..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Egoistlerin en gzel yan bakalar hakknda konumuyor olmalar. -Lucille S. Harper
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Uzay > Ahmet Zeytinci

15 Austos 2022
Uzay Bu Belli Olmaz  
Ahmet Zeytinci
O zamanlarda her bir eyi yiyorlar myd, orasn bilemiyorum? ok kafamz bozunca da bizimkiler, burada durulmaz, deyip, drt nala, kona ge Anadolu'ya kadar gelmiiz... ehirlerin klar grnyor ama, parlak parlak, uzayn belli bir yksekliinden.

:CCD:
Yllardr hani u mehur in Seddinin, inlilerin Trkleri durdurmak iin yapt in Seddinin uzaydan grld sylendi durdu... Sonrada tarttlar durmadan, yok grnyordu, yok grnmyordu... Grnse ne, grnmese ne, bize bir faydas yok, aslnda inlilere de yok. Uzaydan grp de uzay gemisi ile in Seddinin stne mi inecek astronotlar ya da kozmonotlar, ha bir de taykonotlar var, onlarda inli Uzay Adamlar oluyorlar...

Amma korkak adamlarm bunlarda. O zaman bir rivayete gre Trklerin toplam nfusu iki buuk milyon, inlilerin nfusu, yaklak Trklerin on kat. Bizim duvar yapmamz gerekirken inliler duvar yapyor. Ters adamlar vesselam bunlar...

O zamanlarda her bir eyi yiyorlar myd, orasn bilemiyorum? ok kafamz bozunca da bizimkiler, burada durulmaz, deyip, drt nala, kona ge Anadolu'ya kadar gelmiiz... ehirlerin klar grnyor ama, parlak parlak, uzayn belli bir yksekliinden.

Milyarlarca Galaksi, bizim Samanyolu dediimiz ve yaadmz galaksi ile birlikte, ha bir de Andromeda diye yakn zamanlarda kefedilmi bir galaksi varm, iki milyarck k yl uzaklkta... Korkun bir uzaklk k hz saniyede 300.000 kilometre arp dakika, arp saat, arp gn 24 saat, yla evir bir de iki milyar ile arp... mr yetmez billahi hesaplamaya bile...

Bir de biz de var uzayl, Mustafa Topalolu... Henz uzayn neresinden olduu belli olmadysa da, O srarla uzaylym diyor, ii delilie vuruyor. ok da srar ederseniz iinden, der geer gider... Uzayn da o kadar ok ii ve d var ki, hangi birini sayacaksnz. Kara delie bir derse, o zaman babay yediinin resmidir...

Eski TRT de Uzay Yolu diye de fantastik, sra d bir dizimiz vard. Uzay da yol alan bir gemi, iinde bir dolu uzay adam biri de Volkanl, artk nasl biriyse. Inlanmalar filan. Oynad gn kilitlenirdik televizyonun bana, dersler ile teriki mesaimiz nanay. Sonras bir ok ocuk gm, snf tekrar. eytan ald gtrd, satamadan getirdi durumlar.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Sen Hastasn
Ku St Eksiklii Nasl Giderilir
Gaziler Gn Kutlu Olsun
Bktk Artk
Dss ve Gss Akademik Takvime Alnr m Acaba
ocuktum Ufacktm Top Oynadm Acktm
Kornalarnza Sert Davranmayn
Dpedz nsan Bir Hayvandr
Baba Denildii Zaman
nav Mnav Durumlar

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Hamdi ile yi Arkadatk [iir]
Yaadklarm Yazdm Sadece - 2 - [iir]
Yaadklarm Yazdm Sadece - 1 - [iir]
Sonbaharn Hzn [iir]
Biz Nerede Yanl Yaptk [iir]
Ne Ara Bydnz [iir]
Emperyalizme Sesleni [iir]
Sabahn 6. 30'un da [iir]
Buras Karadeniz [iir]
Sen Benim Vatanmn Doulu retmeni [iir]

Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da balayp devam eden bir hayat. lk ortaokul, lise ve iki yllk bir niversite deneyimi, ticaret hayat Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dii biri erkek aslan olmak zere hayat mutlu bir ekilde akp gidiyor. Biraz iir, biraz yk ve denemelerin scaklnda. . .

Etkilendii Yazarlar:
Nazm Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Ahmet Zeytinci, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.