..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Bir deliyle aramda tek bir ayrým var. Ben deli deðilim. -Salvador Dali
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Yaþam > Funda BÝLGÝLÝ

2 Aðustos 2005
Baþýn Sað Olsun Þehit Eþi  
Funda BÝLGÝLÝ
Pek çok insanýn, sadece cilalý kabuðunu gördüðü bir dünyanýn çekirdeðinde yaþananlarýn küçücük bir özeti bu yitiriþ. Hani pek çok insanýn çok özendiði sahte ýþýltýlý bir dünyanýn gerçek yüzü bu iþte.

:BCEH:
BAÞIN SAÐ OLSUN ÞEHÝT EÞÝ...
Bir gazete sayfasýnýn kocaman puntolarýnýn arasýna sýkýþýp kalan bir resim. Ýki siluetin mutluluðu sinmiþ sanki fotoðrafýn derinliðine. Geleceðe dair umutlarýn pembe rengi, gökyüzünün düðüne þahit þenlik mavisini hissedebilmek öyle kolay ki kahkahalar atan gözbebeklerinde...Haberin kara bir ses gibi benliðimize kazýdýðý ölümle hiç örtüþmeyen bir bahar havasý iþliyor iliklerimize bir gazetenin soluk çizgilerinde.

Gencecik bir kadýn düþtü gözümün önüne bir fotoðraf karesinden. Sevdiðiyle paylaþacaðý kocaman bir yaþamýn pýrýltýlarý yerleþmiþ gözbebeklerine. Gelinliðinden daha beyaz, gelinliðinden daha saf düþleri. Kenetlenen bir geleceðin simgesi birbirinin avuçlarýnda eriyen parmaklar.Gençliðin önünde durulmaz coþkusunun verdiði enerjiyle, sanki fýrlayýp çýkacaklar gibi bir fotoðraf karesinden...Yitirilen bir geleceðe inat, asla yitirilmeyecek bir geçmiþin sahibi bu iki gencecik insan...Asla yok olmayacak, asla yýpratýlamayacak, asla zamana yenilmeyecek bir aþkýn ölümsüz ev sahipleri...

Ýki insanýn, dünya üzerindeki aþka ortak milyarlarca çiftten sadece birisinin hikayesi belki bu. Yarým kalan, tamamlanamayan ve eksikliði yürek yakan bir yarým kalmýþlýk hikayesi...Kýrýlan, dökülen, parçalanan bir bedenin ; paramparça bir yürekteki izlerinin sýzýsýnýn öyküsü. Yolun baþýnda genç bir kadýnýn, yolun sonunda yaþlý ve yaslý bir acýya dayanmasýnýn öyküsü belki bu...

Bu pýrýl pýrýl gencecik iki insaný tanýmadým hiç. Ne seslerini duymuþluðum, ne yüzlerinde tanýdýklýðý buluþturmuþluðum, ne de anýlarýmda veya anýlarýnda yer bulmuþluðum var. Ama yaþanmýþlýklarýna tanýk olmaya gerek yok onlarý anlayabilmek için. Benim için aþýk iki insanýn öyküsü bu. Acýlara uzak, ama acýyý anlamaya uzak olmamanýn iç yakan döngüsünde bir seyirciyim ölümün kýyýsýndaki aþka...

Kaybetme korkusuyla yaþamanýn ne demek olduðunu bilen bir kadýným sadece. Üniformalarýný giyip göreve, operasyona giden binlerce askerin eþi gibi gecenin güne, günün geceye kavuþmadýðý zaman dilimlerini yaþamýma ekleyen bir kadýným. Yüzünde sahte güçlü kadýn gülüþlerini bir maske gibi taþýrken, yüreðinde küçük bir çocuðun herþeyini yitirme korkusunu saklayan bir kadýn...Çýðlýklarýný sessizliðiyle örten bir kadýn...Umudu aþýlamak isterken canýnýn öbür yarýsýna, caný çok hem de çok yanan bir kadýn...Bir kadýn, sadece sevdiði adamý, bilmediði bir dünyaya gönderen kadýn. Gözbebeklerinde göremezsiniz yaþadýðý gelgitleri bu kadýnýn. Güçlü olmak, güçlü durmak zorundadýr yarýnlarýna karþý. Asker eþi olmanýn yüklediði tüm sorumluluklarýn getirmesi gereken kamburu göremezsiniz sýrtýnda. Yüreðiyle, onuruyla, umuduyla dimdik uðurlar eþini bilmediði yarýnlara...

