..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yaama kar smscak bir sevgi besliyorum... -Dostoyevski
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > iir > Bireysel > mehmet avc

24 Eyll 2017
Kininiz hsan enocak'am Yoksa slam Nizamna m  
mehmet avc

:ADJB:
KNNZ HSAN ENOCAK'am, YOKSA SLAM NZAMINA MI ?
MEHMET AVCI

Bir ilahiyatnn caminin iindekilere cami krssnden syledii, caminin iindekilerin gz yalaryla i ektii, caminin dndakilerin kaygland ve saldrya getii szlerin temelinde inkar esas alan "ortak akln" saldr akmlarndan bir mslman olarak herkes gibi bende son derece rahatszlk duydum.

Amacn at sylenen o szleri tekrar tekrar okudum ve teyit etmek iin ayrca dinledim. Aman Ya RABB..! Bu nasl bir alg nasl bir arptma dilidir.
Muhatabn mslman olduu bu ifadelerin, muhatab olmayanlar tarafndan, konuyla ilgili hi bir ilmi donanm olmayan tek merkezden ynetilen, "inkar ilah edinmi" kitleler tarafndan nasl arptldn,nerden dmeye basldn ve nereye hizmet ettiklerini grememek; merhum ERBAKAN'n ifadesiyle "uursuz mslman" larn, bakar krlerin, islam dmanlarnn ve cami cemaati olduu halde "bu devirde bu ayetin bu hadisin hkm kald m" diyen ritel mslmanlarnn, kirli pencerelerinden dar bakanlarn gremedikleri bir durum olsa gerek.

Din,bireylerin itimai hayat konusunda, beerin yaants hususunda uymakla mkellef olduu belirli snrlar koyar.

Bununla beraber kurallar iine alan geni bir helal daire izer. Dairenin dna "haram" tel rgs eker. Bu rgnn iinde kalanlar cennetle mjdeledii gibi, dna kanlar cehennemle tehdit eder.

KURAN'da ALLAH; " sakn eytan sizi ALLAH'n rahmet sfatyla aldatmasn" buyurur.
eytanlam insanlarn mslmanlar bu aldanmla srkledii uurum tam da buradadr.
Bahsi geen hocann vaaz da anlatmak istedii hususun muhataplar, dnyevi gelecek kaygsyla uurumun kenarnda gezinen mslmanlar uhrevi dzlklere kartma gayretidir.
Bu meram beyan ederken aslnda dikkat ekmek istedii ve kar kt yer yol deil, yoldaki ukurlardr. Muhtevaya uygun bir biimde yaradann kurallarndan taviz vermek yerine yaradlann verdii tavizlerden vaz gemesi hususudur.
Geici dnyann nimetlerinden istifade etmek isterken kalc ukba'nn nemini unutan mslmanlarn zihinlerde oluan hasarlar, deimeye balayan kbleleri tehis ve tedavi etme suretiyle yeniden dzeltmeye alma gayretidir.
Dikkat ederseniz kimse kz ocuunu okula gndermesin, okutmasn demiyor. Tam aksine okula gnderdii ocuklarn takibatn yapmasn kuran ve snnetin hkmleriyle tavsiye ediyor. Fani hayatlarn bki hayatlara heba edilmemesi gereini tam da haykrlmas gereken yerden yani dnyann da, ahiretinde sahibi olan ALLAH'n evinden anlatyor.
Garipsenen duruma bakn. Adam sanki matematik hocas da ilem arpanlarn anlatmas yerine cemaatin yzne kuran gereklerini arpyor. Asl kayglanmas gereken durum ailelerin, ocuklarn paralanm ruh halleri umursamaz tavrlar znden koparlm deerlerine, rf ve ananelerine aykr tutum sergilemeleri deil midir ? Maddeyi mnaya tercih eden eyay ara yerine ama edinen, kmazlarn yol ayrmnda olduumuz bir nesil yetiiyor.!
Bize dayatlan, Kazanrken kaybettiimiz deerlerimizin, kanksayarak gnah olmaktan kardmz "millet ne der endiesiyle ALLAH ne der" anlaymzn yer deitirdii, nceliklerimizin gelecek kayglarmzla yer deitirdiinin tespit durumudur.

Mslman inancna gre dini gnderen ALLAH ayn zamanda gnderdii dinin kural koyucusudur. Yaratt her kulun rzkn tedarik etmekle mkellef olduunu bildiren insann gerek sahibi, bedenin kullanma hakkn insana vermi olsada, ilahi tasarrufun kendine ait olduunu gndermi olduu anayasa kitabnda insana bildirir.
Bu beden benim "Soyunurum da, giyinirimde" deme certini gsteren kul ihlaline kar KURAN'nn ihtilali bir dayatma olarak nmze koyulmaktadr.

