..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Bir takým þeyler görürsünüz ve "Niye?" diye sorarsýnýz. Ben ise bir takým þeyler düþlerim ve "Niye olmasýn?" diye sorarým. -George Bernard Shaw
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Beklenmedik > Deniz Güney

14 Temmuz 2001
Bencilce Bir Deneme  
Bencil Yazý

Deniz Güney

buna tanýtým gerekmez.. nasýlsa hepimizde var kýyýsýndan köþesinden

:BHCG:
Unutmayýn ki bencillik bazen hic de fena deðildir. Çok acý duyuyor
Ve kanatýyorsunuz içinizde bir yerleri…Yüreðinize hani bir yumruk oturmus gibi ve dokunsalar gözyaþlarýnýz, akmaya hazýr öylece…
Yada dünyadan yokolmak gibi bir mod’a bürünüverdiniz…
Bir sürü sebebiniz var biliyorum, þu yaþadýðýnýz güne saate dair…
Belki çok umut ektiniz farkýnda olmadan, verimli olamayacak topraklara. .
Yada biliyordunuz ekerken de ama belki diye bir hasletiniz vardý, fidan olacaðý yönünde kimbilir? Ama olmadý…
Belki çok inanmýþlýðýnýz vardý... Bir laf, bir cümle, yetti hayata bakýþ açýsýný
Görebilmeniz için…Ve siz inanmýþlýðýnýzla kaldýnýz! Ýnanýrken verdiklerinize bakýp boþa gitti diye düþündünüz… hatta þu an aðlayabilirdiniz bile. .
Belki binlerce sene geçmiþti buraya gelene kadar, yada birkaç aya sýðdýrmýþtýnýz tüm dünyayý… hepsi yýkýldý biliyorum. . çok üzgünüm bende!
Belki hep doðru oldunuz hayata, insanlara ve kendinize…Ve de en çok ona. .
Hepimizin bir “O” su vardýr biliyorum. Ama bir baktýnýz ki o bir yalan!
Oysa o sizing sigara külüne batýrýlmýþ nemli pamuklu hep parlattýðýnýz þeydi biliyorum... Ama çok çabuk kararýrdý ve siz yine parlatmak zorunda kalýrdýnýz. Sonra yine kararýrdý sizing sigara kokusu çýkmayan ellerinize inat!
Yine ovardýnýz ama hep bir yerde hare kalýrdý þöyle siyahýmsý… Anlýyorum!
Oysa o hiç parlamaya niyetli deðildi... Çünkü tümüyle parlarsa içindeki karanlýklarý daha iyi görecektiniz... Bence biliyordu kendinin yanlýþ sizing
Doðru olduðunuzu... Ne zaman ki ellerinizi düþünceli bir þekilde sabunlarken
Akan siyahýmsý köpükleri gördünüz. O zaman uyandýnýz siz de olaya…Siz hep parlatmaya çalýþýrken onun hiç deðilse bu parlaklýðý koruyup kollamaya
Niyeti yoktu. Üstelik günlerce ellerinizden çýkmayan nikotin kokusuda çabasýydý size… Çok üzgünüm!Ama iyi ki anladýnýz her metalin gümüþ olmadýðýný... Zaten siz alýrken dikkat etmemiþtiniz... Üzerinde 925A damgasý
yoktu. Satýcý kýza da sormak aklýnýza gelmemiþti… Saðlýk olsun bir daha alýrken dikkat edersiniz... Hayat biraz da kazýklanmaktýr nasýlsa…
Belki þimdi kýnadýðýnýz pekçok insanýn yerinde olmayý arzu ediyorsunuz. .
Çünkü her kýnadýðýnýz eleþtirdiðiniz þeyde aslýnda bir parça yapamadýklarýnýz vardý…
Simdi gidip akýl danýþmayý da yediremessiniz kendinize... Onlarda vermez zaten elestirdiginiz icin…Yediremezsiniz zira hepimizde var o yüksek çevrili duvar ve ortasýnda sakladýðýmýz çekirdek yapýmýz... Bende de var ondan merak etmeyin…
Pekala ne yapmalý?
Biraz bencil olmayý düþündünüz mü hiç? Yani aslýnda hepimizde vardýr biraz da bunu ön plana çýkarmayý düþündüðünüz oldu mu?
Sizde yok mu? Hadi caným neden çektirdiðiniz fotoðraflarda önce kendinize
Bakarsýnýz o zaman? Gulmeyin hadi!Hepimizde var iþte kýyýdan köþeden…
Biliyorum karakterinize uygun deðil ama bir kerecik olsun once ben mantýðýyla yaklaþtýnýz mý insanlara…? Ayrýca karakterinize uygun deðil ama siz
Þu anda öyle karakteristik bir hüzün yumaðý gibi duruyorsunuz ki ben dayanamýyorum...
Ne kadar tutmasanýz da, dünyaya dair tüm iliþkilerin ana kaynaðýnda var bencillik! Bana hiç de mantýksýz gelmiyor... Çünkü öncelikle siz mutlu olmadan
Almadan karþýnýzdakine birþey sunamazsýnýz. . Zira olmayan birseyi var edip veremeyiz. Düþünsenize bir psikolog bir dahiliyeci bile siz neyiniz olduðunu
Bir ipucu þeklinde söylemedikçe size ne ilaç yazabilirler... Nede teþhis koyabilirler…
Hep önce almayý bilirseniz, insanlara daha çoðalarak verirsiniz... Çünkü bizim
Karþý taraf istemeden sunduklarýmýz bizim için çok deðerlidir... Kolay alinan
Þeyler bazý insanlarýn ellerinde çabuk örselenir... Çok üzülürüz…
Oysa önce biz almýþ olsaydýk eðer daha kolay verecektik. . Ve örselensede
Üzülmeyecektik çok fazla... Hani eskilerin ”haydan gelen huya gider” diye
Bir deyimi vardýr. Týpký onun gibi... Tabii bu bir genelleme degil... Huy’a
Gitmeyenlerde var arada… Ama denk gelmedi size…
Deneyin vallahi!Baslangic icin hiç de kötü bir yöntem deðil...
LÜTFEN BÝRAZ BENCÝLLÝK!
Ben varým diyebilmek için!
Ellerinize sinen bu nikotin kokusunu bir daha animsamamak icin!
Tohumlarýn fideye dönüþünü gözünüzün önünde görebilmek için!
Eðrileri doðrularýnýzla kýrmak adýna!
Su an ki huznunuz adina!
Insanlardan korkar oldum dememek icin!
Hayatýn tadýna bir de böyle varmak için!

