..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
"Çok söz hamal yüküdür." -Yunus Emre
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Baþkaldýrý > AYSUN

26 Kasým 2010
Alacakaranlýk ve Ötesi  
Yaþam konusundaki beceriksizliðim, beni ölüm konusunda düþünmeye yüreklendirdi

AYSUN

Gözleri yerinden fýrlamýþ benim onu gördüðümü farketmiþ çýðlýk atmasýnýn iþe yarayýp yaramayacaðýný merak etmeye koyulmuþtu.Ben inanýlmaz bir gücü elinde bulunduran bir savaþçý,büyük bir af gücüyle donanmýþ bir peygamber gibi hissediyordum kendimi.Sonuç sadece bir halýflexin ucundan parmaðýmla bile oynatabileceðim bir aðýrlýkla fýndýk faresini özgürlüðüne kavuþturacaktým.Ya da onu orada ölüme terk edebilecektim

:BACF:

Çaresizlik bir aðaç gibi sardý bedenimi,dallarý, kalbimi, ruhumu sýkýþtýrýyor ne kadar çabalasam da kurtulamýyorum aralarýndan.Yapraklar gözümü kapatýyor.Çare varsa da görmem imkansýz artýk .Otuzbeþ yaþýndayým ve kimseye kendimi anlatmayý beceremedim..Artýk kendimi de yanlýþ anladýðýmý düþünmeye baþladým..Ne yaparsam yapayým.

Yaþam konusundaki beceriksizliðim, beni ölüm konusunda düþünmeye yüreklendirdi.Kimbilir onda daha baþarýlý olabilirdim.Etrafýma baktýðýmda herkes bir þekilde bu yalana inanmýþ görünerek, birine yakalanmadan ucundan kýyýsýndan hayatý tutmuþ yaþamlarýna bakýyorlardý.Sonuçta onlar da yapmalarý gerekeni yapýyorlar, ötesine karýþmýyorlardý.Ben niye baþka þeylerde ýþýk aramaya çalýþýyordum.Benden öncekiler bulmuþ muydu?Ya da buldular da kýymetli olduðundan sakladýlar mý yýllarca?Öyleyse bu haksýzlýk deðil miydi?Yüce divan buna nasýl izin verebiliyord?.Evet o niye müdahele etmiyordu da sadece seyretmekle yetiniyordu?Acaba zevk mi alýyordu bu kapýþmadan.Ama biz azýnlýk olarak birbirimizi tanýmadan ölüp gidiyorduk.Ve çoðumuz da doðal çöküþ sürecini bile beklemiyordu.Neydi bunca mücadeleyi yapmamýzý gerektiren,buna mecbur kýlan bizi.Neden ötekiler gibi soru sormadan yaþamýyorduk.Onlar da soruyorlardý da acaba cevabýný alýyorlar mýydý?Pardon.

Tüm bunlar artýk çalýþýp para kazanma,hayatýmý idame ettirme,yeme içme gibi zorunlu ihtiyaçlarýmýn bile önüne geçmiþ, yavaþ yavaþ belirlemeye baþlayan o ince çizgi beni korkutmamaya baþlamýþtý.

Bütün bunlar Dostoyevski’nin budalasý gibi hissettirmeye budala mý olduðumu yoksa akýllý mý olduðumu çözemez hale gelmiþtim.Madalyon göründüðü gibi deðilse karanlýkta ona bakma seni ipe götürür, asla yazý tura atma hayatla, kaybeden sen olursun sen onlardan deðilsin çünkü unutma gibi saçma sapan laflar bile etmeye baþlamýþtým...Sen akþam yattýðýnda yastýða düþen kafa olamadýn, sen aynaya baktýðýnda gördüðün yüz olamadýn asla.Görmek istediklerin hep gördüklerinin önüne geçti.Bunun sebebini çocukluðunda arama ya da gençliðinde,yaþamak isteyip de yaþayamadýklarýnda da.Bu ihmal olur kafanýn içinde yerleþip senin büyütmek istediklerine.Sonuçta kafa senin deðil mi içine ne atacaðýn seni ilgilendirir.Ama nasýl olur ya karþýlaþtýðým onca insan,seçemediðim arkadaþlarým.annem,babam,kardeþlerim onlarýn hiç bir katkýsý yok mu yani?

