..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Sanat hem bir coşma, hem bir yadsıma işidir. -Camus
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Uzay
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

En Kötü İhtimalle
Aysel AKSÜMER
Deneme > Günlük Olaylar

Güzel Türkçe'mizde sıklıkla kullandığımız bazı deyimleri irdeleyince kafamız karışıyor. Ezberlemişiz pek çoğunu; "Yabancı dil öğrenirken ki kalıplar, matematikte ki çarpım tablosu" gibi. Acaba ne amaçla böyle denmiş ki? diyorsak bu sözler üzerinde biraz beyin jimlastiği yapmalıyız, derim. Kafamıza yatmayan şeyler varsa çekinmeden kaldırmalıyız ayağa. Gerçekten doğru anlamda mı kullanıyoruz sözcükleri? Bugünlerde "En kötü", diye başlay

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Uzay
 Uzay Bu Belli Olmaz  (Ahmet Zeytinci)

O zamanlarda her bir şeyi yiyorlar mıydı, orasını bilemiyorum? Çok kafamızı bozunca da bizimkiler, burada durulmaz, deyip, dört nala, kona göçe Anadolu'ya kadar gelmişiz... Şehirlerin ışıkları görünüyor ama, parlak parlak, uzayın belli bir yüksekliğinden.
 Işık Hızını Geçmek Mümkün Mü?  (Mikail Boz)

Işık hızını geçmenin mimkin olan bir yolu olabilir. İşte düşünce deneyim.
 Uzayda Hayat Var mı?  (Levent Ölçer)

Yaz ve kış mevsimlerinde dünya ile güneş arasındaki mesafe 147-153 milyon km arasında oynasa da 1 AU bilimsel bir kabul olarak adlandırılır. Güneş ışığının dünyaya ulaşması 8 DAKİKA alır.
 Zaman Yok Oluyor  (Naki Aydoğan)

Zaman geçiyor. Benim zamanım. İçimde boşluk var. Düşünüyorum. Ve dışarıda, ta uzayının derinliklerindeyim. Canım Sıkılıyor. Bir şeyler yapmak istiyorum. İçeriye dalıyorum her şeyin dışındaki durumuna. İçim dışım ters geliyor, bana. İçerdeyim, dışarılarda; her şeyin dışında, yanında berisinde ve karşısında.
 Uzaya Ne Zaman Çıkacağız?  (Oğuz Düzgün)

Aslında uzaya çıkma amacına ulaşmak için, roket ya da uydu geliştirme çalışmalarının gerekliliği, dini temellere de bağlanabilir.
 Fotoğraf  (Mahnaz Forouzandeh)

Karartmayı reddettiğim son fotoğraf.
 Marstaki Mağarada Buluşalım  (Oğuz Düzgün)

Bir gün farklı diğer bir gün farklı başlıklar.Bir gün önce “Mars’ta su bulunduğu” ifâde edilirken diğer bir gün “bu bulunan maddenin su olmadığı” ifâde ediliyor.Bu yüzden kime inanacağımızı şaşırmış durumdayız.
 Gözlük ve Bisiklet  (Naki Aydoğan)

Kafalı olmak akıl işidir. İnsan aklını koyduğu bedenini devindirdiği her eşyasıyla bir nevi kafasını başında tutar, bedenini devindirme konforunda lüks hayatını yaşar. Evi yanmış eşyası kül olmuş olsun aklı başında sağ ya, akıl sanatı eşyasını yeniden tedarik eder.
 Kırık Parçaları Birleştirme Teknikleri  (mişan zorbiev)

"cnayet canım bu, resmen cinayet"
10 
 Zotec Gezegeni ve Cayda Cira Yildiz Sistemi  (Kenan Kuli)

İki kahramanı var bu yazının... Eğer sen bu yazıyı okursan (..ki oku) bu iki kahramandan birini seçmelisin...
11 
 Marsta Hayat Bulundu!  (Oğuz Düzgün)

Bu yazımızın 1 Nisan şakası olduğunu düşünmeyiniz lütfen.Elbette yazının başlığı sizin böyle bir şaka beklentinize olta atmayı amaçlıyor ama söylediklerim tamamıyla gerçek.Okuyun ve görün
12 
 Yıldız İşlemeli Siyah Elbise  (Hakan Ertilav)

Yıldız işlemeli siyah elbisesiyle bizi çağırıyor annemiz.
13 
 Dünya İnsan İçin Güvenli mi?  (Levent Ölçer)

Aha da gördük.. 10 km çapında bir kaya topu bize tam gaz geliyor-ne yapacaz?
14 
 Hayal Gücü  (Taner)

Bu istila olayı kesinlikle mümkün değil. Şimdi bu yazıyı okurken içinden şunu geçiriyorsun. ‘’dünyadaki kaynaklardan yararlanma düşüncesi olabilir. Böyle düşünüyorsan YANLIŞ düşünüyorsun çünkü bunca teknik sorunu çözmüş ve bizim kat ve kat üstümüzde bir uygarlık düzeyine gelmiş bir varlık geldiği bunca yol üzerinde gereksinebileceği birçok kaynağı elde etme yeteneğine sahiptir. Senin yaşama alanına göz dikmez
15 
 Hiç Düşündünüz Mü?  (Hamit Özdemir)

"Sizin anormal olup benim normal olduğumu hiç düşündünüz mü?"
16 
 İnsanoğlu Bu Dünyada Misafirdir  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Dünyadan bilmem kaç milyon ışık yılı uzaktaki bu gezegende onbinlerce yıl önce bile çok çok ileri bir teknik,medeniyet varmış.Öyle olmasa o kadar mesafeyi katedip buraya ulaşabilirler miydi?Ne var ki böylesine ileri bir toplumda bile insandan kaynaklanan çeşitli sorunlar söz konusuymuş.Gezegenin akil adamları oturup düşünmüşler ve sorunsuz bir toplum oluşturmanın yollarını aramışlar.
17 
 Akrebin Gözyaşları  (osman demircan)

Bütün ideolojilerin dünyayı kurtarma çabası olduğunu düşünüyorum. Bir komünist kendi düşünce yapısının en iyi olduğunu savunur ve bunun karşısında olan kişileri kötü niyetlilikle suçlar. Yeri geldiğinde karşıt görüşlü insanları öldürür. Aslında bunu iyi niyetiyle yapar, çünkü kendi davasında haklıdır diğerleri ise haksızdır.
18 
 Kleopatra  (Nehir Ahmet)

Hiçbir parça yeniden tüm olamadı, Kleopatra'yı unutmadı, unutturmadı.
19 
 Us/ay Dersleri V  (Göktu Kara)

Uzay ve us/ay konusunun en gizemli ve derin yanını ortaya çıkarmak evrenin/enin çok yönlülüğünü olağandışı ve gecemsi ortaklığını sayısız galaksi/ yıldızlarla dost kılmak evren/insan, bilim/betik ve etik anlayışında sunmak biz us/bilinç bireylerine düşüyor.
son eklenenler
Kleopatra
Nehir Ahmet
Deneme > Uzay
Hayal Gücü
Taner
Deneme > Uzay

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © , 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.