..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Pek çok doktorun yardımı ile ölüyorum. -Büyük İskender
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Gülmece (Mizah) > Ahmet Zeytinci
1 Ocak 2022
Nerede Kayıyor Bunlar  
Ahmet Zeytinci
İnsanlar zevk için, şevkle kayıyorlar. Bir de dillere pelesenk olmuş sinek kaydı, diyorlar. Bir türlü anlamıyorum ya da onlar anlatamıyorlar. Bu sinekler kayak ya da kızak kaymayı öğrenmişte bizim mi haberimiz yok? Buz pateni mi yapıyorlar? Hadi kaydı kaydı da niye hiç kimseler göremiyor bu ineklik yapan sinekleri kayarken?


:CE:
Evet evet kış mevsimlerindeyiz. Eskiden çok daha sert olurdu bu kışlar, şimdilerde ise daha yumuşak, daha hafif geçiyor, siz de gözlemliyorsunuz... Kaymak isteyenler tatil beldelerinin yolunu tutuyor. Kimisi Uludağ Kayak Merkezinde soluğu alıyor, kimisi Kartalkaya’ya gidiyor, bazısı Palandökene çeviriyor rotayı... Garibanların çocukları da perde kornişlerini kesip ayaklarına kayak yapıyor ve öyle kayıyor, en azından geçmişte biz öyle kayardık, şimdilerde yoksa bile...

İnsanlar zevk için, şevkle kayıyorlar. Bir de dillere pelesenk olmuş sinek kaydı, diyorlar. Bir türlü anlamıyorum ya da onlar anlatamıyorlar. Bu sinekler kayak ya da kızak kaymayı öğrenmişte bizim mi haberimiz yok? Buz pateni mi yapıyorlar? Hadi kaydı kaydı da niye hiç kimseler göremiyor bu ineklik yapan sinekleri kayarken?

Bir de aklımın ermediği sinek ve bilumum haşaratlar yazın yaşarlar kışın ölmek için coşarlar, sonrada mortingen... Nasıl oluyor da kışın kayıyorlar... Bunlar herhalde kapalı bir yere girip, aralık ve ocak aylarını bekliyorlar, sonrada ortaya çıkıp istedikleri gibi kayıyorlar... Kim demiş sinekler kışın yaşamazlar diye...

Hayır bir de bunların elli tane cins cins çeşitleri var. Bunların hepsi mi kayıyor, yoksa içlerinden sadece bazılar mı kayıyor? Bunu bir açıklığa kavuşturmamız lazım, çok önemli ve de hayati bir mesele... Kara sinekler ya da at sinekleri, sivri sineklerde kayar mı? Kayarken tek mi kayarlar yoksa çift olarak mı kayıyorlar, belki de çoluk çocuk maaile kayıyorlardır...

Şimdi işler bayağı karışacak. Sineklerin kaydığını duyan bilumum haşaratlar, biz de kaymak istiyoruz diye isyan ederlerse, durum ne olacak? Bunun da tespitini yapmamız lazım... Bir de düştüler mi bu sinekler kayarken, kırık ve çıkıklarını kim, nasıl tedavi edecek, bu da çok önemli bir memleket meselesi...

Buraya kadar her şey tamam, anladık onu da, sineklerin ve bilumum haşaratın kaydığını duyan, ama, garibanlıktan fakirlikten kayamayan insanlarda baş kaldırır, sinekler bile kayıyor biz niye kayamıyoruz, diye isyan ederse ne olacak halimiz? Aman siz siz olun sineklerin kaydığını her yerde dile getirmeyin, birileri duyarda isyan eder sonra... Siz de bana ’’Amma tıraş yaptın ha Ahmet.’’ diyorsunuz değil mi? Duydum ama, billahi...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
İş Değiştiriyorum Dostlar
İlla Bunalım Takılmak İstiyorsanız
En Çok Kim Yaşar
Sen Mutluluğun Karikatürünü Çize Bilir misin Abuzittin
Bu da Bir Ödeme Sistemi
M. Ö ve M. S ile Şimdilerde Ctö ve Cts Durumları Çağları
Ablamdan Mesaj Gelmiş
İlkokula Başlayan Mini Mini Birlere
İneğe Sarılma Terapisi
Terlik Fırlatma Teknikleri

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Onbir Ayın Sultanı Ramazanı Uğurlarken
Gerçekte Mantığın En Bol Olduğu Yerdir Askerlik
Asfalt Ağlatma Yarışması
Hayallerimize Sınır Koymayalım
Artvin'e Ne Büyük Gurur Siz de Görmeden Ölmeyin
Takvim Yapraklarında ki Güzellikler
Bazı Şeyleri Okuyarak Bazı Şeyleri de Yaşayarak Öğrenirsin
Booodrummm Boooodrummm
Üzülüyorum Gerçekten Bu Tiplere
Takım Tutmak ve Hastalık

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
İçinden İnsan Geçen Şiir [Şiir]
Umut Hep Var Aslında [Şiir]
Benim Canım Gönlümün Baharı [Şiir]
Önemlidir Islık Çalmak [Şiir]
Mostar Köprüsü [Şiir]
Dışarıda Bir Yağmur Bir Yağmur [Şiir]
Hele Bir Virüs Çıksın Hayatımızdan [Şiir]
Var Mısın [Şiir]
Çıraktık [Şiir]
Bir Gün Ben de Ölürüm [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Ahmet Zeytinci, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.