..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Yaþamým boyunca, ondan birþey öðrenemeyeceðim kadar cahil bir adamla karþýlaþmadým. -Galilei
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Kent > Aysun Güven

31 Ekim 2013
Zeus'un Kýzý; Paravan  
Aysun Güven
-Bir kadýn olmak, ayný zamanda, biraz erkek de olmak demektir. Bir erkek için ise, daha çok kadýn olmak gerekir ki, anca doðuþtan itibaren yerleþtirilen, o katýlýk hissi yumuþasýn.

:AEHH:
Karanlýkta tek görebildiðim, yolun kenarýnda, bariyerin öte tarafýnda, deli gibi saða sola sallanan çalýlýklardý. Zifiri karanlýðýn sakladýðý rüzgar, farlar sayesinde onlarý açýkta býrakmýþtý. Bir süre sonra, yolu artýk görmemeye, sadece çalýlýklarý izlemeye koyulduðumu farkettim, acý bir fren sesiyle. Oldukça yavaþlamýþ olmalýyým ki arkamdaki araba, bana son anda çarpmamýþtý. Otomobilin içindeki sessizlik ve duraðanlýk dýþarýdaki fýrtýnayý delip geçiyordu, saatte yüz km ile. Sað kulaðýmýn içindeki titreme de olmasa ah, bütün dengemi alt üst ediyordu. Ýþte o da beni delip geçiyor, rüzgarlarý içime taþýyordu sanki.
Kulaðýmdaki titreme dayanýlmaz bir hal alýnca, sonuna kadar açtýðým kulaklýðýmda, Edith Piaf, tüm haþmetiyle söyleniyordu, kendi hayatýnýn acýmasýzlýðýný haykýrýyordu neþe içinde, herþeye raðmen mutlu olunabileceðini. Biraz sonra þehrin içindeki gördüðüm herþey ama herþey bir kamera anýydý, ben gördükten sonra daðýlan ve bir baþka þekle bürünmek üzere deðiþen film stüdyolarý.
Eve vardýðýmda biraz hafiflemiþ olan acým, derin bir yara açacaktý emindim. Yaralar, oradaki hücrelerin yenilenme çabalarýndan dolayý renk deðiþtirirler. Ayný renk oluncaya kadar o yara, derimle, kim bilir ne kadar bekleyeceðim. Ayrýlýk mý zor, ölüm mü diye düþünürken kapý çalýndý. Gelen, kendimdi. Bir kadeh ve bir þarap almýþ en iyisinden. Hiç konuþmadan içeri girdi. En sevdiðim tekli koltuða oturup;
- Sevmek, bir baþkasýnýn yaþamýný yaþamaktýr. dedi.
Ben ne demek istediðini tartarken, çoktan kendim için sandýðým kadehi doldurmuþ yudumluyordu. Keyiften, içmeden sarhoþ olmuþ gibiydi.
-Bir kadýn olmak, ayný zamanda, biraz erkek de olmak demektir. Bir erkek için ise, daha çok kadýn olmak gerekir ki, anca doðuþtan itibaren yerleþtirilen, o katýlýk hissi yumuþasýn. Dedim.
Aðzýmdan çýkan kelimeler bir tiyatro suflesini andýrýyordu. Bir kukla gibi olmuþtum, kendimin oynattýðý. Acýmak, acýnmak denemelerim sonsuz bir hal almýþtý. Beni aynanýn kurtaracaðý hissi ile gittiðim anda,
-Gerçek ile asla yüz yüze gelmek istemediðimi.
söyledi bana kendim. Çünkü evdeki tüm aynalar ters döndürülmüþtü. Peki nasýl oluyordu da ben kendimi reddederken o beni inkar etmiyordu. Sarýldým, uyumuþum sýmsýcaktý, ölüm kucaðýmda ayrýlýkla da olsa.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn kent kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Zeus'un Kýzý;gökkuþaðý
Zeus'un Kýzý;kadýnýn Gölgesi
Zeus'un Kýzý; Yaðmuru Öldürmek

Yazarýn öykü ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Zeus'un Kýzý;hayal Balýðý
Acýnýn Dramatik Süsü
Zeus'un Kýzý;per - Kür Per - Taj
Alacakaranlýk ve Ötesi
Zeus'un Kýzý; Takvim Yapraklarý
Gökkuþaðý
Zeus'un Kýzý; Olta, Balýk ve Deniz
Zeus'un Kýzý; Iþýk
Zeus'un Kýzý; Kronoloji
Zeus'un Kýzý; Durak

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Kara Mizah [Þiir]
Irmak [Þiir]
Bütün Yolculuk Boyunca Hasret Ayrýlmadý Benden - Bir Ucu Bir Kuyuda Kaybolan Rüzgarlý Bir Þosede [Þiir]
Ýnsana Dair [Þiir]
Bir Dolu Bir Boþ [Þiir]
2011 Yeni Doðan [Þiir]
Doðum Günüm [Þiir]
Doðum Günüm [Þiir]
Derdim Bu Olsun [Þiir]
Ne Diyeceðimi Bilemedim [Þiir]

Aysun Güven kimdir?

hayatýn içine sýðamayanlar kitaplarýn içine sýðabilir.

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Aysun Güven, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.