Pek çok insanýn, sadece cilalý kabuðunu gördüðü bir dünyanýn çekirdeðinde yaþananlarýn küçücük bir özeti bu yitiriþ. Hani pek çok insanýn çok özendiði sahte ýþýltýlý bir dünyanýn gerçek yüzü bu iþte. Orduevlerinde eðlencenin tavana vurduðu zannedilen muhteþem balolarýn müziðidir aslýnda yitirme korkusu...Deniz mavi deðildir hiçbir askeri kampta. Yitirme korkusudur rengi - ki -sadece bizlerin görebildiði... Güzelleþtirirken bedenimizi bir askeri tesiste, yitirme korkusu siner tenimizin her yerine. Kaybetme korkusuna mahkum ürkek kadýnlar yaþar bu ülkede bir yerlerde... Acýnýn en koyu renginde tadarken ölümü, “ gurur duy, sen þehit eþisin” denen kadýnlar. Bir fotoðraf karesinden, bilmediði geleceðine inat neþeyle gülümseyen, gözyaþlarýný yarýnýna akýtan, hatta akýtamayýp saklayan kadýnlar...Týpký Þehit Teðmenin eþi gibi, eþi kadar asker yüreðe sahip kadýnlar...Baþýn sað olsun genç ve güzel kadýn...Daha fazlasýna yetmiyor gücüm. Süslü kelimeler hafifletmez acýný. Sadece þunu bil gencecik þehit eþi; yangýnýnýn alevi pek çok yüreði alazladý...Baþýn sað olsun...

Funda BÝLGÝLÝ

.Eleþtiriler & Yorumlar

:: Hepimizin acýsý içimizde duruyor...
Gönderen: Ali BÝLGÝLÝ / Kars/Türkiye
28 Kasým 2005
Yýl 1995 eylül-ekim aylarý çok sevdiðim bir abim henüz evliliðinin ikinci haftasýnda mardinde þehit edildi. Acý olan ne biliyormusunuz bizler bu vatan için canýmýzý vermeye hazýrken birilerinin bizim sýrtýmýzdan siyaset yapýp bir yerlere gelmeye çalýþmasý ve baþarmasý...Beddua etmeyi sevmem ama Allah sadece bize bu acýlarý çektiren kanlý terör örgütünün deðil bütün bunlara göz yuman devletimizi idare edenlerinde acýsýný bize göstersin...

:: Duygulandýrdýnýz Beni
Gönderen: Orkun Levent BOYA / Ankara/Türkiye
12 Aðustos 2005
Yazýnýzý okurken boðazým düðümlendi... Yüreðinizden kaleminize akan duygulara sonsuz teþekkürler... Sevgilerimle...

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn yaþam kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Ýyi ki Doðdun Üzüm Gözlüm
Acýlar Asla Eskimiyor Annem...

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Seni, Seninle Paylaþamayacak Kadar Çok Seviyorum...
Tensiz Seviþmeleri Bilir misin Birtanem?
Otuzlarýnda Bir Kadýn...
Hangi Kýþýn Karýný Haziran'a Sakladýn?
Sakýn Seni Seviyorum Deme Bana!
Ben Seni Hiç Sevmedim Ki…
Aþký Tanýyan Bir Kadýn Asla Aþktan Azýna Razý Olmaz
Eksik Sevdalarýn Sabýkalýsý
Hesapsýz Aþklarýn Kadýný
Þah Damarýndaki Üç Beþ Sarý Saç Teli

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Sana Uyandým Bu Sabah [Þiir]
Nasýl Borçluysan Beni Yaþamaya, Öyle Mecburum Seni Yaþamaya [Þiir]
Konuþulmayan Bir Dil Gibisin Coðrafyamda... [Þiir]
Ýzmir'e Sýðmayan Aþk... [Þiir]
Rüya Kaçkýným [Þiir]
Sökmüyor Çivi Çiviyi... [Þiir]
Aþk Doðdu [Þiir]
Darmadaðýn [Þiir]
Ýki Gülücüðün Kýrmýzý Ýzi [Þiir]
Þehirlere de Aþýk Olunurmuþ Hesapsýzca / Ýzmir'im Özlemim Sana... [Þiir]

Funda BÝLGÝLÝ kimdir?

www. fundabilgili. com fundabilgili@hotmail. com MÝNÝK BEBEÐÝM “ÝMZAMI BIRAKTIM TENÝNDE” KÝTAPÇILARDA! Yazan insanlarýn yazmaktan aldýklarý en büyük haz; okuyan insanlarýn yüreklerine dokunmayý baþarabildiðini düþünmektir. Ýzedebiyat’ta yýllardýr yazýyorum. Her yazý eklediðimde ayný heyecaný yeni baþtan yaþýyorum. Yeni paylaþýmlar, yeni yorumlar, dokunulan yeni yürekler… Türkiye’nin en iyi yazar ve okur kitlesinin buluþtuðu bu site benim bir parçam haline geldi zamanla. Eksik hissettim kendimi satýrlarým buradaki gözlerle buluþmayýnca. Þimdi yeni bir gündoðumunda kelimelerim. Ýki kýzýmdan sonraki üçüncü çocuðumun doðum sevincini yaþar gibiyim. “Ýmzamý Býraktým Teninde” adýný verdiðim minik bebeðim artýk kucaðýmda. Bu güzel doðumu paylaþmak istedim sizlerle. Çünkü beni destekleyen, bana yazma gücü veren dostlar sayesinde kavuþtum bu kitaba. Okuduðum, beni okuyan, yorum yapan, yazýlarýmý kütüphanesine alan tüm Ýzedebiyat dostlarýna teþekkürler!

yazardan son gelenler

bu yazýnýn yer aldýðý
kütüphaneler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Funda BÝLGÝLÝ, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.