Dnya ahiretin imtihan yurdudur der ALLAH.
Bu yurtta alacak her temel, atlacak her kat, yaplacak her bina, atlacak her adm; sonu olarak insan cennet, ya da cehenneme gtrecek bir yry olacaktr.

Ayn dine hatta ayn mezhebe mensup farkl devletlerin kendine ait snrlar ve kendine ait kanunlar, yasalar ve yasa koyucularn bile uymakla ykml olduu anayasalar vardr.
Devletini kendi halkndan gelebilecek zararlardan koruyan bu kanunlar yok sayarsanz yaanlmaz bir dnyann zindanlarnda mahkum olursunuz.

Basit bir iverenin bile kendi i yerine mahsus kurallar vardr. Aklnzn kabul etmedii bir ouna anlam veremediiniz Bu kurallar dorultusunda yapacanz fedakarlklar ay sonu alacanzn maan esasn belirliyor.

Bu hususta kiileri eletirmekten imtina edenler, zgrlk adna snrsz zgrlk alanlar izenler
her platformda hak ihlalinden bahsedenler bile bu mevzuat karsnda ilerini kaybetmeme adna kendi zgrlklerinden fedakarlk etmek bir yana patronlarnn karsnda el pene dururlar.
Hal byle iken iini, i verenini seni, beni yaradan ALLAH'n nizamn anlatmakla ykml olan mslmann szleri karsnda bu dikili niye..!
Bu ba kaldr, bu kar duru, bu savunma refleksinizi biz, gemiinizden, kaleminizin kimlerin kontrolnde olduundan, bilin altnzda yatan eytani planlardan ve yanl tutumunuzdan dolay iyi biliriz. Amacnzn temelinde yatan islam dmanln baz mslmanlarn cehaletinden istifade ederek sanki" ahslarn fikirlerini eletiriyoruz" algsyla ssleyip gerekte ne yapmak istediinizden bihaber olduumuzu zannediyorsunuz.!!

Biz sizi; gazete manetlerinizi drt yanda kzlarn bale baarlaryla ssleyip anne babalarna methiyeler dzdnz, drt yanda kuran okuyan ocuklarn velilerini yobazlkla suladnz gnlerden biliriz.

Biz biliriz ki sizin bu savanz islamn temel kaidelerini anlatan ahslara deil, nefret ettiiniz islam'n temel prensiplerinedir.

Biz biliriz ki sizin hogrnz bat'ya ve batnn size dayatt mecburiyetlerde. Hangi maskeyi takarsanz takn artk krar inkar olanlarn temel hedefinin islam olduunu artk herkes biliyor.

Bu yzden kzgnlm size deil, batnn honut olduu uursuz mslman profili iinde yer alan mslmanlaradr.
Bu meramm bir hikayeyle bitirmek istiyorum.

Hayli takva olduu sylenen bir cami cemaatine hayli takva bir hoca tahin edilir. Hoca ayet ve hadislerin hkmlerini hi dolatrmadan direkt anlatr. Ve bu anlatm ekli cemaatin ok houna gider. Ksa zamanda hocann nam her yana yaylr. Anlat hocam arkandayz, senin gibi gerekleri bu denli ak anlatana hi rastlamadk diyen cemaate gvenen hoca hzn alamaz ve anlatmaya devam eder. Derken bir gn camiden karken jandarma koluna girer kelepeyi takar. Cami cemaati sahip kmad gibi, Cemaatten duyduu mrldanmalar onu hzne boar. Ya hu hoca bu kadar sert vaaz vermemeliydin. Biraz yumuak olsaydn....
MEHMET AVCI
24 09 2017

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn bireysel kmesinde bulunan dier yazlar...
Yrmek...
Mcahid ve Mcahideler.!

Yazarn iir ana kmesinde bulunan dier yazlar...
80lerde ocuk Olmak...
Bir Umut
Gidi - Dn
Ey Yr
Siyasi ve Fikirsel Evrilmeler
Eski Gnler
lm Bizi Eitledi
Sen Olmaynca
Yarn Unutulursun
Gemie Yolculuk

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
ocukluk Anlarm [yk]
Dnyorum [yk]
Kk Bir An... [yk]
Dedemin Hayat... [yk]
Gemi, Bende Hi Gememi [yk]
Beyaz Trkler [yk]
Aldatanlar ve Aldatlanlar [yk]
Bir An [yk]
mam Hatip Nesli [yk]
Ahde Vefa Bekleyen Katr [yk]

mehmet avc kimdir?

yreimden kopanlar cmle olarak yazya aktarmak istiyorum. . . Gzel olmas iin zel bir gayret sarfetmekten uzam. . . Hayat nasl spontane olaylar bize yaatyorsa bende o an iimden geenleri yazmaya alyorum. .

Etkilendii Yazarlar:
herkesten alnacak birey vardr

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | mehmet avc, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.