..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Kitaplarla dolu bir oda, ruhlu bir beden gibidir. -Cicero
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Kent > Mustafa Mert

6 Mart 2010
Plajda Bir Gn  
Mustafa Mert
Halim bu ylki dinlencesinin bir haftalk ksmn Antalya’da ailesinin yannda geirmeyi kararlatrmt. Nesibe ise nce hafta sonunu yalnz kalp kitap okuyarak geirmeyi planlamt, ama Halimden beklemedii telefon gelince yaadklar gzel gnlerin hatrna onunla plaja gitmeyi kabul etmiti. Lara Plajna giden ilk otobse bindiler.

:CGEA:
Otobs duranda bulutular. Liseli aklar akamdan szlemilerdi. Ancak ak yaadklar gnler ok gerilerde kalmt. Olan tant bir Alman kzyla Almanya’ya gitmi, evlenmi ve orada kalmt. Kz ise bir anda gelien bu olaylar karsnda nce depresyona girse de sonra niversitede okumaya balaynca skntlarndan arnmt. Be yldr grmyorlard. Ei ile ayn zamana gelmeyince Halim bu ylki dinlencesinin bir haftalk ksmn Antalya’da ailesinin yannda geirmeyi kararlatrmt. Nesibe ise nce hafta sonunu yalnz kalp kitap okuyarak geirmeyi planlamt, ama Halimden beklemedii telefon gelince yaadklar gzel gnlerin hatrna onunla plaja gitmeyi kabul etmiti. Lara Plajna giden ilk otobse bindiler. lk dakikalarda ikisi de sessiz kalmay yeledi. Buzlar eritmek isteyen Halim;
-Ben grmeyeli Antalya gzellemi.
-Ne gibi?
-Kprl kavaklar, parklar.
-Parklar tamam, ancak kprl kavaklar zorunluluk haline geldiinden yapld, ama bana gre daha iyi yaplabilirdi. Zaten yaplanlarn hepsi kprl kavak deil, bir ksm belli bir yne gitmeyi kolaylatran alt geitler. Farkl yne gitmek isteyenlerin ii de zorlat.
-Alt geidin gtrd yne daha youn trafik akt iin yaplmtr.
-Doru, M. AVM’ne gitmek kolaylat. Antalya’nn trafik sorunu dar bir gr asyla zlemez.
-Bence zlm.
-Ben de onu sylyorum ite!
-Bana dar grl m diyorsun?
-Evet.
-Asl dar grllk ynetimde istemediin erkler olunca onun yapt ileri, srf o yapt diye beenmemektir.
-Yllardr lkemizi yneten hkmetler, ne yaptysa benzerini biraz daha gelimiini mi yapmak gerekiyor?
-Onlarn pek yapmadklar yaplm.
-Alternatif olarak; doayla bark, insan salna daha fazla nem veren karbon salnn azaltacak eylerde yaplabilirdi.
-rnein?
-Bisiklet yollar, ehrin her yerine ulaan tren yollar. Hatta Antalya limann dier illere ve ilelere balayan demiryollar yaplabilirdi. Elektrik retmek iin artk barajlar, termik ve nkleer santraller yerine, Gne enerjisi, rzgar enerjisi kullanlabiliyor. Bu konuda almalar yaplmalyd.
-Antalya’da rzgr o kadar ok deil.
-Gne de mi yok?
-Antalya’ya yeni baraj vs yaplyor da benim mi haberim yok?
-imdilik yok, ama gne enerjisinden elektrik retmeye ynelik bir alma da yok. Antalya’nn her yerinin bisiklet yollaryla donatlmas, insanlarn ulamlarn bu ekilde salamalar tevik edilmesi yaplan yollardan daha az masrafl ve zahmetli olduu gibi, herkes iin daha da salkl olurdu.
-Ka kii bisiklete binecekti ki?
-Denemeden bilemezsin. Yollar yaplp, herkese bedava bisiklet datlsa u yaplanlardan daha az masraf olurdu.
-Anlamyorum, finansal kaynak bulunmu, yollar yaplm, ok da gzel olmu. Sen hala daha ucuzundan bahsediyorsun.
-Antalya bu yaplanlara karlk 2040 ylna kadar ipotek edilmi. Kaynak yle bulunmu.
-Nereden biliyorsun?
-Ben ara sra gazete de okurum.
-Onlarn her yazd doru diye bir kural m var?
-Yanl diye de kural yok. Kald ki bu konu da kar taraftan hibir aklama gelmedi. Tm geleceimizin ipotek altnda olmas dncesi bile tyler rperten bir durum.
-ok fazla politikaya kafan takyorsun, ama hayat yle ya da byle devam ediyor.
-Eskisi gibisin, Almanya seni hi deitirmemi. Toplumsal sorunlara kar hep duyarszsn.
-Sen duyarlsnda ne deiiyor.
-Geldik.
-Efendim.
-Burada ineceiz.
Yrmeye baladlar. Halim elini tutup tutmamakta tereddt etti, teki pek yanamad. kisinde de hafif bir duygusallk vard ancak kprnn altndan ok sularn aktnn da ayrtndaydlar. Nesibe onu hala affedemiyordu. Aralarnda her ey ok gzel giderken, bir gn Halim o akam Almanya’ya gideceini sylemi ve gitmiti. Nesibe’nin sorularna bir iki hafta kalr gelirim diye yant vermiti. Ancak aralarndaki ksa mesaj(SMS) trafii bir iki hafta srm, en sonunda Halim gnderdii bir mesajla sadece artk Almanya’da yaamak istediini yazm, baka bir neden ortaya srmemi, ilikiyi bitirmiti. Aslnda tek bir neden vard, o da Halim’in oraya yerleip hayatn kurtaraca dncesiydi. Nesibe’nin affetmedii de buydu. nsan kendi lkesinde de geleceini kurabilirdi, areyi darda aramak nasl bir kolayclkt. Suyunu itiin, yemeini yediin topraklar bir anda terk etmek. Bunu anlamakta glk ekiyordu. Eer gerekten Halim’in Alman kzn sevdiine inansa Nesibe bununla baa kabilirdi. Buna inanmad iin olanlar kabul etmekte zorlanm, depresyona girmiti. Halim ise nceleri Alman sevgilisinin bysne kaplm, Nesibe’yi bir kalem de silmiti. Sonra Almanya’daki ilk gnlerinde bu lkenin dzenine, temizliine hayran kalm, ans eseri bulduu ii sevmiti. Ei de kt bir insan deildi, onu da seviyordu. Ama Nesibe’yi yllar sonra bugn yine grnce bir tuhaf olmutu.
