rengim Gkmen  (Seval Deniz Karahalilolu)

Yurtdndan dndmde, Ahmet Adnan Saygun, stanbul’da AKM’de verilen ilk konserime gelmiti. Konserin sonunda, Ahmet Adnan Saygun’u tanmayan grevliler kendisini yukar brakmam ve hocam ieri girememiti ve o yata byk besteci kapda beni beklemi. Ahmet Adnan Saygun o gn bana unlar syledi. “Atatrk, bunu bana 1936 ylnda sylemiti. imdi de ben sana sylyorum. Bu lkede ok byk iler baaracaksn sen olum” dedi ve bana sarld. Ahmet Adnan Saygun’un bana syledii bu sz, yaantmda aldm en byk madalyadr.”
16 
 Niin Yazyorsunuz?  (Ya Irmak)

Yazmak iin yazarlarn da kendince sebepleri var myd acaba diye bir aratrma yaptm ve grdm kadaryla ounun yazmak iin sebepleri var imi. te o isimlerden bazlar niin yazdklarn yle anlatmlar
17 
 Aydn ve Politikaclarn Sava Neden Bitmez?  (Ya Irmak)

Birka gndr ounuzun bildii mehur filozof Sokratesin dneminde kendisini sulayanlara kar yapm olduu mehur savunmasn okudum. Bu okumalar ylesine deil kendi dnemini, iinde bulunduu ruh halini, karsndaki muhataplarn kafamda canlandrarak gerekletirdim
18 
 1930 Lu Yllarda Muskimize Ynelik Tasfiye ve Ayar Sonras Aralanan Kap le Tanp Dost Olduumuz Arap Muskisi ve Arap Filmleri Maceramz  (Salih Zeki avdarolu)

1930 lu Yllarda Muskimize Ynelik Tasfiye ve Ayar Sonras Aralanan Kap le Tanp Dost Olduumuz Arap Muskisi ve Arap Filmleri Maceramz
19 
  "48 Saat" zerine  (Hakan Yozcu)

Romanda, hasta bir katilin kurbanlarn kardktan sonra onunla yakndan ilgisi olan bir kiiye telefon aarak "Bu kadn neden kardm krk sekiz saat ierisinde bulabilirsen kadn yaar. Eer bulamazsan, lr." eklinde haber vermesiyle balayan cinayetlere yer verilir. Tabii, polise haber verildii anda kadnn annda ldrlecei ve bunun sorumlusunun da o kiinin olacan belirtir. nandrc olmas iin de o kiiye kurban ile ilgili bir hediye gnderir. Bu, ya onun kesilmi bir parmadr; ya da onunla ilgili olan bir nesnedir.
20 
 akrcal Efe zerine  (Hakan Yozcu)

akrcal Mehmet Efe de bunlardan biridir. Kk yata babasnn ldrlmesi, babasnn intikamnn alnmas iin toplumun ona yapt basklar ve babasn ldren zaptiye avuunun ondan ekinmesiyle ona eitli iftiralar atp hapse girmesi iin aba harcamas zerine hapiste yatp delil yetersizliinden kmas sonucunda dalara kp ekya olmas anlatlyor.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  Sonraki Sayfa

son eklenenler
Byk airlerin iirleri Nasl Okunur?
Ya Irmak
nceleme > Sanat ve Sanatlar
iirin ifresi Nasl zlr?
Ya Irmak
I. Richard / Okan Baylgen
Alp ahin
Fatma Girik
Cafer AHN
Pavesenin Yaama Ura
Ya Irmak
yk Tiyatro ve Sanat zerine
Hakan Yozcu
Niin Yazyorsunuz?
Ya Irmak
Justin Beber Nasl Yrr
Ahmet Zeytinci
Asl Yetenek Kim
Ahmet Zeytinci
Necip Fzl - Nzm Hikmet
Salih Zeki avdarolu
"48 Saat" zerine
Hakan Yozcu

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | , 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.