..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
nsanln hangi filizi kreltilmek istenmise, tersine o filiz daha gr bymtr. -Freud
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Soyut > Tayyibe Atay

8 Mart 2004
Sadan Yr (!)  
Tayyibe Atay
ok bozulmutum dorusu!ben neler ummu, ne ile karlamtm!..

:DDBD:
Dn tahta bir oturak bulup oturdum bizim evin yanndan geen yolun kenarna...niyetim, insanlarn yolun neresinden yrdklerini saptamak ve altn bulanlar dikizleyerek nlerini kesmekti..dpedz haramilik olacakt benimkisi ama merakm balayn,ka kiinin sadan yryp altn bulacan merak etmitim bir kez..iin kts yolun ne taraf sa,ne taraf sol yanyd...bunu saptamak iin baya kafa yordum!yolu arkama aldmda benim sa tarafma denk gelen erit sa, teki taraf sol oluyordu...nm yola dndmde ise tam tersine dnyordu sa ile sol...ne zor imi meer yolun san solunu saptamak!

neyse ben nm yola doru evirip dikizlemeye baladm yoldan geenleri...tam bir gn boyunca!...yolun solundan gidenler beni hi mi hi grmediler, ben de onlar...arkamdan gelip yanmdan geip gittiler uzaklara doru...yere hi eilmediler...dmdz yrdler...demek yerden bulacaklarn beklediim eyleri daha nce bulup heybelerine doldurmulard...yere eilmeden yrmelerinin nedeni bu olmalyd! arkama bakmadm, onlarn neler bulduklarn grmediim iin pimanlk duydum ama yapacak bir ey yoktu artk...i iten gemiti!..atn alan skdar’ dolanmt oktan...bana onlara el sallamak kalmt yalnzca...ben de bunu yaptm..elim havada kalakald..hibiri karlk vermedi nk sallanan elime...hznm yaarken, gnein beni terk ettiini fark edemeyip, geceye dalmm! gkyz zifir!..bouna arar baklarm yldzlar...alamm!

Sadan yryenleri ise tamamen grebiliyordum...nk yzleri bana dnk olarak yryorlard: bana gre olan yolun sanda...nce simsiyah bir nokta beliriyordu uzakta, yaklatka byyp insana dnyordu bu nokta...kimlerin, yere eilip bir eyler bulduunu grebilmek iin drt ayordum gzlerimi...ite ilk kii yere eilip bir ey almt!..bulduu altnn cinsi neydi acaba? arabuk yerden alp koynuna sakladna gre beibiryerde olmalyd bulduu altn!.baklarm zerine mhlamal, tam yanmdan geerken durdurmalydm onu.”hop!..kar bakalm bulduun u eyi!” demeliydim. ve dedim de! bir kadnd bu! arafa brnm olmasndan dolay siyah bir nokta olarak grmem doald onu...zaten kadnlar noktadr kendimi bildim bileli...sorularla, aclarla dolu baklar vard...nce gstermek istemedi bulduu eyi..ama bakt ki ok ciddiyim, en iyisi gsterip kurtulmakt!skla skla, biraz da utanarak kard koynuna saklad eyi:EBRK BR KAIDA YAZILMI DUA!

ok bozulmutum dorusu!ben neler ummu, ne ile karlamtm!..demek yolun sanda beibiryerde altn yerine, zerinde dua yazl katlar vard!.” kimler iin yakaracakt tanrya bu kadn” diye dnmekten kendimi alamadm..ona unu sylemek istedim sadece:KENDN N DUA ET VE YOLUN SOLUNDAN YR KADIN!

.Eletiriler & Yorumlar

:: :S
Gnderen: Fatih Bar / , Trkiye
5 Eyll 2008
medeniyet insann kafasna baklarak anlalr deilmi? iki fark var Kafasnn ekline bakmak! Kafasnn iindekine bakmak! insan olduu iin bir kabullenilme yaasalar ok eymi verirdik onlara? Kafann iindeki ile dndaki eyler ne kadar da nemli eylermi meer

:: canm!...Duygucuum!..
Gnderen: Tayyibe Atay / Bolu/Trkiye
10 Mart 2005
eer bu sayfaya dnersen ltfen oku yengeciim..nk sana emailinden ulaamyorum...ok ho iir kartlarm var biliyor musun? kimler hazrlyorsa,ayorum ve seviniyorum tabii...onlardan gnderecektim sana,olmad...pyorum sevgiyle,teekkr ederek....kendine iyi bak emi!...

:: Tebrikler!
Gnderen: Duygu Kubat / Ankara/Trkiye
10 Mart 2005
Yine beni derinden vuran bir deneme yengeciim. Tebrikler! Bu konular sana ok yakyor.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Hortum
Kediler
Karanla Doru

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Tavan [iir]
Merhaba Trkiyem [iir]
Damlacklar 4 [iir]
Peynirli Ak [iir]
Nanelim [iir]
Aylana [iir]
Semazen [iir]
Damlacklar 3 [iir]
Damlacklar 1 2 3 4 5 [iir]
Yatrm [iir]

Tayyibe Atay kimdir?

Yeni iirin,uzun yllar yazmama ramen yeni airiyim. nternet ortam sayesinde okuyucu nne ktm henz. Ne kadar air olduumun yantn ise okuyucuya brakyorum. Bayan yazarlarn ok az olduu bir lkede,duygu ve dncelerimi,iirin ruhu okayan ,elleyen tarafyla anlatmaya alyorum.

Etkilendii Yazarlar:
Ahmet Arif,Behet Necatigil,Nihat Behram...

yazardan son gelenler

bu yaznn yer ald
ktphaneler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Tayyibe Atay, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.