ezlonglara havlularn serip, denize kotular.Yarm saat birlikte denizde yzdler ,hoplayp zpladlar. Gle oynaya dar ktklarnda Halim bir bira imek isteyip istemediini sorunca Nesibe ksa bir ikirciklenmeden sonra evet dedi. Biralar geldi, ezlonglara uzanld. Ama her ikisi de kafalarndaki dncelerden syrlamamlard. Halim’in kafasnda yeniden balayabilir miyiz dncesi ince ince yol alyordu. Ama Almanya’y karsn iini brakp, be yl nce arkasna bile bakmadan gittii lkesine geri dnmek o kadar kolay grnmyordu. te yandan Nesibe’nin inat ve zeki sevimlilii onu hi olmad kadar ekiyordu. Nesibe iin ise yeniden balamalarna bir engel yokmu gibi grnyordu, ama kadnlk igds Halim’in onu tekrar terk etmeyeceine dair bir garanti veremiyordu. Ayrca onun her eyi brakp tekrar buraya dnmesini de olas grmyordu. Sessizlik uzamt, ikisi de
konumak istiyor, nasl balayacaklarn ne konumalar gerektiini bilemiyorlard. Nesibe bu kez sessizlii bozdu.
-Bira kutularn gstererek, Almanya’da bunlara depozit alndn duydum doru mu?
-Evet alyorlar. Nasl geri veriyorsun. Her spermarketin zaten depozitli cam ieler iin ayr bir blm vard, ayn yere kutular da entegre ettiler.
-Bizde de bu kutular toplanyor.
-Doru, serseriler topluyor.
-Normal insanlarda var, isiz kalnca gece gndz pleri kartrp plastik, teneke, kat ne varsa toplayp satyorlar.
-Bu halk plajn ok gzel yapmlar. Hadi bunu da beenmediini syle.
-Gzel yaptlar, buna katlyorum. Ancak ne pahasna?
-Yine krk yllk ipotek olay m?
-Hayr, burada reyen kular vard, artk onlar yok. Dnyann her yerinde olduu gibi insanlar ihtiyalar iin doay tahrip ediyorlar, sadece kendilerini dnyorlar. Kular, memeliler, amfibiler, balklar, kn kanatllar, aalar, bitkiler hi birinin yaam alan ve haklar dikkate alnmyor. nsanlar mutlu olsun diye sahil dzenlemeler, byk i merkezleri, yerleim alanlar yaplyor. Bunlarn yapldklar yerin gerek sahipleri arasnda orada yaayan hayvanlarn, bitkilerin de bulunduu pek dnlmyor.
-Sen bu doa iine ok fazla kafay takmsn.
-Kiisel saldr da bulunma, demin sylediklerime katlyor musun katlmyor musun?
-Katlmyorum, benim iin nemli olan insanlarn mutluluudur. Hayvanlar da kendilerine her zaman baka yerler bulabilirler. Onlar bizim kadar akll deilse yapacak bir ey yok.
-Burada sorun akll olmak deil. Yaadn toprak parasna saygl olmak. Kendi zevkin iin onu yok sayyorsun. Oysa hayvanlar doaya ihanet etmiyorlar, ihtiyalarndan fazlasn ondan almyorlar.
-Alsnlar, onlar engelleyen mi var?
-nsanlar engelliyor, ellerinden yaadklar yeri alyoruz.
-Bak Nesibe, ben byle ok mutluyum. Denize gelmiim, ne gzel evre dzenlemesi yapmlar, gneten korunmak iin emsiye koymular, ezlongumuz var. Biramz iiyoruz. Tm bunlardan iki tane ku tr burada iftleemeyecek diye vazgemek bana sama geliyor.
-Bak Halim, asl bana sama gelen tm insanln bu yaay tarz. Marlo Morgan adnda bir yazarn Bir ift Yrek adl, Aborijinlerin yaayn anlatan bir kitab var.
Yazar bu insanlarn hala geleneklerinden kopmadan yaayanlar ile geirdii gnleri yazm. Avustralya’nn yerlileri olan bu halk llerde, hibir yerde ev yapmadan, doada o gn ne bulurlarsa yiyerek yayorlar. Yani insan dndaki dier canllar gibi. Gerekten insanlk bu kadar teknoloji gelitireceine bu ekilde yaamaya devam etseydi. Daha mutlu olurdu diye dnyorum.
-Sen iyice kafay yemisin!
-Yine kiisel saldr yapyorsun.
-Ben buraya dinlenmeye geldim, insanlk sorunlar zerine tartmaya deil, dedi ve bir anda eyalarn toplayp arkasna bile bakmadan sylene sylene gitti.
Nesibe ise hibir ey olmam gibi antasndan kitabn kard, okumaya balad. Halim’e gvenemeyeceini artk birlikte olmalarnn imkanszln bugn yaadklar bir kere daha kantlamt.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn kent kmesinde bulunan dier yazlar...
kaplar'da ay mek
Mektup
evre Koruma ve Biz Trkler