_Evet bir þeyin farkýna vardým.Kullanýlýyordum.O baþkalarý kendilerinin aynadaki yansýmalarýnýn hep ayný olmasý için beni kullanýyorlardý.Hayatý uyduruk prensipler üstünde gezdirip onlarýn dýþýna çýkarmamak için kullanýyorlardý.Ben bazen karþý çýkýþlar yapmýþým geriye baktýðýmda.Ama sonunda hep onlarýn dedikleri olmuþ.Ýþin tuhaf tarafý bunu benim de kabul ettiðim hissini vermiþler bana.Ben nasýl bu kadar kör bu kadar budalaca davranabilmiþim.Peki niye þimdi bunlarýn farkýna varýyorum.Doydum mu acaba kandýrýlmaya veya kendimi kandýrmaya,aslýnda kör oldum da ancak o zaman mý derin görüþüm açýldý bilemiyorum.Bildiðim tek þey þu an bir zamanlar seyretmeye doyamadýðým,arabayla geçerken son ses müziði açýp hayatýn damarlarýmda aktýðýný hissettiðim boðaz köprüsündeyim.Ýnci gibi dizilmiþ tüm ýþýklar beni seyrediyor sessizce.Belki kimi yapamazsýn biz çok gördük böylelerini diyor belki de kimi yapma daha gençsin deðmez diyor.Hep okumuþumdur.Ýntihar eden insanlar ettikten sonra vazgeçer ama geriye dönemezmiþ.Sýrf geri dönme ihtimalini sýfýrlamak için buraya geldim.

Birden aklýma Ýzmit’te göl kenarýnda iken yaþadýðým bir olay aklýma geldi.Öðleden sonra ýlýk bir bahar günüydü.Göl hafif hafif dalga yapmýþ ben de içeride onu dinleyerek uyumaya çalýþýyordum ki dolap gýcýrtýsý gibi sesler duymaya baþladým.Önce rüzgarýn bir oyunu zannettim.Ama sesler iyice tiz bir hal alýnca kalkýp bakmak gereði duydum bezgin bezgin.Biraz araþtýrdýktan sonra tam vazgeçmek üzere iken dýþ kapýnýn arkasýnda halýflex ile tahta döþemenin arasýna sýkýþmýþ bir fýndýk faresi gördüm.Ýnanýlmaz güzellikteydi.Gözleri yerinden fýrlamýþ benim onu gördüðümü farketmiþ çýðlýk atmasýnýn iþe yarayýp yaramayacaðýný merak etmeye koyulmuþtu.Ben inanýlmaz bir gücü elinde bulunduran bir savaþçý,büyük bir af gücüyle donanmýþ bir peygamber gibi hissediyordum kendimi.Sonuç sadece bir halýflexin ucundan parmaðýmla bile oynatabileceðim bir aðýrlýkla fýndýk faresini özgürlüðüne kavuþturacaktým.Ya da onu orada ölüme terk edebilecektim.

Ve birden inciler söndü.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn baþkaldýrý kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Zeus'un Kýzý;hayal Balýðý
Zeus'un Kýzý;per - Kür Per - Taj
Zeus'un Kýzý; Takvim Yapraklarý
Zeus'un Kýzý; Iþýk

Yazarýn öykü ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Zeus'un Kýzý;gökkuþaðý
Acýnýn Dramatik Süsü
Zeus'un Kýzý; Paravan
Gökkuþaðý
Zeus'un Kýzý; Olta, Balýk ve Deniz
Zeus'un Kýzý;kadýnýn Gölgesi
Zeus'un Kýzý; Kronoloji
Zeus'un Kýzý; Yaðmuru Öldürmek
Zeus'un Kýzý; Durak
Zeus'un Kýzý; Bayram mý O Ne Ki?

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Kara Mizah [Þiir]
Irmak [Þiir]
Bütün Yolculuk Boyunca Hasret Ayrýlmadý Benden - Bir Ucu Bir Kuyuda Kaybolan Rüzgarlý Bir Þosede [Þiir]
Ýnsana Dair [Þiir]
Bir Dolu Bir Boþ [Þiir]
2011 Yeni Doðan [Þiir]
Doðum Günüm [Þiir]
Doðum Günüm [Þiir]
Derdim Bu Olsun [Þiir]
Ne Diyeceðimi Bilemedim [Þiir]

AYSUN kimdir?

hayatýn içine sýðamayanlar kitaplarýn içine sýðabilir.

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © AYSUN, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.