..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
"...öyküyü yazan bilge, beþinci ya da altýncý göbekten kral torunu olduðumu ortaya çýkaracak þekilde belirleyebilir soyumu." -Cervantes, Don Quijote
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Gülmece (Mizah) > Demirhan Ocak

20 Þubat 2004
Apla! Valla Genel Güncel Az Önce Bitti. Özel Güncel Verelim  
(Genel güncelden özel güncele bayraklý bir geçiþ)

Demirhan Ocak

Ben o ani çömüþümün karþýðýlý olarak bira þiþelerinin kaba etime karþý kaba saldýrýsýnýn acýsýyla kývranýrken, birden bire yan komþum herr Kohl’da terasa çýkýverdi, Kohl bana hayranlýkla! Bakarak “guten morgen herr Ocak” ben ise en bi

:BDEJ:

Sabah uyandýðýmda ilk iþim gece yatmadan önce hazýrladýðým bizim “paçalý don”, elin gavurunun ise Bermuda þort dediði alman bayraðý desenli uzunca tumanýmý* giydim.
Eksi 5 derece soðuða aldýrmadan giriþ katýnda bulunan evimizin terasýna çýkýp bir yandan uzuuun uzadýya gerinir iken diðer yandan çaktýrmadan þöyle göz ucuyla etrafý kolaçan ediyordum. Ortalýkta benden baþka kimsenin olmamasý karþýsýnda haliyle bozuldum tabi .. ama ben bu ufak çaplý bozgunu hiç belli etmeden, öfkeli ama, sakin ani bir hareketle iki gün önce küçük bir servet ödeyerek aldýðým bira kasasýnýn üstüne çömüverdim**.....
Ben o ani çömüþümün karþýðýlý olarak bira þiþelerinin kaba etime karþý kaba saldýrýsýnýn acýsýyla kývranýrken, birden bire yan komþum herr Kohl’da terasa çýkýverdi, Kohl bana hayranlýkla! Bakarak “guten morgen herr Ocak” ben ise en bi yüksek almancamla “gruss gott herr Kohl” diye cevabý yapýþtýrdým. Bu orjinal selamlamam karþýlýðýnda Kohl daha bir hayranlýkla havanýn ne kadar soðuk olduðundan den vurmaya baþladý..... Bende fýrsat bu fýrsat diye alman bayraklý atletimin daha iyi görünmesi için üstümdeki tiþörtü bir solukta çýkartýverdim. Kohl benim bu tepeden týrnaða alman görünüþümden çok etkilendiðinden olacak daha bi dostça gülümsemeye hatta bir ara iþin tezeðini çýkartmak suretiyle kahkaha atmasýna aldýrmadan ben her sabah biryantinle parlattýðým býyýklarýmý Fatih Sultan Selim gibi burmaya baþladým....ben yarým saat sonra içeriye girdiðimde sol ayaðýmýn baþparmaðý hafif bir morartý durumundaydý.
Sýcak bir duþtan sonra ayak parmaklarýmý tekrar hissetmeye baþladým. Alman bayraðý desenli tumaným atleminden oluþan alman takýmýmýma çorap ve kaþkül, þapka ilave ederek pahalý biradan bir tane açýp televizyonun karþýsýna geçtim bir iki zapping yaptým yapmadým kapý çaldý.... gelen postacý benim alman görünüþüm hürmetinden olacak bugün oldukça güleryüzlüydü... postacý gittikten sonra caným televizyon filan seyretmek istedi... nasýl isteyebilirki? Böyle önemli bir günde böyle yapayalnýz, paylaþýmsýz, anlamsýzzz..... diye söylenerek gereksiz ve anlamsýz bir bunalýma girmeye gerek görmediðimden olacak biraz yatýp uyumayý kendime önerdim....bu önerimi kabul ettikten sonra..Günlük alman bayraðý desenli kýyafemi çýkartýp, alman bayraðý desenli pijamalarýmý giyip, yine alman bayraðý desenli yatak örtülü yataðýma girip, alman bayraðý desenli yorganýmýn altýnda uykuya daldým.
Uyandýðýmda saat öðleyi çoktan geçmiþti. Mutfakta yiyecekleri bunun sapý þunun çöpü gibi ipe sapa gelmez mazeretler uydurarak kendi kendimi alýþveriþ yapmaya ikna ettim
Tekradan bir duþ alýp allanýp pullandýktan sonra aþaðýya garaja indim...mercedesle kapalý garajdan þöyle þumi gibi son süratla çýkarak þitefi gibi nazlý nazlý salýnýr misali süpermarkete doðru aheste aheste yol almaya baþladým... süpermarket’ten içeri girdiðimde istisnasýz tüm gözler benim üzerimdeydi ilk önce bu bakýþlardan hafif bir rahatsýzlýk duymadým deðil yani. Ama sonralarý pek hoþuma gitmeye baþladý. Bir ara ben ne alsam diye kývranýrken yaþlýca bir teyze þöyle omuzuma hafifçe vurup “hangi ***Behindertenheim’dan geldiðimi bilip bilmediðimi” sordu... ben nasýl yani? Gibi bir ifadeyle “ne demek istediðinizi anlamadým” dememe karþýlýk teyze’de ayný benim gibi “nasýl yani” bir ifadeyle bana baktý, baktýý, baktýýý, baktýýýý... bir an için kendinizi o süpermarkette farz edin ve düþününki elindeki bezden bir alýþveriþ torbasýyla biraz aðýrca iþiten bir teyze ve bu teyzenin karþýsýnda elinde donmuþ bir kuzu budu ve ayakkabýsýndan çorabýna, tiþörtünden þapkasýna yani her biþeyi alaman bayraðý desenli bir adam. Ve bunlar tek kelime etmeden bakýþýyorlar.... ilginç deðilmi?... Ýþte o süpermarkette sizin gibi düþünenler(!) çoðunluktaydý......
Süpermarketten çýktýðýmda elimde gereksiz miktarda kuzu budu ve üç kutu kadýn baðý vardý... eðer kasiyer kadýnýn gülmekten bayýlmasýný saymazsak? Alýþveriþ sýrasýnda önemli bir geliþme olmadý..
Ama benim ne bayýlan kasiyeri nede “anne bak yürüyen alman adam” diyen Türk çocuðuyla ilgilenecek halim vardý... içimde bir hâlâ bir þeyler eksikti... yani öyle böyle deðil basbayaðý, adam akýllý bir þeyler eksikti....
Fakat arabaya bindim an sanki kafamda bir þimþek çakmýþtý içimdeki tüm sýkýntýyý yok edecek porojeyi bulmuþtum.... artýk o sevinçle eve nasýl geldim? Nasýl bir hazýrlýk yaptým hatýrlamýyorum ama en son kendime geldiðimde belediyenin önündeydim.. sakin adýmlarla içeriye girdim yabancýlar bürosunun önünde sýraya girmiþ yabancýlarýn itirazlarýna aldýrmadan “pat” diye odaya girdim. Oda da benden hariç asýk suratlý bir memure, ve sonradan karakolda zimbavyeli olduðunu öðrendiðim aðlamaktan gözleri þiþmiþ genç bir kadýn vardý..
Memure bana alýþýldýk bir þekilde kaba bir ifadeyle dýþarda beklemem gerektiðini söylemesine karþýlýk bende ona daha kaba bir þekilde Türkçe olarak ebesi hakkýnda cinsel fantazilerimi saydýktan sonra, benden beklenmeyecek bir çeviklikle (107 kiloyum) bir sýçrayýþta masanýn üzerine çýkýp koynumdam diplomamý**** çýkartýp elimde mendil gibi sallayarak baþladým masanýn üstünde üçayak oynamaya.. Polisler geldiðinde ben memure hanýmým ümüðüne çökmüþ suratýna 127.ci “*****Ungültig” damgasýný vurmakla meþgüldum