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Motorsiklet ilesi
Ablak Yzl
Deniz Sevdas
ddia
Yere Den Tek Terlik
Parkta Otururken
Saf Gerek

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Erol Toy mparator zerine [Deneme]
Toprak Acknca - Erol Toy zerine [Deneme]
Kemal Tahir'e Mapusaneden Mektuplar zerine [Deneme]
Zulmname zerine [Deneme]
Okuduum Kitaplardan zlenimler - 2 [Deneme]
Darwin ve Beagle Serveni zerine [Deneme]
Tutunamayanlar zerine [Deneme]
Okuduum Kitaplardan zlenimler [Deneme]
Gnlk Kouturmaca da Edebiyat [Deneme]
Kvlcm [Deneme]

Mustafa Mert kimdir?

Antalya'da doup,bydm. ocukluum ve genliim futbol topunun peinde komakla geti. 26 Yandayken son oynadm futbol takmnn kaptan,bakan ve sponsoru olan kiiyle tarttktan sonra futbolu kesin olarak braktm. Jose Mauro De Vasconcelos'un Gnei uyandralm ve eker Portakal,Gabriel Garcia Marquez'in Yzyllk Yalnzlk,Paulo Coelho'nun Simyac kitaplar gibi o dnemin ok satanlar ile birlikte Dostoyevski'nin Su ve Ceza'sn da okuyunca edebiyet'a ilgim bir tutku haline geldi. etin altan'n yazd ilk yk kitabn okuyana kadar,kendimi sadece tutkulu bir okuyucu olarak gryor,yazarla yeteneim olmadn dnyordum. etin Altan'n ilk yazdklar ile bugn yazdklar arasndaki fark bende yazarln gelitirilebilecei duygusunu uyandrd. Ancak evli ve ocuklu olduumdan eve ekmek gitmeliydi. Bu nedenle sadece yazarak geinmeye almay deneyecek cesaretim olmad. Hem alp,hem de frsat bulduka yazyorum.

Etkilendii Yazarlar:
Vedat Trkali,Orhan Kemal,Yaar Kemal,Jose Mauro De Vasconcelos,Emile Zola,Sait Faik Abasyank,Orhan Veli Kank,Nazm Hikmet,mit Zileli,Erol Manisal,Tahsin Ycel

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Mustafa Mert, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.