Sevgi ve bencil dileklerimle;

Önemli not: Bu formülü 7 yas ve alti cocuklarda, 50 yas ustu insanlarda
Lutfen denemeyin. . Zira ya yalniz kalirsiniz yada kaybettiginizde ‘KESKE’
Lerle baslayan gozyaslariniz olur...

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn öykü ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Kýrmýzý Kiremitte Deniz Özlemi

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Gelme [Þiir]
Akþam Güneþi Hale'ye... [Þiir]
Mandýra Filozofu 2: Ýstanbul Ýzle [Þiir]
Geciyorum Sehirden [Þiir]
Seyrusefer [Þiir]
Bir Sen, Bir Ben [Þiir]
Derinde Saklý Ýsmim [Þiir]
Sokaklarda Düþenlere [Þiir]
Hatýrlatma [Þiir]
Martýlar Dönemi [Þiir]

Deniz Güney kimdir?

yaþýný baþýný almýþ bii çocuk. . . . . . beyaz peynirsiz yaþayamayan , bir duble raký eþliðinde acýlarý yolculayan , cooookk biiii Deniz ! dalgasý yaralayan, güneþi zamansýz yakan , sevdayý dökmüþ kayalara kurutan. . . . ne denir? ne söylenir? bu yalnýzlýkla baþ koltukaltýnda seyrüsefere nasýl gidilir ?????

Etkilendiði Yazarlar:
Ümit Yaþar, Ahmet Arif, Murathan Mungan, Refiþ Durbaþ

yazardan son gelenler

bu yazýnýn yer aldýðý
kütüphaneler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Deniz Güney, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.