Guten Morgen: Günaydýn
Gruss Gott: Tanrýnýn selamý
*Tuman: Uzun paçalý içdon
**Çömmek: Çömelmek, Oturmak
***Behindertenheim: Engellilerin Eðitim gördükleri+ Yaþadýklarý Yatýlý(!) kurum

**** Diplomam: Alman vatandaþlýðýna kabul edildiðimi belirten “Einbürgerungsurkunde” belge.....
*****Ungültig: Geçersiz

Mýsmýl olun Kendinize iyi bakýn

.Eleþtiriler & Yorumlar

:: Suyu çýkmýþ.
Gönderen: Salih Doruk / Diðer/Almanya
12 Temmuz 2004
Sevgili Demirhan, bu öyküde bihayli tekrarlarýn var(Alman bayraklý don,alman bayraklý yatak, alman bayraklý vs vs) iþin suyu çýkmýþ. Bilerek mi yazdýn bilmeyerek mi Fatih sultan mehmet veya Yavuz sultan selim olmasý lazým.(Öyküde bir yerlerde gözüme çarptý ve hemen birkaç satýr altýnda þöyle bir ifade '..caným televiyon filan seyretmek istedi... nasýl isteyebilir ki?' neyi anlatmak istedin anlamadým. Bence yazdýklarýný iyice bir gözden geçirdikten sonra gönder. Yoksam böyle enselenirsin.(Þaka þaka). Öyküde bazý yerler kopuk. Öykü dýþýna çýkýþlarýn oluyor. Ana temayý dikkatli takip etmek zorunda kaldým dersem yalan olmaz. Ama genede buram buram mizah kokuyor. Sen bu iþi kývýracaksýn Demirhan...

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn gülmece (mizah) kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Ben Namuslu Bir Erkek Deðilim!
Bir kadýnýn el çantasýnýn anatomisi
Bak Postacý Geliyor Selam Veriyor...
Dandini dandini dastana
Tü Rtük Ýye
Truk Bakan
Olabülür
Yaylalar Yaylalar Sen Git de Aplan Gelsin
En Goddik
Medyatör

Yazarýn öykü ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Yobaz! Arkadaþým

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Kýna Yakýn [Þiir]
Anamýn Sihirli Adana Þalvarý [Þiir]
Bize Edebiyat Yapma Lan! [Þiir]
Okyanus [Þiir]
Caným Ýstiyooo... [Þiir]
Sex Sex Sex [Deneme]
Çotadanak Pide Salonu ve Mustafa Kemal Katilleri [Deneme]
"Köþeci" Geldiiiii Hanýýmmm! [Deneme]
Tecavüzcüler [Deneme]
Hindi Cumhuriyeti Antalyaski [Deneme]

Demirhan Ocak kimdir?

Almanya'lý bir Asabi Veled

Etkilendiði Yazarlar:
Hangi birini anlatsam ki?

yazardan son gelenler

bu yazýnýn yer aldýðý
kütüphaneler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Demirhan Ocak, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.